مجله بازی

ده عنوان انحصاری پلی استیشن که بیشتر از بازی The Last Of Us، نیازمند یک نسخه‌ی ریمیک برای کنسول PS5 هستند.

گزارشات جدید نشان می‌دهد که سونی در حال توسعه‌ی بازی The last Of Us به عنوان ریمیک برای کنسول PS5 است و وظیفه‌ی توسعه‌ی آن نیز بر عهده‌ی سازندگان نسخه‌ی اصلی بازی یعنی استودیوی Naughty Dog، می‌باشد.
موضوعی که با توجه به انتشار بازی اصلی در سال 2013 برای کنسول PS3 و همچنین عرضه‌ی یک نسخه‌ی ریمستر شده برای کنسول PS4 در سال 2014، یک رویکرد واقعاً عجیب و خنده دار است. این نکته را نیز باید اضافه کرد که عنوان The Last Of Us Remastered، به عنوان بخشی از بازی‌های موجود در سرویس PS Plus Collection، به صورت رایگان در اختیار دارندگان کنسول PS5 قرار دارد. حتی دنباله‌ی بازی اصلی یعنی عنوان The Last Of Us Part 2، همین سال گذشته به بازار عرضه شد. با وجود چشم پوشی از ایده‌های جدید برای عناوین انحصاری تازه و یا انتشار دنباله برای بازی‌های بزرگی مانند Days Gone، زمانی که به این موضوع فکر می‌کنیم که کدام یک از عناوین انحصاری سونی، نیازمند یک نسخه‌ی ریمیک برای PS5 هستند، باز هم عنوان The Last Of Us، یکی از آخرین بازی‌هایی است که به ذهن می‌رسد.

البته این مسئله بدین معنا نیست که عنوان The Last Of Us بازی بدی باشد،(بلکه کاملاً برعکس است) اما هنوز نیاز به یک نسخه‌ی ریمیک ندارد. بدون هیچگونه ترتیب خاصی، در ادامه به ده عنوان انحصاری پلی استیشن اشاره می‌کنیم که بیشتر از بازی The Last Of Us، نیازمند عرضه‌ی یک نسخه‌ی ریمیک هستند.

 

Jak and Daxter

1

اگر ما تاریخچه‌ی بازی‌های استودیوی Naughty Dog را برای پیدا کردن عناوینی که نیاز به نسخه‌ی ریمیک دارند، زیر و رو کنیم، آیا می‌توانیم به قبل‌تر از آخرین فرانچایزی که روی آن کار کرده‌اند، برگردیم؟ در حقیقت، بیایید حتی به دوران قبل از مجموعه Uncharted برگردیم، به دورانی که مهد عناوین پلتفرمینگ خلاقانه بود. یعنی سال‌های اولیه دهه‌ی 2000 میلادی، جایی که استودیوی Naughty Dog، یکی از محبوب‌ترین بازی های پلتفرمینگ تاریخ بازی‌های ویدئویی را عرضه کرد. مجموعه های Uncharted و The Last Of Us، هر دو فوق العاده هستند، اما آخرین باری که یک بازی از مجموعه Jak and Daxter منتشر شد، به سال 2005 میلادی و عنوان Jak X:Combat Racing باز می‌گردد. و با توجه به تمرکز بالای استودیوی Naughty Dog بر واقع گرایی در عناوین اخیرش، به نظر می‌رسد که این مجموعه فراموش شده است. فقط تصور کنید که استودیوی Naughty Dog، با توجه به سخت افزار قدرتمند کنسول PS5 و تجربه‌هایی که طی 15 سال گذشته از توسعه‌ی عناوین مختلف به دست آورده است، اکنون با فرانچایز Jak and Daxter، چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟ به شخصه، بیشتر از تجربه‌ی دوباره‌ی بازی The Last Of Us، علاقه‌مند به تحقق چنین احتمالی از سوی سونی هستم.

 

Resistance:Fall Of Man

2

یک بازی شوتر اول شخص مهیج که وقایع آن در سال 1950 میلادی روایت می‌شد. آن هم در جهانی که پس از وقوع جنگ جهانی اول، بیگانگان به زمین حمله کرده و در نتیجه تاریخ بشر، به طور کامل دستخوش تغییر شده بود. عنوان Resistance:Fall Of Man، به شیوه‌ای فوق العاده و جذاب، وقایع تاریخی را با مضامین فضایی و تخیلی ترکیب کرده بود. سربازان Chimera، دشمنانی به یاد ماندنی بودند و داستان Nathan Hale، در خاطره تمام بازی بازان ثبت شد. این مجموعه پس از انتشار عنوان Resistance 3 در سال 2011، به فراموشی سپرده شد. آخرین دیدار ما با این مجموعه نیز به سال 2012 و عنوان Resistance:Burning Skies برمی‌گردد که به طور خاص، برای کنسول PS Vita منتشر گردید. استودیوی Insomniac Games، به طور مکرر اعلام کرده است که نَه سازندگان و نَه ناشر این مجموعه بازی‌ها یعنی سونی، علاقه‌ای به بازگشت برای تولید مجدد عناوین این سری را ندارند. اما به هر حال، این یکـی دیـگر از فرانچایزهایی است که نسبت به عنوان The Last Of Us، بیشتر شایسته‌ی عرضه‌ی یک نسخه‌ی ریمیک می‌باشد.

 

Infamous

3

مجموعه Infamous، زمانی بزرگترین فرانچایز انحصاری پلی استیشن محسوب می‌شد. عناوین Infamous Second Son و First Light، تنها نگاهی ساده و اولیه به توانایی‌های کنسول PS4 بودند اما این فرانچایز کار خود را در سال 2009 و با عرضه ی عنوان Infamous آغاز کرد. به نظر می‌رسد که این مجموعه نیز پس از انتشار عنوان First Light در سال 2014 و سپس توسعه‌ی عنوان بزرگ Ghost Of Tsushima توسط استودیوی Sucker Punch، از سوی سونی فراموش شده است. با وجود علاقه‌ی بسیار زیادی که نسبت به بازی های ابَرقهرمانی وجود دارد، توسعه‌ی دوباره عنوان Infamous برای کنسول PS5، ادای احترامی شکوهمند به یکی از برترین فرانچایزهای انحصاری پلی استیشن خواهد بود.

 

Twisted Metal

4

آخرین بازی از این مجموعه، عنوان Twisted Metal در سال 2012 است که برای کنسول PS3 عرضه شد. و به طرز بحث برانگیزی، تعداد زیادی از برجسته‌ترین ویژگی‌های این سری بازی‌ها را تغییر داده بود. به این ترتیب که هر کدام از رانندگان بازی را، به یک سری ماشین خاص مرتبط می‌کرد و به هر یک، هدف و انگیزه‌ی متفاوتی برای شرکت در مسابقات Twisted Metal می‌داد. اما بارها مشاهده کرده‌ایم که یک بازگشت کلاسیک به ریشه های اصلی بازی، تا چه حد می‌تواند در احیای کامل آن مجموعه بازی‌ها، موثر باشد. فقط کافی است به کاری که Activision با عنوان Tony Hawk’s:Pro Skater 1+2 انجام داد، نگاه کنید. این عنوان به خوبی هر چه تمام‌تر توانست روح نوستالژی عناوین کلاسیک این مجموعه را، با اتخاد یک رویکرد کاملاً جدید و خاص، به بازی برگرداند. ما بسیار علاقه‌مند هستیم که چنین رویکردی در قبال سری بازی‌های Twisted Metal نیز در نظر گرفته شود و نسخه‌ی ریمیک بازی Twisted Metal 2 و یا حتی عنوان Twisted Metal:Black منتشر شود. حال که مجموعه‌ی تلویزیونی Twisted Metal نیز تایید شده و به زودی پخش خواهد شد، به نظر بهترین زمان ممکن برای بازسازی برترین و کلاسیک‌ترین عناوین این سری است. اگر زمانی در مسابقات Twisted Metal برنده شوم، این همان آرزویی است که مشتاقم برآورده شود.

 

Sly Cooper

5

عنوان Sly Cooper، یکی دیگر از عناوین پلتفرمر کلاسیک با فضایی کارتونی است که سونی، آن را فراموش کرده است. اولین عنوان این مجموعه در سال 2002 منتشر شد و آخرین بازی نیز، در سال 2013 و با نام Sly Cooper:Thieves in Time عرضه گردید. Sly و دوستانش، زمانی بر قله‌ی عناوین انحصاری سونی ایستاده بودند و به دیگر مجموعه‌هایی مانند Jak and Daxter و Ratchet and Clank، در سال های اولیه دهه 2000 میلادی که دوران اوج این سبک بازی‌ها بود، پیوستند. Sly بعد از اینکه در بازی سال 2013، سفر در زمان را تجربه کرد، گویی همچنان تا حدی خودش را در زمان گم کرده است. اما ما همچنان مشتاق ملاقات دوباره با ریشه‌های این فرانچایز دوست داشتنی هستیم.

 

Ratchet and Clank

6

بله، مجموعه‌ی Ratchet and Clank جزء بازی های فراموش شده و از یاد رفته به شمار نمی‌رود و بله، عنوان جدیدی از این مجموعه، همین چند ماه پیش منتشر شد. و باز هم بله، مجموعه‌ی Ratchet and Clank در سال 2016، یک عنوان ریمیک شده را به خود دیده است.(که در ابتدای همین سال میلادی، در قالب سرویس Play at Home، برای مدتی به صورت رایگان در دسترس همه قرار گرفته بود.) اما می‌دانید می خواهم به چه چیزی برسم؟ من مشتاق تجربه‌ی دوباره سایر عناوین قدیمی تر این فرانچایز نیز هستم. فقط تصور کنید که با استفاده از سخت افزار جدید کنسول PS5، قرار گرفتن در نقش یک کماندو و مجهز کردن خودتان به انواع و اقسام سلاح‌ها، چه لذتی به همراه خواهد داشت. هر چند این فرانچایز نسبت به سایر مجموعه‌هایی که در این لیست به آنها اشاره شد، اولویت کمتری برای دریافت نسخه‌ی ریمیک شده‌ی یکی از عناوینش را دارد، ولی باز هم نسبت به عنوان The Last Of Us، پیشنهاد بهتری محسوب می‌شود.

 

Legend Of Dragoon

7

در حال حاضر، انتظار توسعه‌ی بازی جدید و یا ریمیک شده توسط Japan Studio، یک امید واهی بیشتر نیست. عنوان Legend Of Dragoon یک بازی کلاسیک در سبک نقش آفرینی بود که اغلب نیز با فرانچایز Final Fantasy، مقایسه می‌شود.(هر چند که این مقایسه تا حدی غیرمنصفانه است.) بازی Legend Of Dragoon طی دهه‌های گذشته که از زمان انتشارش می‌گذرد، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. تا جایی که انتظار می‌رفت پروژه‌ی ریمیک استودیوی Bluepoint، بازی Legend of Dragoon باشد.(که در نهایت مشخص شد پروژه‌ی آنها، نسخه‌ی ریمیک عنوان Demon’s Souls برای کنسول PS5 بوده است.) با این وجود، ما همچنان خواهان یک تجربه‌ی مدرن از بازی Legend Of Dragoon در نسل جدید هستیم. و شاید حتی Shuhei Yoshida نیز، به تیم توسعه‌ی بازی اضافه شود.

 

Syphon Filter

8

انتخاب این بازی برای عرضه‌ی نسخه‌ی ریمیک شده آن، شاید یک تصمیم ساده به نظر برسد. عنوان Syphon Filter در سبک شوتر و مخفی کاری قرار می گیرد که بازی های مشهوری مانند سری Metal Gear Solid و Splinter Cell نیز، در این ژانر حضور دارند. در حالی که به نظر می‌آید مجموعه‌ی Metal Gear Solid بعد از جدایی هیدئو کوجیما از کونامی، به فراموشی سپرده شده و یوبیسافت نیز، اشتیاقی برای توسعه‌ی نسخه‌ی جدیدی از سری Splinter Cell از خود نشان نمی‌دهد، اکنون بهترین زمان ممکن برای ملاقات دوباره با عنوانی مانند Syphon Filter است. مخصوصاً حالا که کار Bend Studio با دنیای Days Gone تمام شده است. هر چند گزارشات جدید نشان می‌دهد که نسخه‌ی دوم بازی Days Gone، توسعه نخواهد یافت، ولی باز هم انتظار نمی‌رود که سونی، حداقل در آینده‌ای نزدیک به چنین احتمالی( توسعه‌ی نسخه ریمیک Syphon Filter) تحقق بخشد.

 

God Of War

9 1

دقیقاً مانند مجموعه ی Ratchet and Clank، کاملا امکان پذیر است که عنوان جدیدی از یک فرانچایز منتشر شود و در عین حال، با توسعه ی نسخه‌ی ریمیک عناوین قدیمی‌تر همان فرانچایز، ادای احترامی نسبت به ریشه‌های آن سری نیز صورت بگیرد. عنوان God Of War 2018، به معنای واقعی کلمه خارق العاده بود و جزء بهترین بازی‌هایی محسوب می شود که تا کنون تجربه کرده‌ام. بازی جدید این مجموعه نیز که هم اکنون در حال توسعه است (God Of War: Ragnarok) نیز، مطمئناً یک شاهکار خواهد بود. اما نمی‌توانم تصور کنم که عنوان God Of War 2005، روی کنسول قدرتمندی مانند PS5، چگونه اجرا خواهد شد. البته این موضوعی نیست که در حال حاضر، به تحقق آن شدیداً اصرار داشته باشم، ولی مطمئنم که این عنوان نسبت به بازی The Last Of Us، بیشتر نیاز به یک نسخه‌ی ریمیک شده دارد. و به همین دلیل در لیست ما حضور دارد.

 

Killzone

10

سونی واقعاً از حوزه‌ی بازی‌های شوتر اول شخص خارج شده و به جای آن، بیشتر تمرکز خود را بر روی ساخت عناوین بلاک باستر و پرهزینه معطوف کرده است. آخرین بازی از مجموعه‌ی Killzone، به عنوان یکی از بازی‌های لانچ کنسول PS4 در نظر گرفته شده بود. و به نظر‌ می‌رسد به این زودی نیز، توسعه‌ی نسخه‌ی جدیدی از این فرانچایز محبوب در دستور کار استودیوی  Gurilla Games نیست. با این حال، هنوز هم تجربه‌ی دوباره عناوین کلاسیک این سری، لذت بخش خواهد بود. به نظر شما نسخه‌ی ریمیک عنوانی مانند Killzone 2 روی PS5 چگونه خواهد بود؟ سونی مشخصاً برای توسعه‌ی این مجموعه برنامه دارد، بنابراین چنین احتمالی را باید در گوشه ذهن خود نگه داریم.

ده بازی و مجموعه‌هایی که در بالا به آنها اشاره شد، فقط بخش کوچکی از عناوین انحصاری بیشمار سونی هستند که بیشتر از بازی The Last Of Us، نیاز به یک شانس مجدد برای خودنمایی دارند. عنوانی که حداقل در حال حاضر، نیازی به یک نسخه‌ی ریمیک برای بِروز و محبوب ماندن نزد طرفداران ندارد. فقط کافی است به جوایزی که دنباله‌ی آن یعنی بازی The Last Of Us Part 2، در سال گذشته به دست آورد، نگاهی بیندازید. Dark Cloud، Ape Escape، Heavenly Sword، Lair و Tokyo Jungle. تاریخچه‌ی سونی، پر از بازی‌ها، مجموعه‌ها و فرانچایزهایی است که به نظر می‌رسد توسط این شرکت، فراموش شده‌اند. آن هم زمانی که طبق گزارشات جدید، سونی فقط به دنبال دریافت سود بیشتر به وسیله‌ی یکی از جدیدترین و موفق‌ترین مجموعه‌های انحصاری خودش(The Last Of Us) است.

شاید چند سال بعد بتوانیم در مورد اینکه نسخه‌ی ریمیک بازی The Last Of Us، باید چگونه باشد، با یکدیگر بحث کنیم.(منظورم این است که حداقل بگذارید ده سال از زمان انتشار بازی بگذرد) در حال حاضر، بیایید به دیگر فرانچایزهای انحصاری سونی، یک شانس مجدد بدهیم. یا حتی پیشنهادی بهتر، روی ایده‌های جدید برای عناوین انحصاری تازه و یا توسعه‌ی دنباله برای این مجموعه‌های پرطرفدار، سرمایه گذاری کنیم.

شما دوست دارید که سونی به جای عنوانی مانند The Last Of Us، نسخه‌ی ریمیک کدام یک از بازی‌های انحصاری خودش را عرضه کند؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.