مجله بازی, مقالات

5 استودیوی که توانایی ساخت یک عنوان عالی از دنیای جنگ ستارگان را دارند

جنگ ستارگان

آرکین استودیو؟ نینجا تئوری؟ در این مقالـه به معرفی ۵ توسعه دهنده‌ای می‌پردازیم که می‌توانند با کار بر روی دنیای جنگ ستارگان، همه را شگفت‌زده کنند.

بعد از رونمایی از شرکت Lucasfilm  و جدا شدن آن از کمپانی الکترونیک آرتز و پایان قرارداد انحصاری بین این دو در اوایل این ماه،  حال امکان ساخت عناوینی بر اساس فرانچایزهای تحت مالکیت شرکت Lucasfilm،  در دسترس همه‌ی توسعه دهندگان قرار دارد. اولین عنوانی که شاهد رونمایی از آن بودیم، یک بازی جـدید با الهام از فیلم‌های Indiana Jones بود که در حال حاضر توسط استودیوی Machine Games که سابقه‌ی کار بر روی عناوین Wolfenstein را دارد، در دست ساخت است. چندی بعد، سازنده‌ی سری بازی‌های The Division، یعنی استودیوی Massive Entertainment، اعلام کرد که آنها نیز در حال توسعه‌ی یـک بازی جهان باز بر اساس دنیای جنگ ستارگان هستند. اکنون که دیگر قرارداد انحصاری جهت استفاده از دنیای جنگ ستارگان وجود ندارد، این امکان به توسعه دهندگان بیشتری داده شده است تا داستان‌ها و سبک‌های مختلفی را در دنیای پر جزئیات آن، امتحان کنند. هر چند که دقیقاً نمی‌دانیم که چه استودیوهای دیگری در حال همکاری با شرکت Lucasfilm هستند، اما باید گفت که احتمالات بسیار زیادی در این باره وجود دارد. در ادامه‌ی مقاله، به معرفی پنج استودیوی بازی سازی می‌پردازیم که توانایی ساخت یک عنوان فوق‌العاده با الهام از دنیای جنگ ستارگان را دارند. و به این سوال نیز پاسخ خواهیم داد که در صورت تحقق چنین موضوعی، بازی توسعه یافته توسط آنها، در چه سبک و ژانری خواهد بود.

 

obsidianentertainment

Obsidian Entertainment

انتخاب این استودیو، یک تصمیم ساده و بدیهی به شمار می‌آید. با سابقه‌ی توسعه‌ی عناوینی مانندFallout: New Vegas و The Outer Worlds، استودیوی Obsidian Entertainment، به خوبی ثابت کرده است که توانایی ساخت عناوین فوق‌العاده‌ای در سبک جهان باز و با مضامین Sci-fi را دارد. در عین حال، آنها نشان داده‌اند که حتی قادر به اضافه کردن شوخی‌هایی با تم تاریک، به جهان بازی‌های خود هستند که همین موضوع، باعث خاص شدن عناوین آنها نیز شده است. به صورت خاص، در مورد دنیای جنگ ستارگان استودیوی Obsidian Entertainment،  می‌تواند از  تجربیاتش در توسعه‌ی عنوان The Outer Worlds،  استفاده کرده و یک بازی جهان باز را خلق کند که بازی باز در آن بتواند به گردش در قسمت‌های مختلف کهکشان بپردازد.

آنها می‌توانند سیارات مختلفی را برای بازی طراحی کنند که هر کدام از آنها، شامل ماموریت‌های فرعی بسیار و حضور شخصیت‌های گوناگون این فرانچایز باشد. همانند بازی The Outer Worlds، بعضی از شخصیت‌هایی که در طول بازی با آنها ملاقات می‌کنید، بتوانند به یکی از همراهان شما تبدیل شده و قادر باشید تا رابطه خود با آنها را، طی جریان بازی ارتقاء دهید. به علاوه توسعه دهندگان می‌توانند گزینه‌های بیشتری برای دیالوگ‌های شخصیت اصلی در نظر بگیرند تا به این ‌ترتیب تجربه‌ی هر شخصی از بازی با دیگری، متفاوت باشد. دنیای جنگ ستارگان هر چند که از شخصیت‌های فوق‌العاده زیادی برخوردار است، اما در عین حال می‌تواند فضای گسترده‌ای برای معرفی کاراکتر‌های جدید را نیز، در اختیار توسعه دهندگان قرار دهد.

از جهت داستان بازی انتخاب‌های بسیاری پیش روی تیم سازنده قرار دارد. از ماجراهای بعد ازReturn of The Jedi  گرفته تـا اتفاقاتی که بعد از عنوان A New Hope رخ داد. البته بـه نظر نمی‌رسد که با توجه به بازخوردهای متناقضی که نسبت به سه‌گانه‌ی اخیر فیلم وجود داشته، سازندگان بخواهند این بازه‌ی زمانی را جهت روایت داستان خود انتخاب کنند. برای استودیوی Obsidian Entertainment، به نظرم آنها داستان سه‌‌گانه‌ی اصلی فیلم را مد نظر خواهند داشت. جایی که بازی باز بتواند در نقش یک خلبان تازه وارد و یا یک سرباز کهنه‌کار قرار بگیرد. حتی ممکن است سازندگان توانایی انتخاب گذشته‌ی کاراکتر اصلی را در اختیار گیمر بگذارند. اگر شما بخواهید جزء نیروهای شورشی (rebel) باقی بمانید، این امکان را خواهید داشت. اما همچنین این فرصت برای شما وجود دارد که با تصمیم های خود در جریان بازی، به گروه امپراتوری(Empire) بپیوندید. احتمالاتی که در این زمینه وجود دارد، بیشمار هستند.

 

HelloGames

Hello Games

اگر فقط یک استودیو صلاحیت کار بر روی دنیای جنگ ستارگان را داشته باشد، آن قطعا استودیوی Hello Games خواهد بود. با اینکه عنوان No man’s sky، با انتشارش در سال ۲۰۱۶، یک شروع بسیار ضعیف را تجربه کرد اما توسعه دهندگان با پشتیبانی مداوم از بازی و عرضه‌ی آپدیت‌های مختلف، دوباره این بازی را به سوی موفقیت هدایت کردند. اخیراً نیز، بروزرسانی نسل بعدی این عنوان منتشر شد تا به یک نمونه‌ی عالی برای نمایش قدرت کنسول‌های نسل نهم مانند PS5 و Xbox Series X/S، بدل شود. با توجه به اجرای نسبتاً موفقیت آمیز ایده‌ی کاوش در یک کهکشان بی‌پایان در بـازی No Man’s Sky، استودیوی Hello Games، یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای اجرای ایده‌هایی مشابه آن، اما در دنیای جنگ ستارگان به حساب می‌آید.

موضوعی که عنوان No Man’s Sky را به یک بازی عالی تبدیل می‌کند، پاداش‌هایی است که بازی در ازای گشت و گذار در جهان آن و ملاقات با سایر بازی بازان، به گیمر می‌دهد. هر کدام از سیارات بازی، از ویژگی‌های مختص به خود برخوردارند. از حیوانات هر سیاره گرفته تا گیاهانی که در آن رشد می‌کنند. که همین مسئله، تنوع خوبی به تجربه‌ی گیمر می‌دهد. شما همچنین می‌توانید در نبردهای فضایی جالب بازی( چه بر سطح سیارات و چه نبردهای هوایی) شرکت کنید. این موارد به همراه سایر ویژگی‌های خوب بازی No Man’s Sky، سبب می‌شود تا استودیویHello Games، گزینه‌ای عالی برای توسعه‌ی عنوانی از دنیای جنگ ستارگان باشد. عنوانی که شما را در نقش یکی از اعضای شورشیان (Rebel) یا یک جایزه بگیر قرار دهد و شما را به گوشه گوشه‌ی جهان بی انتهای خود بفرستد.

مانند عنوان No Man’s Sky، بـازی باز بتواند با کاوش در جهان آن، انواع زبان های مختلف موجود در سیارات را بیاموزد. یک احتمال هیجان انگیز دیگر که مشتاق حضور آن در بازی هستیم، امکان خرید و ارتقای سفینه‌های فضایی متفاوت است. این مورد که یکی از اصلی ترین جنبه‌های بازی No Man’s Sky، به شمار می‌آید، می‌تواند به بهترین شکل ممکن در فضای برگرفته از دنیای جنگ ستارگان نیز، اجرا شود. حتی می‌توان سطح شخصی سازی ممکن برای سفینه‌های موجود در بـازی را تا حدی بالا برد که تمام طرفداران فرانچایز جنگ ستارگان را، به خرید این بازی وادار نماید.

 

NinjaTheory

Ninja Theory

خب، این همان پیشنهادی است که احتمالاً همه را متعجب خواهد کرد. بعد از تجربه ی بازیHell Blade: Senua’s Sacrifice در سال 2018، کاملاً تحت تاثیر ساخته‌ی استودیوی Ninja Theory، قرار گرفته بودم. گرافیک بصری بازی، فوق العاده زیبا بود و در کنار آن، داستان این عنوان از بسیاری جهات، مخاطب را شیفته‌ی خود می‌کرد. به ویژه نحوه‌ی پرداختن آن به مقوله‌ی سلامت ذهن و روان. همچنین، از شیوه‌ی داستان گویی محیطی به دفعات زیادی در جریان بازی استفاده شده بود تا بازی باز را هر چه بیشتر، در دنیای Senua غرق کند. در مورد جنگ ستارگان، به نظرم استودیوی Ninja Theory می‌تواند یک داستان باورپذیرتر که نشات گرفته از نبردهای عظیم بین کهکشانی است را، برای ما روایت کند. یا حتی ممکن است داستانی در مقیاسی کوچکتر در نظر گرفته و طی آن، سرگذشت کاراکتر اصلی بازی را، به نمایش بگذارد.

کاری که استودیوی Ninja Theory، به بهترین شکل ممکن اجرا کرد، این بود که آنها توانستند یک داستان نسبتاً ساده اما قدرتمند را برای مخاطب خود، روایت کنند. داستانی که طی آن، شخصیت اصلی بازی یعنی Senua، به دنبال روح معشوقه مُرده‌اش یعنی Dillion بود. حتی می‌توان انتظار داشت که استودیوی Ninja theory، به مسائلی مانند اختلال استرس پس از حادثه (PTSD) یا سایر موضوعات مرتبط به سلامت روان، این بار در دنیای جنگ ستارگان بپردازد. درست مثل بازی Hell Blade: Senua’s Sacrifice، مدت زمان گیم‌پلی بازی، به احتمال زیاد کمتر از ده ساعت خواهد بود. به علاوه، امکان قراردادن پازل‌هایی در مسیر پیشروی داستان نیز وجود دارد. بنابراین با حضور استودیوی Ninja Theory به عنوان توسعه دهنده، می توان انتظار ساخت یک بازی با گیم‌پلی کوتاه‌تر اما داستان محور، برگرفته از دنیای جنگ ستارگان را داشت که درگیری‌های درونی کاراکتر اصلی بازی را، به شیوه‌ای حیرت انگیز به تصویر بکشد.

 

AUFMACHER

DONTNOD Entertainment

یکی از محبوب‌ترین ژانرهای مورد علاقه‌ی من، بازی‌های اپیزودیک و روایت محور هستند. در میان توسعه دهندگان با استعداد مختلفی که معمولاً بـه ساخت این سبک بازی‌ها می‌پردازند، انتخاب من استودیویDONTNOD Entertainment، سازنده عناوینی مثل Life Is Strange و Tell Me Why است. بازی‌های این استودیو، همیشه پُر از شخصیت‌های پرداخته شده و تصمیم‌گیری‌های جالبی است که هر کدام می‌توانند در نحوه‌ی پایان بندی بازی، تاثیرگذار باشند. داستان هر یک از عناوین این استودیو، کاملا حس و حال شخصی و منحصر به فرد دارند و سازندگان، تبحر خود در ساخت جهان‌های باورپذیر و سرگرم کننده را، به خوبی ثابت کرده‌اند. بنابراین، با توجه به استعداد بالای اعضای این استودیو در ساخت عناوین روایت محور به همراه شخصیت‌های پیچیده و به یاد ماندنی، توسعه‌ی یک بازی اپیزودیک در دنیای جنگ ستارگان، همان چیزی است که اکثر طرفداران مشتاق تجربه‌ی آن هستند.

همانند بازی Life Is Strange 2، استودیوی DONTNOD Entertainment، می تواند داستان یک خواهر و برادر را، در بازه‌های زمانی مختلفی مثل وقـایع بعد از Revenge of Sith یا Revenge of The Jedi، روایت کند. جریان بازی نیز می‌تواند این گونه پیش برود که این خواهر و برادر متوجه شوند که از اعضای Jedi ها هستند. و پس از اطلاع نیروهای امپراتوری از وجود یک Jedi جدید، ماجراجویی این خواهر و برادر در بین سیارات مختلف جهان بازی، شروع شود. فضای بسیار زیادی در مورد این که وقایع فیلم‌ها وسریال‌های این فرانچایز، چگونه بر داستان کاراکترهای بازی تاثیر بگذارد، در اختیار توسعه دهندگان قرار دارد. در عین حال، در هر یک از اپیزودهای بازی، می‌توان شاهد حضور برخی از شخصیت‌های معروف دنیای جنگ ستارگان بود تا در جهت فرار از دست نیروهای امپراتوری، به قهرمان بازی کمک کنند.

در عنوان Life Is Strange 2، آنتاگونیست داستان، به نوعی پلیس و مشکلات دنیای مدرن بود. اما در دنیای جنگ ستارگان، دشمن اصلی کاراکتر اصلی می‌تواند نیروهای امپراتوری و سیاست‌های پیرامون اداره‌ی کهکشان باشد. مانند سایر عناوین اپیزودیک، وجود قابلیتی برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب‌های مختلف، می تواند باعث منحصر به فرد شدن تجربه‌ی هر بازی باز شود. در کنار همه‌ی این موارد، توسعه‌ی یک بازی داستان محور، آن هم در دنیای جنگ ستارگان، دست سازندگان برای قرار دادن آیتم های Collectible بیشمار در جهان بازی را، کاملا باز خواهد گذاشت.

 

deathloop 1

Arkane Lyon

در پایان، بـه استودیوی Arkane Lyon می‌رسیم. که به عقیده‌ی من، یکی از برترین توسعه دهندگان کمپانی Bethesda محسوب می‌شود. هر چند سبک مخفی کاری، محبوب ترین ژانر من در دنیای بازی‌های ویدئویی نیست، اما با این وجود، از تجربه‌ی سری بازی‌های Dishonored، بسیار لذت بردم. همین طور عنوان Deathloop، که قرار است در ماه می سال جاری منتشر شود، یکی از موردانتظارترین بازی‌های من به شمار می‌آید. عناوین ساخته شده توسط این استودیو، غالباً در جهان‌هایی جالب و پُر جزئیات روایت می‌شوند کـه برای انجام هر یک از ماموریت‌ها، چندین روش مختلف پیش روی گیمر قرار دارد. بنابراین اگر آنها به سراغ ساخت یک عنوان از دنیای جنگ ستارگان بروند، بازی آنها به هیچ وجه شبیه سایر عناوین برگرفته از این فرانچایز محبوب، نخواهد بود.

موضوعی که در رابطه با سری بازی‌های Dishonored، بسیار دوست داشتم این بود که، گیمر می‌توانست در جریان بازی بنا به سلیقه‌اش، کاملا به صورت مخفیانه دشمنان را از بین ببرد. یا این که با سلاح‌های خود به دل دشمن زده و یک حمام خون راه بیاندازد. حتی این امکان وجود داشت که بدون کشتن حتی یک نفر، ماموریت را به اتمام رساند. در نتیجه، طراحی همه‌ی مراحل بازی، با در نظر گرفتن چنین رویکردی انجام شده بود و چندین راه مختلف برای رسیدن به هدف، وجود داشت. این ویژگی می‌تواند در دنیای جنگ ستارگان نیز، به خوبی مورد استفاده قرار گیرد. وابسته به تعداد نفراتی که در طول بازی، از بین ببرید، این موضوع بر میزان اعتبار (Reputation) شما در جهان بـازی تاثیر گذاشته و در نهایت، خودش را در پایان بندی داستان نشان خواهد داد. یکی دیگر از ویژگی‌های مورد علاقه ی من از سری بازی‌های Dishonored، قابلیت‌های متنوعی است که با پیشروی در جریان بازی، در اختیار گیمر قرار می‌گیرد. و به تدریج، هم بر تعداد آنها افزوده شده و هم این که می‌توان آنها را ارتقا داد. این مسئله نیز می توانـد با توجه به توانایی‌های مختلف Jedi ها، در بازی اعمال شود.

استودیوی Arkane Lyon، تا کنون به طور خاص در ساخت عناوین اول شخص ماجراجویی، که به مخاطب امکان تعیین خط داستانی بازی را می‌دهند، بسیار موفق نشان داده است. از Dishonored گرفته تا Prey، شاهد داستان‌ها و جهان‌های پیچیده و مرموز ساخته شده توسط آنها، بوده‌ایم. تمام جنبه‌های مختلف عناوین این استودیو، با بالاترین جزئیات ممکن طراحی شده و تصور توسعه‌ی یک بازی برگرفته از دنیای جنگ ستارگان توسط آنها، واقعاً هیجان انگیز است.

هر چند استودیوهای ذکر شده در بالا، از پتانسیل بسیار بالایی برای ساخت یک بازی عالی از دنیای جنگ ستارگان برخوردارند، اما ورود سایر توسعه دهندگان به این حوزه نیز، می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد. هر کدام از این سازندگان، می‌توانند ویژگی‌های جدیدی را با خود به ارمغان بیاورند. از ژانر مورد استفاده شده در بازی گرفته تا انواع سبک‌های هنری و گرافیکی. همچنین با توجه به عظمت دنیای جنگ ستارگان، این فرصت در اختیار همه‌ی توسعه دهندگان قرار دارد تا هر یک، داستان مورد علاقه‌ی خود را در گوشه‌ای از این جهان پهناور، روایت کنند. به ویژه اکنون که حماسه‌ی Skywalker نیز به پایان رسیده و فرصتی مناسب برای خلق یک داستان کاملا جدید، مهیا شده است. این مسئله به همه‌ی توسعه دهندگان کوچک و بزرگ، این امکان را می‌دهد تا به طیف گسترده‌ای از مخاطبان، دسترسی پیدا کنند.

به نظر شما، کدام استودیوهای دیگر پتانسیل خلق یک بازی فوق‌العاده از دنیای جنگ ستارگان را دارند؟ حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.