مجله بازی, مقالات

10 بازی برتر سبک بتل رویال

بتل رویال

به لطف محبوبیت ناگهانی و روز افزون سبک بتل رویال، طی چند سال گذشته عناوین زیادی از این ژانر، به بازار عرضه شده و به یکی از مهم‌ترین موضوعات صنعت بازی‌های ویدئویی تبدیل شده‌اند. البته، ویژگی اساسی همه‌ی عناوین بتل رویال، این است که تعدادی بازی باز را وارد یک نقشه می‌کنند و حال این افراد، باید ضمن جست و جو برای منابع مختلف، لوازم و سلاح‌های موردنیاز، یکدیگر را نیز از بین برده تا در نهایت، فقط یک نفر زنده بماند.

هر چند که موارد ذکر شده در بالا، همچنان هسته‌ی اصلی بازی‌های این سبک را تشکیل می‌دهد، ولی با این وجود، برخی عناوین نیز سعی کرده‌اند با اضافه کردن مکانیک‌ها و ویژگی‌های خلاقانه، اوضاع را به نفع خود تغییر دهند و بهترین آنها، در ادامه‌ی این مقاله، به شما معرفی خواهد شد.

قبل از معرفی این عناوین، توجه به چند نکته ضروری است: ما در این لیست، فقط به سراغ بازی‌های مدرن یا عناوینی که هم اکنون برای تجربه، در دسترس قرار دارند، رفته‌ایم. بنابراین بازی‌هایی که در گذشته و در زمان خودشان، محبوب و پرطرفدار بوده‌اند، مانند H1Z1 یا The Culling، در لیست ما حضور نخواهند داشت. همچنین بازی‌هایی که حالت بتل رویال را به عنوان یک بخش اضافی در کنار محتوای اصلی، در اختیار بازی باز می‌گذارند، مانند حالت Nuclear Winter Mode بازی Fallout 76، یا Red Death Mode بازی Civilization VI، وارد لیست ما نشده‌اند.

بسیار خُب، بدون هیچگونه توضیح اضافه‌ای به معرفی برترین عناوین سبک بتل رویال، می‌پردازیم.

1 6

10- Totally Accurate Battleground

عنوانی که در ابتدا با الهام از بازی PUBG، کارش را آغاز کرد و سپس توانست جایگاه خوبی، بین بازی‌های این سبک پرطرفدار به دست آورد. این بازی که توسط سازندگان عنوان Totally Accurate Battleground Simulator توسعه یافته است، یک بازی بتل رویال عجیب و غریب فیزیک محور، و با حضور نهایتاً 60 بازی باز در هر مسابقه، محسوب می‌شود. هنگامی که در نقشه‌ی منحصر به فرد بازی، به گردش بپردازید، با 90 نوع سلاح مختلف مواجه خواهید شد که از تفنگ آبی تا دستکش‌هایی که قادر به شلیک توپ هستند را، شامل می شود. وقتی که چنین مواردی را در کنار فیزیک عروسکی جالب و گیم‌پلی سرگرم‌کننده بازی قرار دهید، متوجه خواهید شد که با چه تجربه‌ی متفاوتی از عناوین سبک بتل رویال، سروکار دارید. شما می توانید عنوان Totally Accurate Battleground را به صورت رایگان برای پلتفرم PC دریافت کنید.

2 min 3

9- Ring of Elysium

هر چند که بازی Ring of Elysium، هنوز در مرحله‌ی Early Access قرار دارد و فعلاً فقط برای پلتفرم رایانه‌های شخصی، در دسترس است، اما محیط واقع گرایانه تاثیرگذار و همچنین توجه آن به روایت یک داستان کلی، که با اضافه شدن هر فصل بازی، ارتقاء پیدا می‌کند، باعث می‌شود تا این عنوان در لیست ما حضور داشته باشد. با وجود مواردی مانند گلایدرهای دستی، چنگک(Grappling hook)، اسنوبرد، دوچرخه های BMX و انواع و اقسام روش‌های مختلف برای پیمایش در جهان بازی، عنوان Ring of Elysium به خوبی نشان می‌دهد که اگر یک عنوان بتل رویال با الهام از مجموعه بازی‌های Just Cause ساخته شود، چه حال و هوایی خواهد داشت.

هر یک از مسابقات بازی، با حضور 60 بازی باز برگزار می‌شود که آنها باید در نهایت از خطرات طبیعی مانند بهمن‌های مرگبار، فوران‌های آتشفشان و غیره، جان سالم به در ببرند. در پایان هر مسابقه نیز، به جای اینکه مانند سایر بازی‌های این سبک، یک نفر یا یک گروه برنده بازی شوند، بازی باز باید تلاش کند تا جزء چهار نفری باشد که سوار هلیکوپتر نجات خواهند شد. همچنین در لحظات پایانی هر مسابقه، لوکیشن تمام افراد باقی مانده، روی نقشه‌ی بازی مشخص می‌شود تا شاهد یک نبرد تمام عیار بین آنها باشیم.

3 min 3

8- Hunt Showdown

ساخته شده توسط سازندگان سری بازی های Crysis، عنوان Hunt Showdown از سبک خاص PVPVE، با حضور 12 بازی باز در هر مسابقه، در گیم پلی خود استفاده می‌کند. در جریان هر مسابقه نیز، بازی بازان باید به دنبال سرنخ‌هایی در محیط بازی باشند و پس از کشتن هیولاهای عظیم الجثه و دریافت پاداش(Bounty) حاصل از آن، از منطقه فرار کنند. نکته‌ای که هر کدام از مسابقات بازی را به شدت هیجان انگیز و نفس گیر می‌کند، این است که هر 12 نفر، همگی هدف واحدی دارند و می‌توانند انتخاب کنند که به سراغ کشتن هیولاها بروند و یا اینکه با از بین بردن سایر افراد، لوازم و سلاح‌های مربوط به آنها را، تصاحب کنند. بر خلاف سایر عناوین موجود در سبک بتل رویال، بازی Hunt Showdown از یک سیستم پیشرفت بسیار عالی برای بازیکنان، بهره می‌برد که با ارتقای سطح هر بازیکن، ابزار و سلاح‌های قدرتمندتری را در اختیارش می‌گذارد.

البته نکته‌ای که در مورد سیستم پیشرفت بازی قابل ذکر است، این است که پس از رسیدن بازی باز به یک سطح مشخص، در صورتی که او در حین مسابقه شکست بخورد، تمام ابزار و سلاح‌های خود را از دست خواهد داد و باید از نقطه‌ی اول، شروع به کار کند. این مکانیزم پاداش و ریسک به کار رفته در بازی، در کنار شکار هیولاهای مخوف و ترسناک، سبب می‌شود تا هر یک از مسابقات بازی، پُر از تنش و اضطراب باشد.

4 min 3

7- Tetris 99

عنوان Tetris 99، جان تازه‌ای به این بازی پازل محور افسانه‌ای بخشید. با قرار دادن 99 بازی باز در یک مسابقه، که همگی بدنبال خالی کردن صفحه‌ی خود از مکعب‌های در حال سقوط هستند، بازی Tetris 99 به اندازه ی کافی استرس زاست، اما سازندگان به این مورد اکتفا نکردند و شما در حین بازی، قادر به تماشای صفحات مربوط به 98 بازی باز دیگر و روند طی شده توسط آنها نیز، هستید. حتی اگر اضطراب درونی که در ماهیت گیم‌پلی بازی وجود دارد را، کنار بگذاریم، Tetris 99 به طرز هوشمندانه‌ای به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از قابلیت‌های خاصی که تحت عنوان Tetrimino Prowess شناخته می‌شوند، در روند کاری سایر افراد، اختلال ایجاد کرده و به این ترتیب، شانس خود برای پیروزی در مسابقه را امتحان کنید. بر خلاف اینکه بازی در ابتدا فقط در یک بازه‌ی زمانی موقت برای دارندگان کنسول نینتندو سوئیچ در دسترس بود، حالا به صورت دائمی در اختیار همگان قرار دارد. همچنین به صورت مداوم، میزبان تم‌ها و DLC های جدید است تا تجربه‌ی بازی حس تکراری بودن را به مخاطب، القاء نکند.

5 min 3

6- Spellbreak

اگر جادوگرها وارد دنیای عناوین بتل رویال شوند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ Spellbreak به شیوه‌ی خاص خودش، سعی می‌کند تا به این پرسش، پاسخ دهد و با کنار گذاشتن برخی موارد غالباً ثابت در این ژانر، به شما اجازه می‌دهد تا جادوهای خود را به سمت دشمنانتان، پرتاب کنید. بازیکنان باید در ابتدا از بین شش عنصر آتش، یخ، صاعقه، باد، سنگ و زَهر، جادوی مورد علاقه‌ی خود را، انتخاب کنند که هر کدام، توانایی‌های مختص به خود را در اختیار بازی باز قرار می‌دهند. پس از این مرحله، حال بازیکنان باید در جهان فانتزی بازی، به دنبال پیدا کردن سایر عناصر و حتی ترکیب آنها با جادوی اولیه خود، باشند. این مسئله، قابلیت ایجاد یک گردباد آتشین یا یک گلوله‌ی الکتریکی، جهت آسیب زدن به دشمنان را به آنها می دهد. وجود این ترکیب‌های خاص بین جادوهای مختلف بازی، باعث می‌شود تا در جریان هر مسابقه، به دنبال امتحان کردن ترکیب جدیدی از عناصر باشید. بازی Spellbreak، شاید یکی از عناوین تازه وارد در سبک بتل رویال باشد، ولی تا کنون، در جایگاه خوبی بین سایر بازی‌های این سبک قرار گرفته است و توسعه دهندگان بازی نیز، توانستند هوش و استعداد خود در ساخت یک گیم پلی خاص و متفاوت را، به نمایش بگذارند.

6 min 3

5- Fall Guys: Ultimate Knockout

چه کسی گفته که یک بازی بتل رویال نمی‌تواند خنده‌دار و شاد باشد؟ بازی Fall Guys: Ultimate Knockout با الهام از آثاری مانند Takeshi’s Castle و Wipeout، 60 بازی باز را طی چندین مینی گیم مختلف در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد. در هر راند که از بازی‌های مختلفی مانند عبور از یک مسیر پُر از موانع، رقابت‌های تیمی، مسابقات حافظه محور و … تشکیل شده است، تعدادی از بازی بازان به تدریج حذف می‌شوند تا اینکه در نهایت، فقط یک نفر تاج پادشاهی را از آن خود کند.

استودیوی Mediatonic پس از عرضه‌ی موفقیت آمیز عنوان Fall Guys: Ultimate Knockout که با استقبال فوق‌العاده‌ای از سوی بازی بازان نیز مواجه شد، بازی را به حال خود رها نکرده و با عرضه‌ی هر فصل بازی، شاهد مینی گیم‌های جدید، اعمال تغییرات در مینی گیم‌های موجود و همچنین اضافه شدن آیتم‌های تزئینی متنوعی به بازی هستیم. بازی Fall Guys: Ultimate Knockout، یک تجربه‌ی سراسر لذت و هیجان از ژانر بتل رویال را، به شما هدیه می‌دهد که در هیچ عنوان دیگری، آن را نخواهید یافت.

7 4

4- Playerunknown Battleground (PUBG)

بازی PUBG، به نوعی پدربزرگ عناوین بتل رویال و شاید بتوان گفت یکی از تاثیرگذارترین آنها، به شمار می‌آید. به طوری که ژانر بتل رویالی که در حال حاضر آن را می‌شناسیم، در سال 2017 و به لطف بازی PUBG سر زبان ها افتاد و طی چند سال گذشته، سیل عناوین شبیه به آن را شاهد بوده‌ایم. به عنوان یک نسخه‌ی دوباره طراحی شده برای حالت Day Z: Battle Royal Mode از بازی Arma 2 و بعداً Arma 3، PUBG به موفقیت بسیار بزرگی دست پیدا کرد و باعث آشنایی بسیاری از بازی بازان با اصول بنیادی این سبک بازی‌ها شد.

البته PUBG نسبت به سایر بازی های بتل رویال، بسیار واقع گرایانه‌تر طراحی شده است. در نتیجه بازیکن باید علاوه بر گردش در نقشه‌ی بازی جهت پیدا کردن منابع مختلف، با دقت تمام آیتم‌های Inventory خود را مدیریت کرده، از مُدهای مختلفی برای سلاح‌های خود استفاده کند تا شانسی برای پیروزی در نبردهای بازی داشته باشد. هر چند که عده‌ی زیادی معتقدند که بازی PUBG دیگر از مُد افتاده و مثل سال‌های گذشته، از کیفیت لازم برخوردار نیست، اما بدون عرضه‌ی عناوینی مانند آن، شاید شاهد ظهور سبک محبوب بتل رویال به این زودی‌ها نبودیم.

8 min 3

3- Call Of Duty Warzone

عنوانی که از همان زمان عرضه ابتدایی خود، به طرز خیره‌کننده‌ای، تمام توجهات را به خود جلب کرده که البته جای چندان تعجبی هم ندارد. چرا که یکی از معروفترین فرانچایزهای سبک شوتر اول شخص، شانس خود برای حضور در دنیای عناوین بتل رویال را، امتحان کرده است. با این حال، حرفهدای شدن در بازی، اصلاً کار ساده‌ای نیست. بلکه با یکی از برترین بازی‌های بتل رویال موجود، طرف هستیم. Warzone بر پایه‌ی حالت Blackout که اولین بار در بازی Call Of Duty: Black Ops 4 منتشر شده بود، ساخته شده است که قابلیت پشتیبانی از حضور همزمان 150 بازیکن در هر مسابقه را دارد. Call Of Duty Warzone همچنین از ویژگی‌های جالبی برخوردار است که در سایر عناوین این سبک، شاهد آنها نیستیم. مثلاً بعد از اولین مرگ بازیکن در جریان بازی، او به لابی هدایت نمی شود تا منتظر شروع مسابقه‌ی بعدی باشد. بلکه به زندانی تحت عنوان Gulag فرستاده شده و باید در مقابل سایر بازیکن‌هایی که مرگ را تجربه کرده‌اند، نبردی یک در مقابل یک داشته باشد و فرد پیروز، از یک شانس مجدد برای بازگشت به جریان مسابقه، برخوردار خواهد شد. ویژگی اختصاصی دیگر Call Of Duty Warzone، این است که بازیکنان می‌توانند Loadout های شخصی سازی شده را در جریان بازی، خریداری و سپس استفاده کنند که به آنها اجازه می‌دهد تا از اسلحه‌های محبوب و پِرک‌های مربوط به آنها، بهره مند شوند. به همه‌ی این موارد، وجود انواع و اقسام وسایل نقلیه از هلیکوپتر گرفته تا کامیون و موتور را اضافه کنید تا متوجه شوید که با یکی از برترین بازی‌های سبک بتل رویال، طرف هستید.

9 min 3

2- Fortnite: Battle Royal

این عنوان که در ابتدا به عنوان یک اِسپین اف برای بخش مشارکتی PVE Survival Mode بازی به نام Save The World منتشر شد، با عرضه اش در سال 2018، توانست باعث محبوبیت خارق العاده ژانر بتل رویال بین بازی بازان شود. این بازی نه تنها به عنوان آغازگر استفاده از سیستم بتل پَس(Battle pass) در بین عناوین بتل رویال و حتی سایر بازی‌های آنلاین، شناخته می‌شود، بلکه اولین بازی بود که قابلیت های Cross Play و Cross Progression (پیشرفت قابل انتقال) را میان پلتفرم‌های PC، کنسول‌ها و گوشی‌های تلفن همراه، در اختیار مخاطبان خود قرار داد. با وجود برگزاری کنسرت‌های مجازی خوانندگان پرطرفداری مانند Travis Scott، Marshmello و Steve Aoki، بازی Fortnite، حال بیشتر از آن که یک بازی رقابتی باشد، به پلتفرمی برای برقراری ارتباط با سایر افراد تبدیل شده است.

اما برگ برنده‌ی بازی Fortnite را، باید در رویکرد داستانی و روایت محور آن دانست. بازی برای هر فصل خود، یک داستان منحصر به فرد را در نظر می‌گیرد که به فراخور موضوع داستان، محتویات و آیتم‌های مرتبط با آن به بازی اضافه می‌شود. در پایان هر فصل نیز، معمولاً کل جزیره‌ی بازی بر اثر وقوع یک اتفاق عجیب و غریب، با خاک یکسان شده و پس از چند روز، فصل جدیدی با نقشه و طرح داستانی متفاوت، جایگزین آن می‌شود. مگر در چند بازی دیگر می توانید شاهد نبرد کریتوس، آن هم در حالی که لباس ثور را پوشیده است، با هالک باشید؟ پس تجربه ی این عنوان را از دست ندهید. به ویژه اینکه بازی به صورت رایگان، روی اکثر پلتفرم‌ها در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد.

10 min 4

1- Apex Legends

قرار گرفتن در نقطه‌ی اوج عناوین سبک بتل رویال، کاملاً شایسته‌ی بازی Apex Legends است. و این موضوع، به لطف گیم‌پلی بی نظیر، روایت داستانی و مکانیک‌های خلاقانه‌ی آن، رقم خورده است. عنوان Apex Legends در سال 2019 و به صورت ناگهانی، منتشر شد و به شدت نیز، بین طرفداران این سبک، محبوب شد تا جایی که فقط در ماه اول انتشار بازی، توانست به رکورد 50 میلیون بازیکن دست پیدا کند. با الهام گرفتن از گیم‌پلی خوش ساخت فرانچایز Titanfall و معرفی Legend های جدید طی هر فصل (تا کنون 16 شخصیت متفاوت برای بازی منتشر شده)، که هر کدام از قابلیت‌ها و پیشینه‌ی داستانی مختص به خود برخوردارند، Apex Legends تجربه‌ای را برای شما رقم می‌زند که لذت نبردن از آن، کار بسیار دشواری است. به علاوه جا به جایی در محیط بازی، با وجود قابلیت‌هایی مانند دویدن، سُر خوردن و عبور از روی موانع، هیچگاه تا این حد روان و لذت بخش نبوده است.

Apex Legends همچنین توانست با اضافه کردن سیستم خلاقانه‌ای تحت عنوان «Ping» که به بازیکنان اجازه می‌دهد مکان‌های مشخصی را برای هم تیمی‌های خود روی نقشه‌ی بازی نشانه گذاری کنند، نحوه‌ی ارتباط بین افراد در طول بازی را، کاملا تغییر دهد و حال بازیکنان می‌توانند حتی بدون گفتن یک کلمه، به شیوه‌ای به مراتب کاربردی‌تر، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بنابراین اگر به دنبال یک بازی بتل رویال فوق العاده رقابتی و مهارت محور هستید، Apex Legends همان گزینه‌ای است که باید به سراغش بروید.

بسیار خُب، لیست ما در اینجا به پایان رسید. نظر شما چیست؟ آیا بازی بتل رویال دیگری نیز وجود دارد که شایسته‌ی حضور در لیست ما باشد؟ حتما نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

پست های مرتبط

1 نظر در “10 بازی برتر سبک بتل رویال

  1. 1234 گفت:

    وارزون اینقدر بدرد نخور تر از پابجی هست پس کالاف دیوتی مبایل چی
    پابجی رایگان شده پخمه کجاش خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.