پیشنهاد سردبیر, سخت افزار, مجله بازی, مقالات

مزایای استفاده از صندلی گیمینگ

مزایای استفاده از صندلی گیمینگ

چرا امروزه صندلی‌های گیمینگ طرفداران زیادی پیدا کرده است؟ مشکل نشستن روی صندلی‌های عادی یا نشستن روی زمین چیست؟ مزایای استفاده از صندلی گیمینگ چیست؟ چرا بسیاری از گیمرها ترجیح می‌دهند که از صندلی گیمینگ استفاده کنند؟ پاسخ کوتاه این است که صندلی‌های گیمینگ از هر لحاظ نسبت به صندلی‌های عادی و اداری بهتر هستند. زیرا صندلی‌های گیمینگ بهترین آرگونومی را برای نشستن فراهم می‌کنند.

زندگی مدرن به گونه‌ای است که افراد نیاز چندانی به حرکت کردن ندارند. در فرانسه، یک کارمند به طور متوسط هر روز حدود ۱۰ ساعت را در محل کار خود صرف نشستن می‌کند. در بریتانیا، مردم حدود ۶۰ درصد از ساعات بیداری خود را در حالت نشسته سپری می‌کنند، که برای کارکنان اداری این عدد به ۷۵ درصد می‌رسد.

Gaming chairs 1

وقتی که روی یک صندلی اداری معمولی می‌نشینید، ستون فقرات شما باید وزن دست‌ها، بالاتنه و سر و گردنتان را در مقابل جاذبه زمین تحمل کند. فشار ناشی از این قضیه باعث خستگی و خمیده شدن پشت می‌شود. هر چقدر که زمان بگذرد، این خمیدگی بیشتر می‌شود تا وقتی که فرد نهایتا دچار عارضه گوژپشتی شود.

Gaming chairs 2

صندلی گیمینگ می‌تواند با بهره‌گیری از علوم آرگونومیک، از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کند. به این شکل که صندلی گیمینگ مانع از این می‌شود که تمام فشار ناشی از وزن بالاتنه، دست‌ها و سر و گردن به ستون فقرات منتقل شود. صندلی‌ گیمینگ دارای یک تکیه‌گاه بلند و بالشتک‌هایی در قسمت گردن و کمر است. همچنین امکان تنظیم ارتفاع، زاویه تکیه‌گاه و دسته‌ها وجود دارد و کاربر می‌تواند در پوزیشن دلخواه خود روی صندلی گیمینگ بنشیند.

راحتی و آرگونومی خوبی که صندلی گیمینگ ارائه می‌دهد، می‌تواند برای کسانی که مدت زمانی طولانی روی صندلی می‌نشینند، تفاوتی اساسی ایجاد کند. به طور کلی طرز مناسب نشستن، به بهبود سلامتی و پیشگیری از بیماری‌های مفصلی و فیزیولوژیکی کمک زیادی می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم که ادامه این مطلب را مطالعه بفرمایید.

صندلی گیمینگ چیست؟

در سال ۱۹۹۷، اقتصاد کره جنوبی با سقوطی چشم‌گیر مواجه شد. یک سال بعد، شرکت بلیزارد بازی Starcraft را عرضه کرد؛ این بازی آنقدر در میان جوانان بیکار کره‌ای مشهور شد که نهایتا باعث تولد صنعت ورزش‌های الکترونیکی حرفه‌ای (Esports) گردید. از آنجایی که به مرور گیمرها زمانِ بیشتری را با حالت نشسته می‌گذراندند، تعداد موارد کمردرد و مشکلات ستون فقرات نیز به مرور افزایش پیدا کرد. در سال ۲۰۰۶، شرکت DXRacer اولین صندلی گیمینگ خود را به دنیا معرفی کرد؛ یک صندلی ریسینگ اصلاح شده با ویژگی‌های آرگونومیک نوآورانه.

Gaming chairs 3

امروزه، طرح اولیه‌ای که DXRacer برای صندلی‌های گیمینگ ارائه داد، هنوز هم یک استاندارد طلایی تلقی می‌شود. با قابلیت تنظیم و شخصی‌سازی کاربردیِ این صندلی‌ها، راحتی و آرگونومی فوق‌العاده‌ای ارائه داده می‌شود:

 • قابلیت تنظیم: تکیه گاه، ارتفاع صندلی، دسته‌ها، چرخش ۳۶۰ درجه.
 • راحتی: پد ضخیم نشیمن، پشتی و دسته‌ها – بالش‌های آرگونومیک برای پر کردن گودی کمر و انحنای گردن

امروزه بسیاری از اقشار جامعه از صندلی گیمینگ استفاده می‌کنند؛ دانش‌آموزان، دانشجویان، گیمرهای کژوال و حرفه‌ای، کارمندان، و عموم کاربران، استفاده از صندلی‌های گیمینگ را به دلیل برخورداری از مزایای مختلف، ترجیح می‌دهند.

Gaming chairs 4

نتیجه نهایی به افزایش بازدهی کمک می‌کند. نشستن طولانی مدت روی یک صندلی معمولی و ارزان قیمت می‌تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی شود. با افزایش درد و ناراحتی، تمرکزتان نیز کاهش می‌یابد. این بدان معناست که به تلاش‌هایتان در بازی‌ها یا بازدهی مطالعه و محاسباتتان لطمه وارد خواهد شد.

وقتی که می‌خواهید در مدت زمانی طولانی روی صندلی بنشینید، صندلی گیمینگ بدن شما را در یک راستا نگه می‌دارد تا فشار کمتری به ستون فقرات شما وارد شود و انرژی بیشتری برای بازی کردن، مطالعه یا کار کردن داشته باشید.

Gaming chairs 5

اگر جزو افرادی هستید که در هنگام نشستن از کمردرد، خستگی زودهنگام، سردرد و ناراحتی‌های دیگر رنج می‌برید، یک صندلی گیمینگ می‌تواند برای رفع این مشکلات تا حد زیادی به شما کمک کند.

ویژگی‌های صندلی گیمینگ

۱- کیفیت بالای ساخت: اکثر صندلی‌های گیمینگ از چرم مصنوعی PU استفاده می‌کنند. بسیار از آن‌ها چرم را با پارچه توری و بافت منفذدار ترکیب می‌کنند. اگر از صندلی گیمینگ بدون بافت توری استفاده کنید، ممکن است در استفاده‌های طولانی مدت باعث تعریق شود.

۲- محافظ گردن و کمر: این بخش از صندلی گیمینگ جزو استانداردهای مهم آن است. بنابراین خرید صندلی‌های گیمینگی که فاقد محافظ و بالشتک کمر و گردن هستند چندان توصیه نمی‌شود.

۳- قابلیت تنظیم: بهترین صندلی‌های گیمینگ متنوع‌ترین گزینه‌ها را برای تنظیم اجزای صندلی ارائه می‌دهند. از جمله تنظیم ارتفاع، موقعیت دسته‌ها و زاویه تکیه‌گاه. وجود چنین گزینه‌هایی برای استراحت کردن و تغییر پوزیشن می‌تواند بسیار مفید باشد.

۴- پایه و غلتک‌های محکم: روی هر سطحی که صندلی گیمینگ خود را قرار دهید، مجبورید که آن را حرکت دهید. هر چقدر کیفیت ساخت پایه‌ و غلتک‌ها بهتر باشد، حرکت دادن صندلی راحت‌تر و در نتیجه فشار وارده بر کمر و دست‌هایتان کمتر خواهد بود. بنابراین می‌توانید تجربه بسیار راحت‌تری داشته باشید.

Gaming chairs 6

صندلی‌ گیمینگ چه تفاوتی ایجاد می‌کند؟

مشخصه اصلی صندلی‌‌ گیمینگ این است که از سلامت و تندرستی کسانی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، محافظت می‌کند. این صندلی‌ها می‌توانند وضعیت بدن را بهبود ببخشند و به سلامتی ستون فقرات و مفاصل کمک کنند. وقتی که روی صندلی گیمینگ می‌نشینید، بالشتک‌های محافظ را در پشت انحنای گردن و ستون فقرات خود قرار دهید. زاویه تکیه‌گاه پشتی را بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه تنظیم کنید. سپس به پشتی تکیه دهید و دسته‌های صندلی را طوری تنظیم کنید که بتوانید به راحتی آرنج‌های خود را روی آن قرار دهید.

Gaming chairs 7

صندلی گیمینگ فشار ناشی از وزن بدنتان را جذب می‌کند و سر و گردنتان را در وضعیت تعادل قرار می‌دهد. با استفاده از صندلی گیمینگ در پوزیشنی مناسب قرار می‌گیرید؛‌ به این شکل که چشمانتان روبروی صفحه نمایش کامپیوتر قرار می‌گیرد و به راحتی می‌توانید از موس و کیبرد استفاده کنید.

بهبود حالت بدن

اگر وضعیت و حالت بدنی ضعیفی دارید، نشستن روی یک صندلی گیمینگ مثل شرکت در کلاس یوگا برای اولین بار است. پس از سال‌ها بد نشستن و خمیدگی ستون فقرات، شاید کمی طول بکشد که به نشستن روی یک صندلی گیمینگ با آرگونومی خوب عادت کنید.

Gaming chairs 8

به این معنا که ممکن است عضلات شما در وضعیت جدیدی قرار بگیرند و کمی منقبض شوند. افرادی که فیزیولوژی و ساختار بدنی ضعیفی دارند، ممکن است که در دو سه روز نخست، چندان با صندلی گیمینگ راحت نباشند.

مثل کلاس یوگا، چند روزی طول می‌کشد که عضلاتتان حالتی ریلکس پیدا کند. اما به محضی که به صندلی گیمینگ عادت کردید، می‌بینید که این صندلی موقعیتی را فراهم می‌کند که می‌تواند به بهبود وضعیت و سلامتی کمر و مفاصلتان کمک کند. اگر فقط دو یا سه ساعت در طول روز پشت میز می‌نشینید، یک صندلی گیمینگ ارزان قیمت با آرگونومی خوب می‌تواند نیاز شما را برطرف کند. اما کسانی که ساعت‌های طولانی را پشت میز سپری می‌کنند، بهتر است که از یک صندلی گیمینگ حرفه‌ای استفاده کنند. قیمت صندلی گیمینگ حرفه‌ای معمولا بالاتر از ۳۰۰ دلار است، اما طبیعتا کیفیت، امکانات و ویژگی‌های بیشتری را نیز ارائه می‌دهد.

Gaming chairs 9

راحتی مداوم

کسانی که روزانه در مدت زمانی طولانی به کار کردن یا بازی کردن پشت کامپیوتر می‌پردازند، می‌دانند که راحت بودن صندلی چقدر می‌تواند مهم باشد. در هنگام استفاده از صندلی گیمینگ، می‌توانید برخی از نقاط قوت آن را به سادگی متوجه شوید:

 • بهبود تنفس و گردش خون
 • افزایش کنترل روی قسمت‌های مختلف بدن در هنگام نشستن
 • افزایش سطح انرژی و هوشیاری
 • بهره‌وری و بازدهی بیشتر در هنگام کار کردن

هر چقدر مدت زمان بیشتری را روی صندلی گیمینگ سپری کنید، وضعیت و حالت بدنی شما نیز به مرور بهتر می‌شود. با صحیح نشستن می‌توانید تجربه لذت‌بخش‌تری از بازی‌ها داشته باشید. در واقع یک صندلی گیمینگ خوب به حدی راحت است که شاید عده‌ای فراموش کنند که در وضعیت نشسته قرار دارند! با محافظت و ساپورتی که از قسمت‌های آسیب‌پذیر بدنتان به عمل می‌آید، ساعات طولانی بازی کردن یا کار کردن برایتان مثل یک چشم به هم زدن خواهد گذشت.

بهبود زاویه دید

این تصویر از یک تورنمنت Space Invaders در دهه ۸۰ میلادی نشان می‌دهد که آرگونومی صندلی‌ها و زاویه دید نسبت به صفحه نمایش در قدیم چقدر افتضاح بوده است. بازیکنان روی صندلی‌های حصیری می‌نشستند تا به تلوزیون‌هایی که در ارتفاع بسیار بالایی قرار داشتند خیره شوند:

Gaming chairs 10

یکی از ویژگی‌های مهم صندلی‌های گیمینگ مدرن این است که زاویه دید بسیار مناسبی را نسبت به صفحه نمایش فراهم می‌کنند و سر و گردن در وضعیت مناسبی قرار می‌گیرند. همه صندلی‌های گیمینگ دارای سیستم بالا برنده یا پایین برنده مبتنی بر گاز هستند و می‌توانید درجه ارتفاع یا زاویه تکیه گاه پشتی صندلی را به راحتی تنظیم کنید. ترکیب این ویژگی با بالشتک پشت گردن به شما این امکان را می‌دهد که زاویه دید مستقیم و ایده‌آلی نسبت به صفحه نمایش داشته باشید. در این حالت فقط باید چشمان خودتان را حرکت دهید تا حرکات روی صفحه نمایش را دنبال کنید و نیازی به تکان دادن سر و گردن نیست.

Gaming chairs 11

این موضوع باعث می‌شود که بتوانید تا حد زیادی در انرژی خود صرفه جویی کنید و به گردن خود فشار زیادی وارد نکنید. فرقی نمی‌کند که بخواهید برای تماشای فیلم زاویه تکیه گاه پشتی را افزایش دهید و به عقب تکیه دهید یا صاف بنشینید و به تجربه بازی‌ها بپردازید؛ در هر صورت می‌توانید صندلی گیمینگ را طوری تنظیم کنید که مطئمن شوید وضعیت بدنی شما در حالت مناسبی قرار گرفته و زاویه دید کافی و گسترده‌ای نسبت به صفحه نمایش دارید.

بهبود سطح انرژی

هنگام نشستن طولانی مدت با وضعیت نامناسب، عضلات و مفاصل تحت فشار قرار می‌گیرند. این موضوع بسیار مهم است زیرا برای حفظ تعادل بدن خود به عضلات و مفاصلی سالم نیاز دارید (به خصوص اینکه از میان‌سالی به بعد تاثیر این موضوع بیشتر آشکار می‌شود). بسیاری از افراد به دلیل داشتن عادات بد در شیوه نشستن، دچار موارد مزمن گردن درد، کمر درد و ناراحتی‌های مربوط به شانه‌ها، دست‌ها و پاها می‌شوند.

وقتی از صندلی گیمینگ استفاده می‌کنید، به دلیل بهره‌مندی از آرگونومی خوب، فشار کمتری به عضلات و مفاصل وارد می‌شود. در نتیجه با کاهش فشار بر روی عضلات، انرژی بیشتری برای فعالیت‌هایتان خواهید داشت.

تجربه‌ای فراگیر

از دیگر مزایای استفاده از صندلی گیمینگ این است که باعث می‌شود تجربه‌ای فراگیر داشته باشید. با نشستن در حالتی ثابت و ایده‌آل، علاوه بر اینکه تجربه راحت‌تری خواهید داشت، تمرکزتان بر صفحه نمایش نیز افزایش خواهد یافت. نشستن در یک راستای مناسب، باعث می‌شود کنترل فیزیکی و دقت بهتری داشته باشید. در مطالعه‌ای تحقیقاتی با عنوان Power Posing، خانم دانا کارنی نشان داده است که پوزیشن و وضعیت قرارگیری بدن در هنگام نشستن، می‌تواند بر حالات روحی روانی و تمرکز فرد اثرگذار باشد. همچنین حالات مختلف نشستن می‌تواند بر میزان هورمون‌های مشخصی (مثل تستوسترون، کورتیزول و …) اثرگذار باشد.

خانم کارنی در این باره خاطرنشان می‌کند: «وقتی که در حالت ایده‌الی از نشستن قرار می‌گیرید، پیامی به مغزتان فرستاده می‌شود و احساس نشاط و برخورداری از انرژی مثبت در فرد ایجاد می‌شود.»

Gaming chairs 12

صندلی‌های گیمینگ تقریبا به همین شکل تجربه‌ای فراگیر و مثبت را برای کاربران فراهم می‌کنند. وقتی به نشستن روی صندلی گیمینگ عادت کنید، علاوه بر اینکه کمردرد و تنش عضلانی از بین می‌رود، روحیه، نشاط و انرژي مثبت بیشتری نیز خواهید داشت. این موضوع باعث می‌شود که حواس‌پرتی کمتری داشته باشید و تمرکزتان روی صفحه نمایش افزایش یابد. با قفل شدن چشمانتان روی صفحه نمایش و استفاده راحت از موس و کیبرد، تجربه‌ای فراگیر با بازدهی بالا خواهید داشت.

سوالات متداول در مورد صندلی گیمینگ

صندلی‌های گیمینگ نسبت به صندلی‌های اداری بسیار راحت‌تر هستند و وضعیت ایده‌آلی را برای نشستن فراهم می‌کنند. به طور خلاصه، ویژگی‌های صندلی‌های گیمینگ باعث بهبود عملکرد در بازی‌ها و افزایش سلامتی بدن می‌شود. در زیر به تعدادی از سوالات پرتکرار در این رابطه پاسخ می‌دهیم.

آیا صندلی گیمینگ به من کمک می‌کند که در بازی‌های بیشتری برنده شوم؟

قطعا دلیلی واضح وجود دارد که اکثر گیمرها و بازیکنان حرفه‌ای Esports از صندلی‌های گیمینگ استفاده می‌کنند. گرچه خود صندلی مستقیما به شما کمک نمی‌کند که عملکرد بهتری در بازی‌ها داشته باشید، اما می‌تواند وضعیت سلامتی و بدنی شما را در حین بازی بهبود دهد.

Gaming chairs 13

یه این فکر کنید که در نبود صندلی گیمینگ بازی‌ها را چگونه تجربه می‌کنید؛ ممکن است روی زمین بنشینید، روی تخت خود دراز بکشید، روی یک مبل یا صندلی معمولی بنشینید و حالت‌های دیگر. شاید در هر کدام از این حالت‌ها در ابتدا راحت باشید، اما مدتی که سپری می‌شود، کم‌کم احساس ناراحتی خواهید کرد. اگر صفحه نمایش در ارتفاع مناسبی نسبت به چشمهایتان قرار نداشته باشد، فشار زیادی به سر و گردنتان وارد می‌شود. اما وقتی که از صندلی‌های گیمینگ استفاده می‌کنید، با تنظیم بخش‌های مختلف صندلی و استفاده از بالشتک پشتی گردن، مشکلی از این بابت نخواهید داشت.

آیا صندلی گیمینگ می‌تواند از بدن من محافظت کند؟

مشکل بزرگی که گیمرها هنگام استفاده از صندلی‌های معمولی با آن مواجه می‌شوند، خستگی و کمردرد است. درد کمر اغلب ناشی از نشستن طولانی مدت در وضعیت نامناسب است. هر چقدر زمان طولانی‌تری را در این حالت سپری کنید، درد و ناراحتی عضلات و مفاصل بیشتر می‌شود و به مرور میزان خستگی نیز افزایش می‌یابد.

Gaming chairs 14

صندلی‌های گیمینگ طوری طراحی شده‌اند که با بهره‌مندی از یک ساختار آرگونومیک، از ستون فقرات، عضلات و مفاصل شما محافظت کنند. حتی اگر در مدت زمانی طولانی روی یک صندلی گیمینگ با وضعیت مناسبی بنشینید، شرایط اولیه و انرژی شما حفظ می‌شود. علاوه بر این، صندلی گیمینگ از آسیب‌هایی که در طولانی مدت به بدن وارد می‌شوند نیز پیشگیری می‌کند. اگر در هنگام بازی کردن، از آسیب یا ناراحتی بخصوصی در عضلات و مفاصل خود رنج ببرید، قطعا تاثیر منفی آن را در عملکردتان احساس خواهید کرد. پس صندلی گیمینگ انتخابی واضح برای بهبود عملکرد است.

کارکرد صندلی گیمینگ چگونه است؟

بخش نشیمن صندلی‌های گیمینگ معمولا با روکش فوم ضخیمی پوشانده می‌شود تا به توزیع وزن کاربر روی صندلی کمک کند. به علاوه تنظیمات مختلفی برای ارتفاع و تکیه‌گاه پشتی وجود دارد. هر دو مدل اقتصادی و حرفه‌ای صندلی‌های گیمینگ معمولا از ویژگی‌های استاندارد زیر بهره‌مند هستند:

 • طراحی آرگونومیک جهت فراهم آوردن وضعیت ایده‌آلی برای نشستن
 • کمک به گردش خون در پاها و پایین تنه
 • گزینه‌هایی برای تغییر زاویه تکیه گاه پشتی از حالت ایستاده به ریلکس
 • توانایی تحمل ۳۰۰ پوند (۱۴۰ کیلوگرم) وزن
 • طراحی و ظاهر شیک با چرم مصنوعی

Gaming chairs 15

استفاده از صندلی گیمینگ در طولانی مدت چه کمکی به ما می‌کند؟

به زبان ساده، از مهم‌ترین اهداف طراحی صندلی‌های گیمینگ این بوده است که کاربر در استفاده‌های طولانی مدت احساس خستگی و ناراحتی نکند. وقتی که روی صندلی گیمینگ می‌نشینید و آن را مطابق با فیزیک بدنی خود تنظیم می‌کنید، به راحتی تفاوت آن را با بقیه صندلی‌های معمولی احساس خواهید کرد. گرچه برخی از افراد صندلی‌های گیمینگ را بخاطر ظاهر و استایل شیک‌تر خریداری می‌کنند، اما اغلب گیمرها فاکتور سلامتی و بهبود وضعیت بدنی را در خرید این صندلی‌های در نظر می‌گیرند. هر چقدر که به شیوه نشستن ایده‌آل روی صندلی گیمینگ بیشتر عادت کنید، به حالت بدنی و فرم ستون فقرات بهتری خواهید رسید.

سخن پایانی

صندلی‌های گیمینگ استاندارد تفاوت معناداری در تجربه کاربران ایجاد خواهند کرد. از آنجایی که یکی از فاکتورهای مهم در حین تجربه بازی‌ها، راحتی است؛ صندلی‌ گیمینگ ارگونومیک‌ترین حالت را برای نشستن فراهم می‌کند. تصور کنید در حالتی که از یک ناراحتی رنج می‌برید، قصد دارید کاری را انجام دهید؛ قطعا این ناراحتی باعث کاهش تمرکزتان خواهد شد.

Gaming chairs 16

امیدواریم که این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. در پایان اگر سوال یا دیدگاهی در این رابطه داشته باشید، خوشحال می‌شویم با ما در میان بگذارید.

اما در استفاده از صندلی گیمینگ، به دلیل نبود فشار روی عضلات و ستون فقرات، تمرکز و روحیه کاربر افزایش پیدا می‌کند. همچنین صندلی گیمینگ از آسیب‌هایی که در طول سالیان دراز ممکن است به مفاصل وارد ‌شود جلوگیری می‌کند. بنابراین استفاده از صندلی گیمینگ مزایای زیادی برایتان خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *