همراهان گرامی نخل مارکت

به دلیل دستور قضایی، بازی مورد نظر شما از وبسایت حذف شده است! لذا جهت دریافت اطلاعات بیشتر به مشاورین ما از طریق واتس اپ در ارتباط باشید.

شماره واتس اپ : 09925563892

لیست 21 بازی ممنوعه اما پرطرفدار

بازی‌ های ویدیویی همیشه با حواشی زیادی همراه هستند و تا نشر بازی ممکن است هزاران اتفاق بی‌افتد. ممنوع شدن بازی‌ها چه به دلیل سیاسی و چه به دلایل فرهنگی از ابتدای تشکیلی این صنعت روتین بوده است، زیرا بازی ممنوعه ویدیویی دارای ساختار‌های داستان‌ محور هستند و می‌توان در آن بخش‌های بسیار زیادی از بستر‌های فرهنگی متفاوت، خشونت، تبلیغ سیاست و… استفاده کرد.

با این‌حال، ممنوع کردن یک بازی در یک کشور خاص شاید بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای یک بازی ویدیویی بیوفتد، مخصوصا زمانی که متوجه می‌شویم افراد زیادی در آن کشور از بازی کردن و خریدن و رساندن سود به استودیو سازنده محروم می‌شوند.

فرهنگ سانسور در بسیاری از کشورها مدت زیادی است که برچیده شده، با این حال برخی بازی‌ها در کشور‌های پیشرفته و در ایران مورد سانسور و ممنوعیت قرار می‌گیرند که این موضوع در نوع خود بسیار جالب می‌باشد.

بازی های ویدیویی گاهی محتواهایی متضاد با فرهنگ و هنجارهای یک جامعه دارند که باعث می‌شود تیغ سانسور در تمامی جهات آن کشیده شود. با این حال بسیاری از این بازی ها بعد از چند سال از ممنوعیت خارج می‌شوند، در برخی کشور ها این اتفاق نمی‌افتد و برخی بازی‌ها هنوز هم در لیست ممنوعیت کشور‌ها قرار دارند.

باهم نگاهی به برخی از این بازی‌ها می‌اندازیم تا ببینیم چرا و چگونه کار به ممنوعیت کشیده است.

03S9ZRW0TQcpCQLxKx4lUVT 35
1- PlayerUnknown’s Battlegrounds

شاید دور از ذهن برسد که یک بازی مانند پابجی در کشوری ممنوع باشد، با این حال این بازی هنگام منتشر شدن در افغانستان با اقبال رو به رو نشد. این بازی در سال ۲۰۲۱ در افغانستان عموما به دلیل توهین آمیز خواندن کاراکتر‌ها ممنوع شد.

افغانستان سابقه طولانی در ممنوع کردن بازی‌ها دارد و تا سال ۲۰۰۱ هرگونه بازی ویدیویی یا کنسول در آن بازی ممنوعه محسوب میشد. بعد از عوض شدن حکومت بازی‌ها نیز راه خود را به افغانستان پیدا کردند تا سال ۲۰۲۱ که پابجی به دلیل توهین در این کشور بازی ممنوعه اعلام شد.

BZQf6Crt2rUpB7fSedthN9 scaled

2- Five Nights at Freddy’s

ممکن نیست که دستی در هارر داشته باشید و فرنچایز مشهور Five Nights at Freddy’s را نشناسید. این بازی دارای داستان بسیار جالب و جذاب است اما این جذابیت به دهان همه شیرین نمیاید. بازی بعد از منتشر شدن در کشور آلبانی به دلیل داشتن داستان خشن مورد انتقاد قرار گرفت و نسخه‌های بازی از استورهای این کشور حذف شد و بازی ممنوعه حساب شد.

بعد از رایزنی های فراوان قرار شد که بازی در استور‌های مختلف این کشور بار دیگر منتشر شوند که البته این اتفاق نیوفتاد. جالب است که بعد از مدتی بازی از ممنوعیت بیرون آمد اما هنوز که هنوز است نمی‌توانید این بازی را در فروشگاه های آلبانی پیدا کنید چون مدتی این بازی ممنوعه شده بود.

2370448

3- FIFA 17

مطمئنا کسی انتظار ندارد که بازی بی‌خطری مانند فیفا در کشوری بازی ممنوعه شود. البته اگر دقیق تر نگاه کنیم متوجه می‌شویم که برخی کشور‌های اروپایی پرداخت درون برنامه‌ای بازی را غیرقانونی  و یک بازی ممنوعه می‌دانند. همانطور که پیداست، فیفا در اصل بر روی همین پرداخت‌ها زنده است و بسیار سخت می‌توان این بازی را از این موضوع تفکیک کرد.

یکی از کشورهای حامی ممنوعیت پرداخت درون برنامه‌ای بلژیک است. این کشور قوانین بسیار سفت و سختی برای این موضوع دارد و به همین دلیل بازی‌هایی مانند فیفا از سال ۲۰۱۷ در این کشور بازی ممنوعه شدند. برای پیگیری این موضوع حتی دادگاه تشکیل شد که الکترونیک آرتز در آن بازنده بود و بازی به دلیل قوانین سخت گیرانه به طور کلی از بلژیک پاک شد و یک بازی ممنوعه محصوب می شود.

Untitled 1 1

4- Counter-Strike

کانتر از سری بازی‌هایی است که دربسیاری از کشورها به دیل ترویج تروریست مورد انتقاد و ممنوعیت قرار گرفته است. ماهیت بازی این را القا می‌کند که در کشورهای ضد تروریست با مشکلات فراوانی روبه رو شود، با این حال احتمالا جالب‌ترین این دلیل‌ها مربوط به کشور برزیل است.

این کشور در سال ۲۰۰۸ بازی را به دلیل شباهت نقشه آن با قسمت فوولا واقع در پایتخت برزیل ممنوع کرد. این داستان سر و صدای زیادی داشت و حتی دولت برزیل به طور رسمی از سازندگان بازی شکایت کرد. با این حال بعد از تغییر نقشه بازی در برزیل برای فروش قرار گرفت اما با اقبال عمومی رو به رو نشد.

1587532055 0x0 0 0

5- Battlefield 4

سری بتفیلد همیشه با حواشی انتشار همراه هستند و البته به دلیل ماهیت سیاسی بازی و نشان دادن جنگ بین کشور‌ها این مسئله عادی بنظر می‌رسد. نسخه‌های چهارم بازی در چین سر و صدای زیادی به پا کرد به طوری که سخنران دولت چین بازی را یک تهاجم فرهنگی به چین خواند.

این بازی در چین مورد نفرت بسیار زیادی قرار دارد و هیچگاه در آن منتشر نشد و به عنوان یک بازی ممنوعه از آن یاد می شد. گفتنی است که لیست بازی‌ ممنوعه در چین بسیار بلند بالاست و خود مقاله‌ی دیگری می‌طلبد، با این حال جدی ترین برخورد چین از زمان بازی‌ های ویدیویی تا کنون با بتلفیلد ۴ است.

کنسول‌های خانگی نیز در چین به دلیل داشتن قوانین ممنوعیت فروش کنسول در این کشور سال‌ها مورد ممنوعیت بودند تا اینکه نهایت نسل هشتم کنسول‌ها با عوض شدن قانون دوباره راه خود را به چین باز کرد.

اما در همان سال با پیش آمدن داستان بتلفیلد تلاش‌های بسیاری شد تا ممنوعیت قانون فروش کنسول دوباره اعمال شود که البته با رد شدن آن دست دولت از ممنوع کردنش کوتاه ماند و هم اکنون کنسول های نسل هشت و نه در این کشور موجود هستند. هرچند تعداد تمام نشدنی از بازی‌ها در چین هنوز هم در ممنوعیت هستند و بازی ممنوعه حساب میشوند.

df3d606e0dbc630118f088cec5f8406d 1

6- EA Sports MMA

داشتن ماهیت پرداخت درون برنامه‌ای همیشه برای الکترونیک آرتز مشکل ساز بوده است، با این حال دلیل ممنوع بودن این بازی در دانمارک پرداخت های درون برنامه‌ای نیست. در دانمارک تبلیغ های سخت‌گیرانه برای نوشابه‌های انرژی زا و سایر محصولات وجود دارد. بازی EA Sports MMA به طور مستقیم این تبلیغ ها را پوشش می‌دهد و به همین دلایل بازی ممنوعه است.

به همین علت بازی در دانمارک تا به امروز مورد ممنوعیت است. الکترونیک آرتز در واکنش به این موضوع اعلام کرد که تبلیغات خود را بر نمی‌دارد و به همین علت بازی در چندین کشور منجمله دانمارک به ممنوعیت کشیده شد. جالب این جاست که تنها بازی که در تاریخ کشور دانمارک مورد ممنوعیت قرار گرفته همین بازی می‌باشد.

b2c4a0bae46c1432da6eddfd2783bfdb5ec91c04c72f712eb1b236aaf0d98519

7- Wolfenstein

احتمالا حتی از نام بازی می‌توانید حدس بزنید که این بازی به چه علت و در کجا بازی ممنوعه است. Wolfenstein به نازی کشی معروف است و احتمالا آلمانی ها از کشتن هموطن خود حتی در دوران نازی خوشحال نمی‌شوند. آلمان دست بسیار طولانی در ممنوعیت بازی‌ها دارد به طوری که اگر یک بازی دارای خشونت بیش‌ از حد باشد به صورت اتوماتیک در کشور فروخته نمی‌شود.

به همین علت بسیاری از ناشرین زمان انتشار بازی دست به سانسور خشونت می‌زنند تا بازی در کشور آلمان نیز منتشر شود. با این حال Wolfenstein هیچ اقبالی برای منتشر شدن ندارد، زیرا کشته شدن آلمانی‌ها را نشان می‌دهد و این موضوع برای آلمان قابل قبول نیست.

4de2e8a144cb5167a7938c81c9fad375a7

8- Fallout 3

محبوب ترین شماره فال اوت زمان انتشار خود سرو صدای زیادی به پا کرد. این بازی به دلیل احمال سیاسی خود در چندین کشور مورد ممنوعیت قرار گرفت. با این حال، احتمالا هیچکدام از آن ها به اندازه هند از این موضوع شاکی نیستند.

دلیل ممنوعیت این بازی در هند سیاسی نیست، بلکه بازی به طور مستقیم از یک گاو دو سر برای نشان دادن یکی از مناطق بازی استفاده می‌کند که به رادیواکتیو آلوده شده و آن جا را نفرین شده می‌خوانند.

گاو دو سر یکی از خدایان مهم هندو هاست و این داستان باعث شد تا دولت هند این اقدام را توهین آمیز بخواند و بعد از کش و قوس های فراوان بازی برای همیشه در هند بازی ممنوعه شود.

farcry

9- Far Cry 3

داستان بازی فارکرای ۳ در یک منطقه خیالی رخ می‌دهد. اگر بازی را تجربه کرده باشید می‌دانید که بازی مردم محلی را دیوانه و هم دست یکی از بهترین شخصیت‌ منفی‌های بازی معرفی می‌کند.

با این حال مردم اندونزی و دولت آن این منطقه خیالی را زیادی شبیه به این کشور می‌دانند و به همین علت بازی خیلی زود از تمامی استور‌های موجود این کشور حذف شد.

دولت اندونزی طرح شکایت خود را از یوبیسافت ثبت کرد که البته کار هیچگاه به دادگاه کشیده نشد زیرا اثباتی مبنی بر اندونزی بودن منطقه‌ی خیالی نبود.

battlefield 3

10- Battlefield 3

پر حاشیه ترین بازی ممنوعه در ایران

تمامی ما با قضایای داستان بتلفیلد ۳ آشنا هستیم. داستان بتلفید دارای قسمتی است که در ایران شکل می‌گیرد و کاراکتر های بازی نیز از فحش‌های رکیک ایرانی استفاده می‌کنند. بعد از معرفی بازی خیلی زود دولت ایران به انتقاد از بازی پرداخت و تصمیم بر ممنوعیت انتشار آن در ایران گرفت.

بازی ممنوعه در ایران تاریخ طولانی دارد اما شاید منطقی‌ترین آن ها این بازی است که نیرو‌های نظامی ایرانی را به سخره گرفته و کشته شدن آن‌ها را به طور نمادین و سیاسی نشان می‌دهد.

داستان بازی نیز اشارات فراوانی به دولت وقت ایران داشت که خود باعث تنش‌هایی بین ایران و کشور سازنده بازی شد به طوری که ایران در جواب این بازی دست به ساخت یک بازی زد. به همنی دلایل بتلفیلد 3 یکی از بازی ممنوعه ها در ایران می باشد.

18br lineup social social 1920x1080 1

11- Fortnite

احتمالا کسی در دنیا پیدا نمی‌شود که از فورتنایت انتظار ممنوع شدن داشته باشد. بازی دارای پرداخت درون برنامه‌ای منطقی است و خشونت خاصی ندارد، بخش داستانی آن نیز هیچگاه سیاسی نبوده و به طور مستقیم به هیچ کشور خاصی اشاره نکرده است.

با این حال، عراق اولین کشوری است که تصمیم به ممنوع کردن این بازی گرفته است. دولت عراق طی کنش های زیاد با پارلمان خود تصمیم گرفت تا برای سلامت گیمر‌ها و کنترل ساعت بازی کردن آن‌ها و همچنین سلامت عمومی جامعه این بازی را ممنوع اعلام کند. دولت عراق به طور رسمی اعلام کرد که این تصمیم برای سلامت جامعه گرفته شده و این بازی تا به امروز مورد ممنوعیت است.

manhunt 2 2007

12- Manhunt 2

اگر با این سری آشنایی ندارید باید بگویم دلایل بسیار زیادی برای ممنوعیت این بازی در بسیاری از کشور‌ها وجود دارد. خشونت بازی به قدری بالاست که حتی صبورترین انسان‌ها هم گاهی حالشان بد می‌شود، تصاویر وحشتناک موجود در بازی این بازی را بسیار بد نام و جذاب کرده و در لیست بازی‌ ممنوعه های بسیاری از کشورهاست.

در بین این کشورها ایرلند بیشتر از همه نسبت به بازی انتقاد کرد و یکی از اولین کشور‌هایی بود که بازی را ممنوع اعلام کرد. در یک مقاله منتشر شده در همان سال یک نویسنده ایرلندی بازی را افول هنر و انسانیت خواند و از گیمر‌ها درخواست واکنش درخورد نسبت به بازی را کرد.

counter klafff

13- Counter-Strike: Source

بالاتر به این اشاره کردیم که کانتر شاید تمامی کیفیت‌های لازم را برای ممنوع شدن در یک کشور دارد. با این حال ممنوعیت بازی در ایتالیا داستان بسیار جالب‌تری دارد. بچه‌های مدرسه‌ای در ایتالیا زمان منتشر شدن بازی از مدرسه فرار می‌کردند تا بازی را بازی کنند.

این وضعیت باعث شد تا والدین بسیاری از آنها عصبانی شوند و از دولت درخواست کنند تا بازی به شکل رسمی ممنوع شود. بعد از گذشت نزدیک به یک سال بازی به طور رسمی در این کشور و به جهت صدمه نخوردن دوره‌ی تحصیلی دانش‌آموزان برای همیشه بازی ممنوعه شد.

crash bandicoot 2

14- Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back

احتمالا فکرش را هم نمی‌کردید که کرش بندیکوت خاطره ساز بچگی بسیاری از ما در کشوری ممنوع باشد. اما در واقع داستان تاریکی پشت ممنوعیت این بازی در ژاپن قرار دارد که شاید شما را نیز شوکه کند.

این بازی در ژاپن به صورت دائم بازی ممنوعه شد و دلیل آن این است که در یکی از صحنات بازی بدن کرش دفرمه شده و سرش جدا می‌شود. به دلیل رخ داد این قضیه در یک مکان مشابه با سری قتل‌های زنجیره‌ ای در ژاپن، دولت ژاپن خیلی زود تصمیم به ممنوعیت بازی گرفت.

این سری از قتل‌های زنجیره‌ای در ژاپن با نام رویداد قتل کوبه شناخته می‌شوند که به صورت خلاصه در آن سر یک پسر ده ساله و بدن بدون سر آن در جلوی یک مدرسه پیدا می‌شود و تمام مردم ژاپن را به شوک فرو می‌برد.

با تکرار شدن این الگو پلیس متوجه می‌شود که با یک قاتل سریالی طرف است و حتی او را شبیه به قاتل سریالی معروف، زودیاک می‌داند. دانستن این موضوع باعث می‌شود تا درک بهتری از ممنوع شدن این بازی در ژاپن داشته باشید.

apps.10730.65125427675965946.9a11f22d d015 4e5d 8fe2 d22c387be19c

15- Dante’s Inferno

احتمالا حتی نام بازی هم می‌تواند باعث ممنوعیت آن در چند کشور شود. با توجه به محتوای بازی و به چالش کشیدن مذاهب مختلف دور از ذهن نیست که این بازی در برخی از کشورها مورد ممنوعیت قرار بگیرد.

مالزی نیز با توجه به حساسیتش در مسائل دینی خیلی زود بازی را در کشور خود ممنوع اعلام کرد. اما داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود زیرا اعتراضات زیادی درباره‌ی بازی و توهین مستقیم آن به مذهب اسلام شکل گرفت که باعث شد تعدادی از مردم عادی به خیابان‌ها ریخته و علیه این توهین تظاهرات به راه بیندازند.

مالزی بسیار روی موضوعات مرتبط با مذهب حساسیت دارد و حتی دسترسی به استیم در سال ۲۰۱۷ به طور کامل در این کشور قطع شد زیرا یک بازی فایتینگ به نام خدایان مبارز در آن یک کاراکتر مسلمان داشت که توهین آمیز بود و باعث شد بازی ممنوعه شود.

16- Call of Duty: Black Ops 2

داستان سری کالاف دیوتی به دلیل سیاسی بودن همیشه مورد غضب دولت‌ها بوده و حتی تا امروز این جریان ادامه دارد و به عنوان یک بازی ممنوعه از آن شناخته می شود. این قضیه برای ممنوعیت بازی در پاکستان نیز صادق است.

دولت پاکستان بعد از منتشر شدن بازی با شرم آور خواندن آن و به دلیل نشان دادن چهره‌ی تروریست پاکستان و توهین به ملیت آن به طور کامل در این کشور ممنوع شد. گفتنی است که بازی‌های زیادی در پاکستان ممنوع نیستند و این بازی جزو معدود بازی ممنوعه ها در پاکستان به شمار می‌رود.

1b31b972 86c5 4a4a b150 3e26df56c7c0

17- Watch Dogs 2

ظاهرا بیشتر بازی های یوبیسافت برای کشورهای مختلف مشکلات مختلفی دارد که Watch Dogs 2 نیز از این قضیه پیروی می‌کند. با این حال، شاید جالب ترین آن‌ها عربستان سعودی باشد که به عنوان یک بازی ممنوعه از آن یاد می کنند.

این بازی در عربستان به دلیل کشتن کاراکتر‌های بی‌گناه در بازی ممنوع شده است و حتی در راستای این قضیه بیانه‌ی بلند بالایی در حمایت از عدم نشان ندادن کشته شدن انسان‌های بی‌گناه منتشر شد که در نوع خود خنده دار است. عربستان ید بسیار طولانی در ممنوع کردن بازی‌ها دارد و اگر بخواهیم از آن‌ها نام ببریم باید کل این مقاله را به آن‌ها اختصاص بدهیم.

92979c8131f961005ebc739872f5ca2ab7798e5e 809x455 1

18- Tom Clancy’s Ghost Recon

دور از ذهن نیست که بازی‌های مرتبط با ادوات نظامی برای منتشر شدن در برخی از کشور‌ها دچار ممنوعیت شوند. داستان بازی گوست ریکان در همان زمان انتشار بازی جنجال‌های بسیاری داشت، زیرا نشان می‌داد که چگونه روسیه دست به تشکیل دوباره شوروی و قدرت گرفتن می‌کند.

اوکراین نیز مطمئنا از این داستان خشنود نشد و خیلی زود بازی را توهین آمیز خطاب کرد و آن را برای همیشه ممنوع کرد. البته ممنوعیت بازی تنها به اوکراین ختم نمی‌شود و بلاروس نیز به همان دلیل مذکور بازی را خیلی سریع مورد انتقاد قرار داد و آن را بازی ممنوعه کرد.

19- South Park: The Stick of Truth

شاید دور از ذهن بنظر برسد که بازی کارتونی مانند South Park حتی به مرحله سانسور برسد و جزو بازی ممنوعه ها باشد. با این حال این بازی در کشور استرالیا و به دلیل نشان دادن خود!رضایی یک کاراکتر جلوی آینه ممنوع شد.

این قضیه باعث شد تا فعالان زیادی در استرالیا دست به انتقاد از دولت بزنند، زیرا استرالیا نیز من جمله کشور‌هایی است که بازی های زیادی را ممنوع می‌کند.

در نهایت بعد از گذشت چند ماه از منتشر شدن بازی سازنده تصمیم گرفت تا این صحنه را به طور کامل حذف کند و به جای آن از نوشته استفاده کرد که در آن این موقعیت به صورت خنده دار و طعنه آمیز شرح داده شده بود. با این حال استرالیا راضی به برداشتن ممنوعیت بازی نشد و بازی هیچوقت به صورت دیجیتالی منتشر نشد و از بزرگتر بازی ممنوعه ها در استرالیا می باشد.

is Drain Punch Good in Pokemon Go

20- Pokémon GO

بازی محبوب و مشهوری که به دلیل دردسر های خود معروف است در کشور مالزی برای همیشه بازی ممنوعه شده است. بازی به خودی خود دارای مشکلاتی است که باعث شد حتی آمریکا نیز مدتی به فکر ممنوع کردنش بیوفتد.

علت اصلی آن این بود که بسیاری از کودکان و نوجوانان در خیابان ها و بدون در نظر گرفتن نکات ایمنی دنبال کاراکتر خود میگشتند و حتی باعث شد تا چندین نفر به دلیل تصادف با خودرو فوت شوند. با این حال دلیل ممنوعیت بازی در کشور مالزی ربطی به سلامت عمومی ندارد.

دولت مالزی دلیل این اقدام خود را تحریک افراد به قدرت طلبی عنوان کرد. طبق نگاه دولت مالزی به این موضوع، گیمر‌ها با گشتن دنبال کاراکتر خود و آپگرید کاراکتر به دنبال این هستند که به صورت فیزیکی قدرت خود را زیاد کنند.

دلیل عجیب این دولت و بازی ممنوعه مورد انتقاد بسیاری از رسانه ها قرار گرفت به طوری که بسیاری از آنها دولت را به بی فکری متهم کردند و کنش‌گرهای سیاسی نیز آن را نشانه‌ای از دیکتاتوری دولت مالزی و ترس آن‌ها از قدرت گرفتن مردم عنوان کردند.

infamous2

21- infamous

سری اینفیمس شاید در ذهن بسیاری از خوانندگان ما باشد، چرا که زمانی در ایران بازی ممنوعه بود و داشتنش جرم محسوب می‌شد. نسخه‌ی اول بازی زمان انتشارش به صورت رسمی در ایران بازی ممنوعه شد. علت این امر این بود که کاراکتر اصلی دارای قدرت‌های ماورایی است که در اسلام به عنوان جادوگری اطلاق می‌شود.

گفتنی است که با این حال بازی در ایران مانند بسیاری از بازی ممنوعه های دیگر در دسترس است، اما بازی به صورت رسمی و با اطلاع رسانی رسانه‌ها ممنوع شد و رسانه‌ها روی علت آن نیز تاکید فراوانی داشتند.

امیدوارم مقاله لیست بازی ممنوعه ها برای شما مفید واقع شده باشد.