بازی های آینده, پیشنهاد سردبیر, مجله بازی, مقالات

تاریخچه سری بازی های NFS

dims 4

تاریخچه نید فور اسپید

نید فور اسپید از سری هایی است که برای بسیاری یادآور دوران کودکی و نوجوانی است. نسخه‌ای جدید از سری نید فور اسپید دارد منتشر می‌شود، پس احتمالا مروری بر تاریخچه نید فور اسپید به هیچ وجه خالی از لطف نیست. این سری شامل 24 نسخه است، اما از سال 2006 تا 2018 اصلا نتوانست رضایت گیمرها را جلب کند. البته این امر بر فروش بازی‌ها تأثیر چندانی نداشت، چون معمولا بسیاری از طرفداران در هر صورت بازی را تهیه می‌کنند، سپس از خوب نبودنش شکایت می‌کنند.

road and track

مقدمه‌ای بر تاریخچه نید فور اسپید

تاریخچه نید فور اسپید از رندر کردن پورش 911 شروع شد. رندر فوق‌العاده پیش رفت. داگلاس کوت شگفتی خلق کرده بود. او داشت بر روی نسخه‌ی بتای نید فور اسپید کار می‌کرد. از دیدن شاهکارش متحیر شده بود. نسخه‌ای دیجیتالی از یک خودرو که همانند خودرو واقعی رفتار می‌کرد. تمام حرکات بخوبی بر روی کنسول پیشرفته‌ی  3DO(البته در زمان خودش!) اجرا می‌شدند. نام این بازی Road & Track Presents: Need For Speed شد. آن‌ها با مجله Road & Track که مخصوص خودرو ها بود همکاری داشته و هنوز هم دارند.

در آن زمان بازی‌های ریسینگی وجود داشتند که اصلا رفتار خودروها را در دنیای واقعی شبیه‌سازی نمی‌کردند. تیم سازنده قصد داشت که گیمرها را در تجربه‌ی شیرین کنترل خودروهای فوق گران‎قیمت غرق کند. آن‌ها می‌خواستند که گیمر ها بوی چرم را حس کند. می‌خواستند که صدای عوض شدن دنده‌ها و صداهای موتورهای مختلف را بشنود. آن‌ها می‌خواستند که گیمر حس کند سوییچ خودروهایی گران‌قیمت را به دستش داده‌اند.

این شبیه‌ساز بسیار نزدیک به واقعیت، به داده‌های عملکرد بسیاری تجربه‌ی رانندگی با آن خودروها، و ارزیابی عملکرد مجازی خودروها نیاز داشت. اینجا بود که تیمی از شرکت EA دست به دامن مجله‌ی Road & Track شد. این مجله اطلاعات مورد نیازشان را برایشان فرستاد. حال در این نقطه از تاریخچه نید فور اسپید، شرکت EA باید راحتی لامبورگینی و سرکشی فراری را به مخاطب انتقال می‌داد.

Need-for-Speed-3-logo

شروعی برای نسل پنجم

بعد از آنکه این بازی نزد کسانی که کنسول فوق گران‌قیمت 3DO را داشتند محبوب شد، برای سیستم عامل داس، ویندوز، و کنسول‌های پلی استیشن 1 و سگا سترن نیز عرضه شد. نسخه‌های خوب بعدی شامل Need For Speed III: Hot Pursuit; Need For Speed: Underground و Need For Speed: Most Wanted می‌شدند.

همکاری تیم سازنده با مجله‌ی Road & Track ادامه پیدا کرد. همکاری با این مجله برای حفظ کردن روح واقع‌گرایی این سری ضروری بود. علاوه بر واقع‌گرایی مقاصد دیگری هم برای سری نید فور اسپید وجود داشت. تیم سازنده گفتند که می‌خواهند داستان‌ها همیشه مختلف باشند. دوست داشتند که برای مخاطبان همیشه تازه باشند، و این کار را بدون تخطی از عناصر اصلی فرنچایز نید فور اسپید انجام دهند. پس اینگونه بود که تاریخچه نید فور اسپید با داستان های خیابانی گره خورد.

در اوایل کار سازندگان بر روی ابرخودروهایی مانند مدل‌های جدید لامبورگینی و فراری تمرکز داشتند، اما با پایین آمدن سن بازیکنان خیابان‌های شهر محل مسابقه شدند، تیونینگ کردن خودروها برای گیمرها میسر شد. نسخه‌ی Underground نید فور اسپید که در سال 2003 عرضه شد ابرخودروها و پیست‌های استاندارد را حذف کرده بود. حال نوبت تقویت خودروهای معمولی در تاریخچه نید فور اسپید بود. جایی که همه ماشین ها با مقداری حوصله به ابرخودرو تبدیل می شدند.

از نکاتی که باید در مرور تاریخچه نید فور اسپید به آن اشاره کرد تغییر خط مشی این مجموعه است. EA خواست که ثابت کند نیازی به خودروهای گران‌قیمت نیست تا از سواری لذت ببرید. فقط لازم است که راننده‌ای عاشق هیجان باشید، و مطمئن باشید که در دنیای واقعی نیستید که خطر جانی یا مالی‌ای برای دیگران داشته باشید.

underground

نسل ششم

نسخه‌ی Underground از نقاط عطف تاریخچه نید فور اسپید است. این نسخه‌ از بازی‌، سری ای را که محبوب افرادی خاص بود به پدیده‌ای فرهنگی تبدیل کرد. در شش ماه اول عرضه، این بازی بیش از شش میلیون فروش کرد. در آخر نیز 15 میلیون نسخه فروخت(البته کشور ما جزء این آمار نیست). از بهترین‌های پلی استیشن 2 شد، و این سری را جزء محبوب‌ترین فرنچایزها کرد. این نسخه 10% از آمار فروش کل بازی‌های تاریخچه نید فور اسپید که خود متشکل از 24 بازی هستند را تشکیل می‌دهد. این بازی فرهنگ مسابقه‌ی خیابانی را پایه‌گذاری کرد. تمرکز این بازی بر شخصی‌سازی‌های مختلف، فرهنگ رانندگی و دگرگونی ساختاری بود.

این سری باید علاوه بر حفظ ارتباط با مخاطب‌های قدیمی، تنوع هم داشته باشد(مانند تمام سری‌ها)، حال ممکن است اکثر بازیکنان بعضی از تغییرات را دوست نداشته باشند، و حتی ممکن است باگ‌های زیادی هم در نسخه‌های جدید وجود داشته باشد که بسیاری از گیمرها را اذیت می کند( البته افرادی که از طریق تولید محتوای گیمینگ کسب درآمد می‌کنند از یافتن باگ‌ها ذوق می‌کنند).

 در تاریخچه نید فور اسپید همواره سعی شده است که موسیقی‌های خوبی را ارائه دهند. این سری نمی‌خواهد که موسیقی‌هایش به Forza و Gran Turismo شباهت داشته باشند. موسیقی‌هایی که معمولا افراد هنگام رانندگی بدان گوش می‌دهند را بکار می‌برد. حتی آثار هنرمندان معروف را استفاده می‌کند. باید روح مسابقات خیابانی، جنجال و تمرد در موسیقی‌ها موج بزند.

تیم سازنده دوست ندارد که تعدادی زیادی خودرو را لایسنس کنند. Forza 700 خودرو را برای انتخاب در اختیار گیمر قرار می‌دهد و نید فور اسپید چند ده تا. چند ابر خودرو، چند خودروی کلاسیک، چند خودروی بین شهری و خلاصه از هر کلاس چندتا. آن‌ها می‌گویند که خودرو قلب تپنده‌ است، اما این بازی در مورد انسان‌هاست. ما هم می‌گوییم که هزینه‌ی لایسنس موسیقی‌های این بازی زیاد است، و لایسنس تعداد زیادی خودرو هزینه‌ی ساخت را خیلی بالاتر می‌برد.

پرفروش‌ترین بازی تاریخچه نید فور اسپید 16 میلیون نسخه فروخت. این بازی فقط 32 خودرو را در اختیارتان می‌گذاشت، اما طوری برای مخاطبانش خاطره‌سازی کرد که هنوز بسیاری از افراد خودروهایشان را به شکل خودروهای موجود در این بازی درمی‌آورند. خودروی BMW M3 E46 GTR که سفید بود بارزترین نمونه‌ی آن است. این بازی تا به امروز قله‌ی تاریخچه نید فور اسپید به حساب می‌آید.

بعد از نسخه‌ی Most Wanted، نید فور اسپید موفقیت خاصی را نتوانست بدست آورد(البته نه آنکه شکست بخورد). تیم سازنده می‌گوید که بازی‌هایی مانند کال آف دیوتی که هر ساله عرضه می‌شوند را چندین تیم می‌سازند، اما بخاطر پیچیده شدن بازی‌های امروزی ساخت بازی‌هایی با این مقیاس تقریبا از عهده‌ی فقط یک تیم نسبتا کوچک خارج است. پس در این موارد زمان شکستتان می‌دهد.

nfs1102151280

نسل هفتم  و هشتم

نسخه‌ی کربن که بعد از Most Wanted منتشر شد، کمتر از یک چهارم فروش آن‌را داشت. نسخه‌ی Pro Street هم منتشر شد، و همه مطمئن شدند که این سری در سراشیبی است. بازسازی نسخه‌ی Hot Pursuit که در سال 2010 منتشر شد کمی بهتر بود، اما نسخه‌های بعدی باز هم افت کرده بودند. نسخه‌ای بنام Need For Speed منتشر شد که آن هم خوب نبود(در نام‌گذاری نیز کم گذاشته بودند). Ghost Games نسخه‌ی Payback را منتشر کرد که این بار پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای بسیار کاربران را بسیار آزرده‌خاطر کرد. نمی‌شود که جاهای بد را از تاریخچه نید فور اسپید حذف کرد.

نسخه‌ی Heat که باز هم ناشرش Ghost Games بود بسیار بهتر از چند نسخه‌ی قبل بود. رنگ‌بندی و طرح خودروها طرفداران را راضی کرده بود. دیوانگی و خلاقیت تا حدی به این سری بازگشت. می‌توانستید در روز مسابقات ریسینگ داشته باشید، و در شب با پلیس‌ها دست‌وپنجه نرم کنید. داستان‌های بازی بهتر شده بودند و فضاها جذاب‌تر. آن‌ها خواستند جنون را به ریسینگ آورند. دیگر این سری واقع‌گرا ترین نبود، اما جالب‌ترین بود.

آن‌ها تغییر خط مشی داده بودند. از نظر تیم سازنده گیمرهای عاشق خودرو به سراغ Forza و Gran Turismo می‌روند. این حوزه همیشه زمینه‌ای پرطرفدار بوده و هست. اما گروه بزرگ‌تری وجود دارند که بازی را دوست دارند، اما آنقدرها هم شیفته‌ی خودرو نیستند. نید فور اسپید مأموریت دارد که آن‌ها را عاشق رانندگی کند(ترجیحا بصورتی که سراغ بازی‌های بالا نروند، در عوض منتظر نید فور اسپید بعدی باشند). فقط سریع‌تر به خط پایان رسیدن مهم نیست، هدف آن است که خودروها بیش از توده‌ای فلز جلوه کنند.

نسل نهم

داستان تاریخچه نید فور اسپید را با جدیدترین نسخه به پایان می‌رسانیم: نید فور اسپید Unbound. این بازی را استودیوی Criterion عرضه می‌کند. بعد از یک دهه دوباره این استودیو مأمور ساخت نسخه‌ی جدید شد. این استودیو در مورد بازی Burnout بخوبی عمل کرده است. بگذارید خبر بد را اعلام کنیم. این بازی فقط بر روی کنسول‌های نسل فعلی و رایانه‌های شخصی عرضه می‌شود.

 این نسخه تلاش کرده که به ریشه‌های مسابقات شهریش برگردد، البته کمی طول خواهد کشید که گیمر به طراحی‌های جدید این نسخه عادت کنند، خصوصا طراحی مدل‌هایش. Unbound شهری به نام Lakeshore را اضافه کرده است. این شهر حالت جهان‌باز دارد. داستان بازی هم ظاهرا در مورد بازپس‌گیری خودرویی دزدیده شده است. در مسابقات شرکت می‌کنید، و پول بدست می‌آورید. پلیس‌ها هم حضور دارند.

کمپینش بیشتر بر یک‌نفره بودن تمرکز دارد، اما حالت مالتی‌پلیر هم دارد. در مورد بخش مالتی‌پلیر اطلاعات چندانی منتشر نشده است. احتمالا در آینده آپدیت‌هایی هم برای بازی منتشر خواهند شد. بعضی از محتواها رایگان خواهند بود، اما ممکن است که پرداخت درون برنامه‌ای هم وجود داشته باشد. ظاهرا پرداخت درون‌ برنامه‌ای هم جزئی از تاریخچه نید فور اسپید است.

تیم سازنده قول داده است که شبیه‌سازی‌ها فوق‌العاده باشند. این بازی وضوح 4K و فریم ریت 60 را داراست. کنسول‌های نسل قبل نیز این کیفیت را ارائه می‌دادند، پس می‌شد که برای نسل قبل هم عرضه شوند، شاید هم در آپدیت‌ها نرخ فریم به 120 افزایش یابد. شخصی‌سازی‌های بسیاری را برای این نسخه متصور هستیم. طبق شواهد، با احتساب شخصی‌سازی‌ها چندین هزار حالت مختلف را شاهد خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *