تحلیل, مجله بازی, مقالات

نقد و بررسی Rainbow Six: Extraction

نقد و بررسی Rainbow Six: Extraction

رویداد Outbreak برای بازی Rainbow Six: Siege در سال 2018 به‌شدت سرگرم‌کننده بود. با معرفی این شوتر تاکتیکال مسیرهای جدیدی  در صنعت بازی باز شد و تجربه‌ای PvE (بازیکن در برابر محیط)  متفاوتی نسبت به شکار تروریست‌های کلاسیک ارائه می‌داد. یوبیسافت وعده داده داد که بازی را ادامه دهد و آن را به تجربه‌ای مستقل بدل کند، ولی آیا موفق شد؟ در ادامه به نقد و بررسی Rainbow Six: Extraction می پردازیم.

نقد و بررسی Rainbow Six: Extraction

Rainbow Six: Extraction بازی‌ای زامبی‌محور در سبک بقاست که باید عضو REACT شوید و مانع انگل‌های در حال پخش در آمریکا شوید. در واقع Extraction دنباله مستقیم Siege است که دقیقا از همان تنظیمات و فضا استفاده می‌کند. اگر زمان زیادی Siege بازی کرده باشید، قطعا متوجه شباهت‌های زیاد این دو نسخه می‌شوید.

 Extraction تمام 18 اپراتور Siege را در خود جای داده و تمام اسلحه‌ها و گجت‌ها را نیز از بازی قبلی نگه داشته است (البته یک استثنا درباره Tackanka وجود دارد و عجیب است که چرا  به جای نارنجک‌اندازی که در حال حاضر دارد، ابزار او را برجک قرار داده اند!). البته برخی برای محیط PvE بهینه‌تر شده‌اند ولی همچنان بازیکنان قدیمی با آن‌ها احساس راحتی می‌کنند و این نکته مثبت تلقی می‌شود چون بازی سریعا شما را در چالش‌های زیادی قرار می‌دهد.

New 3 copy

بخش آموزشی بازی سعی می‌کند با عجله همه ویژگی‌های بازی را با نوشته‌ها به شما نشان دهد که صراحتا شما را گیج می‌کند. چندین ساعت زمان خواهد برد تا با فراز و فرودهای بازی آشنا شوید. به مانند Siege تا وقتی مدت زمان زیادی صرف بازی نکنید، نمی‌توانید بهترین جنبه‌های بازی را ببینید. از جنبه فنی، بازی جذابیت‌های زیادی دارد. در بخش تنظیمات چهار منو به چشم می‌خورد که هرکدام سه سطح مجزا برای بازی دارند. محیط‌های همگی منحصر به فرد هستند و با تمرکز زیاد بر روی طراحی هنری، سرگردانی در محیط را به نکته‌ای مثبت بدل می‌کند.

 مرحله A brutalist penthouse از همه جهت برجسته است ولی همچنان تمام مراحل هویت خاص خود را دارند. مرحله نهایی بازی بازهم Truth or Consequences است و حس بازگشت به نقطع شروع واقعا لذت‌بخش است. در هر کدام از مکان‌ها سه مرحله وجود دارد که هر کدام به سه نقشه تقسیم می‌شوند و درهر کدام با Airlock از مرحله‌ای به مرحله دیگر می‌روید. هر بخشی هم چندین ماموریت فرعی مانند کشتن دشمن‌های قوی یا قرار دادن ردیاب در نقاطی که انگل‌ها به وجود می‌آیند دارد. با اینکه تعدادشان زیاد نیست ولی آنقدر هم محدود نیستند که باعث دلزدگی از مراحل فرعی بشوند.

شکست خوردن در ماموریت‌ها روند بازی را قطع نمی‌کند بلکه هم‌چنان می‌توانید پیش بروید. به طور کلی سیستم شکست به طرز جالبی در بازی طراحی شده است تا جایی که حتی وقتی بمیرید هم می‌توانید توسط هم‌تیمی‌ها نجات پیدا کنید. آن‌ها می‌توانند بدن شما را تا نقطه استخراج حمل کنند و از این طریق شما XP های خود را بدست آورید. اگر آن‌ها شما را پیدا نکنند یا به موقع نرسند، شما باید یک اپراتور جدید انتخاب کنید، به همان نقشه برگردید. فرآیند نجات خیلی پیچیده نیست اما با چالش‌هایی غیرمنتظره همراه می‌شود خصوصا اگر در نجات شکست بخورید، XP کم‌تری دریافت می‌کنید که در برخی موارد با افت همراه می‌شود.

شما می توانید مقاله 15 تغییر در بازی Ranibow Six Extraction را از اینجا مطالعه کنید.

سیستم سلامت اپراتور‌ها هم بسیار جالب است. در تمام ماموریت‌های شما یک سطح سلامتی ساده دارید و با بسته‌های سلامتی که در طول مسیر می‌یابید می‌توانید آن‌را تقویت کنید. اما اگر به سلامتی شما آسیب‌هایی جدی وارد شود، اپراتور شما برای بازیابی سلامت باید از شرکت در چندین ماموریت اجتناب کند. این سیستم نه تنها محدودیت‌های جالبی پیش روی بازیکن قرار می‌دهد بلکه ادای احترامی به نسخه اصلی  Rainbow Six است. بازی اجازه اشتباه کردن به شما نمی‌دهد. حتی یک دشمن معمولی هم می‌تواند شما را غافل‌گیر کرده و از دور خارج کند.

New 1 copy

اما متاسفانه دشمنان اصلا در حد انتظار نیستند. طرح‌های اولیه قابل‌درک هستند ولی خود طراحی واقعا خسته‌کننده است. بیشتر دشمنان به شکلی مبهم به رنگ خاکستری هستند. سیستم مخفی‌کاری بازی و نفوذ به مقر انگل‌ها واقعا تجربه ای کم‌نظیر است ولی جلوه بصری این انگل‌ها انتظارات شما را از بازی تا حدی زیادی پایین می‌آورد. هوش مصنوعی دشمنان چندان بالا نیست و تا زمانی که از اسلحه‌های کم‌صدا استفاده کنید، مخفی می‌مانید. Melee takedownها جزئیات زیادی دارند اما همیشه کارساز نیستند و برخی مواقع به درستی انجام نمی‌شوند پس باید حسابی مواظب این مورد باشید زیرا اگر متوجه حضور شما بشوند به راحتی شما را از پای در می‌آورند.

از دیگر سیستم‌هایی که طراحی نامناسبی دارد و به سختی می‌توان با آن کنار آمد، سیستم XP بازی است که اوج ضعف های بازی به بدست‌آمدن آن‌ها برمی‌گردد. در هر موقعیت شما سه ماموریت دارید ولی تا زمانی که ماموریت خود را به پایان نرسانید نمی‌توانید سراغ عناوین دیگر بروید که همگی از سیستم مزخرف RNG نشات می‌گیرد. اگر بخواهید با دشمنان رده‌بالا مبارزه کنید فقط و فقط شانس تعیین‌کننده است. اگر کاملا آماده نبرد با دشمن خود نباشید ممکن است ساعت‌ها درگیر این چالش شوید و بالاخره بعد از ده‌ها بار شکست از این مورد عبور کنید که همگی نشان‌دهنده ضعف‌های بزرگی در سیستم پیشرفت بازی هستند.

البته این مورد تا حدودی با حالت‌های اواخر بازی برطرف می‌شود. Assignments و Maelstrom Protocol برنامه‌ای طولانی‌مدت با نه مرحله کوچک به جای سه تا است که XP بیشتری به همراه دارد ولی به مراتب خطرناک‌تر است که می‌تواند شما را با انتخابی ساخت مواجه کند. درحالی که این مورد به خودی خود سرگرم‌کننده است، با سیتم مخفی‌کاری بازی که از نقاط برجسته بازی است تطابق ندارد. وقتی در برابر موج‌های آرکیدی تیراندازی قرار می‌گیرید، جنبه‌های ضعیف‌تر بازی پدیدار می‌شوند.

جمع‌بندی

2767-rainbow-six-extraction-everything-we-know-release-date-operators-gameplay.550c235 copy

هسته اصلی گیم‌پلی Rainbow Six Extraction واقعا مناسب و تنوع مرحله‌های بازی کم‌نظیر است ولی نقطه ضعف‌های بازی هم کم نیستند. این بازی یک عنوان مخفی‌کاری زامبی‌محور است و تا زمانی که تحت این چارچوب پیش بروید تجربه‌ای لذت بخش برایتان به ارمغان می‌آورد، اما اگر کمی از این چارچوب فاصله بگیرید رفته رفته از موفقیت بازی کاسته می‌شود. با این حال اگر با جمعی از دوستان خود وارد بازی شوید قطعا از این نبرد آخرالزمانی لذت خواهید برد. همه مراحل از نظر بصری جالب و متمایز هستند و بر تجربه لذت‌بخش مخفی‌کاری با سه عضو جوخه در مقر دشمن اضافه می‌کنند ولی بعید است که در دراز‌مدت همچنان مورد توجه باشد.

 

نکات منفی

هوش مصنوعی چنگی به دل نمی‌زند.

طراحی دشمنان خسته‌کننده است.

سیستم پیشرفت بازی کلافه‌کننده است!

داستان خیلی جالب نیست.

گیم‌پلی در درازمدت جذابیت خود را از دست می‌دهد

نکات مثبت

+ برخی طراحی‌های هنری واقعا چشم‌نواز هستند.

+ سیستم سلامت بازی جذاب و نوآورانه است.

+ مخفی‌کاری در مرحله‌های مختلف قابل انجام است.

+ شخصیت‌های Siege با تنظیمات مناسب در بازی حضور دارند.

منبع: pushsquare

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.