اخبار, سخت افزار, مجله بازی

مایکروسافت به تولید کنسول‌های Xbox One خاتمه داده است

تولید کنسول‌های Xbox One

تولید کنسول‌های Xbox One خاتمه یافته

گزارشات جدید حاکی از آن است که کمپانی مایکروسافت، تا قبل از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهمی Xbox Series X و Xbox Series S در بازار، روند تولید کنسول‌های Xbox One از جمله Xbox One X و Xbox One S دیجیتال ادیشن را متوقف کرده بود. مایکروسافت قصد داشت که با عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهمی خود، جهشی معنادار را تجربه کند و به همین دلیل برنامه‌ریزی این کمپانی برای توقف تولید کنسول‌های Xbox One منطقی بنظر می‌آید.

وبسایت معتبر The Verge نیز تایید کرده است که روند تولید تمامی کنسول‌های Xbox One به طور «همزمان» به پایان رسیده است. «سیندری واکر»، مسئول بخش تولید و بازاریابی کنسول‌های Xbox در شرکت مایکروسافت نیز این خبر را تایید نموده و در این باره گفته است: «برای تمرکز بر روند تولید کنسول‌های نسل نهمی Xbox Series X و Xbox Series S، ما تصمیم گرفتیم که در اواخر سال ۲۰۲۰ به تولید کنسول‌های Xbox One خاتمه دهیم.»

گرچه این حرکت در آن زمان منطقی به نظر می‌رسید، اما امروز شرایط حاکم بر بازار کمی نسبت به سال ۲۰۲۰ پیچیده‌تر شده است. طبق گزارشات متعدد، به دلیل کمبود موجودی و تقاضای بیش از حد بازار، این روند بر تولید کنسول‌های PlayStation نیز تاثیر گذاشته است. با این حال سونی به طور رسمی اعلام کرده است که قصد دارد در سال ۲۰۲۲، یک میلیون واحد دیگر از کنسول‌های PS4 را تولید و به بازار عرضه کند.

صرف نظر از این شرایط بوجود آمده، به نظر نمی‌آید که زنجیره‌ی عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهمی مایکروسافت با اختلالی جدی مواجه شده باشد. رئیس بخش Xbox شرکت مایکروسافت یعنی «فیل اسپنسر»، اخیرا اعلام کرده است که: «روند عرضه کنسول‌ها مثل همیشه (نسل‌های قبل) عالی بوده است. اما در واقع میزان تقاضا از میزان عرضه پیشی گرفته است. در این مقطع، تعداد کنسول‌های بیشتری را نسبت به نسل‌های قبلی Xbox فروخته‌ایم. یعنی تا به الان فروش Xbox Series X/S نسبت به مدت زمان مشابه، از کنسول‌های نسل قبلی بهتر بوده است.»

«دنیل احمد»، از آنالیزورهای پایگاه Niko Partners نیز تحلیل کرده است که احتمالا میزان عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهمی Xbox Series X و Xbox Series S در سراسر دنیا، در مجموع از ۱۲ میلیون واحد فراتر رفته است. بنابراین به نظر می‌آید که تمرکز بر تولید و عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهمی، سیاستی منطقی از سوی مایکروسافت بوده است. با این وجود، باید منتظر بمانیم و ببینیم در چند سال آتی چه آینده‌ای در پیش روی کنسول‌های Xbox Series X و Xbox Series S خواهد بود.

منبع: Gaming Bolt

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *