مجله بازی, اخبار

مایکل پکتر: سونی تا سال ۲۰۲۳ از کنسول PS4 پشتیبانی خواهد کرد

بدون هیچ شک و تردیدی، لاین آپ بازی‌های انحصاری و فرست پارتی سونی، یکی از مهم‌ترین دلایل خرید کنسول‌های پلی استیشن است و قرار نیست که تغییری در این موضوع بوجود بیاید. اما با این حال، سونی تصمیم گرفته است که برای شروع کار خود در نسل جدید، سیاست‌های متفاوتی را برای کنسول PS5‌ در نظر بگیرد و فعلا روی بازی‌های میان نسلی تمرکز کند.

گرچه تا به الان انحصاری‌های بزرگ و فوق‌العاده‌ای مثل Demon’s Souls، Returnal و Ratchet and Clank: Rift Apart برای کنسول PS5 منتشر شده است، اما به نظر می‌رسد سونی قصد دارد بزرگ‌ترین بازی‌های سال آینده‌ی خود را به شکل میان نسلی منتشر کند. رسما تایید شده است که بازی‌هایHorizon Forbidden West، دنباله‌ی God of War و Gran Turismo 7، برای هر دو کنسول PS4 و PS5 عرضه خواهند شد.

با این اوصاف، از شیوه‌‌ی سیاست گذاری عرضه‌ی عناوین انحصاری برای PS5 چه انتظاراتی می‌توانیم داشته باشیم؟ اخیرا تحلیلگر مشهور صنعت گیم، یعنی آقای «مایکل پکتر»، در طی یک ویدیو، توضیحاتی در این باره ارائه داده است. آقای پکتر اعتقاد دارد: «از آنجایی که سونی مایل است بازی‌های بزرگ فرست پارتی فروش بسیار زیادی داشته باشند، در نتیجه تا زمانی که از تعداد بالای واحدهای فروخته‌ شده‌ی PS5 و سودآوری فرست پارتی این کنسول اطمینان حاصل نکند، بازی‌های بزرگ را برای کنسول PS4 نیز منتشر خواهد کرد.»

با توجه به گفته‌های آقای پکتر، احتمالا از اواخر سال ۲۰۲۲، توسعه‌ی بازی‌های انحصاری PS5 به مرور آغاز شود. اما نمی‌توان انتظار داشت که پشتیبانی سونی از کنسول PS4 تا قبل از سال ۲۰۲۳ خاتمه پیدا کند.

1 3

پکتر در این باره می‌گوید: «سونی تا وقتی که از فروش بالای کنسول PS5 و سودآوری فرست پارتی آن اطمینان حاصل نکند، کنسول PS4 را نادیده نخواهد گرفت. سونی نمی‌تواند با ۱۰ میلیون کنسول فروخته شده، فروش بالای عناوین فرست پارتی را تضمین کند؛ این اصلا امکان پذیر نیست. گرچه همیشه در ابتدای چرخه کنسول‌ها، در راستای جذب مخاطب و تبلیغ کنسول، تعدادی انحصاری عرضه می‌شود؛ اما اصطلاحا این یک سیاست مرغ و تخم مرغ است. تخم مرغ‌ها را با تخفیف بفروش تا بتوانی مشتری‌ها را برای خرید مرغ نیز ترغیب کنی.

این قضیه برای بازی‌های انحصاری صادق است. اگر سونی بخواهد که بازی‌های بزرگ فرست پارتی، فروشی بالغ بر ۲۰ میلیون واحد را تجربه کنند، مجبور است که آن‌ها را برای هر دو نسل از کنسول‌ها عرضه کند. راستش را بخواهید، من شخصا معتقدم که کمپانی سونی تا سال ۲۰۲۳ از کنسول PS4 پشتیبانی خواهد کرد؛ یعنی یک چرخه‌ی عمر ده ساله. پس احتمالا در اواخر سال ۲۰۲۲ بازی‌های انحصاری بیشتری برای PS5 توسعه پیدا کند و این احتمال وجود دارد که در سال ۲۰۲۳ تمام بازی‌های بزرگ از حالت میان‌ نسلی خارج شوند.»

تا به الان، بیش از ۱۰ میلیون واحد PS5 در سراسر جهان به فروش رفته است. سونی انتظار دارد که بتواند میزان فروش این کنسول را تا پایان سال مالی پیش رو (یعنی تا قبل از آوریل ۲۰۲۲)، به ۲۲ میلیون واحد برساند. علاوه بر این، بازی‌های انحصاری PS5 نیز فروش خیلی خوبی را تجربه کرده‌اند. به عنوان مثال بازی Ratchet and Clank: Rift Apart توانسته است در ماه نخست عرضه، حدودا ۱.۱ میلیون نسخه فروش داشته باشد. باید منتظر بمانیم و ببینیم چقدر طول می‌کشد تا کمپانی سونی بتواند از سودآوری فرست پارتی PS5 و عرضه‌ی انحصاری‌های بزرگ برای این کنسول اطمینان حاصل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *