بازی های آینده, مجله بازی

بالاخره داریم به بازی جی تی ای 6 نزدیک می‌شویم!

همه آن چیزی که درباره GTA 6 می‌ دانیم

همه آن چیزی که درباره GTA 6 می‌ دانیم

پس از سال‌ها بی‌قراری طرفداران، حدس و گمان‌های بی‌اندازه، شایعات متعدد، درز کردن اطلاعات ریز و درشت و حتی تجسس سازمان اف‌بی‌آی آمریکا، بالاخره در هشتم نوامبر امسال سم هاوسر Sam Houser، موسس و رئیس شرکت راک‌استار، در حساب توییتر و وب‌لاگ رسمی این استودیوی عظیم یعنی Rockstar اعلام کرد که «قرار است یک تریلر رسمی از نسخه بعدی بازی جی‌تی‌ای در ماه دسامبر بیرون بیاید».

این توییت در عرض چند ساعت به‌اندازه صدها میلیون بازدید، پانصد هزار ریتوییت و بیش از یک میلیون لایک دریافت کرد که این نشان می‌دهد تا چه اندازه همه منتظر انتشار این بازی هستند.

همه آن چیزی که درباره GTA 6 می‌ دانیم

گزارشات و اخبار گذشته

تا سال ۲۰۲۰ هیچ گزارش رسمی‌ای مبنی بر انتشار یا تولید بازی جی‌تی‌ای ۶ نداشتیم؛ ولی بیش از ده سال است که گمانه‌زنی‌های مختلفی در مورد این بازی محبوب به‌گوش می‌رسیده. از مصاحبه لزلی بنزیس Leslie Benzies (مدیر عامل سابق Rockstar North) در سال ۲۰۱۲ گرفته، تا مقاله معروف وبسایت TechRadar در سال ۲۰۱۶ همیشه اخبار ضد و نقیض فراوانی درباره GTA 6 می‌شنیدیم؛ حتی زمانی که هنوز جی تی ای ۵ هم بیرون نیامده بود!

به این موارد، ادعای ناامیدکننده دن هاوسر (بردار سم هاوسر) را اضافه کنید که گفته بود «هنوز خودمان هم نمی‌دانیم جی تی ای ۶ چه بازی‌ای از آب درمی‌آید؛ حتی حدس می‌زنیم که مردم هم از این بازی استقبال نکنند».

خلاصه کاسه صبر بازی‌دوستان در سراسر دنیا سال‌ها است که لبریز شده و همه منتظر یک خبر رسمی از موعد دقیق انتشار این بازی هستند.

در مجموع، جدای این صحبت‌ها چیزی که مشخص است این است که راک‌استار از همان موقع که بازی جی‌تی‌ای ۵ را عرضه کرد، تولید جی تی ای ۶ هم در برنامه‌شان قرار داده بوده.

این خبر مدت کوتاهی پس از جدایی دن هاوسر از راک‌استار در همان سال ۲۰۲۰ در قالب بیانیه‌‌ای از سوی کوتایو Kotaku منتشر شد؛ در آن زمان هنوز بازی جی تی ای ۵ هم بیرون نیامده بود. در این بیانیه بیش‌تر در مورد فرهنگ محیط کاری راک‌استار صحبت شده بود، ولی در بخشی همان گزارش می‌خوانیم که «بازی بعدی جی تی ای در مراحل ابتدایی تولید است».

بعد از درز چندین خبر و شایعات ریز درشت دیگر در طی دو سال پس از این گزارش، استودیوی راک‌استار بالاخره در ابتدای سال ۲۰۲۲ اعلام کرد که «بازی بعدی جی تی ای تقریبا در راه است». این یعنی بالاخره بعد از گذشت یک دهه، یک خبر رسمی و موثق از انتشار بازی GTA 6 از سوی استودیو راک‌استار به دست بازی‌دوستان رسید.

جزئیات ابتدایی درباره GTA 6

خوشبختانه پس از گذشت ۵ ماه از بیانیه رسمی راک‌استار اطلاعات بیش‌تری از جزئیات این بازی توسط سایت بلومبرگ نیز منتشر شد. در متن گزارش این وب‌سایت اطلاعات مهمی بیرون آمد از جمله این‌که سازندگان محیط بازی GTA 6 را در شهر میامی ساخته‌اند. نکته جالب دیگری که این گزارش به آن اشاره کرد، همکاری دو شخصیت اصلی مرد و زن در این بازی است. فعلا در مورد شخصیت مرد بازی جی تی ای ۶ هنوز اطلاعاتی بیرون نیامده؛ ولی شخصیت زن آن را یک خانم با نژاد لاتین اعلام کرده‌اند؛ همین.

اگر این اطلاعات موثق باشد، این اولین شخصیت اصلی زنی خواهد بود که تا به‌حال در بازی‌های سه‌بعدی جی تی ای دیده‌ایم. فقط در اولین بازی دوبعدی جی تی ای بود که یکی از شخصیت‌های اصلی را یک خانم تشکیل می‌داد.

در مجموع، هم این گزارش هم گزارش کوتایو بیش‌تر در مورد تغییرات محیط کاری مجموعه راک‌استار صحبت کرده بودند. گفته می‌شد که جو این محیط شدیداً مردسالاری بوده و همین امر باعث شد که یک سری تعدیل نیرو صورت بگیرد؛ به‌طوری‌ که حتی بخش عمده‌ای از نویسندگان و تهیه‌کنندگان این تیم به‌کلی تغییر کرده‌اند. این اتفاق یکی از مهم‌ترین دلایلی بود که تولید و ساخت بازی جی تی ای ۶ را به تعویق می‌انداخت.

همه آن چیزی که درباره GTA 6 می‌ دانیم

و اما ماجرای افشا

دو ماه پس از گزارش بلومبرگ در ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰ یک افشای بزرگ درباره GTA 6 در سایت ردیت Reddit باعث شد تا همه بفهمند که روند ساخت بازی جی تی ای ۶ به کجاها رسیده است. یکی از کاربران عضو در یکی از فروم‌های جی‌تی‌ای، بیش از ۹۰ بخش از پروژه‌های نیمه‌تمام بازی GTA 6 را پخش کرد که شامل ساختار خام وسایل نقلیه و حتی برخی کدهای این بازی می‌شد.

این بیرون درز کردن‌ها موارد مهمی را درباره این بازی لو داد؛ از جمله نوع مبارزه و رفتار دشمن‌ها و حتی مکالمات کامل بین شخصیت‌ها. البته راک‌استار با استفاده از قابلیت‌های ویژه Take-Two Interactive توانست تمام فضای اینترنت را از این افشاها پاک‌سازی کند. ولی همین‌قدر ثابت شد که شخصیت اصلی زن و شهر میامی در بازی بعدی جی تی ای تاییدشده است.

سازندگان راک‌استار هم‌چنین در قالب توییتی از این هک غیر قانونی شکایت کردند و گفتند «خودمان بلدیم که چه زمانی بازی‌مان را برای مردم معرفی کنیم». کار به جایی رسید که حتی پای سازمان اف‌بی‌آی هم به میان آمد تا این هکرها را که قبلا کمپانی‌های معروفی از جمله اوبر، مایکروسافت، ان‌ویدیا و سامسونگ را نیز قربانی کرده بودند، دستگیر کنند. ماموران اف‌بی‌آی در نهایت توانستند یک نوجوان هکر را در ماه جولای سال ۲۰۲۳ دستگیر کنند تا پرونده بسته شود.

در این افشاها اطلاعات مهم دیگری هم درباره GTA 6 لو رفت. مثل جزئیاتی در مورد نورپردازی عالی (که خیلی شبیه به رد دد ردمپشن ۲ هستد) و اتفاقاتی پیرامون سیستم جدید پول‌شویی و دزدی یا مثلا جزئیات جالبی مثل حمله راکون به سطل زباله‌ها.

از آن‌جایی‌ که این اطلاعات از یک بازی‌ نیمه‌کاره به بیرون درز کرده بود بنابراین نمی‌توان گفت که سازندگان راک‌استار کدام‌‌یک از این جزییات لورفته را در بازی اصلی نگاه می‌دارند و کدام‌شان را حذف می‌کنند.

تاریخ انتشار و پلتفرم‌ها

در سال ۲۰۲۱ تام هندرسون شایعاتی مبنی بر انتشار بازی جی تی ای ۶ در سال ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۵ منتشر کرده بود که توسط بلومبرگ و اندی رابینسون تکذیب شدند.

در طی این دو تا سه سال اتفاقات زیادی در فرایند تولید بازی می‌تواند رخ دهد؛ ولی در کل Take-Two Interactive در ماه می امسال یک سری خبر از آینده مالی پروژه‌های سال ۲۰۲۵ خود بیرون داد که می‌تواند سرنخ خوبی باشد.

در این گزارش آمده است که: «در سال ۲۰۲۵ توقع داریم که با انتشار چندین بازی انقلابی، سطح درآمد صنعت خودمان را وارد مراحل جدیدی کنیم و بیش از ۸ میلیارد دلار عایدی به‌دست بیاوریم». از آن‌جایی که درآمد کلی سال گذشته Take-Two مجموعا به ۵.۳ میلیارد دلار رسیده بود (که خودش یک رکورد است) این کمپانی حتما قرار است یک بازی خیلی تاریخی عرضه کند (یا اینکه چندین بازی مختلف بیرون بدهد).

در مجموع، با این توضیحاتی که دادیم و اعلام رسمی راک استار درباره GTA 6 و انتشار تریلر رسمی برای آن، احتمالا این بازی را در سال آینده میلادی در دست‌مان خواهیم داشت. البته هنوز نمی‌توان قطعی گفت، ولی به احتمال فراوان بازی جی تی ای ۶ به‌جز دو کنسول نسل آخری PS5 و Xbox Series، برای کنسو‌ل‌های PS4 و Xbox One هم عرضه خواهد شد. این احتمال هم وجود دارد که استودیوی راک استار نسخه پی‌سی را نیز برای این بازی عرضه کند (البته امیدواریم مثل نسخه پی‌سی بازی جی تی ای ۵ بد نباشد).

همه آن چیزی که درباره GTA 6 می‌ دانیم

بالاخره داریم به جی تی ای ۶ می‌رسیم!

این انتظار طولانی بالاخره دارد به پایان می‌رسد و تقریبا می‌توان گفت که به این بازی فوق‌العاده نزدیک شده‌ایم. ما بازی‌دوستان، اخبار و شایعات رنگارنگی را درباره GTA 6 پشت سر گذاشتیم؛ از دگرگونی نیروهای استودیوی راک‌استار گرفته تا افشاهای باورنکردنی، از جدایی مدیران پرسابقه این کمپانی گرفته تا ورود سازمان اف‌بی‌آی برای تحقیق در پرونده هک.

تازه نکته جالب این است که خود کمپانی راک استار اصلا حرفی از اسم جی تی ای ۶ نمی‌زند و فقط آن را با عنوان «جی تی ای بعدی» یاد می‌کند. این یعنی هر چیزی ممکن است در انتظارمان باشد.

تنها چیزی که می‌توانیم از آن مطمئن باشیم این است که تریلر جدیدترین بازی Grand Theft Auto قرار است اینترنت را منفجر کند. در ماه دسامبر، یوتیوب و بقیه سایت‌ها چه بازدیدی از پخش این تریلر به‌دست بیاورند! بعضی‌ها حرف از بازدید میلیاردی می‌زنند؛ حدس شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *