مجله بازی, مقالات

بهترین بازی‌های دو بعدی

بهترین بازی های دوبعدی

بهترین بازی های دوبعدی

دنیای بزرگ گیم مسیر پرفراز و نشیبی را طی کرده است و دراین مسیر تاریخچه‌ی زیبایی را خلق کرده است. بازی‌های‌ دوبعدی بخش مهمی از دنیای گیم به شمار می‌آیند.

چرا دوبعدی نامیده می‌شوند؟ دراین نوع بازی‌ها شخصیتی که شما نقش آن را بازی می‌کنید تنها در دو بعد توانایی حرکت کردن دارد، افقی و عمودی. این بازی‌ها در‌ اواسط دهه‌ی 90 یعنی حدود 25 سال پیش از محبوبیت بالایی برخوردار بودند. توسعه دهندگان در حال حاضر نیز در حال کار روی این بازی‌ها هستند و هر ساله بازی‌های دو بعدی‌ای در دنیای گیم متولد می‌شوند که حمایت‌ها رو به سمت خودشان جلب می‌کنند.

در ادامه به سراغ بهترین بازی های دوبعدی می‌رویم که نه تنها گرافیک خوبی دارند بلکه همزمان رضایت بخش و چالشی هستند. بازی های دوبعدی ژانرهای مختلفی دارند. از Puzzle و Platformer گرفته تا Fighting که چشم‌ها رو به خود جذب می‌کنند.

trials

10- Trials Fusion

تاریخ عرضه : 26 فروردین 1393

توسعه دهندگان : RedLynx, Ubisoft Ukraine, Ubisoft Shanghai, RedLynx, in collaboration with Ubisoft Shanghai, Ubisoft Kiev

پلتفرم‌ها : PlayStation 4, Microsoft Windows, Xbox One, Xbox 360

امتیاز متاکریتیک :79

Trials Fusion یک بازی در ژانر Racing است. مراحل سخت خصوصا در پایان بازی از ویژگی‌های این بازی است. اگر دوست دارید در جاده‌های بی رحم امتحان پس بدهید بازی مناسبی برای شما خواهد بود. این ورزش در دنیای واقعی نیز وجود دارد. ورزشی بسیار سخت که کسب پیروزی در آن اصلا آسان نیست.

Mortal Kombat

Mortal Kombat (1993) -9

تاریخ عرضه : 10 مرداد 1371

توسعه دهنده : Midway Games, Acclaim Entertainment,

پلتفرم‌ها : Arcade video game, Microsoft Windows, Game Boy

امتیاز متاکریتیک : 83

امروزه اکثر گیمرها با سری بازی‌های Mortal Kombat آشنایی دارند. Mortal Kombat (1993) با اینکه در سال 1993 عرضه شده است ولی در آن زمان بازی خیلی خوبی به شمار می‌آمد. این بازی گرافیک خوبی نسبت به آن زمان داشت و این حجم از خشونت و خون درهیچ بازی‌ای دیده نشده بود. کاراکتر‌های این بازی مثل Scorpion, Sonya, Sub-Zero, Liu Kang, Kano, and Shang Tsung از هر زمان دیگری قدرتمند تر و خشن تر بودند.

در این بازی باید تا سر حد مرگ مبارزه کنید که این کار با زدن چند دکمه مشخص به صورت همزمان صورت می‌گرفت. با فعال شدن قابلیت Fatality که باعث مرگ آنی دشمنتان می‌شود صحنه‌های  بسیار هیجان انگیزی شکل می‌گرفت.پس اگر دنبال یک بازی خشن هستید بی شک این بازی برای شما مناسب خواهد بود.

cave

8- the cave

تاریخ عرضه: 3 بهمن 1391

توسعه دهنده : Double Fine, Sega

پلتفرم‌ها :  Android, iOS, Microsoft Windows, Linux, macOS, Xbox 360, Wii U, PlayStation 3

امتیاز متاکریتیک :70

The Cave  بیشتر به تصویری که از بازی‌های دو بعدی داریم شبیه است. یک بازی در ژانر ماجراجویی که سبک معمایی و پازلی را بایکدیگر مخلوط می‌کند که هم زمان مغز و واکنش سریع شما را می‌سنجد. بازی درون یک غار شبیه به هزارتو طراحی شده است که شما باید از عمل, هوش جفرافیایی و معمایی خودتان استفاده کنید تا چیزی یاد بگیرید. علاوه بر آن به عنوان یک بازی دو بعدی ظاهر خیلی خوبی دارد و به شخصه می‌توانم بگویم که یکی از زیباترین بازی‌های دو بعدی‌ای است که تا به حال دیده‌ام.

fallout

7- Fallout Shelter

تاریخ عرضه : 24 خرداد 1394

توسعه دهنده : Team Cherry ,Behaviour Interactive, Bethesda Game Studios

پلتفرم‌ها : PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One ,Microsoft Windows

امتیاز متاکریتیک :63

اگر چه که ما کلمه‌ی Fallout را در اسم بازی مشاهده می‌کنیم اما بازی با آن چیزی که در ذهن داریم متفاوت است.Fallout Shelter  راه سختی را برای Gameplay انتخاب کرده است. شما در پناهگاهی وقت و روزگار خودتان را می‌گذرانید و در عین حال برای آن وسایل مختلف می‌خرید و در دیالوگ‌های داخل بازی شرکت می‌کنید و همه ی این کارها را درحالی انجام می‌دهید که از آن در مقابل مهاجمان محافظت می‌کنید.

hollow knight

6- The Hollow Knight

تاریخ عرضه : 6 اسفند 1395

توسعه دهنده : Team Cherry

پلتفرم‌ها :  PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One, macOS, Microsoft Windows, Linux, Macintosh operating systems

امتیاز متاکریتیک :87

داستانی زیبا که سزاوار تحسین است. خیلی عجیب و در عین حال کم سابقه است که یک بازی دوبعدی چنین داستان پر‌جزئیاتی داشته باشد. درکنار گرافیک کارتون مانندی که دارد حین بازی روان و نرم بودن آن را حس می‌کنید و در عین حال برنامه‌ریزی و مکانیک خیلی خوبی برای بخش‌های Fighting دارد. در حین این ماجراجویی در امپراتوری‌ای به اسم Hollownest شما با دشمنانی مواجه می‌شوید که اصلا دوستانه رفتار نمی‌کنند و با Boss fight هایی رو به رو می‌شوید که برای نابود کردنتان فقط به یک اشتباه نیاز دارند. پس نیزه شوالیه‌ای خود را بردارید و در این بازی زیبا برای بقا و زنده ماندن بجنگید.

ninja

5- Mark of The Ninja

تاریخ عرضه : 17 شهریور 1391

توسعه دهنده : Klei Entertainment

پلتفرم‌ها : PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Linux

امتیاز متاکریتیک : 89

از سایه‌ها، محیط اطراف‌ وهرچیزی که می‌توانید استفاده کنید تا مراحل را پشت سر بگذارید. البته که می‌توانید مبارزه کنید ولی مبارزه با دشمنانی که اسلحه دارند آن هم زمانی که شما فقط یک شمشیر دارید کار عاقلانه‌ای است؟ Mark of The Ninja  یکی از بازی‌های سبک Stealth  است، که با مخفی کاری همراه با مبارزه می‌توانید مراحل را پشت سر بگذارید.

این بازی صحنه‌های اکشن زیبایی دارد خصوصا در پایان بازی جایی که شما در قبرهای زیرزمینی به دام افتاده‌اید و باید از تله‌های مخفی، سربازها و حتی دوربین‌های مداربسته جان سالم به در ببرید تا بتوانید بار دیگر هوای تازه را تنفس و نور خورشید را ببینید. تمام کردن بازی از آن چیزی که فکر می‌کنید سخت‌تر است و برای طرفداران بازی‌های دوبعدی و هم چنین بازی‌های سبک Stealth  بازی جذابی خواهد بود.

deadcells

4- Dead Cells

تاریخ عرضه : 20 اردیبهشت 1396

توسعه دهنده : Motion Twin

پلتفرم‌ها : Android, PlayStation 4, Nintendo Switch, iOS, Xbox One, macOS, Linux, Microsoft Windows, Macintosh operating systems

امتیاز متاکریتیک :89

Dead Cells زنده‌کننده همان بازی‌های اصیل دوبعدی است که همه ما دوست داریم. گرافیک فوق العاده‌ای دارد و در عین حال بد نیست بدانید که بازی در حالت Early Access یا همان دسترسی زود هنگام است. GamePlay خیلی نرم و روان و در عین حال صحنه‌های Fighting خیلی دلپذیری دارد. اتمام بازی حدودا 15 ساعت طول می‌برد که به عنوان یک بازی دوبعدی عالی است. این بازی به وجود اینکه مجانی نیست اما ارزش بالایی دارد.

ori

3- Ori and The Blind Forest

تاریخ عرضه : 20 اسفند 1393

توسعه دهنده : Moon Studios

پلتفرم‌ها :  Xbox One, Nintendo Switch, Microsoft Windows operating systems

امتیاز متاکریتیک :90

Ori and The Blind Forest یک بازی دو بعدی است که توسط استودیو Moons Studios خلق شده است. در این بازی شما در نقش یک کاراکتر به اسم Ori که یک محافظ روح مانند است بازی می‌کنید. با کنترل او می‌توانید به گشت گذار بپردازید و با پریدن, راه رفتن و بالا رفتن از موانع به سوی هدف خود حرکت کنید. حتی با پرتاب کردن شعله‌های روح مانند می‌توانید موانع را از بین ببرید تا راحت تر به گشت گذار بپردازید. طراحی زیبای محیط بازی باعث لذت بردن هرچه بیشتر از این بازی می‌شود.

bastion

2- Bastion

تاریخ عرضه : 29 تیر 1390

توسعه دهنده : Supergiant Games

پلتفرم‌ها : PlayStation 4, Linux, iOS, Web browser

امتیاز متاکریتیک :90

Bastion در ترکیب کردن عناصر Fighting و زاویه دید از بالا‌ فوق العاده عمل کرده است. محیط فانتزی و زیبای آن عالی ‌است. رنگ‌های زیادی در طراحی آن استفاده شده‌است که برای یک بازی دوبعدی مناسب است.همچنین در بخش RPG هنرنمایی می‌کند. به این معنا که شما می‌توانید قابلیت‌ها و سلاح‌های خود را با توجه به منابعی که در طی بازی جمع آوری می‌کنید ارتقا بدید. شاید بازی ساده‌ای بنظر بیاید اما چالش‌های زیادی دارد که پس ار شروع بازی سختی آن قابل درک خواهد بود.

limbo

1- Limbo

تاریخ عرضه: 30 تیر 1389

توسعه دهنده : Playdead, Double Eleven

پلتفرم‌ها: Android, Microsoft Windows, PlayStation 4

امتیاز متاکریتیک : 88

یکی از فوق‌العاده‌ترین, تاثیرگذا‌ر‌ترین و تحسین برانگیز‌ترین بازی‌های دو بعدی بی‌شک Limbo  است. Limbo  به معنای جهانی بین این دنیا و زندگی پس از مرگ است. بازی‌ سزاوار این تحسین‌هاست زیرا داستان زیبایی دارد! شما با داستان آنقدر درگیر می‌شوید که گویی در حال خواندن کتاب هستید.

شما در داستان نقش پسری بی‌نام را بازی می‌کنید که در فضایی بسیار تاریک و ترسناک به دنبال خواهر خود می‌گردد. در شروع بازی شما به عنوان بازیکن هنوز نمی دانید که این مکان ترسناک کجا هست یا چرا این اتفاقات در حال افتادن هستند. ولی با ادامه دادن بازی درک بیشتری پیدا می‌کنید.ظرافت و هوش بالا و خلاقیت طراحان بازی کاملا مشهود است.

خرید بازی PS5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *