مجله بازی

معرفی بازی‌ های دو نفره (Co-op)

بازی های دو نفره

معرفی بازی های دو نفره (Co-op)

بازی های دو نفره نوعی مالتی‌ پلیر به حساب می‌آیند. کوآپ مخفف Cooperation به معنی همکاری است. البته اگر بیش از 2 بازیکن نیز با هم همکاری کنند، باز هم این نوع بازی کوآپ خوانده می‌شود. این سبک بازی های دو نفره با سبک PVP یا deathmatch تفاوت دارد. در این سبک دو یا بیشتر از دو گیمر با هم همکاری می‌کنند تا مأموریتی را به انجام برسانند. از نمونه‌های قدیمی و معروف آن می‌توان به Double Dragon و Streets of Rage اشاره کرد. اما باید در ابتدا توضیحاتی در مورد سبک مالتی‌ پلیر دهیم (به خصوص آنکه اولین مالتی‌ پلیرها دو نفره بودند):

بازی های مالتی‌ پلیر Multiplayer

مالتی یعنی بیش از یک! بازی های دو نفره یا چند نفره‌ ای که بدون استفاده از اینترنت بازی شوند نیز مالتی پلیر به حساب می‌ آیند. الکساندر داگلاس در سال 1952 بازی OXO را ارائه کرد. این بازی به عنوان اولین بازی استراتژی و اولین بازی مالتی پلیر ثبت کتاب رکورد های گینس شده است. این بازی همان دوز است. بازی‌ های Tennis For Two در سال 1958، و Pong در سال 1972 عرضه شدند. بازی شوتر Spacewar که در سال 1962 و بازی ریسینگ Astro Race که در سال 1973 عرضه شدند نیز جزو اولین مالتی پلیر ها در سبک خودشان بودند.

اولین بازی‌ های مالتی‌ پلیر Real time در حدود سال 1973 برای کنسول Plato system عرضه شدند. از بازی های دو نفره این کنسول می‌ توان به بازی Empire که در سال 1973 عرضه شد، و بازی Spasim که در سال 1974 عرضه شد اشاره کرد. Spasim یک شوتر اول شخص بود. بازی های دو نفره Gauntlet (1985) و Quartet(1986) نیز 4 نفره می‌شدند. البته این بازی‌ ها برای دستگاه‌ های آرکید عرضه شده بودند. گفته می‌ شود که اولین بازی متصل به شبکه بازی Star بوده است.

کریستوفر کالدول با همراهی رابرت کنی و راجر لانگ بازی Cave را برای کامپیوتر دانشگاه نیوهمپشایر ارائه کردند. این کامپیوتر صد ها پایانه برای استادان، دانشجویان و کارکنان داشت که برنامه‌ ای بر روی هر ترمینالش اجرا می‌شد. البته اغلب دانشگاه بخاطر استفاده از رم کامپیوتر آنها را مسدود می‌ کرد.

بازی Flight Simulator در سال 1986 برای کنسول Atari ST و کامپیوتر Commodore Amiga عرضه شد. در این بازی جزو بازی های دو نفره می‌ توانستند با مودم یا کابلی با هم ارتباط داشته باشند و بر روی یک صفحه با هم پرواز کنند (این قبل از ظهور اینترنت بود).

 MIDIMAZE نیز اولین بازی شوتر اول شخصی بود که در سال 1987 برای کنسول Atari ST عرضه شد و افراد با سیستم MIDI که می‌تواند ابزار آلات موسیقی، رایانه و نظایر آنان را به هم متصل کند با هم بازی می‌کردند. این اولین بازی شوتر 3 بعدی تحت شبکه بود، و 16 نفر نیز می‌ توانستند با هم بازی کنند.

اولین بازی‌ که با LAN انجام می‌شد بازی Spectre بود که برای اپل مکینتاش عرضه شد. افراد با استفاده از Apple Talk می‌توانستند با هم صحبت کنند که تا 8 نفر پشتیبانی می‌شد. Doom که در سال 1993 عرضه شد نیز به 4 کاربر اجازه‌ی بازی همزمان می‌ داد. امروزه نیز بازی‌ های بسیار بزرگی مانند World of Warcraft و EverQuest وجود دارند که اجازه‌ی بازی همزمان افراد بسیار زیادی را می‌ دهند.

بازی‌هایی مانند Battlefield 2042 و Counter-Strike نیز تقریبا چیز خاصی در حالت تک بازیکن ارائه نمی‌دهند. حتی بازی RuneScape اصلا بخش تک‌نفره ندارد. World of Warcraft  نیز در سال 2008، 10 میلیون کاربر داشت، در سال 2010 از مرز 12 میلیون بازیکن عبور کرد و در سال 2020 به عنوان پرفروش‌ ترین بازی این سبک ثبت گینس شد.

وصل شدن کنسول‌ های بازی به اینترنت نیز از Sega Netlink در سال 1996 شروع شد (که ابزار بود)، و اولین کنسول با قابلیت بازی آنلاین نیز DreamCast سگا بود که علاوه بر آن 4 دسته برای بازی آفلاین داشت. امروزه دو سبک MOBA و بتل رویال صرفا برای تجربه‌ی بازی آنلاین به وجود آمده‌اند. در تحقیقی در سال 2020 مشخص شد که در اکثر خانه‌ های آمریکایی‌ ها حداقل یک نفر بازی می‌کند و 65% از آنان یا به صورت آنلاین و یا آفلاین با اشخاص دیگر بازی می‌ کنند.

کنسول DreamCast

شروع تجارت پلتفرم‌ های مالتی پلیر

مایکروسافت با شعار “خوب است که با هم بازی کنیم” سرویس Xbox Live را معرفی کرد. بازی‌ ها از Backwards compatibility و Cross platform بودن سود زیادی می‌برند. بسیاری از کاربران می‌توانند با موبایل، استیم دک، نینتندو سوییچ و کنسول‌های فعلی و قبلی سونی و مایکروسافت با هم رقابت یا همکاری کنند. کاربران این کنسول‌ ها می‌توانند با هم بازی کنند، البته مسلما باید نسخه‌ های سازگار با دستگاه خود را تهیه کنند. می‌ توان گفت که امروزه افراد زیادی می‌توانند فورتنایت و ماینکرفت را تجربه کنند.

گیمرها دوست دارند که با هم بازی کنند. اگر سازنده‌ ای برای اکثر کنسول‌ های رایج، بازی ارائه ندهد احتمال موفقیت آنها بسیار کم است. همانطور که در تمام ژانر ها بازی هایی هستند که به گیمر ها اجازه می‌ دهند با هم رقابت کنند، بازی های دو نفره کوآپ نیز تمام ژانرها را پوشش می‌دهند. بگذارید بازی های دو نفره کوآپ بسیار خوب معرفی کنیم:

Deep Rock Galactic بازی‌ ایست که بر استخراج منابع فضایی استوار است. محیط‌ های مختلف زیادی برای استخراج منابع وجود دارند. این بازی بر کار گروهی به عنوان عامل اصلی تکیه دارد. در بازی غار هایی اسرار آمیز وجود دارند که می‌توانید منابعشان را استخراج کنید، و باید به یاد داشته باشید که هیچ دو غاری مانند هم نیستند.

این بازی سیستم ارتقاء رتبه نیز دارد. هرچه شما بیشتر پایین می‌روید (حفاری می‌کنید)، رتبه‌ شما بالاتر می‌رود. البته باید زنده بمانید تا ارتقاء رتبه بگیرید. برای خطرناکترین حفاری‌ ها باید از قدرت، انطباق‌پذیری و سخت‌کوشی گونه‌ی کوتوله‌ها استفاده کنید. در این بازی آتش‌ افکن، شارژر های پلاسما و لانچر هایی در اختیار دارید که سکو های بتنی را به سمت دیوار شلیک می‌ کنند تا بتوانید از آنها بالا روید.

بازی های دو نفره

بازی Deep Rock Galactic

شروع دوران بازی‌ های دو نفره co-op

Rayman Legends یکی از بهترین بازی های دو نفره پلتفرمر های تاریخ است. نسخه‌ قبلیش نیز که با نام Rayman عرضه شده بود بسیار خوب بود. این بازی جایزه‌ های زیادی برای موسیقی‌ هایش نیز گرفت. بازی‌ های کمپانی یوبیسافت معمولا بهترین موسیقی‌ ها بین بازی ها را دارند.

شخصیت‌ های این داستان در جنگل قدم می‌ زدند که چادری اسرار آمیز دیدند که پر از نقاشی بود. هرکدام از نقاشی‌ ها داستانی از دنیایی جادویی روایت می‌کردند. هنگامی که داشتند به نقاشی سرزمینی قرون وسطایی نگاه می‌کردند، به درون آن کشیده شدند، و ماجرایشان شروع شد. این گروه باید سعی کند که اسرار تمام نقاشی‌ ها را کشف کند. البته مسلما باید از مسیری پرمخاطره عبور کنند.

این کوآپ 4 نفره را می‌توان بصورت آفلاین تجربه کرد. این بازی بیش از 80 مرحله‌ی جذاب دارد. این بازی را می‌توان بخوبی بر روی نینتندو سوییچ اجرا کرد (البته بازی کراس پلتفرم است). می‌توانید کنترلرهایش را جدا کنید و روی صفحه بازی کنید. ژیروسکوپ این کنسول نیز برای به راحتی بازی کردن به کمکتان می‌ آید.

Phasmophobia نیز اثر کمپانی بریتانیایی Kinetic Games است. در این بازی شبح شکار می‌کنید. استریمر های پرطرفدار یوتیوب و توئیچ به مناسبت نزدیک شدن هالووین این بازی را استریم کردند و باعث شدند که در چندین هفته‌ی متوالی این بازی پرفروش ترین بازی استیم شود.

این بازی یک کوآپ 4 نفره آنلاین است. فعالیت‌ های پارانرمال شدت گرفته‌ اند، و وظیفه‌ی شما آن است که با هر ابزاری که در اختیار دارید با ارواح مبارزه کنید و مدرک نیز جمع کنید. در این بازی با صلیب از خود محافظت می‌کنید، در بازی دیگری این کار را با شمع انجام می‌ دادید. در این بازی باید حواستان باشد که کاملا بصورت گروهی کار کنید. یا همکاری می‌کنید، یا شکار روح می‌شوید. جدیدترین آپدیت بازی بهبودهایی در نورپردازی به همراه انتخاب درجه‌ی سختی را به ارمغان آورده است.

Divinity: Original Sin 2 نیز کوآپی فوق‌ العاده از سازندگان Baldur’s Gate 3 است، البته همانند آن بازی محتوای نا مناسب ندارد. گروه خود را جمع می‌کنید، و مهارت مبارزه‌ی خود را بهبود می‌دهید.

بازی های دو نفره

بازی های دو نفره

نسخه‌ ای که برای نینتندو سوییچ در دسترس است کیفیت کنسول‌ های خانگی را ندارد، اما به خوبی اجرا می‌ شود و کاربر را دچار مشکل نمی‌کند، حتی نوشته‌ هایش نیز آنقدر ریز نیستند که نا خوانا باشند. ماد هایی نیز وجود دارند که حتی اجازه‌ی شخصی‌سازی‌های بیشتری نیز می‌دهند، البته بدون آن‌ها نیز آزادی عملتان فوق‌العاده بالاست.

از بازی های دو نفره خوب خانوادگی می‌توان به Overcooked، Animal crossing: New horizons و Stardew valley اشاره کرد. بازی Animal Crossing انحصاری نینتندو است. بسیاری از افراد بخاطر این بازی نینتندو سوییچ خریدند. در زمان شیوع کرونا عرضه‌ی بازی‌ها به تعویق می‌افتاد. بازی های دو نفره جدیدی که عرضه شده بودند مورد استقبال بیشتری قرار می‌ گرفتند چونکه تقاضا زیاد بود و عرضه کم. چونکه Animal Crossing انحصاری نینتندو است به آن نمی‌ پردازیم.

در بازی Overcooked باید مسائل رستوران را مدیریت ‌کنید. باید غذا را به موقع به دست مشتری برسانید، و در این بین هر اتفاقی می‌ افتد که محاسبات شما درست در نیایند. ممکن است میز آشپز خانه چپ شود، یا حتی آتش‌ سوزی هم براه بیافتد. بدلیل آنکه برای رد کردن مراحل به امتیاز بالایی احتیاج نیست، این بازی اصلا سخت نیست؛ اما برای حداکثر امتیاز، اوضاع برعکس این است. این بازی را از 1 تا 4 نفر می‌توانند به صورت آفلاین تجربه کنند.

بازی Stardew Valley را شخصی به نام Barone به تنهایی ساخت. البته در میانه‌ ی راه استودیوی Chucklefish به او پیشنهاد داد که کار انتشار بازی را برعهده گیرد تا تنها دغدغه‌ او تکمیل بازی باشد. او از طرفداران سری Harvest Moon است، و دوست داشت بازی‌ ای بسازد که محدودیت‌ های این سری را نداشته باشد. این بازی پا را از کشاورزی، دامداری و استخراج معدن فراتر گذاشته، و چیز هایی مانند ازدواج و فرزند دار شدن را نیز پوشش می‌دهد. این بازی را تا 4 نفر می‌توانند بصورت آنلاین تجربه کنند. حتی Yasuhiro Wada، سازنده‌ی Harvest Moon، این بازی را ستایش کرده است.

بازی 4 Streets Of Rage آخرین نسخه از این سری است. البته این بازی را سگا نساخته است، با اجازه‌ی سگا ساخته شده است. این بازی را به صورت آنلاین دو نفر می‌ توانند بازی کنند و بصورت آفلاین 4 نفر. در اوایل بازی از بین 4 نفر اصلی بازی در سال‌ های دور حق انتخاب دارید و تا آخر به 9 نفر هم می‌رسد (البته به پایان رساندن بازی با درجه‌ی سختی آسان باعث باز شدن تمام آنها نخواهد شد). شخصیت پیکسلی آن چند شخصیت اصلی آن‌ سال‌ ها هم به این لیست اضافه کنید.

بازی های دو نفره

ادامه معرفی بازی های دو نفره (کوآپ)

از خوب‌ های بازی های دو نفره ژانر بقا می‌ توان به Dying Light (نسخه‌ی دومش منتشر شده است، پس نسخه‌ی اول تخفیف خورده است) Rust ,و Icarus: First Cohort اشاره کرد. اما بازی کوچک‌ تر Don’t starve together هم توانسته است که ایده‌ اش را منتقل کند. این بازی ادامه‌ی Don’t Starve است. حال غول‌ های جدید، شخصیت‌ های جدید، فصول جدید و بسیاری از چیز های دیگر به آن افزوده شده است. این بازی را بصورت آنلاین تا 6 نفر می‌توانند انجام دهند و متأسفانه بصورت لوکال بازی را نمی‌توان چند نفره انجام داد.

از بازی های دو نفره ریسینگ خوب می‌توان به Forza Horizon 5 که تا 72 نفر می‌توانند آن‌ را تجربه کنند، و ماریو کارت اشاره کرد (که متأسفانه انحصاری است). اگر به تصادفات نیز علاقه دارید می‌توانید بازی Wreckfest فکر کنید. بازی Wreckfest را تا 8 نفر می‌توانند تجربه کنند و از تصادف کردن لذت ببرند! اگر دوست دارید چیزهایی مانند فرار از پلیس را نیز تجربه کنید، بازی The Crew نیز که تا 8 نفر می‌توانند تجربه‌اش کنند نیز خوب است، البته در مسابقه‌ی صرف Forza Horizon تقریبا بی‌ رقیب است.

از خوب‌ های بازی های دو نفره سبک اکشن ماجراجویی می‌توان به It takes two اشاره کرد. این بازی را دو نفر می‌توانند به صورت لوکال و آنلاین تجربه کنند. کودی و می را وردی جادویی بسیار کوچک کرده است. باید از موانعی زیادی رد شوید که در بعضی مواقع بشدت خنده‌ دار نیز هستند. شاید متوجه شده باشید که در این مقاله بازی‌ هایی ساده با ایده‌ هایی جدید به بازی‌ های خشن و با گرافیک بالا ترجیح داده شده‌ اند، البته قیمت بسیار پایین‌ تری نیز دارند.

از خوب‌ های سبک سند باکس می‌ توان به Terraria, Minecraft و Valheim اشاره کرد. Valheim را می‌توانند تا 10 نفر بصورت آنلاین تجربه کنند. دنیا ها به صورت نامحدود ساخته می‌ شوند. سازنده‌ اش پیشنهاد کرده است که بهتر است تعداد بازیکنان همزمان 3 تا 5 نفر باشد. این بازی از اساطیر نورس و فرهنگ وایکینگی بهره می‌برد. هر چه از مرکز نقشه دور می‌شوید با خطرهای بیشتر و همینطور منابع ارزشمند تری مواجه می‌شود.

سلاح‌ های بسیاری را می‌توانید بسازید و برجک‌ ها و قلعه‌ ها را نیز می‌توانید به آن اضافه کنید. این بازی به شدت اعتیاد آور است. ماینکرفت بسیار معروف است و Terraria نیز از سال اواسط 2020 آپدیت نشده است. به همین دلایل به آنها نمی‌ پردازیم.

از میان بازی‌ های استراتژی می‌توان به Totalwar: Three Kingdoms و نسخه‌های مختلف Civilization اشاره کرد. احتمالا به بازی‌ های استراتژی علاقه‌ ای نداشته باشید. من هم در این مقوله سخت‌ گیرم، پس هیچ پیشنهادی در این مورد نمی‌دهم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *