مقالات, اورجینال

تاریخچه سری بازی های Forza

تاریخچه سری بازی های فورزا

تاریخچه سری بازی های فورزا

Forza در زبان ایتالیایی به معنای نیرو و قدرت می باشد. مجموعه‌ای از بازی‌ های مسابقه‌ ای شبیه‌ سازی برای کنسول‌ های ایکس‌ باکس و مایکروسافت ویندوز است که توسط Xbox Game Studios منتشر شده است. سری بازی های فورزا به دنبال تقلید از عملکرد و ویژگی های هندلینگ بسیاری از خودرو و موتورهای تولیدی، به طور اصلاح شده و مسابقه ای واقعی است.

از Forza Motorsport 2005 تا Forza Horizon 2021

این فرنچایز در درجه اول به دو عنوان پرطرفدار تقسیم می شود، مجموعه اصلی Forza Motorsport که توسط توسعه‌دهنده آمریکایی Turn 10 Studios ساخته شده است، که بر روی رویداد های مسابقه ای پیست به سبک حرفه‌ ای تمرکز دارد و مجموعه Forza Horizon که توسط توسعه‌دهنده بریتانیایی Playground Games ساخته شده است، تمرکز دارد. Forza ششمین فرنچایز پرفروش مسابقه‌ ای با حدود 16 میلیون نسخه از آوریل 2021 می باشد. همچنین در کل یکی از پرفروش‌ترین فرنچایزهای بازی‌های ویدیویی و متنقدان را به سکوت فرو برده است.

تاریخچه Forza

استودیو بازی سازی Turn 10 در سال 2001 توسط مایکروسافت و تحت عنوان Microsoft Game Studios، برای توسعه سری بازی‌ های مسابقه‌ ای، که بعدها به نام Forza شناخته شد، به عنوان رقیب Gran Turismo پلی‌ استیشن، برای ایکس‌ باکس تأسیس شد. در زمان تأسیس استودیو، اکثر کارکنان تجربه انتشار بازی‌ هایی مانند Project Gotham Racing و Golf 4.0 را داشتند، اما در توسعه بازی دخالتی نداشته اند.

اولین Forza Motorsport برای نمایش قابلیت‌ های تکنولوژیکی اولین کنسول مایکروسافت، Xbox اصلی، از جمله شبکه چند نفره آنلاین Xbox Live طراحی شد. از همان ابتدا، رویکرد Turn 10 به این سری این بود که جذابیت آن را برای مخاطبان عام گسترش دهد و آن را به علاقه مندان به مسابقات محدود نکند و با شور و شوق فرهنگ خودرو را در طول مسیر برجسته کند. همچنین تحقیقات قابل توجهی که در مورد هندلینگ خودرو های مسابقه انجام شده است، جزء جدایی ناپذیر توسعه این سری است که گاهی تیم‌ های مسابقه حرفه‌ ای مانند فرمول یک و نسکار را شامل می‌شود.

forzaaaaaaaaaaa

هر عنوان Forza شامل یک هوش مصنوعی است که توسط مسابقه‌ دهنده‌ ها استفاده می‌شود، به نام Drivatars، مجموعه‌ای از راننده و آواتار! Drivatars توسط Microsoft Research Cambridge برای یادگیری و سازگاری با رانندگی بازیکن توسعه و طراحی شده است.

در ابتدا، Turn 10 مدل هایی را برای اتومبیل ها و پیست ها با استفاده از نرم افزار هایی مانند 3D Studio Max طراحی کرد. امروزه، یک نرم‌افزار مدل‌ سازی سه‌ بعدی اختصاصی به نام Fuel را توسعه داده و از آن استفاده می‌کند که به چندین هنرمند اجازه می‌دهد به طور همزمان روی یک مدل کار کنند، در درجه اول آنهایی که برای اتومبیل‌ ها و پیست‌ های مسابقه هستند.

Playground Games در سال 2009 توسط Gavin Raeburn، Trevor Williams و Ralph Fulton، که همه کارمندان سابق Codemasters بودند، در انگلستان، تأسیس شد. Raeburn به خاطر نقشش در ساخت فیلم‌ های موفق مانند Dirt و TOCA شناخته می‌شد، اما او از محیط جهان باز Test Drive Unlimited الهام گرفت و بنابراین Codemasters احساس کرد که فاقد منابع برای تحقق جاه‌ طلبی‌ هایش است.

سایر اعضای Playground شامل کارمندان سابق Bizarre Creations، Black Rock Studio و Sony Liverpool می‌شوند که همگی شرکت‌ های بازی‌ های مسابقه‌ ای بریتانیا هستند. در همان زمان، استودیو Turn 10 شروع به جستجوی کسب و کارها کرد به این امید که کسی را پیدا کند که مایل به گسترش فرنچایز خود باشد.

سری بازی های فورزا Motorsport

بازی (Forza Motorsport (2005

بازی Forza Motorsport در 3 می 2005 منتشر شد و اولین قسمت از سری Forza Motorsport است. این تنها عنوان از سری بازی های فورزا موتور اسپورت است که بر روی اولین کنسول اصلی Xbox منتشر شده است. این بازی دارای 231 اتومبیل  و مسیر های مسابقه از 15 مکان واقعی و تخیلی است. توانایی کوک کردن ماشین و خرید ارتقاء با استفاده از اعتبارات درون بازی که در مسابقات قبلی کسب شده بود و عملکرد های کمکی که باعث رانندگی می‌شوند.

سری بازی های فورزا

بازی (Forza Motorsport 2 (2007

دنباله‌ی Forza Motorsport و اولین عنوان Xbox 360 در سری بازی های فورزا، Forza Motorsport 2، در 29 مه 2007 منتشر شد. در مجموع دارای 349 اتومبیل  و 23 مدار مختلف از دوازده مکان است.  پشتیبانی این سری بازی، از بازخورد نیرو برای اولین بار در این قسمت ظاهر می‌شود. حدود 50 درصد قطعات و ارتقاء بیشتری نسبت به قسمت قبلی وجود دارد، تا 4100 وینیل را می توان برای هر ماشینی اعمال کرد  و اتومبیل ها را می توان به صورت آنلاین با پوسته های سفارشی برای اعتبارات درون بازی در بازی فروخت.

سری بازی های فورزا موتوراسپرت

بازی Forza Motorsport 3 (2009)

Forza Motorsport 3 که در 27 اکتبر 2009 منتشر شد، شامل بیش از 400 خودرو از 50 سازنده و حدود 100 نوع پیست مسابقه است. وسایل نقلیه کاربردی اسپورت و ماشین‌ های استوک اولین بار در فهرست ماشین‌ های این بازی حضور دارند. هدف این بازی، کاهش چالش‌ های رانندگی برای بازیکنان کم‌ تجربه است. یکی از آنها ویژگی عقب‌ نشینی است که به بازیکن اجازه می‌دهد زمان را به عقب برگرداند تا اشتباهات قبلی در مسیر را برطرف کند.

ترمز خودکار، به صورت اتومات ماشین شما را کنترل می کند تا از سُر خوردن آن از مسیر در پیچ ها جلوگیری کند و تیونر خودکار به طور اتوماتیک ماشین را تنظیم می کند. حالت حرفه ای برای این نسخه از Forza Motorsport مورد بازبینی قرار گرفته است تا شامل 250 رویداد باشد که برخی از آنها شامل دو حالت جدید هستند: مسابقه درگ و دریفت. همچنین این اولین بازی در این سری از سری بازی های فورزا موتوراسپورت است که دارای دوربین کابین خلبان و همچنین قابلیت ضبط، ویرایش و به اشتراک گذاری کلیپ های گیم پلی است. آئودی R8 وسیله نقلیه پوششی بازی است.

Forza3 333

بازی Forza Motorsport 4 (2011)

برای Forza Motorsport 4، که در 11 اکتبر 2011 منتشر شد، استودیو Turn 10 با Top Gear بی‌ بی‌ سی همکاری کرد تا جرمی کلارکسون را برای ارائه توضیحاتی برای حالت جدید Autovista، که به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا مجموعه‌ ای از اتومبیل‌ ها را با جزئیات زیاد بررسی کنند. این بازی همچنین اولین بازی در این سری بازی های فورزا موتوراسپورت است که از سنسور Kinect استفاده می کند.

بازیکنان می توانند از سنسور برای چرخاندن سر خود به هر طرف استفاده کنند و بازی به صورت پویا در یک حرکت مشابه دنبال می شود و دوربین بازی را به طرفین می چرخاند. این آخرین Forza Motorsport است که برای Xbox 360 منتشر شده است. فراری 458 2009 وسیله نقلیه پوششی بازی است.

forza motorsport 4 20111

بازی Forza Motorsport 5 (2013)

Forza Motorsport 5، پنجمین قسمت از سری Motorsport و ششمین نسخه از سری بازی های فورزا، به عنوان راه اندازی Xbox One در 22 نوامبر 2013 منتشر شد. حالت Autovista به Forzavista تغییر نام داد و جدیدترین این سری اتومبیل‌ های چرخ باز و محاسبات ابری یکپارچه هستند که داده‌ های رانندگی از پخش‌ کننده‌ های متصل را جمع‌ آوری و استفاده می‌کند تا رفتار Drivatar را شکل دهد و از طریق آن کارهای رنگی تولید شده توسط کاربر را می‌توان دانلود کرد.

دن گرینوالت از استودیو Turn 10 در پاسخ به پرس و جوها در مورد میزان محتوای ارائه شده در بازی توضیح داد که این شرکت پس از تشخیص اینکه ماشین ها و مسیر هایی که طراحی کرده است نیاز به بهبود پیش از نسل بعدی کنسول ها دارند، بر کیفیت تاکید کرد. نتیجه کاهش به 203 خودرو (به استثنای سه خودرو از نسخه محدود روز اول) و 14 مسیر و طراحی مجدد دو موجودی، برخی به طور کامل با استفاده از فناوری اسکن لیزری بود. مک لارن P1 2013 خودروی پوششی است.

forza5 e3 screenshot

بازی Forza Motorsport 6 (2015)

Forza Motorsport 6 که در 15 سپتامبر 2015 برای Xbox One منتشر شد، عناصر گیم پلی جدیدی مانند مسابقه در باران یا در شب، یک سیستم رتبه بندی آنلاین به نام Leagues را معرفی می کند که بازیکنان را بر اساس سطح مهارت آنها مطابقت می دهد. این بازی تعداد مسابقه‌ دهنده‌ ها را در هر مسابقه به 24 نفر افزایش می‌دهد و انتخاب بسیار غنی‌ تری از ماشین‌ ها و مکان‌ ها نسبت به نسخه قبلی خود دارد.

نسخه کوتاه و رایگان ویندوز 10 بازی، معروف به Forza Motorsport 6: Apex در 6 سپتامبر 2016 به عنوان “یک تور متمرکز و سرپرستی شده تک نفره از بهترین محتوای Forza Motorsport” منتشر شد. خودروی فوق العاده فورد GT 2017، وسیله نقلیه پوششی است. در 15 سپتامبر 2019، به دلیل انقضای مجوز های مختلف اتومبیل و پیست، از دسترس خرید خارج شد.

forzaaaaa66666

بازی Forza Motorsport 7 (2017)

Forza Motorsport 7 برای ویندوز 10 و ایکس باکس وان توسعه یافته است. این بازی در 3 اکتبر 2017 منتشر شد. این بازی شامل مسیر های زیادی است، از جمله بازگشت Maple Valley Raceway، مسیر تخیلی آخرین بار در Forza Motorsport 4. Forza Motorsport 7 دارای بزرگترین مجموعه وسایل نقلیه قابل بازی در بین هر بازی Forza تا به امروز با 830 اتومبیل است. 700 ماشین در بازی پایه گنجانده شده است، در حالی که 130 ماشین بعداً به عنوان محتوای قابل دانلود اضافه شد. پورشه 911 GT2 RS 2018 خودروی پوششی است.

forza 7777

بازی Forza Motorsport (2023)

هشتمین Forza Motorsport که هیچ شماره ای فعلا در عنوان خود ندارد، در نمایشگاه بازی های Xbox مایکروسافت در 23 ژوئیه 2020 اعلام شد. قرار است در سال 2023 منتشر شود.

forza motorsport 2023 scaled

سری بازی های فورزا Horizon

بازی Forza Horizon (2012)

Forza Horizon برای ایکس باکس 360 ساخته شده است و اولین بازی جهان باز این سری بازی های فورزا هورایزن است. این جشنواره حول یک جشنواره ساختگی به نام جشنواره افق است که در ایالت کلرادو در ایالات متحده اتفاق می افتد. این بازی دارای بسیاری از جنبه های گیم پلی متفاوت از عناوین قبلی Forza Motorsport است، مانند تنوع زیاد ماشین ها، فیزیک واقع گرایانه و گرافیک با کیفیت بالا. هدف این است که با به دست آوردن مچ بند از طریق رانندگی سریع، از بین بردن اموال، برنده شدن در مسابقات و سایر کارهای خلاف رانندگی، در بازی پیشرفت کنید.

بازیکنان می توانند در مناطق منتخب خارج از جاده رانندگی کنند، در حالی که سایرین توسط نرده های محافظ یا وسایل دیگر محدود می شوند. Horizon به بازیکن اجازه می‌دهد تا ماشینی را که از گاراژ انتخاب می‌شود با تغییر ویژگی‌های متعدد داخلی و خارجی روی ماشین تغییر دهید.

همچنین می‌توان با برنده شدن در مسابقات با رانندگان تصادفی در خیابان، با برنده شدن در مسابقات رقابتی بزرگتر و با یافتن انبارهایی که ماشین‌ های گنج پنهانی را در خود جای داده‌ اند، ماشین‌ هایی به دست آورد که در غیر این صورت نمی‌توان آنها را از طریق «نمایش خودکار» بازی یا از طریق مسابقه خرید. Dodge SRT Viper GTS 2013 خودروی پوششی است. این سری بازی های فورزا با Xbox One و Xbox Series X/S سازگار است.

lead2 forza horizon 2012

بازی Forza Horizon 2 (2014)

Forza Horizon 2 برای Xbox 360 و Xbox One توسعه یافته است. بازی در جنوب فرانسه و شمال ایتالیا جریان دارد و زمین بازی سه برابر نقشه قبلی خود است. نسخه Xbox 360 توسط Sumo Digital توسعه داده شد و آخرین بازی Forza برای Xbox 360 است. نسخه Xbox One سیستم های آب و هوا و روشنایی پویا را به این سری بازی های فورزا معرفی کرد.

هر دو نسخه دارای چرخه های شبانه روزی و مسابقات متقابل کانتری با حداکثر 12 بازیکن و دو “Bucket List” هستند، یکی برای فرانسه و دیگری برای ایتالیا. Bucket Lists لیستی از چالش‌های مکان خاص است که شامل وسایل نقلیه خاصی برای بازیکن می‌شود، مانند رانندگی با فورد رپتور در جنگلی که فقط چراغ‌ های جلو برای روشن کردن مسیر بازیکن وجود دارد.

به‌ علاوه، حالت‌ های تک‌ نفره و چند نفره آن با هم ادغام شده‌ اند تا امکان اتصال یکپارچه را فراهم کنند، جایی که سایر بازیکنان می‌توانند بدون وقفه در پیشرفت جلسه میزبان به آن بپیوندند یا از آن خارج شوند. در این نسخه از Forza Horizon، Car Meets به عنوان یک مرکز آنلاین برای بازیکنان عمل می کند تا ماشین های خود را با هم مقایسه کنند و طرح ها یا آهنگ های خود را برای استفاده دیگران به اشتراک بگذارند، همچنین در مسابقه ها با یکدیگر معاشرت کنند و یکدیگر را به چالش بکشند. لامبورگینی هوراکان LP 610-4 2014 خودروی پوششی بود.

forza horizon 2 screenshot

بازی Forza Horizon 3 (2016)

Forza Horizon 3 برای Xbox One و Windows 10 در 27 سپتامبر 2016 منتشر شد. پشتیبانی آن از Xbox Play Anywhere آن را به اولین عنوان از سری بازی های فورزا تبدیل می کند که امکان بازی متقابل را در دو پلتفرم مایکروسافت فراهم می کند. بازی در استرالیا می گذرد و بازیکن در بازی به عنوان میزبان خود جشنواره Horizon حضور دارد. توپوگرافی، فهرست ماشین‌ها و مجموعه آواتار های بازیکنان، همگی متنوع شده‌اند.

برای اولین بار، زمین شامل ماسه و توده‌های آبی عمیق است که می‌توان روی آن یا داخل آن راند و فهرست خودروها که به 350 خودرو افزایش یافته است. حالت کمپین تک نفره، co-op را اضافه می کند، که در آن حداکثر سه بازیکن به میزبان می پیوندند تا اهداف دومی را تکمیل کنند.

پیشرفت بدون در نظر گرفتن اینکه در کدام حالت کمپین بازی می‌شود، حفظ می‌شود. حالت جدیدی به نام Horizon Blueprint به بازیکنان اجازه می‌دهد تا رویدادها را با تغییر مسیرها، تعداد آنها و زمان روز و تعیین اینکه کدام خودروها واجد شرایط رویدادها هستند، ویرایش کنند.[40] توسعه ای با عنوان کوه بلیزارد در 13 دسامبر 2016 منتشر شد که شامل یک منطقه برفی همراه با نام طوفان های کولاک، هشت اتومبیل جدید و فورد فوکوس RSRX 2016 به عنوان وسیله نقلیه پوششی آن بود. دومین بسط با موضوع Hot Wheels در 9 مه 2017 منتشر شد.

این بسط دارای یک منطقه جدید به نام “Thrilltopia” است و مسیر Hot Wheels نارنجی و آبی را با حلقه‌ها، جهش‌ها، مارپیچ‌ها، پدهای تقویتی، نیمه لوله‌ها و موارد دیگر اضافه می‌کند. این توسعه همچنین شامل ده خودروی جدید است. آسیاب دوقلوی Hot Wheels وسیله نقلیه پوششی است. لامبورگینی Centenario LP 770-4 2016 و فورد F-150 Raptor Race Truck 2017 خودروهای پوششی بودند.

Forza Horizon 3 2016

بازی Forza Horizon 4 (2018)

Forza Horizon 4 برای ایکس باکس وان و ویندوز 10 توسعه یافته و در 2 اکتبر 2018 منتشر شد. این بازی در بخش هایی از انگلستان و اسکاتلند جریان دارد و دارای بیش از 450 ماشین از بیش از صد سازنده است. این یک طرح چهار فصل پویا را معرفی می کند که به صورت هفتگی می چرخد ​​و جنبه های محیطی را تغییر می دهد، مانند خشک شدن رودخانه ها در تابستان. برای اولین بار، به بازیکنان این امکان داده می‌شود که در یک سرور 72 نفره به صورت تکی، دنیایی مشابه دیگران را طی کنند. مک لارن سنا 2018 و لندرور دیفندر 90 مدل 1997 خودروهای پوششی هستند.

forza 4orizon

بازی Forza Horizon 5 (2021)

بازی فورزا هورایزن 5 برای Xbox One، Xbox Series X/S و Windows 10 در 9 نوامبر 2021 توسعه و منتشر شد و در مکزیک جریان دارد. فصل ها برمی گردند، اما برای در نظر گرفتن چشم انداز متنوع مکزیک، قسمت های مختلف نقشه آب و هوای خاص خود را دارند که به صورت فصلی می چرخد. حالت جدیدی به نام Events Lab به بازیکنان این امکان را می دهد تا با قوانین و اهداف خود وارد مسابقه شوند.

همچنین Forza Link، یک دستیار هوش مصنوعی است که پیشرفت فرد و ابزارهای ترجیحی برای انجام بازی و بازیکنانی را که به صورت آنلاین ملاقات می‌کنند، ردیابی می‌کند. سپس از آن اطلاعات برای تطبیق بازیکنان با علایق آماری مشابه استفاده می کند. مرسدس-ای ام جی وان و فورد برونکو بدلندز 2021 خودروهای پوششی هستند.

Series 7 of Fora Horizon 5

اسپین آف

بازی Forza Street (2019-2022)

Forza Street یک بازی مسابقه‌ای رایگان بود که توسط Electric Square توسعه یافت و در ابتدا برای ویندوز 10 با نام Miami Street در 8 می 2018 منتشر شد. این بازی در 15 آوریل 2019 به عنوان یک عنوان Forza تغییر نام داد و همچنین در 5 می 2020 برای iOS و Android منتشر شد. گیم پلی شامل این است که بازیکنان فقط شتاب و ترمز را با فشار دادن و رها کردن یک دکمه یا صفحه لمسی کنترل می کنند. فرمان به طور خودکار کنترل می شود. بازیکنان همچنین می توانند از نیتروژن برای افزایش سرعت اتومبیل خود استفاده کنند.

forzastreetttttt

سری بازی های فورزا Forza به عنوان یکی از شناخته‌ شده‌ ترین برند های سبک ریسینگ در نظر گرفته می‌شود. بازی‌ ها تا آگوست 2014 بیش از 10 میلیون نسخه فروختند و تا آوریل 2021، 16 میلیون نسخه فروختند و ششمین بازی پر فروش مسابقه‌ ای شدند. همچنین یکی از پردرآمدترین فرنچایز های بازی های ویدیویی است که تا دسامبر 2016 بیش از 1 میلیارد دلار در خرده فروشی به دست آورد.

به طور جداگانه، Forza Motorsport 3 تا فوریه 2010 3 میلیون نسخه فیزیکی فروخت. Forza Motorsport 5 توسط بیش از یک سوم از دارندگان Xbox One در فوریه 2014 خریداری شد که Eurogamer تخمین می‌زند که 1.3 میلیون نسخه آن را برآورد کند. تا دسامبر 2016، حدود 2.5 میلیون واحد Forza Horizon 3 فروخته شد. بیش از 14 میلیون بازیکن منحصر به فرد تا دسامبر 2016 در انجمن Forza در ایکس باکس وان و ویندوز 10 ثبت شده بودند.

اولین نسخه از سری بازی های فورزا Motorsport به دلیل مکانیک های هندلینگ واقع گرایانه، ویرایشگر paint job – هر دو ویژگی که در هر نسخه بعدی Forza دوباره ظاهر شده اند و ادغام Xbox Live مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. سری بازی های فورزا به طور کلی بازخورد های مطلوبی دریافت کرده است. هر عنوان اصلی در سری Forza Motorsport و Forza Horizon امتیاز کلی حداقل 80 از 100 را در Metacritic دریافت کرده است.

تنها استثنا Forza Motorsport 5 است که در زمان راه اندازی مورد انتقاد قرار گرفت به دلیل اینکه اتومبیل ها و پیست های کمتری را در مقایسه با نسخه های قبلی خود ارائه می کرد! البته (برخی از محتوای حذف شده از نسخه نهایی دوباره در قالب DLC ظاهر شدند) و همچنین ریزتراکنشی که در آن بازیکنان می‌توانستند توکن‌های درون بازی را برای پیشرفت سریعتر خریداری کنند، که استودیو Turn 10 با افزایش جوایز در پایان پاسخ داد. مسابقه و کاهش قیمت خودرو.

از زمان Horizon 3، سری بازی های فورزا Forza Horizon برنده همیشگی بهترین بازی ورزشی/ مسابقه‌ای در The Game Awards بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *