پیشنهاد سردبیر, سخت افزار, مجله بازی, مقالات

راه‌ های تشخیص دسته تقلبی PS4

مقایسه دسته اصلی با فیک PS4

مقایسه دسته اصلی و فیک PS4

شما یک دسته PS4 سفارش داده اید و پس از مدتی بازی کردن با آن احساس می‌کنید که این کنترلر معمولی نیست. چگونه باید بفهمم که کنترلر PS4 ای که خریده ام تقلبی است یا قانونی؟ یعنی تمام پول خود را صرف خرید یک کنترلر تقلبی و بی‌کیفیت کرده اید که کارایی لازم را ندارد و هر لحظه ممکن است از کار بیفتد؟ من هم شخصا چنین مشکلی داشته‌ ام و پس از مقایسه کنترلر جدیدم با دسته اصلی PS4 و تحقیق و جستجو در این باره و انجام تست‌ ها مختلف متوجه شدم که دسته تقلبی خریده‌ ام.

جنس دکمه‌ ها

در مقایسه دسته اصلی با فیک PS4، دسته اصلی دکمه‌هایی نرم و درخشان دارد که این موضوع به خوبی در دکمه‌ های سمت راست و D-Pad دیده می‌ شود. دسته های تقلبی از پلاستیک‌ ها و مواد ساده استفاده می‌ کند که نرم و درخشان نیست و خاکستری رنگ است. (البته ممکن است برخی دسته های اصلی هم از پلاستیک‌ های نرم استفاده نکنند، پس اگر از این مورد اطمینان ندارید به سراغ موارد بعدی بروید)

وزن

اگر که تا به اینجا پیش آمده اید، احتمالا به خوبی می‌توانید تفاوت‌ های یک کنترلر تقلبی با اصل را متوجه شوید، اما این یکی از موارد مهم و کلیدی است. اگر که ترازوی دقیقی دارید، کنترلرها را بر روی آن قرار دهید. دسته‌های قلابی وزنی کمتر از اصلی‌ها دارند و حدودا 20 گرم سبک‌تر هستند. دلیل آن هم این است که معمولا کنترلرهای تقلبی از پلاستیک‌هایی با کیفیت پایین ساخته شده اند، اما اصلی‌ها را مواد اولیه درجه یک تشکیل داده اند.

تراز نبودن، کج و یا شل بودن دکمه PS

دکمه PS در بین آنالوگ‌ های دسته جای گرفته و باید که در جای خودش محکم و استوار باشد. در برخی کنترلر های تقلبی، دکمه PS بعضا شل است و یا درست در جای خود قرار نگرفته است. سعی کنید تا این دکمه را با دست خود جا به‌ جا کنید، اگر که چرخید این امکان وجود دارد که کنترلر PS4 شما تقلبی باشد.

مقایسه دسته اصلی با فیک PS4 را میتوانید از روی لوگوی پلی استیشن روی دکمه وسط متوجه شوید، در دسته PS4 های کپی لوگوی پلی استیشن به‌ صورت فاصله دار دو کلمه P و S است.

قسمت USB

و اما مهمترین بخش، قسمت USB و علامت آن است! در دسته‌ اصلی علامت USB فرو رفته است اما در دسته PS4 های کپی علامت مذکور به‌ صورت بیرون آمده خواهد بود. بر این اساس می‌توانیم تشخیص دهیم که کدام نمونه از دسته پلی استیشن می‌تواند فیک یا اصلی باشد.

مقایسه دسته اصلی با فیک PS4

دسته های کپی PS4

اشتباهات املایی

این مورد یکی از ساده‌ ترین راه‌ های تشخیص است و معمولا در پشت دسته و در محل شماره سریال آن یافت می‌شود. اگر مواردی نظیر SNY به جای نام Sony یافتید، این یکی از بارز ترین نشانه‌ های تقلبی بودن است. البته که می‌توانید شماره سریال‌ ها را هم دنبال کنید، اما این کار کمی پیچیده است. همچنین جعبه دسته را هم بررسی کنید که آیا چنین مشکلی دارد یا خیر.

همچنین اگر در تصویر پایین دقت کرده باشید مقایسه دسته اصلی با فیک PS4 در نوشته های پشت دسته است که دسته اورجینال PS4 پر رنگ تر از دسته فیک PS4 می باشد.

مقایسه دسته اصلی با فیک PS4

فونت‌ ها

در محدوده شماره سریال، نگاهی دقیق به لوگوها و فونت‌ها داشته باشید. شاید تشخیص این موضوع کمی دشوار باشد و بهتر است که یک کنترلر اصلی در کنار خود داشته باشید. اما اگر دقت کنید، متوجه خواهید شد که فونت روی دسته غیر اصل کمی نازک‌ تر، بافاصله‌ تر و کم‌ رنگتر است. این مورد خیلی ظریف و دقیق است، پس اگر از آن مطمئن نیستید بهتر است به موارد دیگر بروید.

سفتی آنالوگ‌ ها

این مورد بیشتر در آنالوگ سمت چپ دیده می‌شود و اولین موردی بود که من را درباره کیفیت کنترلرم به شک انداخت. آنالوگ‌ها باید به نرمی در تمام جهات حرکت کنند و به به هیچ وجه دسته نباید سفت باشد و یا مقاومت کند. آنالوگ چپ دسته من در بالا سمت چپ گیر می‌کرد و به خوبی به بالا و پایین حرکت نمی‌کرد. ممکن است برخی گمان کنند که این مورد طبیعی است که یک دسته نو کمی سفت باشد، اما اشتباه است و آنالوگ‌های کنترلرهای اصلی همیشه به نرمی حرکت می‌کنند.

مقایسه دسته اصلی با فیک PS4

یکی از خصوصیات دسته PS4 اورجینال این است که انگشت دست ها از روی آنالوگ لیز نخورد و این یکی از سیاست‌های سونی در طراحی دسته های دوال شاک به شمار می‌رود. اما در دسته‌ فیک Ps4 جنس آنها فرق می کند و جنس آن نزدیک به پلاستیک است.

راه‌ های تشخیص دسته تقلبی PS4
مقایسه دسته اصلی با فیک PS4
انجام تست‌های آنالوگ

در مقایسه دسته اصلی با فیک PS4 یکی از ساده‌ترین راه‌های اصل بودن دسته PS4 که به راه‌های مختلفی هم قابل انجام است، چک کردن دسته از طریق سایت است. یکی از ساده‌ ترین سایت‌ ها برای انجام این تستGamepad Testerاست و چنین قابلیتی در استیم و ویندوز هم دیده می‌شود. کاری که شما باید انجام دهید تست آنالوگ است. دو دایره با دو نقطه سفید در مرکز آن‌ها در تصویر است که نشانگر آنالوگ استیک‌های شماست و در جهت موافق حرکت می‌کند.

این بخش بسیار مهم است و آن نقطه کوچک نشانگر دقت شما در بازی است. اگر این نقطه با سرعت به همه جا برود، قادر نخواهید بود تا دشمنان را در بازی‌ها بزنید (البته ممکن است که مثل من در بازی ماهر نباشید).

اگر حرکت این نقطه آرام است و شما می‌توانید آن را در نقاطی خاص نگه دارید و مشکلی رخ نمی‌دهد، احتمالا کنترلری اصل دارید. من این تست را با کنترلر تقلبی هم انجام دادم و سایت دسته را به عنوان کنترلر PS4 تشخیص داد. مشکل اما اینجا بود که آنالوگ‌ها واقعا بی‌دقت بودند و من حتی قادر به چرخاندن آن نبودم و این نقطه در محیط یک مربع حرکت می‌کرد و می‌لرزید که شک هر کسی را بر می‌ انگیزد.

کلمه EXT

در مرحله ی بعدی مقایسه دسته اصلی با فیک PS4، دو کلمه EXT و علامت هدفون درج می‌شود را ببینید، اگر خوب دقت کنید می بینید که دسته PS4 اصلی علامت هایش پررنگ تر است اما در دسته PS4 های کپی کمرنگ تر هستند.

دسته غیر اصل PS4

باتری

در مقایسه دسته اصلی با فیک PS4، باتری یک موردی است که در آن باید حتما کنترلر را باز کنید (که البته بسیار آسان است اما باید مواظب باشید تا قطعه‌ای نشکند). همانطور که حدس می‌زنید کنترلرهای قلابی باتری‌هایی با عمر بسیار کمتر دارند. آیا احساس می‌کنید که باتری دسته شما به سرعت تمام می‌شود؟ تا به حال حتما دلیل آن را متوجه شده اید.

نکته اصلی اینجاست. کنترلرهای اصلی PS4 باتری‌های ضخیم 800 میلی آمپر ساعتی دارد و شامل لوگو، جرئیات کوچک و حتی کد QR است و قالبا خاکستری تیره است. اما تقلبی‌ها! کنترلرهای تقلبی یک باتری معمولی و نازک دارند و بعضا هم سفید رنگ هستند. باتری‌های قلابی معمولا 300 تا 600 میلی آمپرساعت ظرفیت دارند و مشخصا عمر باتری کوتاه‌ تر است.

دسته اورجینال با فیک PS4

مقایسه دسته اصلی با فیک PS4
جعبه و بسته بندی با پرچم قرمز

اگر که به خوبی در مقایسه دسته اصلی با فیک PS4 دقت کنید، می‌توانید که تفاوت یک کنترلر تقلبی با اصل را با نگاه کردن به جعبه آن متوجه شوید و دیگر نیاز نیست که جعبه آن را باز کنید.

مواردی که باید به آن دقت کنید:

 • جعبه متونی ژاپنی (و یا عربی) دارد:

اگر جعبه دسته‌های فیک را بررس کنید متوجه می‌شوید که معمولا روی آن‌ها مشخصات و توصیه‌هایی به ژاپنی نوشته شده است. احتمالا با دیدن این جعبه در بازار با خود می‌گویید که سونی شرکتی ژاپنی است و طبیعتا با این زبان می‌خواهند تا وطن‌پرستی خود را ثابت کنند، اما کاملا در اشتباهید! از دیگر موارد مشابه می‌توان به وجود متون عربی اشاره کرد

 • پلاستیک نازکی روی تاچ پد وجود دارد:

اگر پلاستیک نازکی روی تاچ‌ پد کنترلر شما وجود دارد که باید آن را جدا کنید، احتمالا کنترلر تقلبی خریده اید. کنترلرهای اصلی به هیچ وجه تاچ‌پد خود را نمی‌پوشانند. چرا؟ دقیق نمی‌دانم اما خوشبختانه این صرفه‌جویی سونی باعث شده تا به راحتی بتوانیم کنترلرش را از بقیه تشخیص دهیم. آیا می‌دانستید که تاچ‌ پد حکم همان موس را در کنسول دارد؟

غلط‌ های املایی، فونت و توضیحات عجیب

در مقایسه دسته اصلی با فیک PS4 دوباره باید به سراغ جعبه برویم. در این مورد دیده شده که بعضا کلمه DualShock را اشتباه می‌نویسند. به فونت‌ها هم توجه کنید. سونی معمولا از فونتی نازک برای نوشتن روی جعبه استفاده می‌کند (البته که فونت سونی برای نوشتن روی کنترلر ضخیم و واضح است) که همه این موارد در کنترلر تقلبی برعکس است.

مورد دیگر در مقایسه دسته اصلی با فیک PS4 به بخش توضیحات که در پشت جعبه نوشته شده برمی‌گردد و روی اغلب آن‌ها نوشته شده «Jet Black» اما هیچ توجهی نمی‌کنند که چه محصولی در جعبه قرار داده اند! ممکن است یک کنترلر سفید در جعبه باشد. کنترلرهای رسمی و قانونی باید که توضیحاتی دقیقا مشابه با محصول درون جعبه داشته باشند.

صداها
 • صدای بلند آنالوگ‌ها

در مقایسه دسته اصلی با فیک PS4، دکمه‌های L3 و R3 را با هم فشار دهید و به صدای آن‌ها خوب دقت کنید. کنترلرهای اصلی صدای یک کلیک خیلی کوچک و نازک تولید می‌کنند. صدای کنترلرهای تقلبی اما کاملا متفاوت است و معمولا بلندتر، توخالی‌تر و پلاستیکی‌تر هستند. با یک کنترلر اصلی و یک مقایسه ساده به راحتی می‌توانید به راحتی به کالای اصلی دست پیدا کنید.

 • سر و صدا

یکی دیگر از راه‌ های ساده مقایسه دسته اصلی با فیک PS4 در این است که آن را بلرزانید و به صدای آن گوش دهید. اگر که کنترلر ضربه نخورده باشد، هیچ سر و صدایی نباید تولید شود.

کنترلرهای قلابی را اگر تکان دهید معمولا سر و صدای زیادی تولید می‌کنند و انگار که جسم سنگینی درون کنترلر می‌چرخد و از همان ابتدا هم این مورد قابل تشخیص است. توضیح این مورد کمی سخت است، اما اگر آن را با یک کنترلر اصلی مقایسه کنید به راحتی متوجه تفاوت آن‌ها خواهید شد.

آیا کنترلرهای تقلبی کار می‌کنند؟

بله کنترلر های تقلبی هم کار می‌کنند اما دقت و کیفیتی در حد و اندازه کنترلر اصلی ندارند و اصلا هم ارزش ندارد که آن‌ ها را به دلیل قیمت پایین تر تهیه کنید.

راه حل سریع:

پیش از آن که وارد جزئیات شویم، توصیه‌ ای برای شما دارم. حتی اگر می‌خواهید که کنترلری گران قیمت بخرید، حتما به فروشنده‌ های قانونی و رسمی مراجعه کنید. کنترلر های تقلبی زیادی در فروشگاه‌ های اینترنتی و حضوری فروخته می‌ شود که فروشنده‌ ها همه از آن‌ ها تعریف می‌کنند. حتی فروشگاه‌ هایی نظیر Amazon هم دسته فیک دارند. درصد زیادی از کنترلر های فروشگاه‌های آنلاین تقلبی هستند و در خرید آنلاین شما نمی توانید مقایسه دسته اصلی با فیک PS4 کنید.

راه‌ های تشخیص دسته تقلبی PS4

خلاصه که:

نباید برای محصولات تقلبی پول خرج کنیم، اما اگر که این اتفاق برایتان افتاد تقصیر شما نیست. دوباره هم می‌گویم که تا از صحت فروشنده و فروشگاهی مطمئن نشده اید از آن‌ها خرید نکنید. ترجیحا با مقایسه دسته اصلی با فیک PS4 خودتان می توانید این کار را به نحو احسنت انجام دهید.

مقایسه دسته اصلی با فیک PS4
در مقاله مقایسه دسته اصلی با فیک PS4 اطلاعاتی را در خصوص تفاوت دسته فیک PS4 و اورجینال برای شما بیان کردیم که امیدواریم برای شما مفید باشد. اگر قصد خرید اینترنتی دسته غیر اصل PS4 یا دسته اصلی PS4 را دارید حتما از معتبر بودن آن فروشگاه مطمئن شوید. برای قیمت و خرید دسته های PS4 اینجا کلیک کنید.

منبع: myportableoffice

موضوع: مقایسه دسته اصلی با فیک PS4

یک فکر در مورد “راه‌ های تشخیص دسته تقلبی PS4

 1. امیر گفت:

  سلام من لیات دسته عوض کردم.دسته توی منو کار میکنه ولی تو بازی که میره دکمه‌ها کار نمیکنه علتش چیه خواهشا جواب بدید.
  ممنون

  1. فرشاد برنوس گفت:

   سلام و درود
   آیا دسته رو از فروشگاه ما خریداری کرده اید و اینکه آیا مقاله رو مطالعه کرده اید که دسته اورجینال هست یا خیر؟
   با تشکر

 2. مهدی گفت:

  سلام

  ربی به رورتگی برامدگی یو اس بی نداره
  دسته اسلیم پرو 050 برامده هست و 040 قدیمی تر که اسلیمه رو رفته

  اتاقا برامده ها جدیدترن…لطفا محتوا رو بروز کنید الان دسته اسلیم پرو رو بورسه همون برامده ها که گرون ترو جدیدترن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *