مجله بازی

اموزش تمیزکردن پلی استیشن 5

maxresdefault 1 620x349 1

تمیز کردن پلی استیشن 5 در چند گام ساده

هر کنسول پلی استیشن 5 بعد از استفاده در مدت زمان کوتاهی گرد و غبار مجیط را به خود جذب میکند، تفاوتی ندارد شما ماهی یک ساعت و یا هر روز به مدت چندین ساعت از پلی استیشن 5 خود استفاده کنید، در هر صورت کنسول بازی شما میزبان گرد و غبار های محیطی میشود!

با توجه به قیمت PS5 و گران بودن آن،تمیز نگه داشتن و جلوگیری از اسیب سخت افزاری آن اهمییت بیشتری پیدا میکند،اما چگونه میتوان با نگهداری از پلی استیشن 5 از خرابی های احتمالی آن جلوگیری کرد،در این مقاله قصد داریم مراحل تمیز کردن و نحوه سرویس اولیه پلی استیشن 5 را  بصورت صحیح توضیح دهیم.

چه هنگامی نیاز به تمیز کردن پلی استیشن 5 داریم؟

اگر در هنگام روشن کردن و یا در حین بازی با پلی استیشن 5 صدای غیر طبیعی از کنسول به گوشتان خورد ان را بعنوان نشانه کثیف شدن کنسول در نظر بگیرید.

در چنین حالتی شما باید پلی استشن 5 خود را باز کرده و اقدام به تمیز کردن گرد و غبار موجود در ان نمایید.بنابراین ضروری است با نحوه باز کردن قاب و فن پلی استیشن ۵ اشنا باشید،جای هیچ نگرانی نیست ما به شما اموزش میدهیم تا قدم به قدم اینکار را در منزل انجام دهید.

چرا باید پلی استشن 5 را از وجو گرد وغبار تمیز کنیم؟

تمیز کردن پلی استیشن 5 در برابر گرد وغبار به شما این اطمینان خاطر را میدهد که در طولانی مدت هیچ مشکلی برای کنسول شما پیش نخواهد آمد.

 • جلوگیری از گرمای بیش از حد: گرد و غبار و ذرات ریز دو عامل خارجی هستند که می توانند کنسول PS5 را خفه کرده و بیش از حد گرم کنند. اگر نتوانید کنسول PS5 را از گرد و غبار تمیز کنید، هوا نمی تواند به طور موثر در داخل کنسول گردش کند. به همین ترتیب، فن های داخلی نمی توانند به درستی عمل کنند و باعث گرم شدن بیش از حد کنسول میشود.
 • جلوگیری از صداهای اضافه و مزاحم: وقتی گرد و غبار در اجزای داخلی پلی استیشن 5 جمع می‌شود، به مرور دستگاهی که کاملا بیصدا کار میکرد، به مرور صداهای مزاحم و  اضافه ای را تولید میکند. در حالت ایده‌آل، مسیرهای عبور هوای کنسول باید بدون مانع و گرفتگی باشد تا از ایجاد سر و صدا جلوگیری شود.
چگونه کنسول پلی استیشن 5 را تمیز کنیم؟

قبل از هر چیزی به یاد داشته باشید که تمیز کردن کنسول پلی استیشن 5 در صورتی که با احتیاط انجام شود، هیچ اسیبی به سخت افزار آن وارد نمیکند.

به لطف طراحی منحصر به فرد سونی، برای باز کردن صفحات پلی استیشن 5 و تمیز کردن فضای داخلی بدون دستکاری زیاد، به ابزارهای اضافی نیاز نخواهید داشت.

برای باز کردن پلی استیشن 5 مراحل زیر را با دقت و احتیاط لازم انجام دهید:

گام اول :کنسول را خاموش کنید و تمام کابل ها واتصال برق را جدا کنید.

همچنین اگر از کنسول PS5 به صورت عمودی استفاده می کنید، باید پایه پلی استیشن 5 را جدا نمایید.

switch off ps5 unplug cables 1024x576 1

گام دوم :پلی استیشن ۵ را بر روی یک سطح تمیز قرار دهید.

هرگز کنسول را بر روی سطح زمین و یا فرش قرار ندهید،زیرا الیاف و پرزهای بلند ممکن است به کنسول شما اسیب وارد کند.

dont keep ps5 on ground

گام سوم: قاب های اطراف کنسول را جدا کنید.

برای برداشتن یا جدا کردن هر دو صفحه پلی استیشن 5 نیاز به ابزار خاصی ندارید. این صفحات هیچ جای پیچی ندارند، بنابراین شما به سادگی باید گوشه ای را بگیرید، به سمت پایین فشار دهید و آن را بلند کنید. هنگام بیرون آوردن صفحات رویی، صدای بخصوصی به گوشتان میرسد،نگران نباشید این صدای جدا شدن خارهای اتصال به بدنه است.

گام چهارم: پاک کردن گرد و غبار از سطح کنسول

برای حذف گرد و غبار از جاروبرقی با فشار مکش متوسط استفاده کنید. اگر رسوبات به طور کامل از بین نرفت، یک پارچه میکروفایبر آغشته یا اسپری شده به الکل بردارید و از آن برای پاک کردن و تمیز کردن کنسول استفاده کنید. سعی کنید تا جایی که می توانید کمتر از الکل استفاده کنید.

remove dust deposits

گام پنجم: پورت های جلویی و باله های بدنه را تمیز کنید.

برای تمیز کردن باله ها،کناره های کنسول را بررسی کنید. همچنین  پورت های جلو کنسول را برای تمیز کردن از گرد و غبار چک کنید. اگر اثاری از گرد و غبار را پیدا کردید، آنها را با استفاده از همان روشی که در گام 4 توضیح داده شد، تمیز کنید.

check front ports fins

گام ششم: تمیز کردن فن خنک کننده پلی استیشن 5

با یک پیچ گوشتی مناسب و با دقت پیچ های فن خنک کننده پلی استیشن 5 را باز کنید. پس از آن صفحه روی فن را جدا کنید.

remove screws

گام هفتم: پوشش پلاستیکی پایین فن را جدا کنید

درست به فاصله چن سانتی متر از فن خنک کننده پلی استیشن 5 همانگونه که در عکس نشان داده شده است،یک پوشش پلاستیکی قرار دارد که باید ان را به ارامی جدا کنید.

pull fan out

گام هشتم :کابل اتصال دهنده را جدا کنید

بعد از جدا کردن پوشش پلاستیکی،پورت اتصال برق فن را مشاهده میکنید،با استفاده از یک موچین و با دقت پورت را جدا کنید.

remove plastic cover

remove connection plug

گام نهم: فن خنک کننده را جدا کنید

فن را با دست و بدون هیچ ابزاری از دستگاه جدا کنید.پس از جدا کردن فن،با یک پارچه میکروفیبر یا یک مسواک نرم سطح فن را تمیز کنید.استفاده از مقدار کمی الکل میتواند به تمیز کردن بهتر کمک کند. حتما دو طرف فن را بخوبی تمیز کنید.

پس از ان با استفاده از یک مسواک نرم  هیت سینک فن خنک کننده را تمیز کنید.

clean the fan

گام دهم: پاکسازی نهایی باله ها ی خنک کننده

برای تمیز کردن باقی مانده گرد و غبار موجود در بخش های خنک کننده و سطح خارجی کنسول پلی استیشن 5 از جاروبرقی با مکش متوسط استفاده کنید،دقت کنید که دهانه جارو برقی اسیبی به فن خنک کننده وارد نکند و حداقل فاصله را با اجزای پلی استیشن 5 رعایت نمایید.

clean heatsink fins

گام یازدم: اسمبل تمام اجزای جدا سازی شده

بعد از بررسی کامل و اطمینان از تمیز شدن تمام قسمت های که گفته شد،مثل مراحل اول و با دقت اقدام به بستن اجزای مختلف کنسول نمایید.دقت نمایید که تمام این مراحل را بر روی یک سطح صاف و تمیز انجام دهید و هیچ اثری از اجزای خارجی برو روی کنسول وجود نداشته باشد.

reassemble ps5

هر چند وقت یکبار باید اقدام به تمیز کردن پلی استیشن 5 نماییم؟

برخی از کارشناسان حوزه سخت افزار معتقدند که بسته به الودگی و محیطی که کنسول در ان قرار دارد،ممکن است هر یک ماه لازم باشد تا پلی استشن 5 را تمیز کنید.در صورتی که در پلی استیشن 5 در محیط با الودگی بسیار کمتری قرار داشته باشد، ممکن است هر سال یکبار نیاز به تمیز کردن داشته باشد. تمیز کردن مرتب اجزای خارجی پلی استیشن 5 کار دشواری به نظر نمیرسد، اما وقتی نوبت به تمیز کردن کلی و باز کردن اجزای بیرونی کنسول میرسد، انجام این کار فاصله زمانی بیشتری را لازم دارد.

برای تمیز کردن بهتر و کاهش اسیب به پلی استیشن 5 خود، نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

از جاروبرقی پرقدرت برای تمیز کردن پلی استیشن 5 خودداری کنید. استفاده از بلوور یا هر جارو برقی پرقدرت، گرد و غبار   را بیشتر به داخل PS5 فشار می دهد.

از پد تمیز کننده میکروفیبر استفاده کنید :

پدهای تمیز کننده میکروفیبر بهترین جنس برای تمیز کردن وسایل الکترونیکی هستند،برای تمیز کردن سطوح پلی استیشن 5 از پارچه های متفرقه استفاده نکنید زیرا ممکن است بار الکتریکی موجود در سطوح ان جذب شوند و احتمال اتصال ناخواسته وجود دارد.

هنگام باز کردن پیچ ها بخاطر داشته باشید کدام پیچ مربوط به کدام بخش است و از جابجا کردن جای آنها خود داری کنید.

بصورت کلی تمیز کردن دوره ای پلی استیشن 5 در عملکرد بهتر دستگاه تاثیر مثبتی دارد و انجام اینکار در صورتی که با دقت انجام شود کار سختی نیست و در خانه قابل انجام است،فراموش نکنید که اینکار را با حوصله و دقت کافی انجام دهید!

یک فکر در مورد “اموزش تمیزکردن پلی استیشن 5

 1. عرفان اکبری گفت:

  ببخشید وسط کنسول ps5 جای خاموش روشن کنسول چیکار کنیم تمیز بشه من ۱ ماههps5 خریدم ولی وسط انگار خط و خش افتاده هنوز تمیز نکردم و اصلا تو تعجبم که خش افتاده چون با مراقبت نگرداشتم انگار خود ب خود شده!

  1. عرفان شجیراتی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما باید در گفتگو آنلاین پیام بدید تا همکارانم به شما پاسخ بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *