پیشنهاد سردبیر, مجله بازی, مقالات

بهترین بازی‌های سری GTA

بهترین بازی های GTA

سری Gran Theft Auto که همه آن را با نام GTA می‌شناسیم، یکی از موفق‌ترین فرنچایزهای تاریخ است که از سال ۱۹۹۷ تا کنون با عرضه بیش از ۱۵ نسخه اصلی و فرعی، توانسته است نزدیک به ۳۵۰ میلیون واحد در سراسر جهان فروش داشته باشد. اما شاید برایتان سوال پیش امده باشد که کدام یک از نسخه‌های این سری توانسته است عملکرد موفقیت‌امیزتری داشته باشد و بین طرفداران محبوب‌تر واقع شود.

در این راستا، تصمیم گرفتیم که بهترین بازی های gta را به ترتیب از بد به خوب برای شما عزیزان لیست کنیم. معیار اصلی این لیست، نمره منتقدین، میزان موفقیت تجاری و نظرات کاربران بوده است. پس تا جای ممکن سعی کرده‌ایم که از دخیل کردن نظرات شخصی خود امتناع کنیم. شما نیز می‌توانید در بخش کامنت‌ها، رده‌بندی و لیست شخصی خود را از بازی‌های این فرنچایز با ما به اشتراک بگذارید. حال شما را به مطالعه مقاله بهترین بازی های gta دعوت می‌کنیم.

gtalondon

12- Grand Theft Auto: London 1969

سال انتشار: ۱۹۹۹

پلتفرم: PlayStation و کامپیوترهای شخصی

توسعه دهنده: Rockstar Toronto

بازی GTA: London 1969 که به عنوان یک بسته الحاقی برای نسخه اورجینال GTA توسعه یافته و عرضه شده بود، تقریبا بر اساس همه مکانیک‌ها و سیستم گیمپلی نسخه اورجینال طراحی شده بود و مجددا با زاویه دوربین عمودی بازی را تجربه می‌کردیم. تنها تفاوت این است که رویدادهای بازی GTA: London 1969 در محیطی شبیه به شهر لندن در دهه ۱۹۶۰ میلادی اتفاق می‌افتد و شامل برخی از زبان‌های عامیانه متناسب به آن منطقه است. متاسفانه نقشه این بازی به جالبی نقشه‌های بازی‌هایی که در شهرهای خیالی ایالات متحده جریان داشتند نیست. از سوی دیگر مشکلات گیمپلی نسخه اورجینال، هنوز هم در این بازی دیده می‌شدند.

gta1

11- Grand Theft Auto

سال انتشار: ۱۹۹۷

پلتفرم: PlayStation ، Game Boy Color و کامپیوترهای شخصی

توسعه دهنده: DMA Design

نسخه PlayStation One بازی GTA که در سال ۱۹۹۷ منتشر شد، اولین عنوانی بود که توانست زمینه تولد فرنچایز Grand Theft Auto را فراهم کند و خب صریحا می‌گوییم که این بازی، چندان بازی خوبی نبود! این عنوان آرکیدِ ایزومتریک دارای سه نقشه بود: Liberty City، San Andreas و Vice City. گرچه این نقشه‌ها در نسخه‌های بعدی به عنوان نمادین‌ترین نقشه‌ها در دنیای بازی‌های ویدیویی مشهور شدند، اما ساختار گیمپلی آرکید نسخه اول GTA و شیوه انجام ماموریت‌ها در این سه نقشه اصلا جالب نبود. با سطح دشواری غیرعادلانه و کنترل‌های افتضاحی که این بازی داشت، گیمرها استقبال چندانی از این بازی به عمل نیاوردند.

gta2

10- Grand Theft Auto 2

سال انتشار: ۱۹۹۹

پلتفرم: PlayStation ، Game Boy Color ، Dreamcast و کامپیوترهای شخصی

توسعه دهنده: DMA Design

بازی GTA 2 که از همان ساختار کلی نسخه اول استفاده می‌کرد، توانست برخی بهبودها مثل امکان ذخیره کردن بازی را فراهم کند. اما سیستم گیمپلی بازی شبیه به همان نسخه اول بود و طراحی ماموریت‌ها هنوز هم از مشکلاتی رنج می‌برد. در گیمپلی بازی GTA 2 مکانیکی به نام Gang System وجود داشت که می‌توانستید ماموریت‌‌های مرتبط با یک گروه را انجام دهید و بر روابط خود با بقیه باندها تاثیر بگذارید. اما با وجود بهبودها و ویژگی‌های جدیدی که به این بازی اضافه شد، هنوز هم کنترل‌های بازی افتضاح بود و گرافیک آن نسبت به بازی‌های دیگر در سطح پایین‌تری قرار داشت.

gtachinatown

9- Grand Theft Auto: Chinatown Wars

سال انتشار: ۲۰۰۹

پلتفرم: Nintendo DS، PSP، iOS و Android

توسعه دهنده: Rockstar Leeds

بازی Grand Theft Auto: Chinatown Wars آخرین نسخه از فرنچایز سندباکس Rockstar است که اختصاصا برای کنسول‌های دستی مثل Nintendo DS و PSP و گوشی‌های هوشمند منتشر شد. Chinatown Wars نیز همانند نسخه‌‌های کلاسیک PS One، از دوربین ایزومتریک استفاده می‌کرد و داستان یکی از اعضای گروه شرور Triad به نام هوانگ لی را روایت می‌کرد. این بازی با بهره‌مندی از شیوه روایت کامیک محور و مینی‌گیم‌ ویژه‌ای که در مورد تجارت مواد مخدر بود، توانست فرصت‌های تازه‌ای را برای فرنچایز GTA فراهم کند و دارندگان کنسول‌های دستی را راضی نگه دارد.

GTALibertyCity

8- Grand Theft Auto: Liberty City Stories

سال انتشار: ۲۰۰۵

پلتفرم: PS2، PSP، iOS و Android

توسعه دهنده: Rockstar Leeds

این بازی یک دستاورد بزرگ برای راکستار به حساب می‌آید که توانست نقشه سندباکس Liberty City را به خوبی در کنسول دستی PS2 پیاده‌سازی کند و یک بازی کامل GTA را به ارمغان بیاورد. گرچه داستان بازی GTA: Liberty City در سال ۱۹۹۸ و قبل از ماجراهای بازی GTA III جریان دارد، اما بسیاری از شخصیت‌های نسخه‌های دیگر، به عنوان Cameo در این بازی حضور داشتند. گیمپلی این بازی نسبت به نسخه‌های اصلی که روی کنسول ‌PS2 منتشر شده بودند محدودتر بود (برای مثال امکان اینکه سوار هواپیما شویم وجود نداشت)، اما تجربه یک بازی جهان باز روی یک کنسول دستی در سال ۲۰۰۵ حقیقتا شگفت‌انگیز بود.

gtavcstories

7- Grand Theft Auto: Vice City Stories

سال انتشار: ۲۰۰۶

پلتفرم: PS2، PSP

توسعه دهنده: Rockstar Leeds

عنوان GTA: Vice City Stories در واقع دومین نسخه از سری بازی‌های GTA است که برای کنسول دستی PSP منتشر شد. داستان این بازی در سال ۱۹۸۴ روایت دارد، یعنی دو سال قبل از ماجراهای بازی Vice City. در این بازی در نقش شخصیتی به نام سرجوخه ویکتور «ویک» ونس قرار می‌گیرید و وارد ماجراهایی می‌شوید که در بازی‌های دیگر این سری تقریبا مشابه آن‌ها را تجربه کرده بودید. GTA: Vice City Stories توانست عملکرد موفقی روی همه پلتفرم‌ها داشته باشد و طرفداران کنسول دستی PSP را راضی نگه دارد.

gta Episodes from Liberty City

6- Grand Theft Auto: Episodes From Liberty City

سال انتشار: ۲۰۰۹

پلتفرم: PS3، Xbox 360 و کامپیوترهای شخصی

توسعه دهنده: Rockstar North و Rickstar Toronto

بازی GTA: Episodes from Liberty City در ابتدا به طور انحصاری برای کنسول Xbox 360 منتشر شد و مدتی بعد به پلتفرم نسل هفتمی سونی راه یافت. این بازی دو گسترش دهنده بزرگ GTA IV یعنی The Lost and Damned و The Ballad of Guy Tony را در قالب یک پکیج کامل ارائه داد. Rockstar با ترکیب عناصری از داستان بازی اصلی GTA IV و پرداختن به جنبه‌های دیگری از شهر Liberty City و ماجراجویی‌های جانی کلبیتز در گروه موتورسواران، توانست تجربه جدیدی را برای طرفداران رقم بزند. گرچه هر دو گسترش دهنده نسبت به بازی اصلی کوچک‌تر بودند، اما از ویژگی‌های منحصربفردی برخوردار بودند.

gta3

5- Grand Theft Auto III

سال انتشار: ۲۰۰۱

پلتفرم: PS2،Xbox  و کامپیوترهای شخصی

توسعه دهنده: DMA Design

عنوانی پیشگامانه که توانست انقلابی در سبک جهان باز ایجاد کند؛ بازی GTA 3 که در سال ۲۰۰۱ عرضه شد، توانست استانداردهای تازه‌ای را برای سیستم و ساختار بازی‌های سه بعدی جهان‌باز ایجاد کند. این بازی که در شهر Liberty City و پیرامون شخصیتی به نام کلود جریان داشت، نقشه‌ای آزاد و بزرگ را نسبت به بازی‌های هم‌عصر خود ارائه داد که بازیکنان می‌توانستند در دنیای آن غرق شوند. GTA 3 به عنوان یکی از تاثیرگذارترین بازی‌های تاریخ شناخته می‌شود و اگرچه ممکن است با برخی از استانداردهای امروزی فاصله داشته باشد، اما به هیچ وجه نمی‌توان تاثیر آن بر بقیه بازی‌های سبک جهان باز را نادیده گرفت.

gta4

4- Grand Theft Auto IV

سال انتشار: ۲۰۰۸

پلتفرم: PS3،Xbox 360  و کامپیوترهای شخصی

توسعه دهنده: Rockstar North

GTA IV که در سال ۲۰۰۸ ابتدا برای کنسول‌های نسل هفتمی عرضه شد، تا حد زیادی مورد تحسین منتقدین و هواداران قرار گرفت و توانست از لحاظ نمره متاکریتیک، رکورد بازی‌های قبل از خود را بشکند. رنگ‌بندی گرافیکی این بازی تاریک و مرده است (که البته با تم داستانی همخوانی دارد) و جدای از نرخ فریم نه‌چندان پایدار، کنترل‌‌های حرکتی شخصیت و وسایل نقلیه از مشکلاتی رنج می‌برد. داستان بازی پیرامون کاراکتری جالب به نام نیکو بلیک جریان دارد که برای جستجوی رویای آمریکایی خود، به شهر Liberty City مهاجرت می‌کند. این بازی اولین نسخه از عناوین مدرن GTA به حساب می‌آید که توانست پایه و اساسی برای GTA V باشد.

gta5

3- Grand Theft Auto V

سال انتشار: ۲۰۱۳

پلتفرم: PS3، Xbox 360، PS4، Xbox One، Xbox Series X، Xbox Series S، PS5 و کامپیوترهای شخصی

توسعه دهنده: Rockstar North

بازی GTA V محبوب‌ترین نسخه در فرنچایز Grand Theft Auto می‌باشد که ضمن فروشی بالغ بر ۱۵۰ میلیون نسخه، توانسته است در سه نسل پشت سر هم حضور داشته باشد و شهر Los Santos را به عنوان نمادین‌ترین دنیای سندباکس در تاریخ بازی‌های جهان‌باز معرفی کند. بخش داستانی بلندپروازانه بازی پیرامون سه شخصیت مایکل، فرانکلین و تروِر جریان دارد – که هر کدام ویژگی‌های شخصیتی منحصربفرد خود را دارند – و دارای ست‌پیس‌های بسیار جذاب و لحظات به یاد ماندنی مثل سرقت از بانک و جواهرفروشی است. اما این آزادی بی حد و حصر گیمپلی GTA V است که توانسته است آن را به پادشاه بازی‌های جهان‌باز تبدیل کند.

Grand Theft Auto Vice City

2- Grand Theft Auto: Vice City

سال انتشار: ۲۰۰۲

پلتفرم: PS2، Xbox و کامپیوترهای شخصی

توسعه دهنده: Rockstar North

بازی نوستالژیک GTA Vice City از لذت‌بخش‌ترین و به یاد ماندنی‌ترین نسخه‌های سری Grand Theft Auto است که داستان آن در دهه ۸۰ میلادی جریان دارد و مکانیک‌هایی را که برای اولین بار در بازی GTA 3 معرفی شدند، به سطحی جدید ارتقا می‌دهد و سیستم گیمپلی جهان باز سه بعدی را با ستینگ و دنیایی نمادین ترکیب می‌کند. این بازی که پیرامون تبهکاری به نام تامی ورسیتی می‌باشد، تمرکز خاصی بر تم، استایل و موسیقی هماهنگ با داستان و دنیای بازی دارد. GTA Vice City به شکل شگفت‌انگیزی می‌تواند محتوای سرگرم‌کننده و سطح بالایی از آزادی عمل را به ارمغان بیاورد و تجربه درگیرکننده‌ای را رقم بزند.

grand theft auto san andreas

1- Grand Theft Auto: San Andreas

سال انتشار: ۲۰۰۴

پلتفرم: PS2، Xbox، کامپیوترهای شخصی و پلتفرم‌های همراه

توسعه دهنده: Rockstar North

در طول نسل‌های قبل، برای بسیاری از گیمرها، بازی GTA: San Andreas حد تعالی سبک جهان باز بوده است. این بازی موفق شد استانداردی طلایی را برای بازی‌های این سبک خلق کند و نه تنها فرنچایز Grand Theft Auto، بلکه تمامیت مدیوم گیم را تحت تاثیر قرار داد. GTA: San Andreas که شاید محبوب‌ترین بازی در میان ما ایرانی‌ها نیز باشد، توانست از تمامی جنبه‌ها در بالاترین سطح ظاهر شود؛ شخصیت‌پردازی، داستان، گیمپلی، گرافیک (نسبت به زمان خود)، موسیقی، دیالوگ‌ها، آزادی عمل و … عجیب نیست که می‌بینیم پس از گذشت ۱۸ سال از انتشار این بازی، هنوز هم تعداد بسیار کثیری از گیمرها آن را تجربه می‌کنند.

امیدواریم که از خواندن مقاله «بهترین بازی های gta» لذت برده باشید. در پایان خوشحال می‌شویم نظرات و دیدگاه‌های خود را در این رابطه با ما در میان بگذارید.

1 نظر در “بهترین بازی‌های سری GTA

  1. نیما گفت:

    جی تی ای سن آندرس و آی وی فوق العاده بودن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *