اخبار, مجله بازی

اسکوئر انیکس استودیوهای غربی و برخی IPهایش نظیر Tomb Raider و Deus Ex را فروخت

اسکوئر انیکس

موارد ذکر شده به قیمت300 میلیون دلار به امبریسر گروپ واگذار شدند.

اسکوئر انیکس استودیوهای غربی و بیش از 50 مورد از IPهای خود را با دریافت 300 میلیون دلار به شرکت امبریسر گروپ فروخت. این خرید که در سپتامبر سال جاری نهایی خواهد شد، بدین شرح است: استودیوهایی نظیر کریستال داینامیک، ادیوس مونترئال و اسکوئر انیکس مونترئال که شامل IPهایی نظیر Tomb Raider، Deus Ex، Thief و Legacy of Kain می‌شود. در مجموع این استودیوها 1100 کارمند دارند.

همانطور که قبلا اعلام شده بود، استودیو کریستال داینامیکس در حال ساخت بازی جدیدی از مجموععه Tomb Raiderبا موتور گرافیکی Unreal Engine 5 است. اکنون این بازی و دیگر پروژه‌های در دست ساخت به مالک جدید منتقل خواهند شد و بخشی از این قرارداد به شمار می‌روند. در یادداشتی امبریسر اعلام کرده که “این خرید فرصتی جدید برای سرمایه‌گذاری در این فرانچایزهاست (Tomb Raider و Deus Ex) و البته که شامل IPهایی نظیر Legacy of Kain، Thief و چندین فرانچایز دیگر هم می‌شود.”

این قرارداد شامل بازی‌های استودیوهای خارجی اسکوئرانیکس مانند Life is Strange، Just Cause و Outriders نمی‌شود. رقم این معامله با توجه به ارقامی که در این دو سه سال اخیر جابه‌جا شده کمی عجیب بوده و در مقایسه با آن‌ها مبلغ بسیار کمی است. سونی، بانجی و بازی مهم این استودیو، Destiny، را با مبلغ 3.6 میلیارد دلار و امبریسر، سازنده Borderlands، گیر باکس، را با مبلغ 1.3 میلیارد دلار خرید.

اسکوئر انیکس استودیوهای غربی و برخی IPهایش نظیر Tomb Raider و Deus Ex را فروخت

دانیال احمد، تحلیلگر ارشد نیکو پارتنرز، به علت عملکرد کمتر از حد انتظار استودیوهای غربی اسکوئر انیکس در عناوین متعدد و اینکه عمده سود این شرکت از بازار بازی‌های موبایلی و عناوین MMO تامین شده، این شرکت تصمیم گرفته تا استودیوهای غربی خود را به فروش برساند و برای مدتی به دنبال خریدار بوده است.

در فوریه اسکوئر انیکس اعلام کرد که ادیوس مونترال با بازی Guardians of the Galaxy، با اینکه توانست تحسین منتقدان را بدست بیاورد، اما در زمینه فروش کم‌تر از حد انتظار ظاهر شد. بازی کریستال داینامیکس، Marvel’s Avenger، هم علیرغم دریافت آپدیت‌های متعدد به فاجعه‌ای تجاری بدل شد. اسکوئر انیکس اعلام کرده که سرمایه حاصل از این فروش در زمینه‌هایی نظیر بلاک چین و هوش مصنوعی و سرورهای ابری صرف خواهد شد.

منبع: eurogamer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *