مجله بازی

پینگ چیست و چه تأثیری بر بازی‌ های آنلاین می گذارد؟

پینگ چیست؟

پینگ چیست؟

اغلب افرادی که با بازی‌های آنلاین سروکار داشته‌اند، از قبل با کلمه پینگ آشنایی دارند اما شاید همه آنها اطلاعات زیادی از این کلمه نداشته باشند و با خودشان فکر کنند که دقیقاً پینگ چیست؟

پینگ دربازی‌های آنلاین اهمیت بالایی دارد و امکان دارد افراد گیمر به دلیل نوسانات پینگی یا بالا بودن آن در حین بازی به‌ شدت اذیت شوند. شاید اغلب بر این باور باشند که هر چقدر سرعت دانلود و آپلود بالاتری داشته باشند، پینگ بهتری خواهند داشت؛ ولی این اشتباه است و عواملی مختلفی به جز سرعت اینترنت وجود دارد که می‌تواند بر روی مقدار آن  در داخل بازی تأثیر بگذارد. در این مقاله قرار است بیشتر با پینگ و عوامل تأثیرگذار بر کاهش و افزایش آن آشنا شوید.

پینگ چیست

پینگ چیست و چه تأثیری بر بازی‌ های آنلاین می گذارد؟

اگر با دنیای اینترنت زیاد در ارتباط باشید، قطعاً کلمه پینگ را شنیده‌اید. ریشه این کلمه به دوره جنگ جهانی دوم بازمی‌گردد. از این کلمه به‌عنوان اصطلاح فنی برای سیگنال استفاده می‌‌شده است که در زیردریایی‌ها برای اندازه‌گیری فاصله خود با کشتی دیگر در اقیانوس ارسال می‌‌کردند. چندین دهه بعد، از این اصطلاح برای توصیف فرایند جستجوی یک کامپیوتر از کامپیوتر دیگری برای تعیین آنلاین بودن آن، مورداستفاده قرار می‌گرفت.

اما شاید بخواهید بدانید در زمان الان پینگ چیست و چه کاربردی دارد. امروزه پینگ ابزاری برای اندازه‌گیری تأخیر اتصال بین کامپیوتر شما و سرور از راه دور است و پینگ نشان‌دهنده زمان ارسال تا دریافت پاسخ اینترنت شما است. این ابزار با واحد میلی‌ثانیه سنجیده می‌شود.

 پینگ مناسب برای بازی

برای انجام بازی‌های آنلاین هر چقدر عدد پینگ شما پایین‌تر باشد شما دارای پینگ بهتری هستید و هر چقدر این عدد بیشتر شود ممکن است شما یک سری از فرایندهای داخل بازی را با تأخیر چندثانیه‌ای مشاهده کنید یا انجام دهید. هیچ عدد ثابتی برای همه‌ بازی‌ها وجود ندارد. به‌طورکلی زمان پینگ در بازه 100 میلی‌ثانیه و کمتر، پینگ تقریباً مناسبی برای بازی و ارتباطات با اینترنت محسوب می‌شود.

تأثیرات پینگ در بازی

آز آنجایی که گفته شده، بیشتر با اینکه پینگ چیست و چه کاربردی دارد آشنا شدید، شاید به این فکر کنید که پینگ چه تأثیراتی می‌تواند در بازی شما داشته باشد. همان‌طور که گفته شد هر چه‌قدر پینگ پایین‌تر باشد بازی شما روان‌تر و بدون لگ می‌شود. برای مثال در بازی‌های شوتر زمانی که پینگ شما بالا می‌رود، شما دشمن خود را با چند ثانیه تأخیر مشاهده می‌کنید و عملکرد شما را پایین می‌آورد و حتی در بعضی مواقع ممکن است در داخل بازی هر چند ثانیه به عقب برگردید.

پینگ چیست

چطور می‌توان پینگ بازی‌های آنلاین را کاهش داد؟

ازآنجایی‌که پینگ دربازی‌های آنلاین بسیار مهم است، باید تا جایی که می‌توان آن را کاهش داد. راه‌هایی برای کاهش پینگ وجود دارد؛ ولی پینگ در درجه اول به کشور و مکانی که اینترنت شما در آن قرار دارد و همچنین سروری که به آن متصل شده‌اید بستگی دارد. اما به‌طورکلی مواردی که در پینگ شما می‌تواند تأثیرگذار باشد عبارت‌اند از:

·        موقعیت جغرافیایی خود و سروری که به آن می‌خواهید متصل شوید

فاصله بین سیستم شما و سرور می‌تواند به دلیل تأخیر پینگ شما را کم‌وزیاد کند. اگر در بازی‌هایی می‌توانید سرورهای خود را انتخاب کنید سعی کنید سروری را که از نظر جغرافیایی به شما نزدیک‌تر است را انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود مدت زمانی که یک بستهٔ داده بین شما و سرور جابه‌جا می‌شود کاهش یابد و پینگ کمتری داشته باشید.

·        سرعت اینترنت

عوامل مختلفی برای کیفیت پینگ شما وجود دارد که یکی از آن‌ها سرعت اینترنت شما است. سرعت بالا باعث می‌شود داده‌ها سریع‌تر ارسال و دریافت شوند که باعث ایجاد پینگ کمتری می‌شود. اتصالات ماهواره‌ای، کابلی و فیبر سرعت بالایی را ارائه می‌دهند، اما فقط کابل و فیبرِ نوری تأخیر پایینی دارند.

·        پهنای باند کافی و مناسب

پهنای باند به‌اندازه سایر موارد از اهمیت بالایی برخوردار نمی‌باشد. ولی بااین‌حال پهنای باند کافی باعث بهترشدن اینترنت شما می‌شود. پهنای باند ناکافی بر زمان موردنیاز برای ارسال و دریافت داده‌ها تأثیر می‌گذارد، در نتیجه باعث افزایش پینگ و به‌احتمال زیاد ایجاد لگ در طول بازی خواهد شد.

·        کیفیت سرویس اینترنت ارائه شده توسط ISP

کیفیت سرویس اینترنت خیلی نمی‌توانند عامل مهمی در تعیین پینگ شما باشند؛ ولی ممکن است هر ISP نسبت به یکدیگر سرویس باکیفیت‌تری ارائه دهند و به بهترشدن اینترنت و پینگ شما کمک کنند.

·        استفاده از کابل به‌جای اتصال وای‌فای

اگر قصد انجام بازی آنلاین را دارید، استفاده از اتصال کابلی نسبت به اتصال بی‌سیم بهتر است. ارتباطات بی‌سیم بیشتر در معرض تداخل‌ِ امواج هستند و مانند اتصالات سیمی پایداری و ثبات ندارند. مهم‌تر از همه، ارتباطات بی‌سیم تأخیر را افزایش می‌دهند، چرا که آن‌ها از امواج برای اتصال شما به شبکه استفاده می‌کنند.

·        استفاده از برنامه‌ های کاهش پینگ

زمانی که اطلاعات کافی درباره این موضوع پیدا کردید و فهمیدید که پینگ چیست، بهتر می‌توانید با برنامه‌های کاهش پینگ کار کنید. سرویس‌های کاهش پینگ ازطریق دسترسی به اینترنت باکیفیت و با کمترین تأخیر می‌توانند تجربهٔ بهتری را در بازی‌های آنلاین فراهم کنند. سرورهای مخصوصی برای این کار در نظر گرفته شده که پهنای باند اینترنت بالایی دارند و از مسیرهای پایداری برای اتصال به اینترنت بهره می‌گیرند.

همچنین تنظیمات مسیریاب‌ها در این سرویس‌ها برای کمترین پینگ ممکن و کوتاه‌ترین مسیر تا سرور بازی‌های آنلاین معروف و پرطرف‌دار بهینه‌سازی شده و شما پس از اتصال به سرور کاهش پینگ، درواقع مسیرِ باکیفیت در نظر گرفته شده در سرور کاهش پینگ را جایگزین مسیر استاندارد ISP خود می‌کنید. در نتیجه پینگ پایین‌تر و تأخیر کمتری را در بازی تجربه می‌کنید و ازدست‌رفتن داده‌های دریافتی و ارسالی نیز به صفر خواهد رسید

·        تنظیمات دیواره آتش یا فایروال

ازآنجاکه firewall شما اکثرِ بسته‌های داده‌ای را که کامپیوتر شما ارسال و دریافت می‌کند بررسی می‌کند، این فرایند ممکن است بیش از زمانِ لازم به طول انجامد. حتی اگر زمان تلف شده در ظاهر فقط چند میلی‌ثانیه باشد، می‌تواند سرعت اتصال به اینترنت را کاهش داده و به تأخیر بالا منتهی شود. اگر می‌خواهید تأخیر را کاهش دهید، ممکن است نیاز باشد که هر نوع دیوارهٔ آتش ویندوز یا فایروال محافظ آنتی‌ویروس نصب شده روی سیستم‌عامل خود را غیرفعال کنید.

پینگ چگونه کار می‌کند؟

شاید بخواهید بدانید سازوکار اصلی پینگ چیست؟ در اصل پینگ اندازه‌گیری تأخیر اتصال با پینگ، آن‌چنان پیچیده نیست و بصورت مراحل زیر است:

  1. کامپیوتر شما در اصطلاح شبکه یک پکت به کامپیوتر دیگر مثل سرورها، وبسایت و هر کامپیوتر در یک شبکه ارسال می‌کند.
  2. کامپیوتر مقصد، پکت داده را دریافت می‌کند که درخواست پاسخ هم در آن وجود دارد.
  3. کامپیوتر مقصد، پاسخ را به سمت شما ارسال می‌کند.

سه مرحلهٔ قبل، یک پینگ را تشکیل می‌دهد که اندازه‌گیری رفت‌ و آمد پکت، مقدار پینگ خواهد بود. دستور پینگ در دستهٔ دستورهای ICMP قرار می‌گیرد که خلاصهٔ عبارت Internet Control Message Protocol است. این پروتکل در بین کامپیوترهای حاضر در یک شبکه اجرا می‌شود تا بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. وقتی پکت ارسال می‌شود، یک درخواست echo یا همان پاسخ در آن وجود دارد و سرور به همین دلیل به پکت پاسخ می‌دهد.

البته همهٔ کامپیوترهای حاضر در شبکه‌ها لزوماً به درخواست‌ها پاسخ نمی‌دهند. اگر مدیر سیستم پاسخ به echo را در آن‌ها خاموش کرده باشد، هیچ پاسخی دریافت نمی‌کنید و احتمالاً با پیغام خطای Request timed out روبه‌رو می‌شوید.

پینگ چیست

تأثیرات VPN و DNS  در پینگ

امروزه اغلب بنا به‌ اجبار از برنامه‌هایی مثل VPNها و DNSها استفاده زیادی دارند. در این قسمت با این برنامه‌ها و تأثیراتش بر روی پینگ بیشتر آشنا خواهید شد.

تأثیر VPN بر روی پینگ

تأثیر وی‌پی‌ان روی پینگ بسیار متغیر است. وی‌پی‌ان مورداستفاده و سروری که به آن متصل هستید می‌تواند تأثیر مثبت و یا منفی داشته باشد. در بعضی موارد وی‌پی‌ان با پیچیده کردن مسیر انتقال اطلاعات تأثیرات منفی به دنبال دارد؛ اما در مواردی VPN با نزدیک‌کردن سرور و IP شما با  سرور بازی می‌تواند پینگ شما را بهتر کند. ولی استفاده از آن در اکثر موارد موجب ایجاد Pocket loss می‌شود.

تأثیر DNS بر روی پینگ

استفاده از دی‌ان‌اس دربازی‌های آنلاین، بیشتر می‌تواند در بازی‌هایی که شامل تحریم‌های جغرافیایی هستند، بسیار مؤثر باشد. به‌طورکلی استفاده از DNS لزوماً بر بهبود پینگ شما تأثیرگذار نخواهد بود.

نتیجه‌ گیری

باتوجه‌به اطلاعاتی که گفته شد می‌توان فهمید پینگ چیست و این نتیجه را گرفت که یکی از اصلی‌ترین و تأثیرگذارترین مورد بر روی بازی‌های آنلاین پینگ است. موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند بر روی پینگ شما تأثیر بگذارد که اغلب آن‌ها تا حدی قابل‌اجرا است.

خرید انواع کنسول بازی

سؤالات متداول

پینگ چیست؟

پینگ ابزاری برای اندازه‌گیری تأخیر اتصال بین کامپیوتر شما و سرور از راه دور است و پینگ نشان‌دهنده زمان ارسال تا دریافت پاسخ اینترنت شما است که  با واحد میلی‌ثانیه سنجیده می‌شود.

پینگ پایین و بالا چقدر محسوب می‌شود؟

پینگ خوب و بد می‌تواند در هر بازی متفاوت باشد؛ ولی به‌طورکلی، پینگ اگر کمتر از 20 میلی‌ثانیه باشد به‌عنوان عالی و پینگ پایین در نظر گرفته می‌شود. محدودهٔ پینگ 50 تا 100 میلی‌ثانیه هم به‌عنوان خیلی خوب تا متوسط ارزیابی می‌شود، درحالی‌که پینگ 150 میلی‌ثانیه و بالاتر به‌عنوان ضعیف و پینگ بالا در نظر گرفته می‌شود.

آیا برنامه‌ های کاهش پینگ تأثیری دارد؟

اگر دارای اینترنتی باکیفیت و پر سرعت هستید استفاده از این نوع برنامه‌ها می‌تواند تا حدی در پینگ شما تأثیر بگذارد و آن را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *