مجله بازی, نقد و بررسی

چرا مایکروسافت نام کنسول بازی خود را ایکس باکس گذاشت؟

نامگذاری ایکس باکس

  کنسول بازی Xbox series X

  28,480,000 تومان

  Xbox Series X + دسته اضافه

  32,520,000 تومان

  Xbox Series X باندل شبیه ساز رانندگی

  قیمت اصلی 49,300,000 تومان بود.قیمت فعلی 48,400,000 تومان است.

  راز نامگذاری ایکس باکس

  انتخاب نام محصول، نقش موثری در میزان محبوبیت و فروش آن دارد. کمپانی‌های بزرگ همیشه نام‌ هایی را انتخاب می‌کنند که به‌ راحتی در دهان می‌چرخند و در ذهن‌ ها حک می‌شوند. فرایند برخی نامگذاری‌ ها مدت زیادی طول می‌کشند و برخی حتی سر یک تیم را مشغول می‌کنند تا انتخاب شوند.

  حالا چرا Microsoft که یک کمپانی نرم‌افزار بود، برای کنسول بازی ساخت خودش اسم ایکس باکس را انتخاب کرد؟ این مقاله را بخوانید تا ماجرای انتخاب نامگذاری ایکس باکس را متوجه شوید.

  نامگذاری ایکس باکس

  همه‌ چیز زیر سر دایرکت‌ ایکس DirectX بود؟

  همانطور که گفتیم مایکروسافت یک کمپانی ساخت نرم‌افزار بود. شهرت مایکروسافت پس از انتشار سیستم عامل ویندوز ۹۵ سر به آسمان برد. این سیستم عامل، فروش بسیار قابل توجهی داشت؛ چون برای اولین بار بود که رایانه‌های خانگی می‌توانستند ظاهر کاربرپسند با قابلیت‌ها بیشتر از سیستم عامل ام‌اس داس MS Dos ارائه بدهند.

  قابلیت‌های اجرایی ویندوز ۹۵ برای آن دوران بسیار پیچیده بود و نرم‌افزارهای پخش رسانه‌ها و بازی‌ها برای اجرای وظایف خود به اصطلاح به یک راه‌انداز احتیاج داشتند. این راه‌انداز باید توان برنامه‌ریزی چندین تسک را دارا می‌بود؛ به همین خاطر مایکروسافت به دایرکت ایکس روی آورد.

  دایرکت ایکس در واقع نام تجاری برای مجموعه رابط‌های برنامه‌نویسی اپلیکیشن  یا API است. مایکروسافت دایرکت ایکس را ابتدا برای ویندوز ۹۵ ریلیز کرد؛ ولی هنوز هم که هنوز است از آن در ویندوزهای خود در راستای راه‌اندازی و اجرای بازی‌های مختلف با گرافیک بالا، استفاده می‌کند.

  خلاصه در آن زمان که اعضای تیم ایکس باکس به‌ فکر نام‌گذاری کنسول افتاده بودند، این ایده را داشتند که کنسول‌شان در واقع یک جعبه‌ای است که در آن از دایرکت ایکس استفاده شده است. یعنی DirectX+Box که می‌شد DirectXbox. این اسم آن‌چنان در دهان نمی‌چرخید به همین خاطر اسم نهایی این کنسول نشد.

  سیموس بلکلی Seamus Blackly از اعضای تیم ایکس باکس خواسته بود که یک نام خوب برای این کنسول انتخاب کنند که جایگزین این اسم دشوار باشد. ولی پیشنهاداتی که به آن‌ها می‌دادند آن‌چنان مناسب نبود. برخی از اسامی واقعا جالب و برخی خنده‌دار بودند. چند موردشان را با هم مرور می‌کنیم:

  E2 (Extreme Experience)

  VIP (Virtual Interactive Player)

  P2P (Powered To Play)

  TSO (Three, Six, Zero)

  EHQ (Entertainment Headquarters)

  MEGA (Microsoft Entertainment & Gaming Attendant)

  CPG (CyberPlayGround)

  M-PAC (Microsoft Action Reality Center)

  خوشبختانه هیچ‌کدام از این اسم‌ها انتخاب نشدند و بالاخره Xbox که کوتاه‌ شده DirectXbox بود به‌عنوان نام این کنسول مایکروسافت انتخاب شد.

  رنگ سبز لوگو ایکس باکس

  بلکلی یک داستان جالب در مورد رنگ لوگوی ایکس باکس تعریف می‌کند که بسیار شنیدنی است. او می‌گوید در حین آنکه درگیر نام‌گذاری و انتخاب لوگو بودند ابتدا یک ایکس باکس فلزی تماما نقره‌ای ساختند ولی از رنگ آن خوش‌شان نیامد.

  یکی از اعضای آن تیم، لوک هوراس بود که در همان زمان یک ست کامل از ماژیک‌های رنگارنگ روی میزش داشت.

  او این ماژیک‌های زیبا را روی میز طراحی‌اش گذاشته بود که جلوی چشم همه بود. همه کارمندان دزدکی یکی‌یکی از این ماژیک‌ها را دزدیدند تا جایی‌که فقط یک رنگ سبز رنگ و یک رنگ آبی از آن باقی مانده بود.

  بلکلی با دیدن این تصویر، پیشنهاد داد که رنگ لوگو را از بین این دو ماژیک انتخاب کنند. آبی که مختص پلی استیشن بود، می‌ماند همان رنگ سبز. به همین سادگی رنگ سبز برای لوگوی ایکس باکس انتخاب شد.

  نامگذاری ایکس باکس

  یک اسم و کلی طرفدار با نامگذاری ایکس باکس

  مردم به نام خیلی اهمیت می‌دهند و مایکروسافت از این قضیه آگاه بود و می‌دانست نامگذاری ایکس باکس باید طوری باشد که تا مدت‌ها در ذهن علاقه‌مندانش باقی بماند. نامی که در لحظه، گوش مخاطب را به‌ خود جلب کند.

  پس از ماجراهای فراوان و با ترکیب نام نرم‌افزار راه‌انداز دایرکت‌ ایکس DirectX و باکس Box نهایتا نام کنسول مایکروسافت ایکس باکس Xbox شد. اسمی که همچنان در عرصه کنسول‌های بازی‌ می‌تازد. در نتیجه؛ نامگذاری ایکس باکس خلاقانه بوده، غیر از اینه؟

   کنسول بازی Xbox series S

   18,280,000 تومان

   Xbox Series S + دسته اضافه

   21,320,000 تومان

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *