اورجینال نخل, سخت افزار, مجله بازی

معرفی کامل جوی کان – Joy Con

جوی کان

هر آنچه باید در مورد جوی‌کان بدانیم

نینتندو سوییچ یک کنسول خاص است، پس این کنسول به یک کنترلر خاص نیاز دارد. کنترلری که بتواند هدف اصلی نینتندو سوییچ یعنی بازی در هر مکان و هر زمانی را اجرا کند. جوی کان یا joy-con به خوبی توانست به این هدف دست پیدا کند. کنترلری خلاقانه و کاربردی برای استفاده در هر شرایطی.

مشخصات کلی

نینتندو سوییچ همراه با دو جوی کان عرضه می‌شود. این دو جوی کان در کنار هم می‌توانند نقش یک دسته را داشته باشند. می‌توان آن‌ها را به دو طرف کنسول متصل کرد یا آن‌ها را در یک قالب شبیه به دسته (Joy-Con Grip) قرار داد. همچنین در برخی از بازي‌ها مثل Super Mario Party، می‌توان از هر دو جوی‌کان به عنوان دو دسته‌ی مجزا استفاده کرد. جوی کان در حالت بی سیم به استفاده از Bluetooth 4.1 به نینتندو سوییچ متصل می‌شوند. با این حال، جوی کان ها یک دسته‌ی معمولی تلقی نمی‌شوند و با دسته‌های PlayStation و Xbox تفاوت‌های زیادی دارد.با اینکه دو جوی کان به نظر متقارن می‌آیند اما با همدیگر تفاوت‌هایی دارند. این دو با اسم‌های Joy-Con L و Joy-Con R شناخته می‌شوند. جوی‌کان سمت چپ 49 گرم و جوی‌کان سمت راست 52 گرم  وزن دارد. این وزن کم باعث شده تا در دست گرفتن آنها بسیار آسان شود.به طوری که حتی کودکان بدون خستگی می توانند ساعت ها آنها را در دست بگیرند. جوی‌کان ها از ابتدا به مچ بند‌هایی متصل‌اند. این مچ بند‌ها باعث می‌شود تا در حال جدا شده، از افتادن جوی‌کان‌ها جلوگیری شود. هر جوی‌کان یک باتری 525 mAh درون خود دارد که به بازیکن اجازه می‌دهد که تا 20 ساعت از جوی‌کان به صورت بی سیم استفاده کند.

با اینکه دو جوی‌کان به نظر متقارن می‌آیند اما با همدیگر تفاوت‌هایی دارند. این دو با اسم‌های Joy-Con L و Joy-Con R شناخته می‌شوند. جوی‌کان سمت چپ 49 گرم و جوی‌کان سمت راست 52 گرم  وزن دارد. این وزن کم باعث شده تا در دست گرفتن آنها بسیار آسان شود.به طوری که حتی کودکان بدون خستگی می توانند ساعت ها آنها را در دست بگیرند. جوی‌کان ها از ابتدا به مچ بند‌هایی متصل‌اند. این مچ بند‌ها باعث می‌شود تا در حال جدا شده، از افتادن جوی‌کان‌ها جلوگیری شود. هر جوی‌کان یک باتری 525 mAh درون خود دارد که به بازیکن اجازه می‌دهد که تا 20 ساعت از جوی‌کان به صورت بی سیم استفاده کند.

با این که جوی‌کان‌ها در ابتدا فقط در رنگ خاکستری عرضه شدند اما بعدا نینتندو نسخه سرخ آبی را عرضه کرد. رفته رفته جوی‌کان‌ها در رنگ‌های جذاب و مختلفی دیده شدند. در باندل‌های مختلف جوی‌کان‌ها شکل و رنگ متفاوتی دارند. به عنوان مثال در باندل Super Mario Odyssey  شما رنگ قرمز یکپارچه‌ای را می‌بینید که با حس حال این بازی تطبیق دارد.از انجایی که در Nintendo Switch Lite امکان جداسازی جوی‌کان‌ها وجود ندارد، جوی‌کان‌ها بطور یکپارچه و دائمی به بدنه متصل شده‌اند. این موضوع باعث می‌شود نتوانید از بازی‌هایی که متکی بر استفاده از جوی‌کان‌های مجزا هستند لذت ببرید. بازی‌هایی مثل 1-2-Switch، Super Mario Party، Just Dance، Nintendo Labo، Ring Fit Adventure و غیره. با این حال، می‌توانید با استفاده از دو جوی‌کان جدا از کنسول (یا دسته مخصوص) این بازی‌ها را بر روی Nintendo Switch Lite خود تجربه کنید.

نکاتی در مورد جوی کان

1- دکمه مربعی شکل موجود در جوی‌کان سمت چپ، برای عکس و فیلم گرفتن فوری از گیم پلی تعبیه شده است.

2- هر جوی‌کان دارای سرعت سنج و ژیروسکوپ برای سنجش حرکات است.(شبیه به کنسول wii)

3- هر جوی‌کان در قسمت داخلی به سمت کنسول، دو دکمه دارد که مخصوص زمانی است که از جوی‌کان به صورت دو نفره استفاده می شود.

4- جوی‌کان یک وسیله جانبی مخصوص دکمه‌های داخلی دارد که این دکمه‌ها را بزرگتر می‌کند تا در زمان استفاده دو نفره، در دست گفتن آنها راحت‌تر شود.

5- جوی‌کان قابلیت Haptic Feedback پیشرفته‌ای مشابه کنترلر PS5 دارد. نینتندو نام این قابلیت را Rumble HD گذاشته است. این کمپانی ادعا دارد که به وسیله این قابلیت بازیکن می‌تواند تعداد تکه های یخی که به داخل لیوان می‌افتد را تشخیص دهد یا که روان بودن آب را تشخیص دهد.

6- در قسمت پایین جوی‌کان سمت راستی یک چشم با لنز IR وجود دارد که می‌تواند فاصله و شکل اجسام را تشخیص دهد.

مشکلات جوی‌کان

مشکل دریفت جوی‌کان‌: اگر در حال انجام یک بازی روی Nintendo Switch هستید و احساس می‌کنید که بدون دست زدن به جوی‌کان، کاراکتر اصلی یا دوربین خود به خود به یک سمت خاص حرکت می‌کند، به این معنی است که جوی‌کان شما دچار مشکل «دریفت» شده است. کمپانی نینتندو اعلام کرده که از این مشکل آگاه است و قصد دارد شیوه‌ی تعمیر یا تعویض جوی‌کان‌ها را تسهیل کند.

 مشکل قطع شدن اتصال جوی‌کان با کنسول: این مشکل وقتی رخ می‌دهد که اتصال یکی از جوی‌کان‌ها یا هر دوی آن‌ها با کنسول به طور مستمر قطع ‌شود. از آنجایی که کمپانی نینتندو از همان اوایل نسبت به این مشکل آگاهی داشت، تلاش کرد تا این مشکل را در کنسول‌های جدیدتر برطرف کند. پس کنسول‌های جدید معمولا از این مشکل رنج نمی‌برند. با این حال، اگر از دارندگان نسخه‌های قدیمی‌تر کنسول هستید، احتمالا به تعمیر یا تعویض جوی‌کان‌ها نیاز پیدا خواهید کرد.

جوی‌کان توانست طرفداران نینتندو را راضی کند تا بار دیگر نیننتندو با خلاقیت و بدون ترس نحوه بازی کردن را تغییر دهد. البته اگر فکر می‌کنید که جوی‌کان مناسب شما نیست نینتندو راه‌های دیگری جلوی شما قرار داده. اگرچه خود جوی‌کان‌هایی که همراه با کنسول عرضه می‌شوند عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند، اما شاید جایگزین یک دسته‌ی «کامل» و «نرمال» نشوند. گزینه‌های زیادی برای خرید دسته‌ی Nintendo Switch‌ وجود دارد، اما به اعتقاد ما بهترین آن‌ها Nintendo Switch Pro Controller است، که نه تنها بهترین دسته‌ی Nintendo Switch بلکه یکی از بهترین دسته‌ها در میان همه‌ی کنسول‌هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *