اخبار, پیشنهاد سردبیر, تازه ها, مجله بازی, مقالات

معرفی Call of Duty Vanguard؛ بازگشت به جنگ جهانی دوم

Call of Duty Vanguard

به نظر می‌رسد شایعاتی که در این چند هفته اخیر پخش شده بود حقیقت داشت و عنوان Call of Duty Vanguard نسخه بعدی این فرنچایز اول شخص است و توسعه دهنده آن یعنی استودیو Sledgehammer قصد دارد مجددا بازیکنان را به دوران جنگ جهانی دوم بازگرداند. بازی Call of Duty Vanguard در تاریخ پنجم نوامبر سال جاری میلادی (چهاردهم آبان‌ماه ۱۴۰۰)  برای پلتفرم‌های PC، Xbox One، Xbox Series X/S، PS4 و PS5 عرضه خواهد شد و گرچه ستینگ و اتمسفر مشابهی با عنوان قبلی استودیو Sledgehammer یعنی Call of Duty: WW II دارد، اما گفته شده است این بازی از بسیاری جهات متفاوت خواهد بود و از برخی عناصر بازی Call of Duty: Modern Warfare 2019 نیز بهره خواهد برد.

استودیو Sledgehammer پیش ‌نمایشی کوتاه از گیمپلی بازی Call of Duty Vanguard را در اختیار برخی از وبسایت‌های مطرح قرار داده و جزئیاتی از بازی را تشریح کرده است. استودیو Sledgehammer در این پیش ‌نمایش توضیح داده است که بازیکنان چه انتظاراتی می‌توانند از بازی داشته باشند. به نظر می‌رسد، بازی Call of Duty Vanguard نسبت به بقیه نسخه‌های سری Call of Duty که در جنگ جهانی دوم روایت داشتند، بازی خاص‌تر و گسترده‌تری است.

 این بازی، روایت‌گر ۴ شخصیت است که هر کدام ملیت متفاوتی دارند و در جبهه کشورهای متفقین هستند و در پایان گرد هم می‌آیند تا یک تیم منحصربفرد را تشکیل دهند. ایده اصلی «نیروهای ویژه» یا «Special Forces» در جنگ جهانی دوم خلق شد و به مرور تغییراتی پیدا کرد تا به شکل مدرن امروزی خود برسد. کارگردان بازی، آقای «جاش بریج» توضیح داد که بخش تک نفره داستانی بازی، بر مفهوم تولد «نیروهای ویژه» تمرکز دارد. اما بخش چندنفره بازی بیشتر بر این تمرکز دارد که حس و حال سربازان ویژه به بازیکنان منتقل شود.

به نظر می‌رسد بازی Call of Duty Vanguard ترکیبی از حس و حال WW II‌ و Modern Warfare‌ را داشته باشد. در واقع، استودیو Sledgehammer گفته است که برای این بازی، از موتور ارتقایافته‌ی عنوان Modern Warfare استفاده شده است. در بخش چندنفره، در نقش سربازهایی ویژه بازی خواهید کرد، اما این سربازها با اپراتورهای سطح بالای مدرن و امروزی تفاوت‌هایی دارند. به گفته‌ی آقای بریج، در نبردهای بازی Call of Duty Vanguard از سلاح‌های Melee (مثل چاقو، چکش و …) و اسلحه‌های اتوماتیک استفاده خواهیم کرد و برخلاف اپراتورهای مدرن که از تجهیزات خاصی استفاده می‌کنند، در این بازی بیشتر بر حس قدرت‌مند بودن تاکید می‌شود. همچنین در بازی Call of Duty Vanguard انتظار مراحلی مثل عملیات پاکسازی خانه‌ها در Modern Warfare را نداشته باشید. در این بازی، شرایط اطراف چندان در کنترل بازیکن نیست و آشفتگی بیشتری در موقعیت‌های جنگی وجود خواهد داشت.

cod vanguard shipmentهمانطور که گفتیم، بخش داستانی بازی با محوریت ۴ شخصیت متفاوت روایت می‌شود که هر کدام در جبهه متفاوتی قرار دارند و هر کدام ویژگی‌های داستانی و گیمپلی منحصربفرد خود را دارند و نشان می‌دهند که چگونه یک سرباز یا یک جوخه کوچک می‌تواند بر سرنوشت جنگ اثرگذار باشد. پس می‌دانیم که چه انتظاراتی می‌توانیم از بخش داستانی بازی داشته باشیم. با این حال آقای «بریج» تاکید کرده است که نباید انتظار داشته باشیم داستان بازی به طور کامل از لحاظ تاریخی درست و دقیق باشد؛ اگرچه داستان بازی Call of Duty: Vanguard ریشه در تاریخ دارد، اما بر واقعیات آن منطبق نیست و سازندگان صرفا برای خلق داستان شخصی خود از تم جنگ جهانی دوم الهام‌گیری کرده‌اند.

جدای از توضیحات مربوط به بازی Call of Duty Vanguard ، استودیو Sledgehammer به جنجال‌های اخیر که پیرامون کمپانی Activision Blizzard بوجود آمده و پرونده حقوقی که علیه این کمپانی در ایالت کالیفرنا تشکیل شده است نیز واکنش نشان داد. مدیر کل استودیو Sledgehammer، آقای «آرون هالون» در این باره گفت:

«روایت‌هایی که از درد و رنج ]کارکنان کمپانی[ به اشتراک گذاشته شد، حقیقتا ناراحت‌ کننده است. ما عاشق ساخت بازی‌ها هستیم، این کاری است انجام می‌دهیم، زندگی ما در ساختن بازی‌ها خلاصه می‌شود و ما این کار را دوست داریم. اما مهم‌تر از همه این‌ها، ما انسان هستیم. ما باید به همدیگر کمک کنیم و در خوشی‌ها و سختی‌ها در کنار یکدیگر باشیم. پس به نمایندگی از استودیو Sledgehammer و همه‌ی تیم‌هایی که به توسعه Call of Duty Vanguard کمک می‌کنند، اعلام می‌کنم که تعرض کردن به دیگران، به هیچ وجه در چارچوب‌های اخلاقی استودیو Sledgehammer جایی ندارد.»

آقای «هالون» توضیح داد که نمی‌تواند در مورد پرونده حقوقی تشکیل شده علیه Activision Blizzard نظری دهد، اما هدف او این است که اعضای استودیو احساس امنیت داشته باشند و حرمت آن‌ها حفظ شود.

نبرد در همه جبهه‌ها

همانطور که گفتیم، سازندگان بخش‌هایی از گیمپلی و داستان بازی Call of Duty Vanguard را برای برخی از وبسایت‌های مطرح نمایش دادند. نویسنده وبسایت Gamespot توضیح داده که در یکی از این بخش‌ها، بازیکن در نقش شخصیتی به نام گروهبان آرتور کینگزلی قرار می‌گیرد. کینگزلی یکی از نیروهای لشکر ششم هوابرد بریتانیاست که قصد دارد در عملیات Tonga شرکت کند؛ در این عملیات، سربازها یک شب قبل از D-Day و حمله متفقین، در نورماندی فرود می‌آیند. اما از آنجایی که پدافند هوایی آلمان‌ها هواپیمای آرتور کینگزلی و هم‌رزمانش را هدف قرار می‌دهد، کینگزلی نمی‌تواند به خوبی فرود بیاید و چترنجاتش آتش می‌گیرد. نهایتا کینگزلی موفق می‌شود از چترنجات ذخیره خود استفاده کند، ولی از آنجایی که در یک تالاب فرود می‌آید، تا آستانه غرق شدن پیش می‌رود و اسلحه Rifle خود را نیز از دست می‌دهد.

از آنجا به بعد، کینگزلی باید خود را از نیروهای گشت آلمانی مخفی کند و در تاریکی شب راه فرار از آن منطقه را پیدا کند. در بازی Call of Duty Vanguard نیز شاهد ادغام میان‌پرده‌های سینمایی با گیمپلی بازی هستیم و می‌بینیم که کینگزلی بالاخره می‌تواند یک اسلحه پیدا کند و در یک مزرعه و از نزدیک با نیروهای آلمانی درگیر می‌شود. در جایی دیگر او یک سرباز آلمانی را با چاقو و بدون سر و صدا می‌کشد و حضور سرباز دیگری که سایه‌ی او روی لباس‌های آویخته به طناب افتاده است را متوجه می‌شود و به او شلیک می‌کند. در ادامه کینگزلی وارد یک انبار می‌شود و قبل از اینکه توسط آلمانی‌ها غافلگیر شود، به سرعت در را می‌بندد. وقتی او در حال پیدا کردن راهی برای فرار است، متوجه می‌شود یک سرباز آلمانی روی سقف انبار است و با شلیک به سقف، سرباز را می‌کشد.

به نقل از نویسنده وبسایت Gamespot، بخش‌هایی از بازی که به نمایش درآمد، به خوبی حس خشونت‌بار و خطرناک بازی را بازتاب می‌داد و نشان می‌داد که چه انتظاراتی می‌توانیم از بخش داستانی Call of Duty Vanguard داشته باشیم. همچنین می‌دانیم که در این بازی، المان‌های مخفی‌کاری، تاکتیکی و جنگ مستقیم با هم ادغام می‌شوند و ضمن داشتن احساس دلهره و خطر، هیجان جنگ مستقیم با نیروهای دشمن را نیز خواهید داشت.

آقای «بریج» اشاره کرد که استودیو Sledgehammer قصد دارد به Call of Duty Vanguard یک حس «سینماتیک و بلاک باستری» بدهد و مرحله مربوط به عملیات Tonga نیز مصداق همین موضوع است. در سرتاسر این مرحله، در هر لحظه و فورا اتفاقات پرتنشی رخ می‌دهد؛ کینگزلی که مهمات خیلی کمی دارد، باید دائما فرار کند و خود را از دشمنان مخفی کند. همچنین لازم به ذکر است که برخلاف بازی Call of Duty: WW II، سلامتی کاراکتر اصلی به طور خودکار بازیابی می‌شود و دیگر نیازی به آیتم‌های Health Pack نیست.

به نظر می‌رسد می‌توانیم انتظار داشته باشیم که دیگر بخش‌های داستانی بازی Call of Duty Vanguard نیز رویکردی مشابه مرحله عملیات Tonga داشته باشند. در این بازی، با هر کدام از شخصیت‌ها در جبهه‌های مختلفی به نبرد می‌پردازید تا در نهایت سرنوشت، آن‌ها را به یک نقطه برساند. در بخش دیگری از بازی، در نقش کاراکتر دیگری به نام جک وید قرار می‌گیرید. جک وید یک خلبان جنگنده آمریکایی است که در طی عملیات Midway، بر فراز جزایر سلیمان مورد هدف قرار می‌گیرد و در ادامه به لشکر ۹۳ پیاده نظام ملحق می‌شود. کاراکتر سوم بخش داستانی، پولینا پترووا نام دارد که یک تک تیرانداز روسی است و در نبرد استالینگراد با او بازی می‌کنید. پترووا نه تنها یک تیرانداز ماهر و کشنده، بلکه الهام بخش مردم روسیه است. کاراکتر چهارم نیز لوکاس ریگز نام دارد که یک استرالیایی است و در نبرد العلمین در شمال آفریقا، خطوط تامین نیروهای آلمانی را مختل می‌کند و تانک‌های آن‌ها را متوقف می‌کند.

کارگردان بخش داستانی بازی، یعنی آقای «دیوید سوانسون» توضیح داد که تیم توسعه Call of Duty Vanguard قصد دارد داستان‌هایی از جنگ جهانی دوم را در نقاط مختلفی از جهان روایت کند و داستانی را خلق کند که بازتاب‌دهنده‌ی فداکاری‌های سربازها باشد. به گفته‌ی آقای «سوانسون»، داستان روایت شده از هر ۴ شخصیت بازی، از سرگذشت واقعی تعدادی از سربازها در جنگ جهانی دوم الهام‌گیری شده‌ است.

سوانسون: «وقتی با مارتی مورگان (مشاور امور تاریخی) صحبت کردیم، او به جنبه‌ای از روایت داستان‌ها اشاره کرد که توجه ما را به خود جلب کرد؛ یعنی جنبه انسانی. سربازهایی که در جنگ جهانی دوم می‌جنگیدند، افرادی عادی بودند. اما چیزی در مورد جنگ وجود داشت که جنبه‌ای خارق‌العاده به شخصیت این سربازها می‌داد. بنابراین، گرچه داستان بازی را در قالب نبردهایی حماسی در مناطق مختلفی از دنیا روایت می‌کنیم، اما به جنبه انسانی و شخصی کاراکترهایی که در میدان جنگ فداکاری مي‌کنند نیز توجه داریم. این موضوع بر شیوه داستانگویی ما تاثیر زیادی داشته است و این دقیقا همان داستانی است که می‌خواهیم روایت کنیم.»

در پایان جنگ، هر ۴ شخصیت برای ماموریتی در برلین جمع می‌شوند. متفقین اطلاعاتی را از «عملیات فونیکس» به دست آورده‌اند که ماهیت آن دقیقا مشخص نیست. این تیم به رهبری کینگزلی به برلین اعزام می‌شود تا در مورد عملیات فونیکس اطلاعاتی کسب کنند و آن را متوقف کنند.

تغییر سرعت بخش چندنفره

استودیو Sledgehammer اطلاعاتی را نیز در مورد بخش چند نفره بازی Call of Duty Vanguard منتشر کرد و به نظر می‌رسد آن‌ها تغییراتی را در بازی اعمال کرده‌اند که Call of Duty Vanguard را نسبت به بقیه‌ی نسخه‌های سری Call of Duty‌ متمایز می‌کند. مهم‌ترین ویژگی جدید بخش چندنفره، مد Champion Hill است که به گفته‌ی استودیو Sledgehammer ترکیبی از بتل رویال و مد Gunfight بازی Modern Warfare است. به این شکل که ۸ تیم در یک نقشه به مبارزه علیه یکدیگر می‌پردازند تا بتوانند به عنوان آخرین بازمانده‌ی مبارزه برنده شوند. استودیو Sledgehammer جزئیات دقیق‌تر این مد را در ماه‌های آتی منتشر خواهد کرد.

«گرِگ ریسدورف» کارگردان بخش چندنفره بازی توضیح داد که Call of Duty Vanguard شامل نقشه‌ها و مدهایی خواهد شد که سرعت مبارزات و درگیری‌ها را تغییر خواهد داد. بعضی از مدها حالتی «تاکتیکی» دارند که سرعت درگیری‌ را کاهش می‌دهند و ضمن محدود بودن مهمات، نیازمند این هستند که بازیکن هوشمندانه و با دقت عمل کند. از سوی دیگر بازی‌های Blitz نیز در بخش چندنفره Call of Duty: Vanguard حضور دارند که بازیکنان زیادی را وارد یک نقشه می‌کند و شامل مبارزات شلوغ و شدیدی در بین بازیکنان می‌شود؛ این مبارزات گرچه ریسک بالایی دارند اما پاداش خوبی نیز به بازیکن می‌دهند. Call of Duty: Vanguard ‌ شامل مدهای استاندارد و همیشگی نیز می‌شود که قرار است این بار حس و حال نسخه‌های کلاسیک را القا کند. به گفته‌ی آقای «ریسدورف» می‌توانید با گزینه‌ی Quick Play مدهای استاندارد و مختلفی از بخش چند نفره را تجربه کنید و یا با اعمال یکسری فیلتر، مدها و بخش‌های به خصوصی را انتخاب کنید و به بازی بپردازید.

بخش چندنفره بازی Call of Duty Vanguard در ابتدای عرضه دارای ۲۰ نقشه‌ خواهد بود که ۱۶ تا از آن‌ها برای مدهای ۶ در مقابل ۶ و ۴ تای دیگر برای مدهای ۲ در مقابل ۲ طراحی شده‌اند. این نقشه موقعیت‌های جغرافیایی مختلفی را شامل می‌شود؛ از جمله اروپا، آفریقای شمالی و مناطق اقیانوسیه. همچنین می‌توانید انتظار داشته باشید که این نقشه‌ها نسبت به نسخه‌های اخیر سری Call of Duty طراحی ساختاری کاملا متفاوتی داشته باشند و به بازیکنان حس جنگاوری بیشتری بدهند. همچنین گفته شده که نقشه‌های Call of Duty Vanguard بیشتر از قبل به تعاملات بازیکن واکنش نشان می‌دهد و تخریب پذیری بالاتری دارند.

ریسدورف: «در تمام نقشه‌ها و مدها، همه چیزهایی که بازیکن به آن‌ها شلیک مي‌کند، همه چیز‌هایی که بازیکن با آن تعامل می‌کند و شیوه برخورد گلوله با همه اشیا را با دقت طراحی کردیم تا بتوانیم دنیایی زنده خلق کنیم. برای مثال مکان‌هایی را در نقشه‌های خود قرار داده‌ایم که می‌توانید به دیوارها شلیک کنید و با ایجاد روزنه‌هایی در آن، پشت دیوار را ببینید یا از آن برای سنگر استفاده کنید. به طور کلی در هنگام بازی مي‌توانید تجربه‌تان را مطابق با میل خود تغییر دهید.

البته نباید انتظار داشته باشیم که سطح تخریب پذیری نقشه‌های Call of Duty Vanguard در حد بازی‌های Battlefield باشد. احتمالا میزان تخریب پذیری آبجکت‌های بازی در سطح Rainbow Six باشد. یعنی می‌توانید با تخریب بخش‌های مشخصی، نسبت به بازیکن حریف دست بالاتری داشته باشید. همچنین در طول بازی که نقشه بیشتر و بیشتر تخریب می‌شود، باید انتظار داشت که تجربه بازیکنان نیز دچار تغییر و تحولاتی شود. استودیو Sledgehammer جزئیات بیشتری از بخش چندنفره ارائه نداد اما می‌دانیم که عناصری مثل Gunsmith و موارد شخصی‌ سازی مثل Ballistics و انتخاب نوع مهمات را در بازی Call of Duty Vanguard شاهد خواهیم بود. ریسدورف گفت که در رویداد مربوط به بخش چندنفره که در آینده نزدیک برگزار می‌شود، جزئیات بیشتری اعلام خواهد شد.

آینده بخش زامبی‌ها و وارزون

آقای هالون توضیح داد که علاوه بر بخش داستانی و چندنفره، عنوان Call of Duty Vanguard دارای بخش زامبی نیز خواهد بود که استودیو سازنده Call of Duty: Black Ops Cold War یعنی Treyarch مشغول توسعه آن است. مد زامبی Call of Duty Vanguard در واقع پیش‌‌درآمدی است بر مد زامبی Black Ops Cold War. یعنی در همان دنیا جریان دارد و ارتباط زامبی‌ها با داستان بازی بیشتر مشخص می‌شود. آقای هالون همچنین توضیح داد که گیمپلی بخش زامبی Call of Duty Vanguard دچار تغییراتی شده و در موارد زیادی بهبود پیدا کرده است.

در نهایت اعلام شد که استودیو Raven Software مشغول توسعه نقشه‌ای جدید برای Call of Duty: Warzone است که به بازی Call of Duty Vanguard مرتبط می‌باشد. این استودیو همچنین در حال توسعه سیستم ضدتقلب جدیدی است که قرار است از جنبه‌های زیادی بهبود پیدا کند.

در هنگام عرضه‌ی Call of Duty Vanguard ، می‌توانید انتظار ویژگی‌های همیشگی لایو سرویس را از این بازی نیز داشته باشید. استودیو Sledgehammer اعلام کرد که به شکل گسترده‌ای برای عرضه‌ی محتوای فصلی رایگان برنامه‌ریزی کرده است. گرچه جزئیات دقیقی از این محتوای فصلی اعلام نشد، اما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که همانند نسخه‌های اخیر Call of Duty، عناصری از بخش‌ داستانی بازی، در قالب محتوای فصلی برای بخش‌های چندنفره و یا زامبی منتشر شود.

گرچه استودیو Sledgehammer بخش‌های مختلفی از بازی را به رسانه‌ها نشان داده و جزئیات زیادی را منتشر کرده است، اما هنوز چیزهای زیادی در مورد بازی وجود دارد که اطلاعی از آن‌ها نداریم. در ماه‌های آتی و هفته‌های منتهی به ماه نوامبر، اطلاعات بیشتری از بازی منتشر خواهد شد که قطعا آن‌ها را پوشش خواهیم داد. همچنین گفته شده که هم اکنون امکان پیش‌ خرید Call of Duty Vanguard وجود دارد و به زودی نسخه بتای بازی عرضه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *