مجله بازی, پیشنهاد سردبیر, مقالات

15 نکته‌ای که باید در مورد بازی Forza Horizon 5 بدانید

بازی Forza Horizon 5

نکاتی که باید راجب بازی Forza Horizon 5 بدانید!

به جرئت می‌توان گفت که سری بازی‌های Forza Horizon، همیشه در زمان انتشار در حد یک بازی شاهکار ظاهر می‌شوند و با کیفیت مثال زدنی خود، استانداردهای این سبک را، چندین پله ارتقا می‌دهند. بـا توجه به چیزهایی که تاکنون از بازی Forza Horizon 5 نیز دیده‌ایم، به نظر می‌رسد که قرار است تا با یک بازی فوق‌العاده دیگر از این فرانچایز محبوب جهان باز و ریسینگ رو به رو شویم. بنابراین کاملا منطقی است که طرفداران این مجموعه در حال حاضر، هایپ و هیجان بسیار بالایی برای تجربه‌ی هر چه سریعتر این عنوان دارند. پس با ما همراه باشید تا در این مقاله با مهم‌ترین نکات و ویژگی‌های بازی، که دانستن آنها قبل از تجربه‌ی این عنوان الزامی است، آشنا شوید.

وسعت نقشه

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های سری بازی‌ های Forza Horizon، همیشه مربوط به اندازه نقشه و نحوه‌ی طراحی آن بوده، بنابراین بازی Forza Horizon 5 نیز هر چند با توجه به عملکرد عناوین قبلی این مجموعه در این حوزه، کار چندان راحتی ندارد، اما با این وجود به دنبال دستیابی به استانداردهای جدیدی در این زمینه است. اگر فقط بخواهیم به وسعت نقشه‌ی بازی اشاره کنیم، باید گفت که بازی Forza Horizon 5، با برخورداری از نقشه‌ای 50 برابر بزرگتر از عناوین قبلی این مجموعه، وسیع‌ترین نقشه ‌ی تاریخ این فرانچایز را به خود اختصاص می دهد.

biomes

یازده زیست بوم متفاوت

جهان بازی Forza horizon 5 قرار نیست فقط از لحاظ وسعت، نسبت به عناوین پیشین این مجموعه برتری داشته باشد. بلکه در کنار آن از تنوع جالب توجهی نیز برخوردار خواهد بود. موضوعی که سازندگان نیز طی چند هفته‌ی گذشته، تاکید زیادی روی آن داشته‌اند. در واقع، یکی از اصلی ترین دلایلی که سبب شد تا کشور مکزیک به عنوان منبع الهام طراحی نقشه‌ی بازی در نظر گرفته شود، همین تنوع بالای زیست بوم‌ ها و پوشش گیاهی موجود در آن بود که کار توسعه دهندگان را برای طراحی محیط‌ ها و فضا های مختلف، آسان‌ تر می‌کرد.

تا جایی که نقشه‌ی بازی Forza Horizon 5، طبق اعلام استودیوی Playground Games متنوع‌ ترین نقشه‌ی تاریخ عناوین Forza Horizon خواهد بود. در مجموع یازده زیست بوم متفاوت در جهان بازی Forza Horizon 5 وجود خواهند داشت که هر کدام از آنها، از مناظر، پوشش گیاهی و شرایط آب و هوایی مختص به خود، برخوردار خواهند بود.

openworld

جزئیات جهان بازی

با وجود یازده زیست بوم متفاوت که در سراسر نقشه بازی Forza Horizon 5 پراکنده شده‌اند، قطعا لوکیشن‌های دیدنی و جالبی در جهان بازی حضور خواهند داشت که استودیوی Playground games، جزئیات مربوط به برخی از آنها را فاش کرده است. طبق نمایش‌های بازی، شما می‌توانید انتظار رو به رو شدن با جنگل ‌های متراکم و پوشیده از درختان سرسبز، کشتزارها و تپه‌های صعب‌ العبور، تنگه‌ها و دره‌های عمیق و باتلاق‌ها را داشته باشید. و این، تازه فقط نصف ماجراست.

more open

جزئیات بیشتری از جهان بازی

جهان بازی Forza Horizon 5، قرار است تا از لوکیشن های منحصر به فرد تری نیز برخوردار باشد مانند یک آتشفشان فعال، محیط‌های گسترده کوهستانی و پوشیده از برف، شهر Guanajuato، مناطق مختلف روستایی، بیابان‌ها و صحراهای خشک، سواحل گرمسری و زیبا و ده‌ها مورد دیگر.

weather

آب و هوا

تغییر فصول سال، مهم‌ ترین ویژگی جدید عنوان forza Horizon 4 بود که قرار است این موضوع در دنباله‌ی آن نیز، اما این بار به شکلی متفاوت حضور داشته باشد. توسعه دهندگان در استودیوی Playground Games قصد دارند تا از تنوع محیط‌ های نقشه‌ی بازی Forza Horizon 5، برای داشتن شرایط آب و هوایی متفاوت در مناطق مختلف نقشه و در یک زمان واحد استفاده کنند.

به این معنی که شما می‌توانید سفر خود را از یک گوشه‌ی نقشه شروع کرده و با رفتن به گوشه‌ای دیگر از آن، شاهد شرایط آب و هوایی متنوعی باشید. از تجربه‌ی یک مه سنگین در جنگل گرفته تا مواجه شدن با طوفان شن در بیابان و سپس رویارویی با یک کولاک شدید در بالای کوهستان.

vehicels

ماشین ها

البته که بازی Forza Horizon 5 نیز مانند سایر عناوین ژانر ریسینگ، پیش از هر چیزی در مورد خودروهای موجود در آن است و بـا توجه بـه اینکه عناوین قبلی این مجموعه، هیچگاه در این زمینه طرفداران خود را ناامید نمی‌کردند، بنابراین انتظارات از بازی Forza Horizon 5 در سطح بسیار بالایی قرار دارد. چند هفته‌ی گذشته بود که استودیوی Playground Games، لیست بلند بالایی از خودروهای موجود در بازی را منتشر کرد که شمار آنها به 400 عدد می‌رسید.

با این حال، سازندگان تاکید داشتند که این لیست منتشر شده، شامل تمام خودروهای موجود در نسخه‌ی نهایی بازی نمی‌شود. عنوان Forza Horizon 4، در زمان عرضه چیزی حدود 450 خودرو را شامل میدشد که با اضافه شدن خودروهای جدید طی آپدیت‌ها و محتوای پس از عرضه، مجموع آن به بیش از 750 خودرو نیز رسید. در نتیجه انتظار می‌رود که بازی Forza Horizon 5 نیز، در کمترین حالت از همین تعداد ماشین مختلف برخوردار باشد.

festivalsقسمت Horizon Adventure

ساختار بخش کمپین بازی Forza Horizon 5، این بار قرار است تا حدودی با نسخه‌های قبل تفاوت داشته باشد. هدف نهایی شما در بازی این خواهد بود که با کسب امتیازات لازم، به تالار مشاهیر رانندگان وارد شوید. توسعه دهندگان به این نکته نیز اشاره کرده‌اند که بازیکنان در این نسخه، آزادی عمل بسیار بیشتری برای رسیدن به این هدف را خواهند داشت. فعالیت‌ها و رویدادهای پراکنده شده در سطح نقشه‌ی بازی، به دسته‌های مختلف و مجزا تقسیم شده‌اند و این بازیکنان خواهند بود که تصمیم خواهند گرفت چگونه در روند بازی، پیشروی نمایند. به این صورت که شما می‌توانید روی فعالیت‌های خاصی که علاقه‌ی بیشتری به انجام آنها دارید، متمرکز شوید.

adventure

بخش Horizon Festival

بازی Forza Horizon 5، البته که شامل چندین رویداد Horizon Festival نیز خواهد بود. به این معنی که شش رویداد مختلف از این نوع، با همان Set-Piece های هیجان انگیز و مقیاس بزرگ خود، در بازی حضور خواهند داشت. رویداد Horizon Mexico، اولین فستیوالی خواهد بود که همه‌ی بازیکنان، ماجراجویی خود را با آن شروع خواهند کرد. ولی پس از اتمام آن، هر بازیکن می‌تواند به سراغ رویدادهای مورد علاقه‌ی خود برود.

رویداد Horizon Rush که مخصوص انجام حرکات نمایشی در تنگه‌های باریک و صعب العبور است، Horizon Apex مخصوص مسابقات در جاده‌های آسفالت با حضور ماشین‌های سوپراسپرت، Horizon Baja مسابقات صحرایی که از میان زیست بوم‌های مختلف عبور می‌کند، Horizon Wild ویژه مسابقات Off-Road و در مسیرهای خاکی و در نهایت Horizon Street Scene که مخصوص مسابقات شبانه است، از دیگر فستیوال‌های در نظر گرفته شده برای عنوان Forza Horizon 5 هستند.

arcade

قسمت Horizon Arcade

بخش جدید اضافه شده به بازی، Horizon Arcade نام دارد که با توجه به تنوع بالای مینی گیم‌های چند نفره‌ی موجود در آن، به نظر عنوان درستی برای آن انتخاب شده است. چیزی بیشتر از صد مورد از این گونه فعالیت‌ها به صورت داینامیک، هنگامی که در حال گردش در جهان بازی هستید، در دسترس شما قرار خواهند گرفت و چالش‌های متفاوتی را شامل خواهند شد. تکمیل کردن فعالیت‌های مربوط به این قسمت، جوایز ویژه‌ای در اختیار بازیکنان قرار خواهد داد.

audio

صداگذاری و جلوه‌های صوتی

طراحی صدا، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر بازی در ژانر ریسینگ به شمار می‌آید و سری بازی‌های Forza Horizon 5 نیز در هر کدام از عناوین قبلی خود، هیچگونه کمبودی در این زمینه نداشته‌اند. بنابراین به نظر نمی‌رسد که بازی Forza Horizon 5 هم با مشکل خاصی در این مبحث، مواجه باشد. بنا بر گفته‌ی استودیوی Playground Games، از تکنولوژی رهگیری پرتو برای طراحی صداهای بازی نیز استفاده شده که سبب می‌شود برگشت و ارتعاش صوت از اشیای موجود در محیط مانند ساختمان‌ها، سنگ‌ها، درختان و … با توجه به اینکه سرعت خودروی شما هم به عنوان یک عامل تاثیرگذار در این تکنولوژی لحاظ شده، به شیوه‌ای بسیار واقع گرایانه‌ تر انجام شود. بنابراین با توجه به سرعت اتومبیل شما و اینکه در چه نوع محیطی در حال رانندگی هستید، کیفیت صدا نیز تا حدودی متغیر خواهد بود.

resolution

رزولوشن و نرخ فریم

عنوان Forza Horizon 5 معلوم است که قصد دارد تا در زمینه‌ی جلوه‌های بصری و جزئیات گرافیکی، بینظیر عمل کند و به همین منظور، دو حالت گرافیکی مختلف برای بازی در نظر گرفته شده است. حالت Quality Mode سبب خواهد شد تا بازی روی کنسول Xbox Series X، بـا کیفیت 4K و نرخ 30 فریم بر ثانیه اجرا شود. در حالی که روی کنسول Xbox Series S، بازی با کیفیت 1080p و نرخ 30 فریم بر ثـانیه به نمایش درخواهد آمد. از طرف دیگر، حالت Performance Mode به منظور افزایش نرخ فریم، تا حدودی از رزولوشن و جزئیات محیط خواهد کاست و باعث خواهد شد تا بازی روی کنسول Xbox Series X، با کیفیت 4K و نرخ 60 فریم بر ثانیه و روی کنسول Xbox Series S، با کیفیت 1080p و نرخ 30 فریم بر ثانیه اجرا شود.

xbox one

نسخه‌ی مربوط به کنسول Xbox One

البته که بازی Forza Horizon 5 یک عنوان بین نسلی است و با توجه به کیفیت فوق‌العاده بالای گرافیک بازی و سخت افزارهای مورد نیاز برای اجرای آن، برای بسیاری از علاقه‌مندان این سوال پیش آمده که آیا کنسول قدیمی Xbox One با توجه به قطعات سخت افزاری ضعیف‌تر خود، قادر به اجرای بدون مشکل چنین بازی خواهد بود یا خیر. طبق اعلام استودیوی Playground Games، هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

هر چند هنوز سازندگان در مورد کیفیت وضوح تصویر و نرخ فریم بازی روی کنسول‌های نسل قبل، شفاف سازی نکرده‌اند اما با این وجود، تیم توسعه دهنده به طرفداران اطمینان خاطر داده که این عنوان برای اجرا شدن روی کنسول Xbox One، کاملا بهینه سازی شده و در زمان عرضه، هیچگونه مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت. موضوعی که امیدواریم حقیقت داشته باشد.

minimum

حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای بازی روی PC

بسیار خب، اگر کسی قصد داشته باشد تا بازی Forza Horizon 5 را روی PC تجربه کند، به چه سیستمی نیاز خواهد داشت؟ سازندگان در این نسخه، به دنبال هر چه بهینه‌تر کردن عملکرد بازی روی پلتفرم رایانه های شخصی هستند و در همین راستا، به تازگی مشخصات سخت افزاری مورد نیاز برای اجرای آن نیز، مشخص شده است. برای حداقل سیستم مورد نیاز، شما به 8 گیگابایت رم، یک پردازنده Ryzen 3 7200 یا i5-4460، به همراه یک کارت گرافیگ Radeon RX 470 یا GTX 970 نیاز خواهید داشت. همچنین به 110 گیگابایت فضای خالی جهت نصب بازی، احتیاج دارید.

recommended

سیستم پیشنهادی برای اجرای بازی روی PC

در این حالت شما به یک پردازنده Ryzen 5 1500X یا i5-8400، 16 گیگابایت رم به همراه یک کارت گرافیک RX 590 یا GTX 1070 نیاز خواهید داشت. علاوه بر این سیستم پیشنهادی، سازندگان برای آن دسته از افرادی که به دنبال بهترین تجربه‌ی ممکن از کیفیت بازی هستند، مشخصات سیستم ایده‌آل برای اجرای آن را نیز مشخص کرده‌اند. که در آن به 16 گیگابایت رم، یک پردازنده Ryzen 7 3800XT یا i7-10700k، به همراه یک کارت گرافیگ Radeon RX 6800 XT یا RTX 3080 اشاره شده است.

accolades

قیمت بازی

بازی Forza Horizon 5 هم مثل اکثر بازی‌های مایکروسافت، با قیمت 59.99 دلار عرضه خواهد شد. نسخه‌ی مخصوصی هم تحت عنوان Deluxe Edition برای بـازی در نظر گرفته شده که 79.99 دلار قیمت دارد و همین طور نسخه‌ای به نامPremium Edition که با قیمت 99.99 دلار، کامل ترین تجربه‌ی ممکن را به طرفداران سرسخت این مجموعه، هدیه خواهد داد. لازم به ذکر است که مانند سایر عناوین فرست پارتی مایکروسافت، بازی Forza Horizon 5 نیز از همان روز اول عرضه، به صورت رایگان در اختیار مشترکان سرویس Xbox Game Pass قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *