اخبار, مجله بازی, نقد و بررسی

تاثیر هوش مصنوعی بر روی بازی های ویدیویی

magArtificial intelligence

تاثیر هوش مصنوعی بر بازی های ویدیویی

 

با پیشرفت چشم گیر هوش مصنوعی در ماههای اخیر این سوال در ذهن بسیاری از ما بوجود امده است که تاثیر هوش مصنوعی بر دنیای بازی های ویدیویی چگونه خواهد بود؟در این مقاله با ما همراه باشید تا  تاثیرات هوش مصنوعی بر این صنعت رو به گسترش  را بررسی کنیم و میزان اهمییت آن را بر دنیای بازی ها بهتر درک کنیم.

هوش مصنوعی در کدام قسمت از بازی های کامپیوتری  تاثیر گذار است؟

هوش مصنوعی فناوری است که به شخصیت‌های خاصی در یک بازی ویدیویی، مانند شخصیت‌های غیرقابل بازی (NPC’S) و دشمنان اجازه می‌دهد تا به گونه‌ای عمل کنند که گویی توسط یک انسان کنترل می‌شوند و هربار عملکرد متفاوتی از خود بروز میدهند.

هوش مصنوعی برای ایجاد حس واقعی تری در بازی ها استفاده می شود، اما این موضوع در عمل به چه معناست؟

تقریباً همه بازی ها تا حدودی از هوش مصنوعی استفاده می کنند. بدون استفاده از هوش مصنوعی، برای یک بازی سخت خواهد بود که یک تجربه همه جانبه را برای بازیکن فراهم کند.

هدف اصلی هوش مصنوعی این است که با ایجاد حس و حال واقعی به شخصیت‌های بازی، حتی اگر خود بازی در یک دنیای فانتزی باشد، تا جای ممکن بازیکن را در دنیای بازی غرق کند.

یک بازی مانند «Middle Earth: Shadow of War» و سیستم دشمن آنها را در نظر بگیرید. در این بازی ماجراجویی جهان باز توسط  اورک های دشمنی که در طول بازی با آن ها روبرو می شوید دارای شخصیت ها، ویژگی ها و کاربردهای بسیار متنوعی هستند. هر ارکی که می توانید در بازی ببینید می تواند به شما بپیوندد، به شما خیانت کند، یک جاسوس برای شما  باشد و یا هر نقش دیگری را بپذیرد.

اما این ویژگی از هوش مصنوعی همه ماجرا نیست؛ زیرا با شکست دادن یک کاپیتان ارک  ، ممکن است دشمنی را بوجود آورید که در آینده سراغ شما خواهد آمد و به یاد بیاورید که در گذشته در مواجه با او چه کرده‌اید.

زمانی که برای بار دوم با دشمنی روبرو میشوید با استفاده از هوش مصنوعی و تشخیص عکس العمل های شما،از بین بردن دشمنان و نحوه مبارزه با انها سخت تر و متفاوت تر از دیگر بازیکنان شود.

شاید این قسمت از هوش مصنوعی برای برخی جذاب باشد و برای عده ای کلافه کننده،اما تاثیر هوش مصنوعی بر بخش مختلف بازی های اجتناب ناپذیر است.

AI Gaming Industryهوش مصنوعی چه تاثیری در تکامل بازی های کامپیوتری دارد؟

تا کنون، هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی تا حد زیادی به قسمت های کنترل کاراکترهای فرعی بازی نفوذ کرده است اما بخش مهم تر تاثیر هوش مصنوعی بر تکامل بازی های ویدیویی در قسمت برنامه نویسی و افزایش سرعت در ایجاد نسل های جدید بازی ها است.برای مثال استفاده از هوش مصنوعی و سرعت بی نظیر ان در ایجاد تصاویر و ویدوهای با کیفیت خارق العاده است،ترسیم و ایجاد جهان های فانتزی و کاراکترهای آن بسیار سریع تر از قبل انجام میگیرد و تصور کنید این حجم از سرعت در ایجاد بازی تا چه حدی میتواند تاثیر گذار باشد.

دانشمندان داده سال‌هاست که می‌خواهند احساسات واقعی را در هوش مصنوعی ایجاد کنند و با پیشرفت های اخیر  هوش مصنوعی آزمایشی در استودیوی Expressive Intelligence، آنها در حال نزدیک‌تر شدن به هدف خود هستند.

مزایا و معایب هوش مصنوعی بر صنعت بازی سازی

و ظهور فناوری های جدید و گسترده مزایا و معایب خاص خود را بهمراه دارد.

از مزایای هوش مصنوعی میتوان به افزایش سرعت بازی سازی اشاره کرد.با استفاده از منابع و زبان برنامه نویسی خاص هوش مصنوعی ساخت جهان های گسترده تر امکان پذیر است زیرا محدودیت زمان و نیروی انسانی رفع میگردد.دیگر دشمنان شما در بازی تنها به یک سری حرکات محدود نیستند.
همانطور که هوش مصنوعی پیشرفته تر می شود، بازی سازان کنترل کمتری روی بازی ها دارند. این بدان معناست که ما ممکن است برخی از دنیاها و سطوحی که با دقت انسان ساخته شده‌اند را از دست بدهیم، سریع تر اما رباتیک تر!

در نهایت، این احتمال وجود دارد که از آنجایی که هوش مصنوعی قادر است بیشتر برنامه‌نویسی بازی را به تنهایی مدیریت کند، ممکن است بر شغل بسیاری از سازندگان بازی که در حال حاضر در صنعت کار می‌کنند، تأثیر بگذارد.زیرا هوش مصنوعی قادر به بروز رسانی خود است و ممکن است با سرعت خیره کننده ای بدون کنترل انسان تغییر کند.

اینده هوش مصنوعی بر بازی های کامپیوتری

در حالی که فناوری هوش مصنوعی به طور مداوم در حال آزمایش و بهبود است، این امر بیشتر توسط مهندسان رباتیک و نرم افزار انجام می شود تا توسعه دهندگان بازی. دلیل این امر این است که استفاده از هوش مصنوعی به روش های بی سابقه ای برای بازی ها نوعی از خطر است.

در حال حاضر، توسعه دهندگان بر دنیایی که ایجاد می کنند کنترل دارند. سپردن بازی ها و دنیای  آنها به دست هوش مصنوعی فوق پیشرفته ممکن است منجر به اشکالات  یا رفتارهای غیرمنتظره شود.

اگر بسته به نحوه تعامل بازیکن با جهان، احتمال واکنش یک شخصیت هوش مصنوعی به بازیکن بی‌نهایت باشد، این بدان معناست که توسعه‌دهندگان نمی‌توانند هر اقدام قابل تصوری را که چنین هوش مصنوعی ممکن است انجام دهد، آزمایش کنند.

اگرچه در حال حاضر هوش مصنوعی در صدر فناوری های جهان قرار دارد اما هنوز بسیاری از استودیوهای بازی سازی برای استفاده ۱۰۰ درصدی از آن تردید دارند،هرچند که ورود کامل هوش مصنوعی به دنیای بازی ها اجتناب ناپذیر است و در سالهای اینده قطعا شاهد ادغام بیشتر این دو بایکدیگر خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *