پیشنهاد سردبیر, مجله بازی, مقالات

برترین نسخه‌های Call of Duty

برترین نسخه‌های Call of Duty

رتبه بندی برترین نسخه‌های Call of Duty خصوصا وقتی تعداد نسخه‌های سری اصلی در این سال‌ها زیاد شدهT به سختی برنده شدن در یکی از مسابقات Warzone شده است! اولین بازی این فرانچایز، Call of Duty، در سال 2003 و آخرین نسخه، Call of Duty: Vanguard، در اواخر 2021 منتشر شد. بیشتر بازی‌ها به فرمول همیشگی Call of Duty وفادار بوده اند و تنها جنگی متفاوت با سلاح‌ها و فضایی جدید روایت کرده اند.

در لیست زیر به تجربه‌ها متنوع Call of Duty اشاره می‌کنیم که برخی از بهترین بازی‌های تک‌نفره تاریخ هستند و برخی جزئی از انقلاب بتل رویال محسوب می‌شوند. فاکتورهایی که در این لیست معیار بوده اند عبارتند از: حالت‌های چندنفره، بخش کمپین و حالت زامبی که در تشکیل این لیست آن‌ها را در نظر گرفته ایم.

برترین نسخه‌های Call of Duty

10- Call of Duty: Modern Warfare (2019)

MW_Operator-Pack_TOUT copy

تنها فرانچایز COD می‌تواند عنوانی دقیقا مشابه سال 2007 منتشر کند و به جای یک ریمیک معمولی، عنوانی خشن‌تر و کاملا متفاوت با نسخه‌ی اصلی روانه بازار کند. Call of Duty: Modern Warfare از همان ابتدا با نسخه‌های دیگر تفاوت دارد و حس و حال متفاوتی نسبت به عناوین پیشین با تنها ماموریت منتقل می‌کند. بازی به شما القا می‌کند که در حال تماشای یک فیلم اکشن هستید که با سرعتی سرسام‌آور پیش می‌رود. عملکرد بی‌نظیر در کیفیت صوتی و بصری، خوبی حس یک Call of Duty جدید را به مخاطب القا می‌کند که گامی جدید در مسیر تازه فرانچایز Modern Warfare است.

9- Call of Duty: Modern Warfare 3

اینکه بگوییم Call of Duty: Modern Warfare 3 ضعیف‌ترین بازی Modern Warfare است درست مانند اغراق به این موضوع درباره Return Of The Jedi از فیلم‌های اورجینال Star Wars است. داستان بی‌نظیر این سری (Modern Warfare) با ماموریت‌های زیبای این بازی به پایان می‌رساند. طوفان شن در Return to Sender علاوه بر نمایش آشوب جنگی، به خوبی بازیکن را در میان کارزار قرار می‌دهد. شاید بخش چندنفره نوآوری بزرگی به همراه نداشت، اما تغییر رویه از کشتن به امتیازگیری، نبرد را متعادل می‌کرد و با طراحی فوق‌العاده نقشه‌ها، بخش چندنفره تبدیل به یکی از بهترین‌ها شد. به علاوه مبارزات سریع و هیجان‌انگیز باعث می‌شود تا از تجربه بازی خسته نشوید.

8- Call of Duty 2

Call-of-Duty 2 copy

بهترین شوتر درباره جنگ‌جهانی دوم بدون شک Call of Duty 2 است. جذابیت سری از این بازی آغاز شد و علیرغم سن و سال زیاد و عدم تطابق با استانداردهای روز، هنوز هم این عنوان شاهکار است. کمپینی وسیع با چندین کاراکتر (برجسته‌ترین آن‌ها کمپین روسیه است) به بازی این امکان را می‌دهد تا هیچوقت از ریتم نیفتد. بخش چندنفره خصوصا با سیستم «هر دور، یک جان» تنش‌ خاصی به مخاطب منتقل می‌کند.

از دیگر نکات مهم این بازی می‌توان به گرافیک مدرن و نرخ فریم ثابت و غیر معمول این بازی اشاره کرد. شاید در این نسخه خیلی با فرمول موفق فرانچایز رو به رو نشوید، اما این بدان معنا نیست که این بازی ارزش تجربه ندارد. یک امتیاز اضافه کاربران Xbox، قابلیت سازگاری بازی‌های قدیمی است که می‌تواند تجربه تاریخی این جنگ شوم را برای آن‌ها ممکن کند. یکی از عمده دلایل بازگشت به جنگ جهانی دوم در سال 2017 همین بازی است که در مورد بعدی به آن می‌پردازیم.

7- Call of Duty WW2

شاید کمی عجیب بود که اکتیویژن در سال 2017 با Call of Duty WW2 به جنگ جهانی دوم بازگشت، خصوصا بعد از سفرهای متعدد به آینده‌های دور و نزدیک و حتی صفر به فضا، اما این بازگشت به نوعی نقطه بازگشت به ریشه Call of Duty محسوب می‌شود. حذف تمام سلاح‌ها و ابزارهای آینده و بازگشت به ریشه‌های سری، این بازی را شبیه یک ریبوت می‌کند.

بخش تک‌نفره در نیمه ابتدایی کمی از نظر روایی ضعیف عمل می‌کند، اما مانند تمام نسخه‌های این سری از صحنه‌های بزرگ سرافراز بیرون می‌آید. برنده اصلی این بازگشت اما بخش چندنفره بود. با حذف تمام گجت‌ها و تکنولوژی‌های فضایی بازی تبدیل به یک شوتر آنلاین واقعی شد و استانداردهای این سبک را مجدد تعریف کرد. حالت جدید The New Headquarters هم از دیگر قابلیت‌های این بازی است که فضایی مجازی در اخیتار بازیکنان قرار میداد تا با یکدیگر تعامل کنند.

6- Call of Duty: Warzone

warzone copy

Call of Duty: Warzone کاملا با عناوین پیشین متفاوت بود و مانند Fortnite و Apex Legends بخشی از انقلاب عظیم بازی‌های چندنفره رایگان بود که بعدا به بتل رویال‌ها مشهور شدند. سیستم غارت منابع در این COD بسیار ساده بنا شده و بازی روش‌های مبتکرانه‌ای برای بازگشت به نبرد در نظر گرفته است که همراه با چاقوهای دنگ تاک، بازی را از خستگی دور می‌کند.

 هیچ زرهی در بازی شما را از آتش دشمن نجات نمی‌دهد و بازی بدون سیستم ساخت و ساز، نبردهایی آتشین خلق می‌کند. وقتی متوجه شدیم Warzone قرار است رایگان عرضه شود، همه متعجب شدیم اما این عنوان ثابت کرد نیازی به پرداخت هزینه برای تجریه یک Call of Duty استاندارد نیست و Warzone و Call of Duty Mobile کاملا این موضوع را بر هم می‌زنند.

5- Call of Duty: Black Ops 2

سه گانه Black Ops در زمانی عرضه شد که کرایتک دوست داشت بازی‌هایی متفاوت روانه بازار کند و در آخر هم از این آزمون سربلند بیرون آمد. در حال حاضر اولین و تنها نسخه این فرانچایز با پایان‌های متعدد، Call of Duty: Black Ops 2 است که به خوبی توانست احساسات مخاطب را درگیر خود کند. اجرای ماموریت‌های Strike Force با اهداف مشخص در مراحل اصلی، کاملا در خدمت داستان بازی است و عمق خاصی به بازی داده و چون و چراهای زیادی را پاسخ می‌دهد.

 از دیگر نکات مهم بازی می‌توان به سیستم Pick 10 اشاره کرد که کنترل بیشتری روی سبک بازی به شما می‌دهد و سطح جدیدی از شخصی سازی را ممکن می‌کند. شاید همه تغییرات هم مثبت نباشند، اما این عنوان بهترین مثال برای حفظ قدرت COD و ارائه نوآوری است که Black Ops 2 را تبدیل به یکی از عناوین برجسته سری کرد.

4- Call of Duty: Black Ops 4

Black Ops 4 copy

Call of Duty: Black Ops 4 اولین عنوانی بود که کاملا کمپین را کنار گذاشته بود. حالت Blackout هیجان اکشن‌های COD را با تنش و شوق زیاد بتل رویال ترکیب می‌کند و نبردهای زیبایی در نقشه‌های کلاسیک به تصویر می‌کشد. بازی‌های رقابتی و چندنفره در آن دوره از بهترین بوده اند، Black Ops 3 موارد زیادی را فدای بخش تاکتیکال بازی کرد، اما نسخه چهارم قابلیت‌های جالبی داشت که ازجمله آن‌ها می‌توان به درمان دستی و تنوع زیاد مدهای بازی اشاره کرد. حالت زامبی این بازی آشوب بی‌نظیری دارد و استانداردها را جا‌به‌جا می‌کند که همه این موارد در کنار هم یکی از بهترین Call of Dutyهای تاریخ را شکل می‌دهند.

3- Call of Duty: Modern Warfare 2

دلایل و شواهد زیادی وجود دارد که ثابت می‌کند Call of Duty: Modern Warfare 2 دقیقا همان نقطه‌ای بود اکتیویژن در تلاش بود تا به آن برسد. در بخش تک‌نفره به هیچ وجه بازی از سرعت نمی‌افتد و بخش چند نفره بزرگ‌ترین نقشه در رده نقشه‌های کوچک را در خود جای داده است: «Rust».

البته برخی اشتباهات کوچک هم در این بازی رخ داده که از جمله آن‌ها می‌توان Tactical Nuke KillStreak و مرحله بسیار معروف و حاشیه‌ساز «No Russian» اشاره کرد که حتی کسانی که این بازی را تجربه نکرده اند هم از آن اطلاع دارند و همه این نقاط ضعف، بازی را از رسیدن به رتبه اول باز می‌دارد. البته واقعا باید سخت‌گیر باشید که این نکات را در نظر بگیرید و توجهی به برخی از لحظات نمادین سری مانند طوفان گولاگ و نجات زندانی نکنید.

2- Call of Duty: Black Ops

BlackOps 1 copy

Call of Duty: Black Ops بدون‌شک بهترین بازی این توسعه دهنده در حوزه جنگ ویتنام است و با بخش داستانی دیوانه‌کننده و حالت‌های جذاب بخش چندنفره توانست خود را به خوبی در قلب طرفدارن جای دهد. بخش آغازین بازی شما را وا میدارد تا از هر سلاحی که میابید برای کشتن دشمنان استفاده کنید که اگر به دهه 60 بازگردیم، متوجه الهامات بازی از آن دوران می‌شوید و درمیابید که استفاده از اسلحه در آن زمان به راحتی حال نبوده است!

حال و هوای جنگ سرد برای سری COD فوق‌العاده به نظر می‌رسد و با تیرگی معنوی همه را شگفت‌زده می‌کند که تا به حال هیچ کدام از بازی‌ها چنین استفاده‌ای از The Rolling Stone نکرده که به Call of Duty: Black Ops حال و هوایی منحصر به فرد می‌بخشد. هنوز که هنوز است معنی آن اعداد را نمی‌دانم!

1- Call of Duty 4: Modern Warfare (Remastered)

هیچ بحثی وجود ندارد که Call of Duty 4: Modern Warfare برجسته‌ترین نقطه تمام این فرانچایز است. انقلابی عظیم در زمان عرضه که حالا به استانداردی کلاسیک بدل شده و از بهترین بازی‌های دوران به حساب می‌اید. چرایی این تعریف‌ها به بخش چندنفره انقلابی مخصوصا روی کنسول‌ها باز می‌گردد. ترکیبی فریبنده از بازگشایی‌های اجباری و طارحی بی‌نظیر نقشه‌ها و بازخورد قدرتمند برخی بازیکنان را هنوز هم اسیر خود نگه داشته است.

کمپین بازی اما بی‌همتاست. بازی سرشار از ماموریت‌های فراموش‌نشدنی است و از «Death From Above»، «All Ghillied up» و «Charlie Don’t Surf» هم می‌توان به عنوان نمونه نام برد. داستانی سرشار از نکات دقیق و ظریف که توانست به بهترین نحو داستان جنگ را تعریف کند. ریمستر سال 2016 بهبودهای گرافیکی قابل‌توجهی به بازی بخشید و توانست بازی را تا حدی مشابه عناوین روز کند. اگر قرار است تنها یک Call of Duty بازی کنید، مطمئن باشید که Modern Warfare را خریده اید!

در حال حاضر تایید شده که قرار است عنوان جدید Call of Duty، Modern Warfare 2 باشدکه به نوعی ادامه ریبوت نسخه 2019 است و علاوه بر ان نسخه‌ای جدید از Warzone و Warzone Mobile هم در دست ساخت هستند. مهم‌ترین خبر اما عدم انتشار Call of Duty در سال 2023 است که این سنت دیرین عرضه سالانه را می‌شکند. نظر شما درباره این فرانچایز چیست؟ تا به حال موفق به تجربه کدام نسخه‌های آن شده اید؟

 

منبع: gamesradar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.