پیشنهاد سردبیر, مجله بازی, مقالات

بهترین بازی‌ های Resident Evil

بازی های رزیدنت اویل

مجموعه بازی های رزیدنت اویل

Resident Evil اولین فرانچایزی بود که توانست ایده یک بازی در سبک وحشت بقا را عملی کند. کپکام علاوه بر خلق این ژانر و خلق نوآوری‌ های فراوان، توانست دنیایی بزرگ در طول بازی‌ های مختلف خلق کند و به یکی از عصبانی‌ ترین هواداران ویدیو گیم دست پیدا کند. بازی‌ های رزیدنت اویل کهن در طول سال‌ های زیادی ساخته شده و در این لیست تنها به ده مورد از بهترین بازی های رزیدنت اویل Resident Evil اشاره خواهیم کرد.

در جمع‌ آوری این لیست سعی کردیم تا محدودیتی نداشته باشیم و در ادامه هم متوجه می‌شوید که برخی عناوین اسپین‌ آف توانسته اند تا بالاتر از بازی‌ های اصلی به این لیست راه پیدا کنند.

مجموعه بازی های رزیدنت اویل

Resident Evil: Revelations 2

با بازگشت به ترس سنتی مجموعه در Resident Evil 7 کپکام تصمیم گرفت تا برای Resident Evil: Revelations 2 مسیری متفاوت در نظر بگیرد. این بازی داستانی همچنان به دوربین سوم‌ شخص وفادار بود و حتی «بری برتون» را در کنار «کلر ردفیلد» به عنوانی کاراکتری قابل بازی برگرداند. فضای اکشن همچنان بر بازی حاکم است ولی همچنان ریشه‌ های کلاسیک و ترسناک بقا را هم دارد و شاید نوآوری خاصی نداشت، اما مشخص است که مخاطبان خود را می‌شناسد و سعی می‌کند تا عنوانی مورد علاقه آنها بسازد. این مجموعه در زمان خود جزو پرطرفدارترین بازی های رزیدنت اویل بود

مجموعه بازی های رزیدنت اویل

Resident Evil 0

پیش درآمد اتفاقات Resident Evil و Resident Evil 2 که به درستی Resident Evil 0 نام گرفت پیش از عرضه گسترده، انحصارا برای GameCube منتشر شد. تجربه ترس در این بازی متفاوت از دیگر بازی های رزیدنت اویل است، زیرا خطر زامبی‌ های معروف این بازی‌ ها هنوز در سرتاسر دنیا پخش نشده است. به همراه افسر «ربکا چمبرز» می‌توانید در نقش کاراکتری خاص هم بازی کنید و رموز و اسرار این دنیای تاریک را کشف کنید.

رزیدنت اویل

 Resident Evil 5

این بازی یکی از بحث‌ برانگیزترین عناوین تاریخ ویدیو گیم است که بحران هویتی بزرگی داشت و Resident Evil 5 را باید عنوانی اکشن دانست تا نام‌ دار یک سری وحشت بقا! بازی کاملا با بازی‌ های آن زمان متفاوت بود، Resident Evil 4 هم عناصر اکشن زیادی داشت اما به ریشه‌ های سری وفادار بود، با فضایی روشن‌ تر، مهمات بیشتر و «ادلر وسکر» ارتقا یافته شاهد یکی از بی‌ هویت‌ ترین بازی‌ های تاریخ ویدیوگیم بودیم.

آیا این بازی ترسناک است؟ خیر. آیا توانست به عنوانی موفق بدل شود و این مجموعه را جلو ببرد؟ خیر. آیا توانست عنوانی اکشن و هیجان‌ انگیز با یکی از طولانی‌ ترین و سرنوشت‌ سازترین داستان‌های سری باشد؟قطعا.

رزیدنت اویل

Resident Evil: Revelations

آیا ممکن است یکی از بهترین بازی های رزیدنت اویل تاریخ انحصاری 3DS باشد؟ بله! البته برای مدتی کوتاه. Resident Evil: Revelations تلفیقی از گیم‌ پلی اکشن دو بازی قبل و ترس و وحشت نسخه اصلی بود. این بازی در یک کشتی دریایی مملو از آلوده‌ های عفونی روایت می‌شود که این موجودات در تلاش هستند تا «جیل ولنتاین» را تکه تکه کنند.

نباید از عملکرد خوب بازی روی 3DS غافل شویم و خصوصا با Circle Pad Pro توانست داستانی جانبی از شخصیت «جین» تعریف کند که در حد فاصل Resident Evil 4 و Resident Evil 5 روایت می‌شود. پس از گذشت چندین سال نهایتا این بازی توانست با انتشار بر روی PC، Xbox و حتی Nintendo Switch به دنیای HD بیاید.

رزیدنت اویل

Resident Evil Code: Veronica

این بازی نام Resident Evil 3 را یدک نمی‌ کشد و بیشتر تلاشی برای سوق دادن بازیکنان به دیگر انحصاری آنها برای PlayStation بود. اشتباه نکنید، Resident Evil Code: Veronica در اصل بازی سوم مجموعه بازی های رزیدنت اویل است و درباره تقابل «کریس ردفیلد» و «آلبرت وسکر» از Resident Evil 2 است. در آن زمان بازی برای Dreamcast منتشر شد (بعدا بازی برای PS2، GameCube و دیگر کنسول‌ها هم منتشر شد) و توانست تصویری ارائه کند که PlayStation قدیمی قادر به ارائه نبود اگر چه که گیم‌ پلی بازی کمی از زمان خود عقب‌ تر بود. اگر به دنبال داستانی در ژانری متفاوت هستید، به هیچ وجه Wii rail-shooter Resident Evil: The Darkside Chronicles را از دست ندهید.

رزیدنت اویل

Resident Evil

اولین بازی از مجموعه بازی های رزیدنت اویل Resident Evil از همه جهت یک بازی انقلابی بود و تنظیمات خاصی برای القای حس ترس داشت. Resident Evil به زامبی‌ های بزرگ، آسمان‌ خراش‌ های بلند و هیولا هایی با قدرت فرازمینی برای ترساندن مخاطب نیاز نداشت. در عوض با القای «کم و بیش» این حس سعی داشت آن را در پیچیده‌ ترین، آهسته‌ ترین و البته تاثیر گذارترین حالت ممکن انتقال دهد. این درسی است که سازنده‌ ها باید از کپکام بیاموزند (البته ظاهرا این شرکت در ساخت Resident Evil 3 همین موضوع را فراموش کرد) و اگر حس می‌کنید شاید بازی قدیمی شده است می‌توانید سراغ ریمیک و یا ریسمتر HD بازی هم بروید.

رزیدنت اویل

Resident Evil Village

Resident Evil Village دنباله مستقیم Resident Evil 7 که عدد «VII» را در لوگوی خود مخفی کرده بود، داستان «ایتن وینترز» را در روستایی وحشتناک و با دشمنان مختلف روایت می‌ کند. بازی با وجود لحظاتی واقعا ترسناک و دلهره‌ آور در مسیرتان دوستان و متحدانی قرار می‌ دهد که ترکیب بسیار خوبی شکل گرفته است. همچنین این بازی سعی کرده تا ارتباطات زیادی با دیگر عناوین سری برقرار کند که البته گاهی به ضرر بازی تمام می‌شود، اما در حالت کلی الگوبرداری از Resident Evil 4 و فضای اروپایی و تاریک در نهایت این اثر را نامزد بهترین بازی سال کرد. بله نباید از آن بانوی خون‌ آشام قد بلند هم غافل شویم!

رزیدنت اویل

Resident Evil 7

پس از تلاش ناموفق و فاجعه کپکام در Resident Evil 6 برای آن که این مجموعه را رقیب Call of Duty کند، برای نسخه بعدی سعی کردند تا به ریشه‌ های سری بازگردند. البته Resident Evil 7 تنها ادای احترام به نسخه اورجینال نبود. در این بازی شاهد تغییر زاویه دوربین بازی به اول شخص بودیم که تنش بازی را چندین برابر می‌کرد و با کاهش آگاهی محیطی، بر ترس بازی اضافه می‌کرد.

با اینکه بازی تنها در یک عمارت روایت می‌شد، اما به هیچ وجه حس محدودیت نداشت و با پازل‌ های فراوان، محیط‌ های غیر منتظره و رویارویی‌ های دلهره‌ آور با خانواده «بیکر»، این بازی و این خانه را به یکی از بهترین بازی‌ ها و به یاد ماندنی‌ترین مکان‌های سری RE تبدیل کرد و توانست این مجموعه بازی پرطرفدار را دوباره زنده کند. این سری از بازی های رزیدنت اویل هنوز از پرطرفدارترین بازی ها است.

رزیدنت اویل

Resident Evil 4

این بازی مسیر سری را برای همیشه تغییر داد. Resident Evil 4 مجموعه بازی های رزیدنت اویل را از یک بازی ترسناک کند و تحت کنترل، به عنوانی اکشن و سینماتیک بدل کرد. البته ترس بازی هم سر جایش بود و این بازی سفر «لئون» به دهکده‌ای در اسپانیا را روایت می‌کرد که در آن با زامبی‌ها نمی‌جنگید!

البته که این دشمنان از زامبی هم ترسناک‌ تر هستند. بازی هیچگاه از ریتم نمی‌ افتاد و فضایی سنگین و ترسناک داشت و RE4 نقطه‌ ای بود که بسیاری از گیمرها جذب این سری شدند. البته تعجبی هم ندارد، زیرا این بازی همانند نسخه اول ساخته «شینجی میکامی» است که به او لقب پدر ژانر وحشت در ویدیو گیم را داده اند. رزیدنت اویل 4 از بازی های رزیدنت اویل پر خاطره برای گیمر ها محسوب می شود.

رزیدنت اویل

 Resident Evil 2

شکی نیست که نسخه اول بازی های رزیدنت اویل Resident Evil مهم‌ترین بازی این سری و یکی از مهم‌ ترین بازی‌ های تاریخ ویدیو گیم است، اما این نسخه دوم بود که گامی بزرگ در راه تبدیل شدن Resident Evil به یکی از مهم‌ترین فرانچایز‌ها برداشت. گسترش قصر نسخه اول و ورود به شهری بزرگ به نام راکون سیتی، دید بیشتری از محیط دنیای بازی به ما می‌دهد و اطلاعات بیشتری درباره مسئول مشکلات پیش آمده و دستکاری‌های شرکت آمبرلا به ما می‌دهد.

نسخه ریمیک بازی که در سال 2019 عرضه شد که در حال حاضر تنها نسخه قابل بازی هم هست، یک شوتر سوم شخص ارتقا یافته و بهبود یافته است و داستان وسیع‌ تر و بهتری از «لئون» و «کلر» بیان می‌کند. علیرغم اکشن بهتر این بازی همچنان به بخش ترسناک بازی وفادار است. (برخلاف نسخه ریمیک Resident Evil 3 که در 2020 عرضه شد و بازهم عنوانی تماما اکشن شده بود)

رزیدنت اویل

موارد ذکر شده ده مورد از بهترین بازی های رزیدنت اویل بودند. هنوز صحبت‌ های زیادی درباره بازی جدید مجموعه بازی های رزیدنت اویل نشده، اما احتمالا در سال 2024 و یا 2025 نسخه نهم این مجموعه عرضه خواهند شد و ممکن است پیش از آن هم ریمیک نسخه چهارم عرضه شود. نظر شما چیست؟ آیا به مجموعه بازی های رزیدنت اویل و کلا به بازی‌ های ترسناک علاقه دارید؟

منبع: gamespot

موضوع: مجموعه بازی های رزیدنت اویل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *