مجله بازی

هرآنچه که باید درباره کیبورد مکانیکی بدانید!

کیبورد مکانیکی چیست

کیبورد مکانیکی چیست؟

آیا کیبورد مکانیکی چیست؟ این مقاله اولین قدم برای کسانی است که به تازگی به دنبال خرید کیبورد مکانیکال هستند. ما قصد داریم به برخی از رایج ترین سوالاتی که می توانید برای کیبورد مکانیکال داشته باشید رسیدگی کنیم. کیبورد مکانیکال یک صفحه کلید کامپیوتری است که از سوئیچ های متنوعی ساخته شده است.

برخلاف صفحه کلید های لپتاپ های مدرن یا صفحه کلید های ممبرین که در کنار اکثر رایانه های شخصی یافت می شوند، یک کیبورد مکانیکال از قطعات مجزایی برای ساخت آنها استفاده می شود که می توان آنها را به هر شکلی که قابل تصور است، سفارشی سازی کرد.

کیبورد مکانیکی چیست؟

کیبورد مکانیکی چیست

انواع سوئیچ های کیبورد مکانیکال!

چه چیزی یک کیبورد مکانیکال را خاص می کند؟ جنبه مکانیکی که ما به آن اشاره می کنیم که دارای فنر هایی زیر سوئیچ های آنهاست و همین باعث می شود که تایپیست ها، برنامه نویسان و گیمرها به سراغ آن بروند. در واقع مهمترین مزیت کیبورد های مکانیکال، افزایش دقت شما در تایپ کردن های طولانی و راحتی بیشتر می باشد.

سوئیچ های کیبورد مکانیکال، اجزایی هستند که وقتی یک دکمه را فشار می دهید، فشار شما را به سیگنال های دیجیتال تبدیل می کند و به اصطلاح مثل پل عمل می کند. سوئیچ ها قلب و روح کیبورد های مکانیکی هستند زیرا نقش تعیین کننده ای در نحوه صدا و حس خوبی که بعد از فشار دادن دکمه، به شما منتقل می کند، دارند. این رو هم در نظر داشته باشید که بدون سوئیچ ها، کیبورد مکانیکال شما کار نمی کند.

کیبورد مکانیکی عمدتاً برای تایپ، بازی و برنامه نویسی استفاده می شود، اگرچه آنها در تولید موسیقی، طراحی گرافیک و هر چیز دیگری که می توانید از صفحه کلید استفاده کنید، کاربرد دارد.

هر کلید روی یک سوئیچ، یک وسیله مکانیکی ساخته شده از پلاستیک، یک فنر فلزی قرار می گیرد. وقتی کلید را به سمت پایین فشار می دهید، فشار اصلی به سوئیچ ها وارد می شود. هنگامی که کلید فشار داده می شود، کانکتورهای الکتریکی داخل آن لمس می شوند که یک مدار الکتریکی ایجاد می کند.

درست مانند دکمه روی سوئیچ، سوئیچ نیز روی یک برد مدار قرار دارد که مانند سیستم عصبی کیبورد عمل می کند. برد مدار برای هر دکمه یک مدار دارد. هنگامی که کانکتور های الکتریکی سوئیچ لمس می شوند، مداری را با برد مدار تشکیل می دهند.

کیبورد مکانیکی چیست؟

سوئیچ های کیبورد مکانیکال

سه نوع سوئیچ مکانیکی وجود دارد:

لمسی (Tactile)، خطی (Linear) و کلیکی (Clicky)

سوئیچ های خطی مانند Cherry MX Silent Red عملاً بدون صدا هستند. از طرف دیگر، سوئیچ های کلیکی مانند Cherry MX Blue به گونه ای طراحی شده اند که بلند باشند. سوئیچ های لمسی مانند Cherry MX Brown در وسط این دو قرار دارند.

کیبورد مکانیکال برای چه افرادی مناسب است؟

همانطور که گفتم؛ مردم به دلایل زیادی از کیبوردهای مکانیکی استفاده می کنند. برخی افراد از آنها برای تایپ و بازی سریعتر استفاده می کنند. برخی از تایپیست های سنگین از آنها برای جلوگیری از فشار تصادفی کلید استفاده می کنند. برخی از افراد فقط به نوع صدا و احساس خود علاقه دارند. اینها فقط چند دلیل هستند و باز دلایل دیگری هم وجود دارد که به آنها هم اشاره می کنیم.

همه چیز درباره صدای کیبورد های مکانیکی!

گرچه این درست است که برخی می گویند کیبورد های مکانیکال صدای بلندی دارند، اما بسیاری دیگر صدا را رضایت بخش می دانند و برخی از صفحه کلیدهای مکانیکی نسبتا بی صدا هستند. به طور کلی، کیبورد های مکانیکی به طور متوسط ​​بین 50 تا 60 دسی بل (dB) هنگام تایپ کردن و بلندترین کیبورد های مکانیکی می توانند با فشار دادن کلیدهای تهاجمی به 78 دسی بل یا بیشتر برسند. در مقایسه، کیبوردهای ممبرین به طور متوسط ​​بین 40 تا 50 دسی بل رینج دارند اما می توانند به حداکثر 72 دسی بل نیز برسند. برای بهتر درک کردن این موضوع در نظر داشته باشید که، مکالمات معمولی بین 60 تا 70 دسی بل است.

سوئیچ های مکانیکال

برای کسانی که می گویند کیبورد های مکانیکی صدای خیلی بلند دارند، شایان ذکر است که محیط اداری متوسط ​​60 تا 65 دسی بل است، بنابراین کیبورد های مکانیکی ساکت تر از بسیاری از مکان های اداری هم هستند.

بنابراین، چرا کیبورد های مکانیکی صدای بلندی دارند؟ عوامل مختلفی بر بلندی صدا تأثیر می گذارند، در درجه اول سوئیچ های صفحه کلید مکانیکی. برخلاف کیبورد های ممبرین، کیبورد های مکانیکی از سوئیچ‌ های مکانیکی استفاده می‌کنند که دقت، قابلیت اطمینان و طول عمر بیشتری را ارائه می‌دهند (برخی از سوئیچ‌های Cherry MX برای بیش از 100 میلیون بار ضربه به کلید، عمر می کنند).

عوامل دیگری که بر سطح صدای کیبورد مکانیکال تاثیر می گذارند:

میز کار شما یکی از عوامل پخش صدا است مثلا؛ فلز سخت و یا میز چوبی، باعث تغییر صدای کیبورد می شود. جالب است بدانید که بعضی از کیبوردها دارای فوم عایق صدا می باشند. دکمه های کیبورد یکی از عواملی است که بستگی به ضربه‌ی شما به دکمه دارد.

قیمت کیبورد های مکانیکال گران تر هستند!

کیبورد های مکانیکال نسبت به کیبورد های معمولی دارای امکانات بیشتری هستند. سوئیچ ها و دکمه های روی کیبورد گیمینگ مقاوم تر و عمر طولانی تری دارند. مقاومت، امکانات بیشتر، کلید های ماکرو و ارگونومیک بودن کیبورد های مکانیکال باعث می شود از نظر قیمت هم بالاتر از باقی کیبورد ها باشد.

آیا کیبورد های مکانیکی همیشه سیمی هستند یا می شود بلوتوثی آن را هم تهیه کرد؟

اگرچه اکثر کیبورد های مکانیکی از اتصال سیمی استفاده می کنند، بسیاری دیگر دارای اتصال بلوتوث هستند. دانگل های USB بی سیم 2.4 گیگاهرتز نیز رایج تر می شوند.

کیبورد مکانیکی چیست؟

کیبورد های مکانیکی چقدر عمر می کنند؟

بسته به کیفیت اجزا، از یک سال تا چندین دهه می تواند عمر کند. تا زمانی که صفحه کلید خود را تمیز و خشک نگه دارید، برد مدار باید بین 50 تا 70 سال دوام بیاورد.

وقتی صحبت از کلید می شود، عامل تعیین کننده برای طول عمر، نوع پلاستیکی است که روی کلید استفاده می شود. پلاستیک ABS با استفاده‌ی زیاد یا دستان چرب باعث می شود در نهایت حروق روی دکمه محو شوند. این مانع از کار کردن کیبورد نمی شود، اما ظاهر برای بعضی افراد بسیار مهم است.

از طرف دیگر پلاستیک PBT، در حالی که گران تر هم هستند، چربی را جذب خود نمی کند و حتی از نظر ظاهری هم دیرتر خراب می شوند و معمولا چندین دهه دوام میاورند.

وقتی صحبت از سوئیچ ها می شود، سوئیچ های مکانیکی Cherry MX بعد از 50 میلیون فشار کلید عمر می کند. در صورت استفاده زیاد، آنها می توانند بین 10 تا 15 سال دوام بیاورند. از سوی دیگر، کیبورد ممبرین لاستیکی متوسط، تنها بعد از 5 میلیون فشار کلید عمر می کند، که تقریباً به معنای حدود دو سال استفاده سنگین است.

برای خرید کیبورد مکانیکی گیمینگ کلیک کنید.

در نتیجه؛ کیبورد های مکانیکی عمق بسیار زیادی برای بررسی دارند. امیدواریم به سوالات شما پاسخ داده باشیم و این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. اگر سوالی داشتید حتما با ما در میان بگذارید.

کیبورد مکانیکی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *