مجله بازی, سخت افزار, مقالات

قدرت رویای شما | بررسی عملکرد ایکس‌باکس سری ایکس در بارگذاری بازی‌ها

در ابتدای سال جاری ایکس‌ باکس سری ایکس با شعار “قدرت رویای شما” عرضه گردید و به قدرتمندترین کنسول بازار تبدیل شد. در اغلب موارد، قدرت کنسول نسل نهمی مایکروسافت بسیار بالاتر از ایکس‌باکس‌های قبلی است. نقطه ضعف اصلی این کنسول که کم بودن عناوین انحصاری آن بوده هم در حال بهبود است. استفاده از قدرت سخت‌افزاری این کنسول و ویژگی‌های جدید آن مانند ادامه‌ی سریع (کوییک ریزوم) و همچنین کاهش زمان بارگذاری تجربه را برای هر بازی موجود در کتابخانه‌ی شما بهبود بخشیده است. ما هشت تا از بزرگترین بازی‌های منتشر شده برای ایکس‌باکس سری ایکس را با این کنسول تجربه کردیم. عناوین انحصاریی مانند Gears 5 تا عناوین تردپارتی دیگری مانند Assassins Creed Vallhalla و Yakuza: Like a Dragon همه را برروی سخت‌‎افزار جدید مایکروسافت در برابر ایکس‌باکس وان ایکس از نسل هشتم تست نمودیم و دیدیم که چگونه ویژگی‌های جدید عملکرد کیفی را دچار تحول کرده است.

به رویاهات نیرو ببخش

یکی از موارد رایج شده این است که صفحه بارگیری در زمان راه‌اندازی اولیه، یک چرخه بی پایان از نکات و ترفندهایی که شما قطعا از آن‌ها دارید را نشان می‌دهد. ایکس‌باکس سری ایکس نهایت تلاش خودش را می‌کند تا حوصله‌ی بازی‌بازان در زمان بارگذاری بازی سر نرود. براساس آزمایش‌هایی که انجام دادیم، متوجه شدیم زمان در ابتدای بازی‌ها و همچنین زمان انتظار بین مراحل بسیار کاهش یافته و بهبود قابل توجهی نسبت به کنسول نسل هشتمی داشته است. در حالی که عناوینی مانند Assassin’s Creed Valhalla و یا Ori and the Will of the Wisps با سرعت به صفحه‌ی موردنظر می‌روند اما در برخی بازی‌ها همچنان صفحه‌ی بارگذاری دیده می‌شود که البته مدت زمان آن به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

 

در ایکس‌باکس وان ایکس، بازی Watch Dogs: Legion به اندازه‌ی 73 ثانیه از شما برای بارگذاری بخش اول صفحه زمان می‌گیرد، اما در آزمایش ما برروی ایکس‌ باکس سری ایکس این زمان به 25 ثانیه کاهش یافته است و حتی اگر کات سین بازی را رد کنید می‌توانید این زمان را تا 10 ثانیه هم کاهش دهید. هر عنوانی که ما تست کردیم آماری مشابه با آنچه که برای این بازی گفتیم دربر داشت. بازی Forza Horizon 4 که از جلوه‌های بصری خارق‌العاده‌ای بهره می‌برد هنگام بارگذاری تنها 20 ثانیه از شما زمان می‌گیرد که در مقایسه با ایکس‌باکس وان ایکس باید بگوییم، زمان بارگذاری برروی این کنسول در حدود 50 ثانیه است. بررسی‌های ما برروی بازی Gears Tactics همچنین نشان داد که زمان بارگذاری بازی برروی ایکس‌باکس وان ایکس تا زمان رسیدن به صحنه‌های سینماتیک بازی 45 ثانیه بوده اما همین زمان برروی کنسول ایکس‌باکس سری ایکس 34 ثانیه کمتر و تنها 11 ثانیه از شما زمان می‌گیرد.

 

بررسی عملکرد ایکس‌باکس سری ایکس در بارگذاری بازی‌ها

ایکس باکسی از دنیای دیگر

مدت زمان بارگیری در زمان اجرای گیم‌پلی بازی‌ها هم به طور مشابه تحت تاثیر قرار می‌گیرند. حتی بازی‌هایی که به سرعت شروع به باز کردن کات سین‌ها می‌کنند، بارها در زمان‌های دیگر بارگیری می‌شوند که به‌طور قابل توجهی زمان بارگیری کاهش پیدا می‌کند. اگر می‌خواهید از بخش سینماتیک اولیه صرف نظر کنید و هرچه سریعتر وارد بازی شوید، این کنسول باز هم فکر نیاز شما را کرده است. بازی Yakuza: Like a Dragon با 5 صحنه‌ی متوالی وارد می‌شود که هرکدام از آن‌ها 3ثانیه طول می‌کشد تا در ایکس‌باکس سری ایکس بارگذاری شود، در مقایسه باید بگوییم در ایکس‌باکس وان ایکس این زمان تا دو برابر افزایش پیدا میکند. اگر بخواهید از تمام این بخش‌ها صرف نظر کنید می‌توانید در کمتر از 30 ثانیه وارد گیم‌پلی بازی شوید. در Gears 5 برای رسیدن به گیم‌پلی بازی تنها به 13 ثانیه زمان نیاز دارید درحالی که همین زمان برای ایکس‌باکس وان ایکس کمی بیشتر از 20 ثانیه است. بازی The Falconeer در زمان اجرای ابتدایی بازی و یا حتی پس از مرگ و زمانی که دوباره قرار است وارد محیط بازی شوید هیچ زمانی از شما نمی‌گیرد. در Watch Dogs: Legion فست ترول، یا همان سفر سریع، بسیار سریع و بدون هیچ توقف زمانی خاصی اتفاق می‌افتد. در مقایسه باید بگوییم همین زمان برروی کنسول نسل هشتمی مایکروسافت بین 5 تا 10 ثانیه طول می‌کشید. صحبت درباره این که چطور برخی از این اعمال هربار در کمتر از چند ثانیه از کنترلر منتقل و پیاده‌سازی می‌شوند هم نکته‌ای مهم و کمی دشوار است.

 

 

بارگذاری و بارگیری تنها پیشرفتی نیست که ما با تجربه‌ی این کنسول نسل نهمی و جدید دیده‌ایم. کیفیت جلوه‌های بصری در سراسر بازی‌ها به‌طور خارق‌العاده‌ای بهبود یافته است بخصوص زمانی که بتوانید بازی را با رزولوشن K4 تجربه کنید. در میان عناوین تست شده Gears 5 بهترین تکنیک جلوه‌های بصری را داشت که به‌طور عجیب و باورنکردنی کیفیت آن افزایش یافته و آن را به خوبی تکمیل می‌کند. جلوه‌های بصری در Gears 5 در کنار عناوین دیگری چون Forza Horizon 4 و یا حتی محیط فضایی Gears Tactics به خوبی نشان داده شدند و باید بگوییم برخی از تکسچرها و جزئیات خیره کننده هستند. این چیزی است که کنسول ایکس‌ باکس تا به حال توانسته به آن دست پیدا کند و این ارزش تجربه کردن بازی‌ها را تا حدی افزایش می‌دهد و شما را به خوبی در اتمسفر فضا و تنهایی محیط آن قرار می‌دهد. تغییرات فصلی در Forza Horizon 4 و چراغ‌ها نئونی باعث ایجاد هیجان بیشتری می‌شوند، که قطعا دلیل آن را می‌توان سخت افزار قدرتمند دانست. بازی Ori and the Will of the Wisps به شکل ویژه‌ای می‌درخشد اما همان‌طور که می‌دانید نرخ فریم در بازی بسیار تاثیر گذار است. اگر تلویزیون یا نمایشگر شما امکان پشتیبانی از نرخ پخش‌های بالا را داشته باشد می‌توانید تا نرخ پخش 120 فریم برثانیه هم به تجربه‌ی این عنوان بپردازید.

حذف بارگذاری میان پرده‌ای

 

عناوین تردپارتی نیز همانند آنچه که تا اینجا بررسی کردیم بهبود‌های خوب و چشم گیری داشتند اما عناوین جهان آزاد ظرفیت‌های گرافیکی خوبی را از خودشان با همکاری SSDها نشان می‌دهند و به عبارت دیگر SSDها به خوبی می‌توانند به آن‌ها کمک کنند. در بازی جهان آزاد Assassins Creed Valhalla پس از ورود تقریبا هیچ بارگذاری دیده نمی‌شود. محیط و مناظر پر زرق و برق و پر جنب و جوش هستند و جهانی غنی را همانند آنچه که در سایر نسخه‌های این خانواده دیده‌ایم می‌بینیم با این تفاوت که این بار کمی این جهان گسترده‌تر از سایر جهان‌هاست. Watch Dogs: Legion هم همانند عنوان قبلی بوده و زمان بارگذاری هنگام سفرهایش بسیار کوتاه است. با این حال، زمانی که شما بین محیط‌های داخلی و فضای باز سوییچ می‌کنید تغییراتی اعمال می‌شوند. در سومین نسخه از فرانچایز Watch Dogs از سیستم رهگیری پرتو استفاده شده است که سطح دیگری از لندن را به نمایش می‌گذارد و آن را در کنار جذاب بودن به سطح دیگری از واقع گرایی خیره کننده منتقل می‌کنند. عنوان Yakuza: Like a Dragon برخلاف دو عنوان قبلی که بررسی کردیم کمی رویکردی واقع‌گرایانه‌تر در جلوه‌های بصری خود دارد. به عبارتی دیگر سبک هنری سنتی‌تر را دنبال می‌کند اما آن را مثل همیشه تمیز نگه داشته است. تکسچرها کاملا صاف هستند و زمان بارگذاری برای عناوین جهان آزاد غیر قابل باور است.

 

بررسی عملکرد ایکس‌باکس سری ایکس در بارگذاری بازی‌ها

 

ایکس‌باکس سری ایکس بسیار قدرتمندتر و بالاتر از مدل نسل هشتمی است. در آزمایش‌های ما تقریبا هر آمار و عملکردی در ایکس‌باکس وان ایکس خوب از آب در می‌آمد. زمان بارگذاری به حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده است، در برخی موارد تقریبا هیچ زمان انتظاری برای بارگذاری وجود ندارد. جلوه‌های بصری به لطف سخت‌افزار قدرتمند کیفیت و جزئیات شگفت انگیزی دارند بخصوص زمانی که از سیستم رهگیری پرتوی نور با رزولوشن 4K و نرخ پخش 120 فریم برثانیه به تجربه‌ی بازی‌ها بپردازید. برای اجرای بازی‌ها با چنین کیفیتی برروی پلتفرم رایانه‌های شخصی، باید هزینه‌ی سخت افزاری بسیار زیادی را بپردازید در صورتی که مایکروسافت تمامی این سخت افزار قدرتمند را با قیمتی مناسب در قالب یک کنسول به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید بگویید که چه نظری دررابطه با این پلتفرم و یا بازی‌های انحصاری آن دارید اما باید بگوییم کنسول نسل نهمی مایکروسافت در تمامی زمینه‌ها پیشرفت چشم‌گیر و قابل توجهی داشته و ما آینده‌ی هیجان انگیزی را برای سال‌های آینده‌ی آن والبته دنیای بازی‌های ویدئویی پیش‌بینی می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *