مجله بازی, پیشنهاد سردبیر, مقالات

رتبه‌ بندی سری بازی‌ های God of War

بازی‌ های God of War

رتبه بندی بهترین بازی‌ های God of War

بالا و پایین‌های «کریتوس» و خدایان!

به مانند دیگر فرانچایزها، God of War هم نقاط افولی داشته البته که تعداد آن‌ها بسیار کم است و بسیاری آن‌ها را نقطه ضعف نمی‌دانند. از آن طرف اما این فرانچایز نقاط اوج متعددی داشته که هر کدام توانسته اند به نحوی دنیای ویدیو گیم را تغییر دهند.

امیدواریم که God of War: Ragnarok در دسته دوم جای بگیرد، اما تا زمانی که این بازی منتشر شود می‌خواهیم نگاهی به گذشته داشته باشیم و این فرانچایز را با هم مرور کنیم. این فرانچایز در 2005 و با PS2 کار خود را آغاز کرد و در ادامه می‌خواهیم تا به تمام بهترین بازی‌ های God of War گاد اف وار اشاره کنیم.

rsz_betrarayl
8- God of War: Betrayal

God of War: Betrayal یک بازی موبایلی از این فرانچایز است که البته متعلق به زمانی‌ست که بازی‌های موبایلی به شمایل امروزی نبودند. یک بازی دوبعدی جاوا که به اندازه پلتفرمش محدود بود و بسیاری حتی از وجودش آگاه هم نبودند.

این بازی هم بخشی از این فرانچایز است و آنقدر هم که فکر می‌کنید بد نیست. اگر به دنبال یک بازی موبایلی ساده و لذت‌بخش هستید که با دنیای God of War هم ارتباط دارد، حتما باید این بازی را تجربه کنید. اگر بیش از این‌ها انتظار داشته باشید، مطمئنا ناامید خواهید شد.

God-of-War-Ascension-Gets-New-Single-Player-Screenshots-2
7- God of War: Ascension

God of War: Ascension تقریبا این فرانچایز را به نابودی کشاند. البته بازی آنقدر هم بد نبود که با چنین واکنش‌هایی مواجه شود اما همین واکنش‌ها به خوبی تفاوت‌ها این بازی را با بقیه آشکار می‌کرد. این بازی دقیقا همان چیزی بود که یک بازی God of War باید می‌بود و حتی در برخی زمینه‌ها پا را فراتر می‌گذاشت. آیا این بازی باس‌فایت‌های بی‌نظیری داشت؟ بله.

آیا مبارزاتش مثل همیشه سرشار از خون و خون‌ریزی بود؟ بله. آیا برای زمان خودش فوق‌العاده بود؟ بله.

اما بازی دقیقا همان چیزی بود که پیش از این در 5 بازی مثلش را دیده بودیم. این بازی دقیقا یک God of War بود و هیچ پیشبرد و یا تغییری در فرمول همیشگی ایجاد نمی‌کرد.

چنین عنوانی تا حدی اضافه به نظر می‌رسید و بیشتر از هر زمانی ثابت کرد که این فرانچایز نیاز به تغییراتی اساسی دارد که درا دامه به این مورد می‌پردازیم.

rsz_chains_of_olympus
6- God of War: Chains of Olympus

God of War: Chains of Olympus کار سختی در برآورده کردن انتظارات داشت و باید که یک God of War بی‌نقص را روی کنسولی اجرا می‌کرد که قدرت لازم و حتی دکمه‌های کافی برای اجرای بازی‌های قبلی را نداشت.

Chains of Olympus دقیقا همان چیزی بود که از یک بازی God of War می‌توانستیم انتظار داشته باشیم. شاید کوتاهی بازی و کمبود باس‌فایت‌ها نقطه ضعف بازی باشد، اما همچنان عنوانی بی‌رحم، هیجان‌انگیز، اکشن، زیبا با داستانی متمرکز بر «کریتوس» بود که پیشتر درهیچ عنوانی شاهد آن نبودیم از بهترین بازی‌ های God of War.

rsz_godwar_717641b
5- God of War

از اینجا بود که ماجرا شروع شد. با روایت از زاویه‌ای متفاوت، God of War حتی می‌توانست شماره یک لیست ما باشد یا حداقل در بین سه مورد اول جای بگیرد. هنوز هم شاهد میراث این بازی در دنیای ویدیوگیم هستیم و God of War یکی از انقلابی‌ترین بازی‌های زمان خودش بود.

شاید امروزه بازی کمی قدیمی باشد، اما هنوز هم به اندازه کافی سرگرم‌کننده است و نمی‌توان آن را یک عنوان غیرقابل بازی دانست. با همه این اوصاف و نکات مثبت و منفی، به هیچ وجه نباید فراموش کنیم که این بازی تا چه حد توانست آینده ویدیوگیم و PlayStation را تغییر دهد.

rsz_ghost_of_sparta
4- God of War: Ghost of Sparta

پس از موفقیت God of War: Chains of Olympus، ردی ات داون بار دیگر عهده دار ساخت یک بازی God of War برای کنسول‌های دستی شد.

این بازی روایتگر داستانی گیرا است که بیشتر حول محور زندگی شخصی «کریتوس» است که در هیچ بازی دیگری شاهد آن نبوده ایم و در کنار همه این‌ها شاهد همان کامبت خشن همیشگی و گرافیک بصری فوق‌العاده هستیم که با باس‌فایت‌های بی‌نظیرش یکی از بهترین بازی‌های کل مجموعه است.

با این حال مسئله کوتاه بودن در این بازی هم وجود دارد، اما جادوی فوق‌العاده بازی از ابتدا تا انتها در نهایت God of War: Ghost of Sparta را به یکی از بهترین بازی‌های PSP بدل می‌کند.

070330_godwar_hlarg_3p
3- God of War 2

این بازی یک دنباله فوق‌العاده است و به همین دلیل نسخه اول در این جایگاه قرار نگرفته است. فراموش کنید که داستان این بازی کامل نیست و یک لحظه به شیطنت‌های این بازی در سفر در زمان از ابتدا تا انتها توجه کنید. از کامبت بازی گرفته تا گرافیک بصری بازی و باس‌فایت‌ها و خشم آتشین «کریتوس» همه در این بازی به اوج خود رسیدند و این بازی هر چیزی که در بازی‌های قبلی 10 بود را به 11 می‌رساند.

کمتر دنباله‌ای در تاریخ ویدیو گیم توانست تا در حد و اندازه‌های God of War 2 ظاهر شود. اگر God of War: Ragnarok بتواند حتی به نیمی از آنچه سانتامونیکا در سال 2007 ساخت برسد، پس احتمالا با شاهکاری بی‌بدیل روبه‌رو هستیم.

God of War® III Remastered_20150409234648
2- God of War 3

God of War 3 دقیقا خالص‌ترین و اصیل‌ترین بازی سری بازی‌ های God of War گاد اف وار تا آن زمان بود که البته در سال 2018 دچار دگرگونی‌هایی بزرگ شد. صدها لیتر خون، خشونت مفرط، ترس و عصبانیت و البته باس‌فایت‌هایی بی‌نظیر در اندازه‌های متفاوت از جمله ویژگی‌های بارز این بازی است.

از زمان شروع، God of War همیشه با چنین خصیصه‌هایی شناخته می‌شده و حالا در God of War 3 همه این خواص به اوج خود رسیده اند. این ماجراجویی هیجان‌انگیز مانند یک ترن هوایی بالا و پایین‌های زیادی دارد و شما را واقعا در نقش یک قاتل خون‌خوار قرار می‌دهد.

در God of War 3 شاهد لحظات به یاد ماندنی زیادی هستیم از مبارزه با «پوسایدون» خدای دریاها گرفته تا «کرونوس» عظیم‌الجثه همه تا ابد در یادها می‌مانند.

برخی معتقدند که در سری بازی‌ های God of War، نسخه دوم بهتر از نسخه سوم است، اما به عقیده ما، نسخه سوم یعنی God of War 3 اوج فرمول همیشگی این فرانچایز است.

rsz_god-of-war-pc-dlss-reflex-requirements
1- God of War (2018)

این یکی از واضح‌ترین انتخاب‌ها از بین سری بازی‌ های God of War است، اما چرا؟ به دلایلی مشخص و واضح! از روز عرضه طرفداران همیشه مشغول ستایش و صحبت درباره این بازی بوده اند و فکر نمی‌کنم که دیگر نیازی باشد به نوآوری‌های آن اشاره کنیم.

این بازی توانست تا قله‌های موفقیت را یکی پس از دیگری شکست دهد و علاوه بر اینکه در مراسم The Game Awards 2018 توانست تا رقیب سرسختی مثل Red Dead Redemption 2 را شکست دهد، بلکه بسیاری به این بازی لقب «بهترین بازی نسل هشتم کنسولی» را دادند.

از بسیار جهات God of War (2018) ویژگی‌هایی خلاف نسخه‌های قبل داشت، از داستان سرایی باجزئیات و بالغانه‌ گرفته تا روندی کندتر و دوربین پشت شانه همگی با تغییرات گسترده گیم‌پلی همراه شدند و یکی از انقلابی‌ترین عناوین تاریخ را تشکیل دادند. با همه این تغییرات گسترده اما God of War (2018) همچنان حس و حال یک God of War را به مخاطب القا می‌کند.

تا پیش از سال 2018، غیرممکن به نظر می‌رسید که فرانچایزی مثل God of War بتواند تا این حد تغییر کند و هم چنان اصالت خود را حفظ کند، اما «کوری بارلاگ» و سانتامونیکا ثابت کردند که همه چیز ممکن است.

نسخه جدید این فرانچایز که God of War: Ragnarok نام دارد، قرار است تا در 2022 منتشر شود و سونی تاکید موکد کرده که بازی دیگر تاخیر نخواهد خورد. سانتامونیکا از برخی دسترسی‌پذیری‌ها برای گیمرها با شرایط خاص پرده برداشته و رده بندی بازی در برخی کشور نشان از آن دارد که خیلی با آخرالزمان دنیای نورث فاصله نداریم.

نظر شما چیست؟ به نظر شما اگر بخواهیم از سری بازی‌ های God of War، رگناروک را به لیست اضافه کنیم، در چه جایگاهی قرار خواهد گرفت؟

منبع: gaming bolt

موضوع: رتبه بندی سری بازی‌ های God of War

یک فکر در مورد “رتبه‌ بندی سری بازی‌ های God of War

  1. مهدی گفت:

    به نظر من باید گاد اف وار ۳ توی جایگاه اول باشه

  2. مایک گفت:

    با کمال احترام…. کاملا اشتباه گفتید هرنسخه ایی ک جدیده ک نباید بهترین باشه

  3. بنیامین نصیری گفت:

    اصلا حق نبود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *