پیشنهاد سردبیر, مجله بازی, مقالات

تاریخچه سری بازی های مورتال کمبت

تاریخچه مورتال کمبت

بیاید تا این بار راجع به تاریخچه مورتال کمبت Mortal Kombat صحبت کنیم!

بازی‌های ویدئویی در طول تاریخ نقش پررنگی در پرکردن اوقات فراغت افراد داشته‌اند. این بازی‌ها که در سبک‌های مختلفی ساخته می‌شوند؛ به دلیلی خصوصیات خاصی که داشتند؛ خیلی زود محبوبیت خود را چندبرابر کردند. یکی از این بازی‌های بسیار معروف که از همان سال‌های آغاز توانست خود را در میان بهترین‌ها جای دهد؛ بازی مورتال کمبت نام دارد.

این بازی محبوب در سبک مبارزه یا فایتینگ ارائه شد. مبارزه‌های خشن، تکنیک‌های و شخصیت‌های مختلف آن باعث شد که خیلی زود میان گیمرها محبوب شده و شرکت سازنده نسخه‌های دیگر را یکی پس از دیگری روانه بازار کند. هرچه زمان بیشتر روبه‌جلوتر می‌رفت، بازی مورتال کمبت شهرت بیشتری پیدا می‌کرد و سازندگان آن برای جلب‌توجه بیشتر، به دنبال ایده‌های بهتری بودند. با نگاهی به تاریخچه مورتال کمبت متوجه خواهیم شد که  نسخه‌های بسیار زیادی از این بازی انتشار پیدا کرده‌اند که هرکدام داستان و ماجرای خاصی را پشت سر گذاشته‌اند.

بدون شک اطلاع از تاریخچه یکی از بهترین بازی‌های ویدئویی قرن اخیر، لذت و هیجان خاصی برای گیمرها دارد. در این مقاله به طور کامل تاریخچه مورتال کمبت تا 2023 را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا بیشتر از پیش با این بازی و نسخه‌های محبوب آن آشنا شوید.

تاریخچه مورتال کمبت

آغاز ماجرای مورتال کمبت

آغاز ماجرای بازی مورتال کمبت به اوایل دهه 90 میلادی بازمی‌گردد. در آن زمان بازی‌های مشهوری مانند  Street Fighter II توسط شرکت کپکام به بازار عرضه شده و حسابی طرف‌داران سبک مبارزه یا فایتینگ را غافلگیر مرده بود. در همین زمان کمپانی میدوی (midway) که در اواخر دهه 80 میلادی با کمپانی ویلیامز الکترونیکس ادغام شده بود؛ اقدام به تولید بازی مورتال کمبت کرد. در همان آغاز میدوی ایده استفاده از تصاویر واقعی دیجیتالی را مطرح کرد تا حس واقعی بودن را به مخاطب القا کند.

جان توبیاس و اد بون که با سابقه درخشان خود توسعه بازی مورتال کمبت را بر عهده داشتند؛ تمام تلاش خود را برای اجرای این ایده به کار گرفتند. این افراد خبره علاوه بر ارائه ویژگی‌های بازی Street Fighter II از جمله دفاع کرد؛ پرتابه‌ها و انجام حرکات ویژه با کنترلر، ویژگی‌های جدیدی به بازی مورتال کمبت اضافه کردند.

در تاریخچه مورتال کمبت همواره با این موضوع برخورد خواهید کرد که این بازی در ابتدا قرار بود بر اساس بازیگر معروف سینما یعنی ژان کلاد ون دام ساخته شود، اما این ایده توسط کمپانی سازنده اجرا نشد. کمپانی میدوی و توسعه‌دهندگان این بازی به دلیلی شباهت زیاد جانی کیج به ون دام، تصمیم گرفتند که این بازیگر را برای شخصیت اصلی داستان انتخاب کنند.

تورنمنت مورتال کمبت در یک جزیره مخفی برگزار می‌شود. این جزیره توسط جادوگری به نام شنگ سونگ اداره شده که محافظ آن یعنی گورو در مبارزات شکست‌ناپذیر است. شخصیت‌های بازی هرکدام برای ورود به تورنمنت و شکست گورو دلیل خاص خود را دارند.

سرانجام در سال 1993 بازی مورتال کمبت با 2 میلیون نسخه وارد بازار شد که در همان روزهای اول به فروش رسید. استفاده از بازیگرهای مشهور، صحنه‌های خشن، تکنیک‌ها و فن‌ها رزمی از جمله ویژگی‌هایی بود که این بازی را مشهور کرد. این بازی که برای پلتفرم آرکید ساخته شد؛ در ابتدا مورد انتقاد قرار گرفت و بعضی از افراد اعتقاد داشتند که باید سانسور شود. اما چیزی که بیشتر از همه مورتال کمبت را مشهور می‌کرد؛ صحنه‌های خشن آن بود.

سری بازی های مورتال کمبت

ساخت مورتال کمبت 2

بدون شک سازندگان مورتال کمبت هم انتظار این حجم از استقبال را نداشتند. در تاریخچه مورتال کمبت می‌توان به این قضیه پی برد که نسخه اول حسابی شهرت زیادی در بین گیمرها پیدا کرد و سازندگان به فکر ارائه نسخه بهتر افتادند. سازندگان بازی مورتال کمبت، تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا در بازی مورتال کمبت 2، بازی بهتری و خونین‌تری را روانه بازار کنند. درواقع اد بون اعلام کرد که در نسخه جدید بازی قصد دارند همه موارد را دوبرابر کنند.

با اینکه مدت زیادی از عرضه اولین بازی مورتال کمبت نگذشته بود؛ در سال 1993 نسخه دوم؛ یعنی مورتال کمبت 2 به بازار عرضه شد. این بازی از نظر منتقدین و گیمرهایی که آن را روی پلتفرم آرکید راه‌اندازی کرده بودند؛ نمره بالایی گرفت. گیم‌پلی و طراحی مناسب بازی باعث شد که گیمرها ارتباط خوبی با آن برقرار کرده و شهرت بازی‌های مورتال کمبت بیشتر از پیش شود.

اتفاقی که در تاریخچه مورتال کمبت رخ داد این بود که در نسخه دوم تعداد کاراکترها به 12 افزایش یافت و هرکدام از آنها دو حرکت فیتالیتی داشتند. همچنین فضای بازی از ظاهر آسیایی فاصله گرفت و بیشتر یک فضای فانتزی به خود گرفت. یکی دیگر از ایده‌های بسیار عالی مورتال کمبت 2 ایجاد حرکت‌های جدید مانند بیبالیتی (تبدیل دشمن به نوزاد) و دوستی (احترام به رقبا) بود.

ایده‌های متنوعی مانند شخصیت‌های مخفی، کاراکترهای جدید، حرکات مختلف و… باعث شد که نسخه دوم مورتال کمبت محبوبیت بیشتری به دست بیاورد و سریعاً میان گیمرهای آمریکای شمالی به شهرت برسد. همچنین لازم به ذکر است که عرضه این بازی درست بعد از عرضه کنسولی نسخه پیشین انجام شد. انجام این کار توسط شرکت سازنده باعث شد که تب‌وتاب بازی مورتال کمبت خیلی زود شعله‌ور شود.

تاریخچه مورتال کمبت 3 و نسخه‌های مختلف آن

موفقیت چشمگیر بازی مورتال کمبات، حالا این بازی را به‌عنوان یکی از بهترین‌های جهان معرفی کرده بود. پس کمپانی میدوی باید تمام تلاش خود را به کار می‌گرفت تا همچنان مخاطبان خود را راضی نگه دارد. نسخه سوم بازی مورتال کمبت در سال 1995 به بازار عرضه شد، اما در این زمان بازار گیم تغییرات خاصی به خود دیده بود. استفاده از سخت‌افزارهای نسل جدید و سه‌بعدی بودن بازی‌ها از جمله تغییراتی بود که کم‌کم وارد دنیای گیم شده بود.

هنگامی که بازی مورتال کمبت 3 برای پلتفرم آرکید وارد بازار شد؛ بازی‌های معروف دیگری در این سبک موردتوجه گیمرها قرار گرفته بود. مورتال کمبت 3 ویژگی‌های جذابی را به گیمرها معرفی کرد تا در نهایت به نسبت سایر بازی‌ها امتیاز بهتری از آنها بگیرد.

نکته منفی که در مورتال کمبت 3 وجود داشت و باعث نارضایتی گیمرها بود؛ حذف‌کردن شخصیت‌های مشهور مورتال کمبت از جمله ملینا، باراکا، اسکورپیون، کیتانا و… بود. بسیاری از گیمرها اصلاً با این قضیه کنار نیامدند و انتظار داشتند که همچنان شخصیت‌های قدیمی در بازی حضور داشته باشند.

بعد از مدت کوتاهی از عرضه مورتال کمبت 3، سازندگان این بازی سریعاً متوجه شدند که استقبال از این نسخه مانند نسخه‌های قبل نبود. به همین دلیل کمپانی میدوی قبل از اقدام برای ساخت نسخه بعدی، اقدام به به‌روزرسانی نسخه فعلی کرد. قبل از اینکه سال 1995 به پایان برسد؛ میدوی نسخه Ultimate Mortal Kombat 3 را برای آرکید منتشر کرد.

کمپانی میدوی در این نسخه شخصیت‌های مشهور را به بازی برگرداند، اما بسیاری از گیمرها همچنان از نبود جانی کیج، رایدن و باراکا دلخور بودند. در کنار دلخوری مخاطبان، افزایش محبوبیت نسل جدید سخت‌افزارها باعث شد که کمپانی میدوی نسخه نهایی مورتال کمبات 3 را در سال 1996 با نام Mortal Kombat Trilogy برای پلی‌استیشن 1،N64  و Saturn ارائه کرد. این نسخه شامل تمامی کاراکترهای مورتال کمبت بود و تغییرات بسیار عالی آن حسابی مورد استقبال گیمرها قرار گرفت.

Mortal Kombat 3

سال 1997 ساخت اولین اسپین‌آف مورتال کمبت

تاریخچه مورتال کمبت سرشار از اتفاقات مختلف است. دقیقاً در نیمه دوم دهه نود میلادی، رونق بازار دستگاه‌های آرکید کاهش یافت. حال کمپانی میدوی باید تمرکز خود را از روی آرکید برمی‌داشت و بازی‌های مورتال کمبت را برای سایر پلتفرم‌ها ارائه کند. در سال 1996 بود که کمپانی میدوی با ساخت Mortal Kombat Trilogy، ساخت بازی مورتال کمبت برای بازار خانگی را آغاز کرد.

یک سال بعد از ساخت Mortal Kombat Trilogy، شرکت میدوی نسخه Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero را وارد بازار کرد. این نسخه اولین مجموعه از بازی‌های اکشن بود که شخصیت‌های بازی و دنیای آنها را مورد بررسی قرار می‌داد. این بازی درباره گذشته نینجای یخی بود که داستانی پرماجرا با جزئیات زیاد را روایت می‌کرد.

ازآنجایی‌که این بازی به کنترل و گیم‌پلی پایبندی زیادی داشت و کنترل کند و ناکارآمدی داشت؛ اصلاً مورد استقبال مخاطبان قرار نگرفت. تنها پیزی که باعث فروش زیاد این بازی شد؛ قدرت فرنچایز آن بود.

آغازی دوباره با ساخت مورتال کمبت 4

همان‌طور که گفتیم؛ تاریخچه مورتال کمبت سرشار از اتفاقات مختلف است. بعد از اینکه سه نسخه اصلی از مورتال کمبت وارد بازار شد؛ همه مخاطبان منتظر نسخه بعدی بودند. سرانجام در سال 1997 بازی مورتال کمبت 4 برای پلتفرم آرکید و پورت‌های پلی‌استیشن 1، ویندوز و N64 ارائه شد.

در آن زمان تقریباً تمامی طرف‌داران مورتال کمبت انتظار تغییرات اساسی را داشتند. هنگامی که این بازی عرضه شد؛ دقیقاً تمامی انتظارات مخاطبان برآورده شد. این بازی تغییرات زیادی را به نسبت سایر نسخه‌ها به خود دید. یکی از این تغییرات مهم، عوض‌شدن مدل‌های انسانی بازی بود. در این نسخه از بازی‌های مورتال کمبت، مدل‌های انسانی جای خود را به شخصیت‌های سه‌بعدی دادند. این شخصیت‌های سه‌بعدی دارای جزئیات فراوانی بودند که این امر جذابیت مورتال کمبت 4 را بیشتر می‌کرد.

در کنار جزئیات بالای شخصیت‌ها، خشونت بسیار زیاد این نسخه از بازی‌های مورتال کمبت حسابی گیمرها را هیجان‌زده کرده بود. یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار عالی مورتال کمبت 4 بهره‌گیری از سینماتیک‌های سه‌بعدی جذاب بود، اما متأسفانه بی‌توجهی به بخش صداگذاری شخصیت‌ها در آن زمان، کیفیت کار را پایین آورده بود.

در این میان مسئله‌ای که باعث گرفتن نمره پایین مورتال کمبت 4 شد؛ رمز و رازهای پنهانی بازی بود. بیشتر گیمرها این بازی را به‌خاطر رمز و رازهای پنهانی آن دوست داشتند، اما برخلاف تصور آنها، در این نسخه هیچ رمز و رازی در کار نبود. با اینکه نسخه مورتال کمبت 4 نمره خوبی نگرفت، اما ویژگی‌های جدیدی مانند استفاده از سلاح سرد، اجرای فن مهلک و شکستن گارد حریف به بازی اضافه شد.

Mortal Kombat 4

اسپین‌آف دوم و شکستی دوباره برای مورتال کمبت

سه سال بعد از عرضه مورتال کمبت 4، در سال 2000 میلادی دومین اسپین‌آف مورتال کمبت ساخته شد. بیشتر افراد بر این بار بودند که بعد از شکست اسپین‌آف اول، کمپانی میدوی اسپین‌آف دوم را با قدرت بیشتری وارد بازار می‌کند، اما این تصور کاملاً اشتباه بود. اسپین‌آف دوم که با نام Mortal Kombat: Special Forces عرضه شد؛ یک شکست واقعی در تاریخچه مورتال کمبت به شمار می‌آید.

این اسپین‌آف که داستان جکس را روایت می‌کرد؛ به‌قدری ضعیف ظاهر شد که بیشتر گیمرها از آن به‌عنوان ضعیف‌ترین بازی مورتال کمبت یاد می‌کنند. این بازی علاوه بر سینماتیک مسخره، گیم‌پلی یکنواخت و دوربین بسیار بدی داشت. ساخت این بازی به‌گونه‌ای بود که حتی گیمرها بعد از چند دقیقه نمی‌خواستند به آن فکر کنند.

بازگشت شکوه به مورتال کمبت در نسخه 5

بعد از مورتال کمبت 4 و اسپین‌آف افتضاحی که کمپانی میدوی عرضه کرد؛ بالاخره در سال 2002 نسخه جدید این بازی وارد بازار شد. البته کمپانی میدوی اسم Mortal Kombat: Deadly Alliance را برای این بازی در نظر گرفت. نکته بسیار مهمی که درباره این نسخه وجود داشت این است که به‌جای پلتفرم آرکید، برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن 2، ایکس‌باکس و گیم کیوب منتشر شد.

بازی Mortal Kombat: Deadly Alliance به‌عنوان نسخه پنجم مورتال کمبت، با تمام نقاط ضعف و قوتی که داشت؛ همان بازی جذابی شد که مخاطبان از آن انتظار داشتند. داستان این نسخه از بازی مورتال کمبت بسیار جالب و نفس‌گیر بود؛ به شکلی که در همان ابتدا کشتن قهرمان اصلی به دست شنگ سون و کوان چی، حسابی گیمرها را غافلگیر می‌کند.

به‌طورکلی نسخه پنجم مورتال کمبت از همان فرمول نسخه قبلی یعنی مورتال کمبت 4 استفاده کرده است، اما اضافه‌شدن استایل مبارزه تنوع خاصی به این نسخه داده بود. هرکدام از شخصیت‌های متعدد این بازی، دارای سه استایل مختلف برای مبارزه بودند. جالب اینجاست که گیمر در حال مبارزه می‌توانست با فشاردادن کلید L1 استایل مبارز خود را تغییر دهد. ازآنجایی‌که هر استایل کمبود و امکانات خاص خود را داشت؛ جذابیت مبارزه‌های مورتال کمبت در این نسخه بیشتر شده بود.

تمامی ویژگی‌ها و امکاناتی که کمپانی میدوی برای Mortal Kombat: Deadly Alliance درن نظر گرفت؛ باعث شد که از نظر منتقدان و گیمرها نمره بسیار خوبی بگیرد.

mortal kombat 5

غافلگیری مخاطبان مورتال کمبت با نسخه دیسپشن

در سال 2003 پلی‌استیشن مگزین خبری درباره بازی مورتال کمبت منتشر کرد تا دوباره این بازی هیجان‌انگیز بر سر زبان‌ها بیفتد. بسیاری از افراد بر این باور بودند که نسخه جدید مورتال کمبت یک شایعه است، اما در سال 2004 کمپانی میدوی نسخه ششم این بازی را تحت‌ عنوان Mortal Kombat: Deception منتشر کرد.

در تاریخچه مورتال کمبت، این نسخه از بازی‌ها هم به دلیل تکرار فرمول نسخه‌های قبل و بهره‌گیری از سینماتیک‌های فوق‌العاده، حسابی در میان گیمرها درخشید. البته همچنان صداگذاری بازی مشکل داشت که این امر درخشش نسخه ششم مورتال کمبت را زیر سؤال می‌برد.

در این نسخه از بازی، بخش کانکوئست تحولی اساسی پیدا کرد و گیمرها دیگر شاهد مبارزات دونفره و روایت داستان متنی نبودند. در Mortal Kombat: Deception، گیمرها وارد یک‌دنیای سه‌بعدی می‌شدند که خط کنترل داستان در اختیار خودشان قرار داشت.

یکی دیگر از ویژگی‌های نسخه ششم مورتال کمبت این بود که مینی گیم‌های بسیار زیادی داشت. یکی از این مینی گیم‌های بسیار جذاب، ساختن تتریس با محوریت مورتال کمبت بود. نکته دیگری که نسخه ششم را جذاب‌تر می‌کرد؛ بخش آنلاین بازی بود. با اینکه در آن زمان بازی‌های آنلاین محبوبیت زیادی نداشت، اما این نسخه از بازی‌های مورتال کمبت امکان بازی به‌صورت آنلاین را فراهم کرده بود. نقاط قوت زیادی این نسخه باعث شد که از آن به‌عنوان یکی از بهترین نسخه‌های مورتال کمبت یاد کنند.

اسپین‌اف سوم مورتال کمبات و غافلگیری گیمرها

ازآنجایی‌که اسپین‌آف اول و دوم مورتال کمبت اصلاً موردتوجه گیمرها قرار نگرفت؛ بسیاری از افراد انتظار نداشتند که از این بازی محبوب یک اسپین‌آف محبوب ببینند، اما بالاخره در سال 2005 با ارائه Mortal Kombat: Shaolin Monks برای پلی‌استیشن 2 و ایکس‌باکس، تمام مخاطبان غافلگیر شدند. اسپین‌آف سوم برخلاف سایر اسپین‌آف‌ها به‌شدت میان گیمرها محبوب شد.

داستان این نسخه از اسپین‌آف مورتال کمبت بسیار جذاب بود. گیمرها در این نسخه می‌توانستند به‌صورت دونفره بازی را انجام داده و همزمان از شخصیت‌های اصلی بازی؛ یعنی کونگ  لاو و لو کینگ استفاده کنند. نکته دیگری که استقبال مخاطبان را به همراه داشت؛ رمز و رازهای متعدد این بازی بودند.

به‌طورکلی Mortal Kombat: Shaolin Monks یک پکیج کامل از بازی مورتال کمبت بود که تمامی طرف‌داران خود را به وجد آورد. منتقدان و تمامی کاربران به این نسخه نمره خوبی دادند و از آن به‌عنوان یکی از بهترین نسخه‌های این بازی یاد می‌کنند.

Mortal Kombat: Armageddon هفتمین نسخه اصلی

در سال 2006 بود که نسخه هفتم بازی مورتال کمبت با نام Mortal Kombat: Armageddon برای پلی‌استیشن 2 و ایکس‌باکس منتشر شد. نبرد آراماگدون قرار بود که نبرد پایانی داستان مورتال کمبت باشد؛ به همین دلیل مخاطبان انتظار یک نسخه بسیار عالی را داشتند.

نکته مهمی که در همان آغاز باعث اعتراض گیمرها شد؛ نوآوری‌های بسیار زیاد در این بازی بود. در این بازی نوآوری‌های زیادی انجام شده بود که در بسیاری از موارد گیمرها آنها را فراموش می‌کردند. البته این نسخه علاوه بر این نکته منفی، نکات مثبت بسیار زیادی داست که حسابی گیمرها را خوشحال می‌کرد.

این نسخه از بازی دقیقاً همان چیزی بود که گیمرها انتظار داشتند. همان‌طور که از اسم بازی مشخص بود؛ در پایان بازی  تمامی کاراکترها شکست‌خورده و به شکل عجیبی سلاخی شدند. به‌طورکلی ساخت Mortal Kombat: Armageddon به‌گونه‌ای بود که نمره بسیار خوبی از منتقدان گرفت و از آن به‌عنوان یک پروژه موفق و موردعلاقه گیمرها یاد شد.

Mortal Kombat Armageddon

Mortal Kombat vs. DC Universe نسخه هشتم بازی

در سال 2008 کمپانی میدوی نسخه Mortal Kombat vs. DC Universe را روانه بازار کرد. نکته مهمی که این نسخه از بازی مورتال کمبت را از بقیه جدا می‌کرد؛ ورود شخصیت‌هایی مانند بتمن و سوپرمن به تاریخچه مورتال کمبت بود. البته ازآنجایی‌که دی‌سی علاقه‌ای به این نداشت که شخصیت‌های بتمن و سوپرمن وارد دعوای خونین و کشتن افراد شوند؛ کمپانی میدوی با دی‌سی توافق کرد که این بازی را با درجه سنی T تولید کند.

با اینکه این نسخه توانست نمره خوبی از منتقدین دریافت کند و درآمد خوبی برای کمپانی میدوی به همراه داشته باشد، اما مشکل کمپانی میدوی برطرف نشد. به همین دلیل Mortal Kombat vs. DC Universe آخرین نسخه ارائه شده از این کمپانی بود.

بازگشت دوباره مورتال کمبت در سال 2011

به دلیل اینکه کمپانی میدوی از انتشار مورتال کمبات کنار کشیده بود؛ گیمرها انتظار نداشتند که به این زودی نسخه جدید این بازی را مشاهده کنند. سال 2011 بود که نسخه نهم مورتال کمبت برای پلی‌استیشن 3 و ایکس‌باکس 360 به بازار عرضه شد. اد بون و استریو ندررلم ادامه تاریخچه مورتال کمبت را به دست گرفته بودند و انتشار آن را به شرکت برادران وارنر سپرده بودند.

نسخه نهم مورتال کمبت خیلی زود گیمرها را سورپرایز کرد. داستان این بازی به نسخه آرماگدون پیوند خورده و گیمرها را به خاطرات خوب گذشته برده بود. شاید در ابتدا مخاطبان فکر می‌کردند که داستان این نسخه لطیف‌تر است، اما سازندگان این نسخه با داستان خونین خود، حسابی گیمرها را غافلگیر کردند. در پایان بازی آن‌قدر مرگ‌های عجیب‌وغریب مشاهده شد که هیچ گیمری نمی‌توانست آنها را حدس بزند.

مورتال کمبت نسخه نهم یکی از بهترین نسخه‌های این بازی بود و با گیم‌پلی فوق‌العاده خود سبک بسیار عالی از بازی فایتینگ را نمایش داد. ساخت این بازی از هر نظری مخاطبان را راضی کرد؛ به همین دلیل فروش این بازی به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرد.

Mortal Kombat X نسخه دهم بازی

در سال 2015 نسخه دهم مورتال کمبت با عنوان Mortal Kombat X برای پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان وارد بازار شد. این نسخه از بازی‌ها با یک تریلر سینمایی به‌شدت جذاب معرفی شد که در همان آغاز نشان از جذابیت و سطح بالای بازی می‌داد. این نسخه از بازی‌های مورتال کمبت با گرافیک فوق‌العاده، گیم‌پلی عالی، کاراکتر‌های جذاب و محبوب در اختیار گیمرها قرار گرفت تا حسابی آنها را هیجان‌زده کند.

در تاریخچه مورتال کمبت این نسخه به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین نسخه‌ها به شمار می‌آید. سازندگان بازی سعی کردند که توجه ویژه‌ای به شخصیت‌های بازی نشان داده و در کنار داستان عالی، ارزش بازی را بیشتر از پیش بالا ببرند. در کنار تمامی این ویژگی‌ها، بالابردن سطح خشونت در این نسخه توجه منتقدان و گیمرها را جلب کرده بود.

با اینکه Mortal Kombat X از لحاظ بصری ایرادهای جزئی داشت، اما این ایرادها نتوانست از محبوبیت آن جلوگیری کند. در نهایت این نسخه هم توانست نمره بسیار خوبی از منتقدان گرفته و رضایت مخاطبان را هم جلب کند.

Mortal Kombat X scaled

Mortal Kombat 11 نسخه یازدهم مورتال کمبت

استودیو ندررلیم بعد از 4 سال یعنی در سال 2019، تصمیم گرفت که تاریخچه مورتال کمبت را پررنگ‌تر کرده و نسخه یازدهم آن را به بازار عرضه کند. این استودیوی موفق بازی Mortal Kombat 11 را برای ویندوز، پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان و نینتندو سوییچ ارائه کرد.

از زمانی که تریلر این بازی منتشر شد؛ گیمرها می‌توانستند حدس بزنند که نسخه جدید مورتال کمبت چه کیفیت بالایی دارد. شخصیت‌های متنوع و جدید در کنار گیم‌پلی بسیار جذاب و گرافیک فوق‌العاده آن، Mortal Kombat 11 را بیشتر از پیش جذاب‌تر کرده بود. نسخه یازدهم بازی مورتال کمبت توانست به‌خوبی نظر منتقدان را جلب کرده و از آنها نمره بسیار خوبی بگیرد.

نسخه جدید مورتال کمبت در سال 2023 (مورتال کمبت 1)

با اینکه در سال 2019 نسخه یازدهم مورتال کمبت به بهترین شکل ممکن ارائه شد؛ بسیاری از گیمرها تصور نمی‌کردند که در فاصله چند سال دوباره شاهد نسخه جدید این بازی باشند. استودیو ندررلیم خیلی زود تصمیم گرفت که بازی مورتال کمبت 1 را در سال 2023 به بازار عرضه کند.

Mortal Kombat 1 Scorpion

کمپانی برادران وارنر در جدیدترین کنفرانس خود اعلام کردند که در سال 2023 نسخه جدید مورتال کمبت به همراه Suicide Squad: Kill the Justice در دسترس گیمرها قرار خواهد گرفت. این بازی هیجان‌انگیز احتمالاً در پاییز سال 1402 برای پلتفرم‌های کامپیوتر، پلی‌استیشن 5، پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس و اس ارائه می‌شود. تاکنون اطلاعات خاصی درباره نسخه جدید مورتال کمبت 2023 در اختیار گیمرها قرار نگرفته، اما بدون شک باتوجه‌به تجربه استودیو ندررلیم، می‌توان گفت که گیمرها شاهد یک بازی بسیار خفن در سبک فایتینگ خواهند بود.

سخن نهایی

بازی مورتال کمبت یکی از بهترین بازی‌های تاریخ در سبک فایتینگ است. این بازی که توسط کمپانی میدوی ساخته شد؛ از همان روزهای اول توانست محبوبیت خاصی میان گیمرها کسب کند. در این مقاله به طور کامل تاریخچه مورتال کمبت را مورد بررسی قرار دادیم تا بیشتر از پیش با انواع نسخه‌های ارائه شده و ویژگی‌های آن آشنا شوید. اگر بعد از خواندن این مطلب همچنان درباره تاریخچه مورتال کمبت یا نسخه‌های مختلف آن سؤالی دارید؛ از طریق بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

سؤالات متداول

تاریخچه مورتال کمبت از چه زمانی آغاز شد؟

ساخت اولین نسخه بازی مورتال کمبت از سال 1992 آغاز شد.

ساخت مورتال کمبت بر عهده چه شرکتی بود؟

در ابتدا کمپانی میدوی (midway) ساخت این بازی را آغاز کرد، اما از سال 2011 اد بون و استریو ندررلم ادامه تاریخچه مورتال کمبت را به دست گرفتند.

تاکنون چند نسخه از مورتال کمبت ساخته شده است؟

در حال حاضر 11 نسخه اصلی مورتال کمبت ساخته شده و در سال 2023 نسخه دوازدهم آن وارد بازار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *