پیشنهاد سردبیر, مجله بازی, مقالات

تاریخچه بازی مورتال کمبت

تاریخچه مورتال کمبت

بیاید تا این بار راجع به تاریخچه مورتال کمبت(Mortal Kombat)صحبت کنیم!

مورتال کمبت را کمپانی Midway عرضه کرد. در تاریخچه مورتال کمبت این بازی را به اختصار MK نیز می‌نامند. شخصیت‌های این بازی، برخلاف بازی‌های دیگر این دوره با دست کشیده نشده بودند. خونریزی‌ها و حرکت‌های وحشیانه‌ی این بازی باعث ایجاد رده‌بندی ESRB شده بودند.

کپ کام بازی محبوب Street Fighter II را عرضه کرد، و Midway نیز خواست بخشی از این بازار را تصاحب کند. سازندگان طرح بازی و داستانش را از سال 1989 داشتند، اما تا سال 1992 بر روی سیستم‌های آرکید و خانگی عرضه نشدند.

خیلی‌ها خشونت آن‌ را بیش از حد می‌دانستند، اما این امضای این بازی و وجه تمایز آن با بازی‌ های دیگر بود. حرف زدن در مورد خشونت یک بازی نیز، بازی را به صورت رایگان تبلیغ کردن است!

مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد حرکات خلاقانه و کنترل ساده است. مورد دیگر به غلط نوشتن کلمه Combat است. در تمام طول بازی نیز هر کلمه‌ای که با “C” شروع می‌شود را با “K” نوشته‌اند!

deception

در تاریخچه مورتال کمبت، نسخه‌به‌نسخه پر‌خون‌تر, وحشیانه‌تر و خشونت‌آمیز‌تر شدند. مورتال کمبت 4 سه بعدی شد. نسخه Mortal Kombat: Deadly Alliance نیز اولین نسخه‌ای بود که برای دستگاه آرکید عرضه نشد؛ بازار کنسول‌های آرکید دچار رکود شده بود. ششمین مورتال کمبت یعنی Mortal Kombat: Deception، برای اکس باکس، پلی استیشن 2 در 2004 و برای گیم کیوب هم در سال 2005 عرضه شد (ناشران برای کنسول دریم کست سگا بازی عرضه نمی‌کردند).

این نسخه ماد‌های بازی جدیدی را در دل خود داشت. از آن‌ها می‌توان به Puzzle Fighter_مانند بازی پازل و Archon که همانند بازی شطرنج است و مادی شبیه به بازی‌های RPG نام برد. حرکت خودکشی نیز برای هر شخصیت وجود داشت. نسخه‌ی Unchained نیز برای PSP عرضه شد. نسخه آرماگدون نیز  آخرین نسخه ای بود که برای کنسول‌های نسل ششم عرضه شد.

dc universe

در تاریخچه مورتال کبمت، نسخه‌ی بعدی نیز نسخه‌ی Mortal Kombat vs. DC Universe بود که شخصیت‌های زیادی از کتاب‌های مصور DC را نیز داشت. محتوا‌های جدیدی  به نام‌های Freefall Kombat, Klose Kombat و مینی گیمی به نام Test Your Might نیز داشت. سپس در سال 2011، نهمین نسخه را به نام Mortal Kombat عرضه کردند(بدون هیچ کلمه یا شماره‌ی دیگری). این نسخه 2 بعدی بود و سعی کرده بود به ریشه‌هایش برگردد.

در تاریخچه مورتال کمبت در سال 2015، نسخه‌ی Mortal Kombat X برای کنسول‌های نسل هشتم عرضه شد. فینیشینگ موو‌ها در بازی‌های بعدی شامل حیوانی(به حیوان تبدیل می‌شدید و بسیار بی‌رحمانه حریف را می‌کشتید)، خشونت‌آمیز(تکه‌تکه کردن حریف با ضربات بسیار)، دوستی(اهدای نشانه‌ای مبنی بر دوستی به حریف) و بچگانه(تبدیل کردن حریف به بچه) است.

دو مورد آخر به منظور مسخره کردن کنگره‌ی آمریکا بود؛ کنگره می‌خواست که فینیشینگ موو‌ها بدون خشونت باشند. برخی از طرفداران این سری، این حرکت را دوست نداشتند. بسیاری از بازی‌های این ژانر شخصیت‌ها را با رنگ‌های مختلف بکار می‌برند، اما این سری از نظر خیلی از طرفداران شورش را درآورده است.

در تاریخچه مورتال کمبت همیشه این بازی موسیقی‌های خوبی داشته است. این موسیقی‌ها با فضای بازی نیز سنخیت دارند. یکی از طرز کشتن‌های این بازی حرکت مخوف ساب زیروست. او ستون فقرات حریفش را از بدنش بیرون می‌کشد. حرکت دیگر حرکت اسکورپیون است. او با جریانی از آتش حریفش را می‌سوزاند.

Mk11_Howto_fatalities_splash

در تاریخچه مورتال کمبت بهتر است بدانید که این فرنچایز تا بحال بیش از 33 میلیون نسخه فروخته است!

جالب است بدانید که در اوایل تولید، اد بون، یکی از برنامه‌نویسان اصلی بازی خودش برای شخصیت‌ها صداگذاری می‌کرده است(بخاطر کمبود بودجه). با پیشروی در بازی، می‌توانید طرز کشتن‌های جدید و لباس‌های جدیدی را باز کنید.

بگذارید چند چیز جالب را در مورد تاریخچه مورتال کمبت بگوییم:

این بازی را 4 نفر در عرض 10 ماه ساختند. در سال 1991، شرکت Midway Games اد بون، که در آن زمان 27 ساله بود، و نقاش داستان‌های مصور جان توبیاس، که در آن زمان 22 ساله بود را بر آن گماشت تا بازی‌ای تولید کنند که در عرض 10 ماه آماده‌ی انتشار شود.

آن‌ها تیمشان را جمع آوری کردند. جان ووگل و دن فوردن. البته با وجود موتور‌های بازی‌سازی، ابزار‌های طراحی و زبان‌های برنامه‌نویسی امروزی، افرادی خودشان بازی 3 بعدی نیز می‌سازند. بازی قرار بود حول جان_کلود ون دم بچرخد.از خود نمی‌گوییم، جان توبیاس می‌گوید.

تهیه کنندگان فیلم Universal Soldier”” از کمپانی میدوی خواستند که بازی‌ای بر اساس این فیلم بسازند، اما میدوی معتقد بود که بهتر است فقط از شخصیت ون دم استفاده کنند. اما در آخر تورنمنت‌های بازی به دنیای افسانه‌ای زمین (ارث رلم)آورده شدند.

در روز‌های آخر مشخص شد که نتوانسته‌اند مجوز استفاده از شخصیت ون دم را بگیرند. آن‌ها ظاهر و نام شخصیت بازیگر هالیوودی را تغییر دادند. پس شخصیت جانی کیج با همان پیشینه‌ی بازیگری معرفی شد. شخصیت‌های ریدن و شانگ تسونگ از دو شخصیت فیلم “Big Trouble in Little China” که در دهه هشتاد میلادی ساخته شده بود، الهام گرفته شده اند. از نظر توبیاس هم فیلم نامبرده و هم بازی مورتال کمبت به نوعی نبرد شرق و غرب را به تصویر می‌کشند که در واقعیت ریشه دارند.

در تاریخچه مورتال کمبت، بازی بیش از 6 ماه اسم نداشت! تیم سازنده نام‌های پیشنهادی همدیگر را دوست نداشتند. نام‌ هایی نظیر Kumite((کومیته)(بخشی از هنر رزمی کاراته)، Dragon Attack(حمله‌ی اژدها)، Death Blow (دمش مرگ، وزش مرگ، فوت مرگ،…) و Fatality(تقریبا مرگ‌و‌میر گفته می‌شود). البته در آخر نیز خود تیم به نتیجه‌ای نرسید. استیو ریچی، یکی از دوستان بون که خود نیز طراح بازی بود نام Mortal Kombat را پیشنهاد داد.

اشتباه نوشتن کلمه Combat امضای این بازی شد.

این بازی از فناوری موشن کپچر استفاده می‌کرد و یکی از بازیگرانی که در این فرایند شرکت می‌کرد، هو سونگ، در فیلم استاد خواب آلود با جکی چان نیز همبازی بوده است(البته در ایران این نام برای فیلم در نظر گرفته شد).

mk goro

البته برای شخصیت گورو این فناوری استفاده نشد (آدم چهار دست و پا نداریم که). در تاریخچه مورتال کمبت این شخصیت نیز از داستان‌های سندباد و ناخدا الهام گرفته شده‌ است. این حاصل عکس‌برداری استاپ موشن از مجسمه‌ای گلی با طراحی کرت چیارلی است.

قرار بود لیو کانگ مبارزی ژاپنی به نام میناموتو یوشیتسونه باشد. توبیاس در مصاحبه‌ای که در سال 1995با مجله مخصوص بازی Gaming Monthly داشت گفت که اعضا با دشوار بودن این نام مشکل داشتند، و نام “لیو کانگ” را برگزیدند.

با وجود بودجه و منابع کم، بازی بسیار پرطرفدار شد. یک سال بعد از عرضه بر روی دستگاه‌های آرکید، بر روی 4 کنسول خانگی نیز عرضه شد: کنسول خانگی و دستی نینتندو به نام‌های SNES یا سوپر نینتندو و گیم بوی(Game Boy)، و سگا جنسیس و گیم گیر(Game Gear). تمام 4 نسخه در روز 13 سپتامبر 1993، در روزی که آن را ((دوشنبه‌ی مورتالی))می‌خوانند عرضه شدند.

البته من شخصا این بازی را بر روی NES که نسل قبلی کنسول نینتندو بود داشتم، پس بعدا بر روی کنسول‌های نسل قبل هم عرضه شده. بازی بر روی کنسول ‌های خانگی کلاسیک مثل سگا و نینتندو تفاوت‌هایی داشتند. بر روی نینتندو ذرات خون با عرق جایگزین شده بودند. بر روی سگا نیز همین بود، اما با کد تقلب دوباره خون به بازی بازمی‌گشت.

البته احتمالا دلیلش آن بود که کودکان بیشتر سوپر نینتندو را دوست داشتند و نوجوانان سگا جنسیس را.

کُدی که باید برای فعال شدن پرتاب خون می‌زدید “ABACABB” بود. گروه راک فیل کالینز نیز آلبومی به نام Abacab داشتند. جالب است بدانید که نام این گروه جنسیس است. دو عضو از یک گروه موسیقی راک بلژیکی به نام Lords of Acid موسیقی‌های این بازی را ساختند. آن‌ها از گروهشان جدا شدند و گروه “The Immortals”  را تأسیس کردند که موسیقی‌های این بازی را بسازند.

baraka

تاریخچه مورتال کمبت Mortal Kombat

در تاریخچه مورتال کمبت سونیا در ابتدا عضوی از بازی نبود. بازی‌سازان بازی را تست کردند و تصمیم گرفتند که شخصی با شمایل و شیوه‌های نظامی به بازی اضافه کنند. آن شخص سونیا بود. دندان‌های باراکا را با تکه‌هایی از ناخن‌های مصنوعی ساختند. احتمالا این آخرین چیزی است که انتظارش را داشتید.

کرونیکا قرار بود مرد باشد، شاید همین انتخاب بهتر بود. جید در ابتدا جزء شخصیت‌های مخفی بود. در بعضی نسخه‌ها شخصیت‌هایی وجود داشتند که نمی‌شد انتخابشان کرد اما می‌شد با آن‌ها جنگید. جید از آن دست شخصیت‌ها بود. نوب سایبوت از نام‌های خانوادگی بون و توبیاس که از انتها به ابتدا نوشته شده‌اند تشکیل شده است.

محدودیت‌های حافظه‌ای منجر به عوض شدن شکل شانگ تسونگ شدند. هنگام طراحی شخصیت او دیگر برنامه حافظه‌ای برای مصرف کردن نداشت. آن‌ها تصمیم گرفتند که شخصیت شانگ تسونگ به شکل شخصیت‌های دیگر در آید تا دیگر نیازی به وارد کردن تصاویر جدید نباشد.

البته این با جادوگر بودن او منطبق بود. بجز کالکتور برای تمام شخصیت‌ها از یک اسکلت استفاده شد. همان اسکلت را می‌توانستند کمی تغییر دهند و دوباره و دوباره استفاده‌اش کنند. اما کالکتور اینگونه نبود. بخاطر دست‌های اضافی و محل قرارگیریشان باید از اسکلتی جدید استفاده می‌شد.

soulcaliburvi-r

پیش زمینه‌ای از بازی(برای افرادی که آشنایی زیادی ندارند)

بازی‌های مبارزه‌ای باید داستان هم داشته باشند. چرا مبارزه می‌کنند؟ چرا دوباره مبارزه می‌کنند؟ و باز هم مبارزه می‌کنند؟

معمولا این مسأله باعث بروز داستان‌های بی‌کیفیتی می‌شود که این داستان‌ها برای یک یا دو بازی جواب می‌دهد. بعضی مانند Soul Calibur و King of fighters  همان داستان را بازسازی می‌کنند. در تاریخچه مورتال کمبت همیشه راهی برای تازه بودن پیدا می‌کند. حتی زمانی که تقریبا همان داستان قبلی را بکار می‌برند. آن‌ها سه دهه است که تازه‌اند.

در تاریخچه مورتال کامبت داستان های بازی دنیا‌های مختلفی وجود دارند. یکی از آن‌ها دنیای زمین است. این همان دنیای ما، یا حداقل دنیایی شبیه به دنیای ماست.

تاریخچه مورتال کمبت

ادنیا (Edenia) دنیایی پر از جادو و جذابیت است. دنیای بیرونی دنیایی پر از خشونت و در تسلط هیولاهاست.

نذر رلم (Netherrealm)همان جهنم است(البته امروزه نیز بازی‌های این سری را کمپانی را ‌Netherrealm با مدیریت اد بون می‌سازد.این کمپانی از دارایی‌های کمپانی وارنر بروز “برادران وارنر” است).

 سیدو (Seido) دنیای نظم و قانون است. دنیای بعدی دنیای هرج‌و‌مرج است، جایی که بی‌قانونی شیوه‌ی زندگیست. دنیا‌های دیگری مانند دنیای مردم خزنده‌گون، دنیای خون‌آشام‌ها، مردم حشره‌ای و بسیاری از دنیا‌های دیگر هم وجود دارند.

خدایانی وجود دارند که امور انسان‌ها را تا حد کمی مدیریت می‌کنند، و خدایان ارشدی وجود دارند که مقامشان از آن‌ها نیز بالاتر است اما معمولا دخالت خاصی نمی‌کنند. تایتان‌ها نیز از همه بالاترند که در سایه‌ها مخفی‌اند.

دنیا‌ها می‌توانند همدیگر را فتح کنند و به نوعی همدیگر را ببلعند. برای آنکه همه چیز متمدنانه باشد، خدایان ارشد کتاب قانون را تألیف کرده اند(تقریبا). برای فتح کردن دنیا‌ها، باید نبرد‌های مرگباری انجام شوند.

در هر نسل یک تورنمنت برگزار می‌شود، هرکس که برنده شود تا تورنمنت بعدی پیر نمی‌شود. اگر دنیای هجوم آورنده ده تورنمنت را پشت سر هم ببرد، دنیای دیگر را تصرف می‌کند. در هر نسخه قهرمانانی می‌میرند و با رفتن به دنیا‌های دیگر زنده می‌شوند و بر‌می‌گردند. قهرمانان دیگری نیز در هر نسخه اضافه می‌شوند.

mortal-kombat-12

آیا نسخه‌ی بعدی در راه است؟

بسیاری از طرفداران این سری برای عرضه شدن سری بعدی لحظه‌شماری می‌کنند. بیش از 3 سال است که از عرضه‌ی نسخه‌ی فعلی گذشته است. وارنر بروز و نذر رلم چیزی در مورد در دست ساخت بودن نسخه‌ی بعدی نگفته‌اند، اما استخدام‌های نیروی اخیر نذر رلم شک‌بر‌انگیز است.

اندرو بوئن صداپیشه‌ی شخصیت جانی کیج است. او توئیتی منتشر کرد که او را در بخشی از استودیوی وارنر بروز نشان می‌دهد. در پشت صحنه‌ی این فیلم نیز موسیقی مورتال کمبت 2 پخش می‌شود. سپس او این ویدیو را پاک کرد. بعید به نظر می‌رسد که صداگذاری که در دو نسخه قبلی با این کمپانی‌‌ها همکاری کرده،خودسرانه همچین کاری را انجام دهد. احتمالا نذر رلم و وارنر بروز سعی می‌کنند که شایعات را داغ‌تر کنند.

به‌ هر حال آخرین نسخه بشدت موفق بود و نساختن نسخه‌ی جدید دیوانگیست. این سومین همکاری بوئن با نذر رلم و وارنر بروز خواهد بود. او در Mortal Kombat X و Mortal Kombat 11 نیز برای جانی کیج صداگذاری کرده بود. احتمال عرضه‌ی Mortal Kombat 12 با حضور شخصیت جانی کیج با صداگذاری بوئن بسیار زیاد است. شاید هم نذر رلم بخواهد در معرض توجه قرار گیرد تا بازی‌ای غیر از مورتال کمبت را عرضه کند. شاید Injustice 3!

حالا می توانید 6 نکته جالب در مورد بازی Mortal Kombat 11 که احتمالا نمی‌دانید را مطالعه کنید.

نویسنده : بهرام صدیقی

موضوع: تاریخچه مورتال کمبت Mortal Kombat

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.