مجله بازی, مقالات

چگونه از کنسول خود مراقبت کنیم؟

New Project 2023 06 18T155307.848 photos v2 x4 scaled

خرید کنسول بازی همیشه هیجان انگیز است. “چگونه از کنسول خود مراقبت کنیم؟” این سوالیست که برای اکثر دارندگان کنسول پیش می آید. داشتن یک کنسول کثیف و پوشیده از گرد و غبار یا کنترلرهایی که به دلیل فرسودگی بیش از حد پاسخگو نیستند، هیچ چیز لذت بخشی برای شما ندارد. نحوه مراقبت از کنسول بازی، خود در حال حاضر نقش مهمی در تعیین عملکرد آن در آینده خواهد داشت. خوشبختانه، چند راه آسان برای محافظت از کنسول جدید خریداری شده شما وجود دارد.

New Project - 2023-06-18T160031.796

1- محافظت از کنسول خود با محدود کردن تنقلاتی که در نزدیکی آن هستند، شروع می‌شود. اگرچه احتمالاً هیچ چیزی بهتر از انجام دادن بازی در حین خوردن تنقلات مورد علاقه و نوشیدن یک شربت خنک نیست، اما یک بار ریختن آن می‌تواند تجهیزات بازی شما را غیرقابل استفاده کند. قوانین محکمی در مورد خوردن و آشامیدن در نزدیکی کنسول بازی خود وضع کنید و حتماً خودتان این قوانین را رعایت کنید. اگر مهمانی‌هایی یا رویدادهای دیگری را برگزار می‌کنید و افراد زیادی را به منطقه سلطنت کنسول خود دعوت می‌کنید، سعی کنید میز یا سفره ی تنقلات یا غذای خود را در دورترین نقطه نسبت به کنسول خود قرار دهید.

اگرچه این یک استراتژی ساده و واضح برای جلوگیری از آسیب کنسول است، اما گیمرهای بیشماری از آن چشم پوشی می‌کنند. کنسول ها به طور مرتب در نتیجه ریختن نوشیدنی ها خراب می‌شوند. قرار گرفتن ناگهانی در معرض مقادیر زیادی نوشابه یا مایعات دیگر می‌تواند قطعات الکترونیکی کنسول را دچار اتصال کوتاه کند و باعث آسیب دائمی شود.

game consoles facing each other

2– تمام لوازم الکترونیکی و لوازم برقی گران قیمت نیاز به محافظت در برابر نوسانات و امواج الکترونیکی و مغناطیسی دارند. بدون رعایت این نکته، کنسول شما ممکن است با قطع ناگهانی برق، آسیب ببیند. هنگامی که طوفان و حوادث دیگر باعث قطع برق خانه شما می‌شود، بازگشت ناگهانی منبع تغذیه ممکن است باعث مشکلات الکتریکی شود.

محافظ‌های مخصوص نوسانات برق، کنسول‌های بازی را در برابر این رویدادها محافظت می‌کنند. آنها همچنین از کنسول‌ها در برابر اختلالات معمولی و جزئی در منبع تغذیه محافظت می‌کنند.

به عنوان مثال، رویدادهای آب و هوایی که باعث سوسو زدن چراغ‌های شما می‌شوند، اما در واقع باعث قطع شدن برق نمی‌شوند، باعث نوسانات برق کوتاه، سریع و مکرر می‌شوند که به تدریج سلامت تجهیزات الکتریکی را تضعیف می‌کنند. اگر تجهیزات گران زیادی برای محافظت دارید، ممکن است بخواهید سرمایه گذاری در حفاظت از نوسانات کل خانه را در نظر بگیرید.

New Project - 2023-06-18T161634.937

3– بدنه کنسول اولین خط دفاعی آن در برابر ذرات معلق در هوا مانند خاک، گرد و غبار، شوره و گرده است. همچنین بدنه کنسول همان عنصری است که دستگاه شما را خوب جلوه می‌دهد. هنگام خرید کنسول بازی خود، احتمالاً به انواع طرح‌های براق و رنگارنگ دسترسی داشته اید. با این حال، پوشش‌های محافظی مانند Xbox Series X Skins بسیار بهتر از ظاهر اولیه کنسول‌ها هستند.

این پوشش ها هم از نظر زیبایی، دلپذیر و هم برای محافظت از دستگاه شما، کاربردی هستند. این افزودنی‌ها که اغلب به عنوان بخشی لوازم جانبی کنسول فروخته می‌شوند، یک لایه حفاظتی اضافی به نمای بیرونی سخت کنسول اضافه می‌کنند. شما با استفاده از این محافظ های مخصوص، می‌توانید از خراش، فرورفتگی، ترک و سایر مشکلات مربوط به ضربه یا ساییدگی جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید میزان آلودگی ای که می‌تواند به اجزای داخلی کنسول شما وارد شود را محدود کنید.

New Project - 2023-06-18T161959.724

4– همیشه راه خوبی است که هر از گاهی کنسول خود را تمیز کنید. می‌توانید این کار را با یک پارچه میکروفیبر نرم انجام دهید. اگر مقدار زیادی کثیفی برای پاک کردن وجود دارد، می‌توانید حوله خود را به آرامی مرطوب کنید. علاوه بر این باید از یک سواب پنبه ای برای پاک کردن کثیفی از دهانه ها و شکاف های فن استفاده کنید. برای تمیز کردن فضای داخلی کنسول، یک قوطی با هوای تحت فشار برای خود تهیه کنید. هوای فشرده، کثیفی را از مناطقی که نمی‌توانید با سواب پنبه یا حوله خود به آنها دسترسی پیدا کنید، خارج می‌کند.

یکی از سخت ترین قسمت‌های یک کنسول بازی برای تمیز کردن، پخش کننده Blu-Ray/DVD/CD آن است. با توجه به اینکه هرگز نباید لنز داخل این قطعه را لمس کنید، باید از تمیز کردن دستی آن خودداری کنید. در عوض، به دنبال یک پاک کننده سی دی خوب باشید.

New Project - 2023-06-18T162254.377

5– نه تنها مهم است که نوشیدنی ها و مایعات دیگر را از کنسول خود دور نگه دارید، بلکه مطمئن شوید که خود کنسول در مکان مناسبی نگهداری می‌شود. کنسول خود را روی زمین فرش شده یا روی هر سطح نرم دیگری قرار ندهید. این می‌تواند باعث داغ شدن بیش از حد دستگاه شود. نگهداری آن در پایین روی زمین ممکن است منجر به ضربه تصادفی دستگاه شود.

کنسول ها باید همیشه روی سطوح سخت و پایدار نصب شوند. بنابراین منطقه ای که انتخاب می‌کنید باید نسبتا تمیز و خشک باشد. نگهداری این دستگاه‌ها در مناطق پر گرد و غبار یا در مناطقی با رطوبت بالا بر عملکرد آنها تأثیر می‌گذارد و طول عمر آنها را کاهش می‌دهد. در نهایت، مطمئن شوید که کنسول شما خیلی نزدیک به هیچ وسیله مولد گرما نیست. به عنوان مثال، اگر یک مارمولک یا هر خزنده دیگری را در خانه خود نگهداری می‌کنید، نمی‌خواهید مخزن و لامپ مولد حرارت آن در فاصله نزدیکی از کنسول شما قرار بگیرد.

هر عامل خارجی که ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد کنسول بازی شما شود باید جابه‌جا شود یا برای همیشه خاموش شود. به خاطر داشته باشید که هر گونه قرار دادن کنسولی که تجهیزات بازی شما را برای بخش زیادی از روز در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهد نیز مضر خواهد بود.

New Project - 2023-06-18T162437.072

همیشه می توانید دستورالعمل‌های تعمیر و نگهداری مخصوص کنسول را از دفترچه راهنمای خود دریافت کنید. با این حال، تمیز کردن منظم، قرار دادن مناسب کنسول و محافظت خوب از بدنه باید پایه و اساس مراقبت مداوم کنسول شما باشد. با این استراتژی‌ها می‌توانید ظاهر کنسول بازی خود را خوب نگه دارید و عملکرد بهینه ای داشته باشید.

اگرچه همه چیز تنها محدود به محافظت از بدنه کنسول نمی‌شود. گاهی اوقات نیاز است که کنسول خود را از حملات اینترنتی مانند هک شدن، در امان نگه دارید.

کنسول‌های بازی مدرن دستگاه‌های چند منظوره ای هستند که می‌توانند در محور یک سینمای خانگی باشند. این سیستم‌ها برای گیم‌پلی و نمایش ویدئویی تعاملی طراحی شده‌اند، اما توانایی بسیار بیشتری دارند. درست است، کنسول‌های بازی شرکت های ایکس باکس، پلی استیشن و نینتندو دیگر فقط برای بازی کردن نیستند. می‌توانید از کنسول بازی خود برای پخش انلاین فیلم در نتفلیکس، پخش موسیقی و گشت و گذار در وب استفاده کنید.

همانطور که در جریان هستید، کنسول‌های بازی امروزی، اساسا یک کامپیوتر هستند. آنها با همان اجزای ضروری ساخته شده اند، از جمله هارد دیسک، CPU، GPU و RAM. از آنجایی که آنها دقیقاً مانند رایانه هستند، به همان روش پردازش و ذخیره می‌شوند. درست مانند هر دستگاه دیگری که دارای اینترنت است، کنسول‌های بازی نیز در برابر طیف گسترده ای از تهدیدات امنیتی آنلاین آسیب پذیر هستند.

کنسول‌های بازی اطلاعات شناسایی شخصی (PII) و سایر داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند تا به کاربران اجازه دهند با فروشندگان نرم‌افزار و سایر بازیکنان تعامل داشته باشند. این دستگاه‌ها همچنین اطلاعات مالی و داده‌های مکانی را جمع‌آوری می‌کنند تا یک تجربه بازی سفارشی‌سازی شده را ارائه دهند.

نوع اطلاعاتی که کنسول‌های بازی جمع آوری می‌کنند برای هکرها بسیار ارزشمند است. این افراد مخرب دائما آنلاین، همیشه به دنبال افرادی با حساب های آنلاین پرسود و اطلاعات حساس هستند. حساب‌های بازی آنلاین اغلب یک هدف سودآور برای هکرها می‌باشد زیرا داده‌های حساس کاربران از جمله رمز ورود و اطلاعات بانکی/مالی را در خود نگهداری می‌کنند.

علاوه بر اطلاعات شخصی و مالی، هکرها حساب‌های بازی آنلاین را نیز برای اشیاء با ارزش درون بازی هدف قرار خواهند داد. برخی از پرتقاضاترین و با ارزش ترین آیتم های درون بازی شامل ارز درون بازی و سلاح‌های مجازی درون بازی ها است.  هکر ها و مجرمان می‌توانند اقلام دزدیده شده درون بازی مانند سلاح‌های مجازی و ارز و حساب‌های واقعی بازی را با پول واقعی معامله کنند. حال سوال اصلی این است :

New Project - 2023-06-18T162616.422

برای بالا بردن امنیت اکانت های خود در کنسول، باید چه کار کنیم؟

1- از یک دی ان اس یا وی-پی-ان برای بازی استفاده کنید تا از شبکه خود در برابر هکرها و سایر عوامل تهدید امیز، هنگام بازی آنلاین محافظت کنید. یک V-P-N داده‌های ارسال شده بین کنسول بازی شما و سرورهای اینترنتی را رمزگذاری می‌کند و رهگیری ترافیک اینترنتی شما و سرقت اطلاعات حساس را برای چنین افرادی، بسیار دشوار می کند.

2– مجرمان سایبری ممکن است سعی کنند با شکستن رمز عبور شما با استفاده از حدس و گمان‌های بی رحمانه به حساب بازی آنلاین شما دسترسی پیدا کنند. استفاده از رمزهای قوی تنها راه محافظت از خود در برابر حملات آنها است. مطمئن شوید که رمز عبور شما ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادها باشد.

3– از احراز هویت دو مرحله ای (2-FA) برای افزودن یک لایه امنیتی اضافی به حساب بازی آنلاین خود استفاده کنید. داشتن یک عامل دوم (مانند شماره تلفن یا احراز هویت بیومتریک مانند اثر انگشت) مهاجمان را از سوء استفاده از اعتبارنامه های ضعیف برای دسترسی به حساب شما باز می‌دارد.

4– در یک حمله امنیتی انلاین، مجرمان سایبری سعی می‌کنند با استفاده از حقه، جایگاه ورود به اکانت شما را به دست آورند. آنها ایمیلی را برای شما ارسال می‌کنند که به نظر می‌رسد از شرکت بازی آنلاین شما فرستاده شده است و از شما می‌خواهند که این اطلاعات را ارائه دهید. به این حرکت کثیف، فیشینگ می‌گویند. فیشینگ همچنین برای ارسال بدافزار استفاده می‌شود. شما می‌توانید از نرم افزارهای شناسایی ویروس با نام مستعار آنتی ویروس برای شناسایی و مسدود کردن ایمیل‌های فیشینگ استفاده کنید.

وقتی در اینترنت هستید، مهم نیست از چه دستگاهی برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنید، همیشه خطری برای شما وجود دارد. به ویژه کنسول‌های بازی و حساب‌های بازی آنلاین که امروزه، به یک هدف سودآور برای مجرمان سایبری تبدیل شده اند. با این حال، گیمرها می‌توانند با استفاده از نکات امنیت سایبری که در بالا ذکر شد، محافظت در برابر تهدیدات آنلاین را افزایش دهند.

 

نویسنده : عرفان شفیعی
موضوع : چگونه از کنسول خود مراقبت کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *