اخبار, بازی های آینده, تحلیل, مجله بازی

آیا کالاف دیوتی برای ایکس باکس اختصاصی می شود؟

کالاف دیوتی برای ایکس باکس

آیا کالاف دیوتی برای ایکس باکس اختصاصی می شود؟

استیو جابز را در نظر بگیرید. او همیشه عقیده داشت که ایده‌ ی او را دزدیده‌اند. بسیاری از کمپانی‌ها اختراعات ثبت نشده دارند، دلیلش آن است که با تغییرات اندکی رقبا می‌توانند بصورت قانونی اختراع یا فرمول خودشان را ثبت کنند.

حال مفهومی مانند انحصارطلبی را در نظر بگیرید. ممکن است قاضی‌ای موردی را حق ثبت قانونی شخص یا شرکتی بداند و قاضی دیگری آن‌را انحصار طلبی تلقی کند. مایکروسافت حدود ۷۰ میلیارد دلار برای خرید اکتیویژن بلیزارد هزینه کرد و حال باید نظر قاضیان زیادی را جلب کند که خدشه‌ی خاصی به فروش پلی‌استیشن وارد نخواهد کرد!

در بسیاری از کشورها قوانینی برای جلوگیری از تک‌قطبی شدن بازار وجود دارد. مایکروسافت باید برای فروش سرویس‌هایش در این کشورها اطمینان دهد که بازار را به سمت تک‌قطبی شدن سوق نمی‌دهد.

مایکروسافت اعلام کرده که اکتیویژن بازی خاصی تولید نمی‌کند که شخصی صرفا بخواهد بخاطر آن بازی اکس باکس تهیه کند، اما سونی برعکس این ادعا را دارد. این شرکت ادعا کرده که حتی اگر شرکتی بخواهد با همین بودجه‌ هم بازی‌ای مانند کال آف دیوتی بسازد توان رقابت با این مجموعه را نخواهد داشت.

IP های این مجموعه از لحاظ استقبال مخاطبان هم سطح استقبال از فیلم‌هایی مانند ارباب حلقه‌ها و هری ‌پاتر هستند. این مجموعه نه تنها از بزرگترین بازی‌های تاریخ، بلکه از بزرگترین سرگرمی‌های تاریخ هستند.

کالاف دیوتی برای ایکس باکس
call-of-duty-modern-warfare-900x506

البته برگ برنده‌ی سونی نیز بازی‌های انحصاریش هستند. از نظر سونی اینکه مردم صرفا برای بازی گاد آف وار پلی استیشن خریداری کنند مشکلی ندارد؛ بالاخره سونی حق دارد بر فرنچایزش کنترل داشته باشد. اما اگر برای بازی کالاف دیوتی برای ایکس باکس سریز بخرند بازار مسموم شده است.

به ادعای مایکروسافت شرکت سونی به خیلی از ناشران پول می‌دهد تا بر روی گیم پس نیایند. البته این شرکت اخیرا بعضی از بازی‌های انحصاریش را برای PC نیز منتشر کرد. شاید با این کار خواست تا هم با مایکروسافت از در مصالحه وارد شود و هم سودی از بازار بازی‌های رایانه‌ای بدست آورد.

بخش اکس باکس اعلام کرده که قراردادی از پیش امضا شده از طرف مایکروسافت به شرکت سونی تسلیم کرده که در آن متعهد شده که تا سال‌ها بازی‌های اکتیویژن برای پلی استیشن عرضه شوند. البته این قرارداد برای بعد از تمام شدن قرارداد اکتیویژن با سونی است.

بر اساس این قرارداد بازی کال آف دیوتی تا سه نسخه‌ی آینده برای کنسول سونی هم عرضه خواهند شد. یعنی هم Modern warfare 2 را بر روی پلی استیشن خواهیم داشت و هم دو نسخه‌ی بعدش را. البته بعدا معلوم شد که منظور مایکروسافت از سال‌های زیاد سه سال است.

wallpapersden.com_call-of-duty-mobile-2020_1280x720

جیم رایان می‌گوید: تا آنجا که متوجه شدم این یک صحبت تجاری محرمانه بود، اما حال که فیل اسپنسر در عموم حرف‌هایی در این مورد زده احساس می‌کنم که باید مواضعم را بخوبی مشخص کنم.

مایکروسافت پیشنهاد کرده که فقط تا سه سال بعد از اتمام قرارداد فعلی بین اکتیویژن و سونی بازی کال آف دیوتی برای پلی استیشن عرضه شود(تا انتهای سال 2027).

نیز می‌افزاید: بعد از حدود 20 سال که کال آف دیوتی برای پلی استیشن عرضه شده، باید گفت که این قرارداد در بسیاری از موارد ناکافی است و تأثیراتی که بر مخاطبان را دارد در نظر نگرفته است. می‌خواهیم که گیمرهای پلی استیشن اطمینان داشته باشند که کال آف دیوتی را با بالاترین کیفیت در اختیار دارند، و پیشنهاد مایکروسافت ناقض خط مشی ماست.

موضوع: کالاف دیوتی برای ایکس باکس اختصاصی می شود؟

نویسنده : بهرام صدیقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *