تحلیل, مجله بازی, نقد و بررسی

کیبورد مکانیکال یا ممبرین؟ کدام کیبورد مناسب شماست؟

تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی

تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی

همانطور که می دانید کیبورد از اصلی ترین راه های ارتباطی شما با کامپیوتر است. کیبوردها انواع مختلفی هم از نظر ظاهری و هم از نظر مدل دارند که باعث می شود کیبوردها با قیمت های متفاوتی در بازار موجود باشند. در حال حاضر از 300 هزار تومان گرفته تا 30 میلیون تومان انواع کیبوردها در بازار وجود دارند!

از مهمترین مدل های کیبورد؛ می شود به کیبورد مکانیکال و کیبورد معمولی (ممبرین) اشاره کرد. در ادامه می خواهیم تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی را بسنجیم.

تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی …

تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی

کیبورد مکانیکال Mechanical چیست؟

صفحه کلید کیبوردهای مکانیکال دارای یک سوییچ زیر هر دکمه هستند که باعث می شوند صفحه کلید ها از صفحه کیبورد بالاتر باشند. سوییچ های زیر صفحه کلید های کیبورد مکانیکال، احساس لطافت کمتری به کاربر می دهند و هر فشار به کلید ها وارد می شود را می توان به وضوح حس کرد. کیبورد های مکانیکی برای تایپ کننده‌ها عالی است و باعث می شود برای فاصله ای که بین کلیدها وجود دارد، دقیق تر تایپ کنند. صفحه کلیدهای مکانیکی همچنان بین گیمرها و برنامه نویسان بسیار محبوب هستند.

سوییچ های کیبورد های مکانیکال

در ادامه همه چیزهایی که باید در مورد نحوه عملکرد کیبوردهای مکانیکی، کاربرد آنها، مزایا و معایب آنها در مقایسه با سایر کیبوردها را بدانید می خوانید.

بیشتر صفحه کلیدهای رایانه ها یکسان به نظر می رسند؛ سه ردیف حرف، یک یا دو ردیف اعداد و تعداد زیادی کلیدهای نقطه گذاری و عملکرد. اما با وجود اینکه صفحه کلیدها شبیه به هم به نظر می رسند، اما در مورد نحوه عملکرد داخلی صفحه کلید، می توانند باهم بسیار متفاوت باشند.

همانطور که گفتیم صفحه کلید کیبورد های مکانیکال بسیار متفاوت هستند. آنها یک سوییچ پلاستیکی در زیر کلید دارند که باعث می شود اتصال برقرار شود و صدای معروف و بعضا محبوبی بین تایپ کنندگان دارند. این ممکن است متفاوت به نظر نرسد، اما سبک کلید تاثیر زیادی بر نحوه تایپ شما دارد.

در اصل، سوئیچ صفحه کلید، یک دستگاه ساده است! از یک ساقه تشکیل شده است که به کلاهک کلید متصل می شود و توسط فنر نگه داشته می شود. هنگامی که درپوش کلید را به سمت پایین فشار می دهید، ساقه را مجبور به پایین آمدن می کند و اجازه می دهد تا دو کنتاکت الکتریکی با هم تماس داشته باشند.

با این حال، بسیاری از مردم صفحه کلیدهای مکانیکی را ترجیح می دهند، به ویژه برنامه نویسان و گیمرها. هر دو گروه از کنترل دقیق و بازخوردی که صفحه ‌کلیدهای مکانیکی ارائه می‌کنند قدردانی می‌کنند.

برخلاف اکثر صفحه‌ کلیدهای ممبرین که پایین تر راجبشون صحبت میکنم، صداها، حس و بازخوردهای کیبورد های مکانیکی به تایپیست‌ ها اجازه می‌دهد تا سریع ‌تر و دقیق ‌تر تایپ کنند و به گیمرها اجازه می‌دهند حرکت درون بازی خود را با دقت بیشتری کنترل کنند. علاوه بر دقت، کیبورد های مکانیکی نیز طول عمر قابل توجهی دارند. رتبه بندی بسیاری از صفحه کلید های مکانیکی بین 20 میلیون تا 100 میلیون فشار کلید وجود دارد.

صفحه ‌کلیدهای مکانیکی نیز ویژگی‌ های ویژه‌ای را ارائه می‌کنند که مورد توجه گیمرها هستند، مانند. Rollover تضمین می کند که هر فشار کلید احساس می شود، حتی اگر کلیدها به طور همزمان فشار داده شوند. صفحه ‌کلید های مکانیکی می‌توانند این کار را به راحتی انجام دهند.

بسیاری از گیمرها با بالا رفتن عمر کیبورد، کلیدهای خود را جایگزین می‌کنند یا با کلیدهای سفارشی (مانند کلیدهای ویژه WASD) جایگزین می‌کنند. و از آنجایی که کلاهک های کلید را می توان به راحتی جدا کرد، تمیز کردن صفحه کلید مکانیکی نیز آسان است.

با این حال، همه از صفحه کلیدهای مکانیکی قدردانی نمی کنند. همانطور که گفته شد، آنها با وجود صدایی که دارند، اگر در اتاقی با افراد دیگر به اشتراک بگذارید حواس آنها را می توانید پرت کند. گفتنی است، اگر به دنبال بهبود سرعت یا دقت در تایپ هستید، ممکن است بخواهید یک صفحه کلید مکانیکی را خریداری کنید.

کیبورد های مکانیکال

کیبورد ممبرین Membrane چیست؟

کیبورد ممبرین صفحه ‌کلید رایانه‌ای است که کلیدهای آن مانند اکثر صفحه ‌کلیدهای دیگر، قطعات مجزا و متحرکی ندارند، بلکه بیشتر صفحه‌ کلیدهای فشاری هستند که فقط خطوط و نمادها روی یک سطح صاف و انعطاف‌پذیر چاپ شده‌اند. صفحه کلیدهای ممبرین با تماس الکتریکی بین سطح صفحه کلید و مدارهای زیرین هنگامی که نواحی صفحه کلید فشار داده می شوند، کار می کنند.

کیبورد های ممبرین از ارزان ترین و ساده ترین نوع کیبورد ها هستند. زیرا هزینه ساخت کیبوردهای ممبرین نسبت به مکانیکال پایین تر است و به تکنولوژی ساده تری نیاز دارند. ولی این بدین معنا نیست که مدل های گران قیمتی ندارد.

سوییچ های کیبورد های ممبرین دارای سه قطعه می باشد؛ ورق لاستیکی، پلاستیک نازک PCB و قاب پلاستیکی.

سوییچ های ممبرین

ورق لاستیکی در بالای PCB  قرار می گیرد که هنگام فشار کلیدها احساس می کنید که لاستیک را لمس کردید که خیلی قطعه ارزان قیمیتی هم است. پلاستیک نازک PCB  از ورقه های پلاستیکی نازک تشکیل شده که تعیین می کند کلید فشرده شد یا نه. قطعه‌ی آخر، قاب پلاستیکی است، همانطور که معلوم است یک بدنه پلاستیکی نازک و منعطف است که باعث راحت فشرده شدن دکمه می شود.

کیبورد های ممبرین معمولا دوام پایینی دارند! قاب پلاستیکی نازک، باعث می شود که به راحتی خم شوند و بشکنند، زیرا این نوع کیبوردها هیچ لایه فلزی ندارند و با یک فشار ریز می شکنند. بهتر است بدانید که کلیدهای نازکی هم دارند و پس از مدتی کلید های شما فرسوده می شوند.

شاید یکی از بزرگترین مشکل کیبورد های ممبرین، طول عمر کوتاه آنها است! هر کلید فقط برای حدود 5 میلیون بار کلیک می تواند دوام بیاورد اما یک صفحه کلید خوب می تواند تا 100 میلیون بار کلیک کردن دوام بیاود.

نقطه قوت صفحه کلیدهای ممبرین، به اصطلاح ساکت بودن آنها است. کیبوردهای ممبران در مقایسه با اکثر کیبورد های مکانیکال معمولا بی صداتر هستند. لایه لاستیکی زیر کلید، به طور طبیعی صدا را کاهش می دهد.

کیبورد های ممبرین، اگر عمر آنها را فاکتور بگیریم برای محیط های اداری بسیار مناسب هستند زیرا مثل کیبوردهای مکانیکی باعث بر هم زدن تمرکز اطرافیان نمی شود. کیبورد های membrane از کم هزینه ترین و آرام ترین کیبوردهاست. همین ترکیب باعث می شود تا بعضی ها ممبرین را به مکانیکال ترجیح بدهند.

اگر به دنبال کیبوردی مقرون به صرفه هستید که قابلیت های زیادی هم بعضا داشته باشد و می دانید که می توانید از آن کیبورد مراقبت کنید، شاید کیبورد ممبرین بیشتر بدرد شما بخورد.

صفحه کلید ممبرین

تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی در چیست؟

همانطور که بیشتر در دنیای کلیدها، سوئیچ ها و RGB جستجو می کنید، فرصت های بیشتری برای سفارشی سازی ها و تصمیم گیری ها ایجاد می شود.

ممبرین و مکانیکال دو نوع اصلی کیبوردهای حال حاضر در بازار هستند و هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. در حالی که بسیاری از کاربران به سمت مکانیکی می روند، اما این کیبورد‌ های گران‌ تر ممکن است بهترین صفحه کلید برای شما نباشند. در اصل، بحث کیبورد مکانیکی و ممبران به این بستگی دارد که می‌خواهید از کدام نوع سوییچ استفاده کنید و چقدر می‌خواهید هزینه کنید.

تفوت سوییچ های مکانیکال و ممبرین

تفاوت سوییچ های ممبرین و مکانیکال

برای خرید انواع کیبورد گیمینگ کلیک کنید.

ما در اینجا تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی را به شما معرفی می‌کنیم و همچنین به شما نشان می‌دهیم که کدام یک برای روال کار شما مناسب‌ تر است.

به طور خلاصه بخواهیم بگوییم؛ کیبورد های مکانیکال رضایت بخش تر و به اصطلاح لمسی تر، با دوام تر هستند و قابلیت تنظیم بیشتری دارند. کیبورد های ممبرین بی صدا تر، ارزان تر و کلید های نرم تری دارند.

یکی از تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی، نوع سوییچ مورد استفاده برای فشار کلید است. صفحه کلیدهای مکانیکی از مکانیزم فنری برای فشار دادن یک کلید استفاده می کنند، در حالی که صفحه کلیدهای ممبرین از ورق های لاستیکی استفاده می کنند که با فشار دادن هر کلید به پایین فشار داده می شوند تا به کنتاکت های الکتریکی کوچک متصل شوند.

کیبوردهای ممبرین تا حد زیادی رایج‌تر هستند، زیرا قیمت کمتری نسبت به کیبورد های مکانیکی دارند. همچنین از صفحه ‌کلیدهای مکانیکی بی‌صداتر هستند با اینحال بسیاری از مردم کیبورد های مکانیکال را ترجیح می دهند به ویژه گیمرها و برنامه نویسان.

همانطور که گفتیم کیبوردهای مکانیکی، طول عمر بسیار بیشتری نیز دارند. رتبه بندی بسیاری از صفحه کلیدهای مکانیکی بین 20 میلیون تا 100 میلیون فشار کلید وجود دارد، در حالی که برای یک صفحه کلید ممبرین معمول است که فقط بین 5 میلیون تا 10 میلیون فشار کلیک می شود.

در نتیجه؛ تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی این است که اگر به دنبال یک کیبورد کم هزینه و با کارآمد معمولی هستید و می توانید از کیبورد خود محافظت کنید، ما کیبورد ممبرین را به شما پیشنهاد می دهیم. اما اگر گیمر هستید، برنامه نویس یا تایپر قوی هستید اصلا ممبرین را به شما پیشنهاد نمی دهیم! زیرا کیبورد های مکانیکال با دوام تر هستند و طول عمر بیشتری دارند.

موضوع: تفاوت کیبورد مکانیکی با معمولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *