سخت افزار, مجله بازی, مقالات, نقد و بررسی, نقد و بررسی سخت افزار

پردازنده پلی استیشن 5؛ جامع ترین بررسی پردازنده PS5

1574106572 PS5 and Scarlett processors will have 50 more frequency 1024x576 1

بررسی پردازنده اصلی پلی استیشن ۵

قلب تپنده کنسول بازی پلی استیشن ۵ پردازنده قدرتمند آن است که به گفته سازندگان و طراحان این کنسول بازی قدرتمند ترین پردازنده بکار رفته در تمام نسل های قبلی و فعلی است. شاید برای بسیاری از شما جای سوال باشد که قدرت پردازشگر پلی اسیتشن ۵ تا چه حد بالاتر یا پایین تر از پردازنده های دسکتاپ موجود در بازار است؟ در این مقاله قصد داریم پردازنده PS5‌ را بصورت جامع بررسی کنیم و مقایسه ای جامع با پردازنده های دسکتاپ هم رده آن داشته باشیم.

مشخصات کامل پردازنده پلی استیشن ۵

پردازنده اصلی PS5‌ براساس معماری Zen2 Ryzen 7 3700 با توان پردازشی ۸ هسته و ۱۶ رشته ای است. سرعت کلاک پردازنده پلی استیشن 3.2 GHz است که توان فوق العاده ای به این کنسول می بخشد. پردازنده PS5‌ براساس معماری  Zen2 ‌شرکت AMD‌ در سال ۲۰۱۹ است که به گفته سازندگان آن قدرتمندتر از معماری ZEN+‌ است. سونی جدا از تعداد هسته‌ها، سرعت کلاک CPU و سرعت تقویت پردازنده، هرگز در مورد عملکرد CPU با عبارات قابل اندازه‌گیری مانند عملکرد گیگا در ثانیه صحبت نکرده است.

این مقیاس می توانست کمک بیشتری برای مقایسه با سایر پردازنده ها کند،برای مثال ما نمی توانیم مقایسه دقیقی با پردازنده های شرکت اینتل داشته باشیم.

کدام ویژگی های پردازنده PS5 را میتوان با پردازنده های دسکتاپ مقایسه کرد؟

پردازنده پلی استیشن ۵ دارای ۸ هسته و ۱۶ رشته پردازشی است که در فرکانس 3.2‌ گیگا هرتزی عمل میکند، برای مقایسه با سایر پردازنده ها فقط میتوان  این سه ویژگی را بررسی کرد:

  • هسته پردازشی
  • رشته پردازشی
  • سرعت کلاک اسمی هسته ها

اگر شما بدنبال یک پردازنده قابل مقایسه با PS5‌ هستید باید توان پردازشی آن برابر و یا بیشتر از این مشخصات باشد.

در ادامه دو مدل پردازنده هم رده با پردازنده پلی استیشن ۵ را معرفی و مقایسه می کنیم.

ps5 CPU 1024x541 1

پردازنده AMD‌ هم رده با PS5 ؛AMD Ryzen 7 5700G

پس بررسی انواع پردازنده های شرکت ای ام دی در نهایت نزدیک ترین پردازنده به پلی استیشن ۵ مدل AMD Ryzen 7 5700G است که بیشترین شباهت از نظر عملکرد را دارد.

پردازنده Ryzen 7 5700G همانند PS5‌ از هشت هسته و ۱۶ رشته پردازشی استفاده میکند،اما فرکانس آن 4.6گیگاهرتز است که بیش از فرکانس پایه در پردازنده پلی استیشن ۵ است.

این اختلاف فرکانس سبب افزایش عملکرد فوق العاده ان نسبت به پردازنده PS5‌ میشود زیرا تمام هسته ها در فرکانس 4.6 کار میکنند که حدود ۴۳ درصد قدرت بالاتری دارند.

پردازنده Ryzen 7 5700G دارای ویژگی هایی زیر است:

  • بسیاری از بازی ها محبوب کامپیوتری را با کیفیت کیفیت 1080p اجرا میکند(بدون نیاز به گرافیک مجزا)
  • بهمراه داشتن خنک کننده AMD Wraith Stealth
  • قابلیت اورکلاک
  • پشتیبانی DDR4-3200

بصورت کلی توان پردازشی این مدل از CPU‌ از پردازنده PS5 بالاتر است اما حدود سه سال از عرضه آن به بازار گذشته است و شما برای تجربه بازی بر روی دسکتاپ می توانید به گزینه های جدیدتر هم نیم نگاهی داشته باشید.

Ryzen 5700G

پردازنده اینتل هم رده با پردازنده PS5

پیدا کردن پردازنه اینتل هم رده با پردازنده پلی استیشن ۵ کار نسبتا سختی است زیرا عملکرد اینتل در بازی ها بسیار بهتر از AMD‌ است. با این وجود مدل i5 10600K اینتل هر چند بسیار قدرتمند تر است اما میتواند در این مقایسه  قرار بگیرد. این پردازنده ۶ هسته پردازشی دارد اما با این وجود از پردازنده ۸ هسته ای AMD قدرتمند تر است.

مدل های بروزتری از پردازنده های اینتل وجود دارند که از از نظر مشخصات اسمی با پردازنده پلی استیشن ۵ قابل مقایسه هستند اما تمام این پردازنده های جدید اینتل قدرتی بسیار بیشتر دارند و در عملکرد واقعی قابل قیاس با PS5‌ نیستند.

بصورت کلی پردازنده های بکار گرفته شده در کنسول های بازی به علت محدودیت قیمت PS5 در رده متوسط پردازشی هستند و در سال 2019 به بازار عرضه شدند در حالی که پردازنده های جدیدتر و قویتری از پلی استیشن ۵ وجود دارند.

در پایان به این جمع بندی در خصوص پردازنده پلی اسیتشن ۵ میرسیم :

پردازنده پلی استیشن ۵ دارای ۸ هسته و ۱۶ رشته با فرکانس 3.2 گیگاهرتزی ساخت AMD است.

بهترین پردازشگر معادل پردازنده PS5 ساخت AMD مدل Ryzen 7 5700G و بهترین پردازشگر ساخت اینتل مدل  i5 10600K است که قدرتی بیشتر از پلی استیشن ۵ دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *