پیشنهاد سردبیر, مجله بازی, مقالات

بهترین بازی‌ها با فضای سولزلایک

سولزلایک

بسیاری از بازی‌ها امروزه از المان‌های سولزلایک استفاده می‌کنند و بازی‌های خود را با الهام از ساخته‌های فرام سافتور می‌سازند.

پدیده‌ای که ما امروزه در بازی‌های مختلف فرام سافتور شاهد آن هستیم به خلق فرمولی طلایی به نام فرمول سولزبون (سولزلایک) منجر شده و ما شاهد این فرمول در عناوین متعددی بودیم. از زمان انتشار Demon Souls در سال 2009، تقریبا در تمام آثار این توسعه دهنده شاهد ردپای این ساختار بوده ایم که هر کدام به سهم خود توانسته اند صنعت بازی را پیش ببرند.

بازی‌های زیادی حالا سعی می‌کنند تا از فرمول فرام سافتور الهام بگیرند و فرمول سولز لایک را در قالب‌های متفاوتی عرضه کنند. سولز لایک المان‌های منحصر بفرد و خاصی در خود جای داده و امروزه ما شاهد این هستیم که بازی‌های سولزلایک به آثار پرفروش صنعت بازی بدل شده اند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین بازی‌های تحت تاثیر این فرمول اشاره می‌کنیم.

rsz_ss_017c106ce86bb9aa6a7e7a1021323e0b2e31d5571920x1080
Code Vein

عنوان اکشن نقش‌آفرینی باندای نامکو که Code Vein نام دارد به بازیکنان دنیایی پساآخرالزمانی خاصی را معرفی می‌کند و گیم‌پلی‌ای مشابه با آثار سولز لایک دارد. مبارزان با خون‌آشام‌هایی اساسا مرده‌هایی هستند و زندگی بازگشته اند که از جمله المان‌های بازی‌های فرام سافتور است و دشمنان ترسناکی در این بازی مقابل شما قرار خواهند گرفت و این تهدید به شما اطمینان می‌دهد که بازی جذاب و سرگرم‌کننده خواهد بود.

Code Vein نقدهای متفاوتی دریافت کرد، اما ظاهر انیمه‌ای آن، ایده‌های خلاقانه بازی در خلال پیشرفت و گیم‌پلی فوق‌العاده‌اش باعث شد تا طرفداران خاص خود را داشته باشد. طراحی بصری این بازی آن را متمایز از همه آثار سولزلایک می‌کند و باعث می‌شود تا این تجربه برای علاقمندان به فرام سافتور از هر نظر خاص و منحصر بفرد باشد.

rsz_ss_6934095e7aae433f2e373fdf2319db7df1a899fb1920x1080
Mortal Shell

بازیکنان با صرف چیزی حدود 10 ساعت می‌توانند به خوبی همه چیز را در Mortal Shell یاد بگیرند، اما حتی پس از آن هم سرگرم کنندگی بازی کم نمی‌شود. این اکشن نقش آفرینی سوم شخص تجربه‌ای خاص به بازیکنان می‌دهد و هر کدام می‌توانند به یکی از اعضای Shell بدل شود و با سبک خود بازی را پیش ببرند. این عنوان چندان بازی بزرگی نیست، اما سختی‌ها و جزئیاتی که در محیط آن قرار گرفته جذابیت خاصی دارند و بازیکنان می‌توانند ساعت مشغول جستجو در این محیط شوند.

Mortal Shell از آن دسته بازی‌های سولزلایک است که به دلیل پایین بودن کیفیت در برخی بخش‌ها، اصلا مورد توجه واقع نشده، اما با این حال هم سبک و سیاق خاص خود را دارد و به خوبی خود را از ساخته‌های فرام سافتور جدا می‌کند. دنیای تاریک و فانتزی بازی به همراه آزادی عمل در پیشبرد آن تجربه جذابی برای طرفداران سولزلایک خواهد بود.

Mortal-Shell-gameplay-002-reloadgame-ir
The Surge 2

معمولا سولزلایک‌ها شامل ژانر علمی تخیلی نمی‌شوند و همین مورد وجه تمایز این عنوان از بقیه است. The Surge 2 نمرات بالایی مانند دیگر بازی‌های لیست ندارد، اما همچنان با کامبت خاص و طراحی زیبایش ارزش تجربه کردن را دارد. مکانیک جدا کردن اجزای ربات‌ها و جمع‌آوری قطعات مفید برای شخصی سازی زره بازیکن از جمله قابلیت‌های جذاب این بازی و دنیای تعاملی آن است (ناگفته نماند شخصیت اصلی بازی نیز از همین طریق ارتقا پیدا می‌کند).

ساختار جریکو سیتی در The Surge 2 تیره و تار است و بازیکن می‌تواند محیط‌های مختلف را بگردد و با NPCهای بازی تعامل داشته باشد و ماموریت از آن‌ها بگیرد. در حرکتی مشابه با فرام سافتور بازیکنان می‌توانند یک گرافیتی از خود در جریکو سیتی به جای بگذارند و بازیکنان دیگر هم می‌توانند آن طرح را ببینند. The Surge 2 یک سیستم جاخالی دادن هم دارد که کامبت بازی را چندین پله ارتقا داده و چالش‌های مخصوصی به گیم‌پلی اضافه می‌کند.

rsz_ss_d5b6edd94e77ba6db31c44d8a3c09d807ab277511920x1080
Hollow Knight

ممکن است برخی اعتراض کنند که Hollow Knight یک بازی سولزلایک نیست، اما کامبت، گیم‌پلی و باس‌فایت‌های چالش برانگیزش آن را در جایگاهی مشابه سولزبورن‌ها قرار می‌دهد. بازیکنان نباید گول ظاهر جذاب و زیبای قهرمان Hollow Knight و تم کارتونی بازی را بخورند، این بازی می‌تواند آن قدر شما را محدود کند که حسابی مایوس شوید. طراحی بصری Hollow Knight باعث می‌شود تا بازی متمایز از دیگر آثار مترویدوانیایی شود و از همان ابتدا به عنوانی خاص و منحصر بفرد بدل شد.

دنیای خاص این بازی وسعت زیادی دارد و در خلال بازی شما می‌توانید مدت زیادی را صرف جستجو در هزارتوها و محیط‌های تنگ و بسته کنید. دنباله این بازی که Hollow Knight: Silksong نام دارد در حال حاضر در دست توسعه است و قرار است تا شخصیت اصلی و محیط بازی به کلی تغییر کند. طرفداران این بازی حسابی هیجان زده هستند و می‌خواهند ببیند آیا بازهم شاهد دنیایی آلوده به حشرات خواهند بود یا اینکه بازی بیشتر دشمنانی مانند Dark Souls دارد.

rsz_2018-12-20-18_11_39-ashen-e1546207071515
Ashen

دنیای جهان‌باز و گسترده Ashen به لطف گرافیک منحصر بفرد و طراحی خاص‌اش حالا به معنای واقعی کلمه زنده است. بازی اکشن نقش‌آفرینی A44 و آناپورا اینترکتیو در دنیایی تاریک و بی‌نور جریان دارد که مردم سعی دارند دنیایی جدید برای خود پیدا کنند و هم می‌توانند با هم برای رستگاری کار کنند و یا در مقابل یکدیگر قرار بگیرند و دنیای خود را تصاحب کنند.

سبک cel-Shaded کاملا متمایز از دیگر سبک‌های حال حاضر صنعت بازی حرکت می‌کند. در حین پیشبرد بازی شما باید با بسیاری از هیولاهای اساطیری مبارزه کنید که حال و هوای خاصی به بازی می‌بخشد. Ashen برداشت جدید از فرمول سولزلایک است و در میان بهترین بازی‌های مستقل چند سال اخیر قرار می‌گیرد.

rsz_ss_effd33d4b798698bec179a5721dfba527e8432f01920x1080
Star Wars Jedi: Fallen Order

بازی‌های زیادی در دنیای Star Wars در طول این سال‌ها منتشر شده اند و بسیاری از آن‌ها هم توانستند نظر منتقدان را جلب کنند و هم به عناوین بزرگ و محبوبی بدل شوند و حسابی در کانون توجهات قرار بگیرند. این بازی‌ها شامل ژانرهای مختلفی می‌شدند، اما ساخته اکشن ماجراجویی ریسپاون انترتینمنت، Star Wars Jedi: Fallen Order یکی از بهترین بازی‌های ساخته شده بر اساس دنیای Star Wars است. همچنین این بازی یکی از بهترین سولزلایک‌های ساخته شده در چند سال اخیر است و داستان جالبی درباره Jedi فراری و نبرد با شمشیرهای نوری تعریف می‌کند.

توانایی سیو کردن بازی در نقاطی خاص و مشخص، حمله دشمنان وقتی «کال»، شخصیت اصلی بازی، لحظه‌ای مدیتیشن می‌کند و البته درگیری‌های سخت و نفس‌گیر که نیازمند تسلط کامل بر روی کامبت بازی است از جمله الهامات این بازی از فرام سافتور است. Star Wars Jedi: Fallen Order سیستم تنبیهی سولزلایک را با یک عنوان علمی تخیلی فضایی ترکیب کرده و شما در سیارات مختلف این بازی می‌توانید به خوبی گشت و گذار کنید و با محیط بازی تعامل داشته باشید.

موارد گفته شده تنها بخشی از عناوینی بودند که ساختاری سولزلایک داشتند. Elden Ring به همه ثابت کرد که سولزلایک بودن باعث فروش کم نمی‌شود. نظر شما در این باره چیست؟ آیا به بازی‌های سولزلایک علاقه دارید؟

منبع : gamerant

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *