مجله بازی

تاریخچه سری بازی های Tekken

سری بازی های تیکن

تاریخچه سری بازی های تیکن

سری بازی های تیکن بازی‌ های فایتینگ یا مبارزه‌ ای، از جمله مهم‌ ترین و محبوب‌ ترین بازی‌ هایی هستند که گیمرها توجه ویژه‌ ای به آنها دارند. در طول تاریخ انواع بازی‌ های فایتینگ در شکل و شمایل مختلفی به بازار عرضه شدند و هیجان خاصی را به زندگی گیمرها بخشیده‌اند. در این میان یک‌سری از بازی‌ ها بیشتر از سایرین مورد توجه واقع شده و حتی با زندگی برخی از گیمرها پیوند خوردند. یکی از این بازی‌ های محبوب، سری بازی های تیکن (Tekken) است.

سری بازی های تکن یکی از بهترین و محبوب‌ ترین بازی‌ های مبارزه‌ ای تاریخ است که از سالیان دراز مهمان کنسول‌ های بازی گیمرها بوده است. این بازی که از همان آغاز تا به امروز نسخه‌ های جدیدی از خود را به نمایش گذاشته است؛ همچنان یکی از محبوب‌ ترین بازی‌ های این سبک به شمار می‌آید. اگر تاریخچه تیکن را نگاهی بیندازید؛ قطعاً به ارزش و اهمیت آن پی خواهید برد.

نسخه‌ های مختلف بازی، تحولات ایجاد شده، شخصیت‌ های جدید، جایزه‌ های مختلف و… همواره جذابیت و هیجان سری بازی های تیکن را افزایش داده است در ادامه این مقاله قصد داریم تاریخچه سری بازی های تیکن را مورد بررسی قرار دهیم تا بیشتر از پیش با سیر تحول آنها آشنا شوید. پس اگر از آن دسته افرادی هستید که عشق خاصی نسبت به سری بازی های Tekken دارید؛ تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

سری بازی های تیکن

Tekken 1؛ رقابت تنگاتنگ نامکو با سگا

ساخت سری بازی‌ های Tekken در اوایل دهه 90 میلادی توسط یکی از معتبر ترین شرکت‌ های ژاپنی یعنی نامکو آغاز شد. در ابتدا هدف آنها ایجاد یک بازی فایتینگ به اسم تیکن نبود؛ اما حرکاتی که از سوی سگا انجام شد؛ شرکت نامکو را وادار کرد تا برای رقابت با سگا، یک بازی فایتینگ سه‌ بعدی ایجاد کند.

در دهه 90 میلادی شرکت نامکو رقابت تنگاتنگی با سگا داشت. زمانی که نامکو متوجه شد سگا قصد ایجاد عنوانی سه‌ بعدی با نام Virtua Fighter را دارد؛ سریعاً تصمیم گرفت که یک بازی فایتینگ ایجاد کند و این آغاز سری بازی های تیکن بود. آقای شیگیچی ناکامورا وظیفه مدیر تحقیقات این پروژه مهم را در دست گرفت و با تمام توان سعی کرد عملکرد بهتری نسبت به سگا ایجاد کند.

سری بازی های تیکن

ساخت بازی Tekken

در همان روز های آغازین کار یعنی در سال 1993، آقای شیگیچی ناکامورا اولین اقدام خود یعنی ملاقات با پدر پلی‌ استیشن را انجام داد. ملاقات آقای ناکامورا با کن کوتاراگی باعث شد توسعه برد مشترکی به نام Namco System 11 را انجام دهند. انجام این کار، به‌ خوبی نامکو را برای رقابت با سگا آماده کرده بود و در نتیجه سری بازی های تیکن به وجود آمد.

شرکت نامکو با استفاده از برد پروژه آزمایشی خود برای تست حالت‌ های سه‌ بعدی، تصمیم گرفت بازی خود را با نام جهانی سری بازی های Tekken وارد بعد جدید کند. درست در زمانی که نامکو مشغول کار بر روی پروژه تیکن بود؛ سگا خبری منتشر کرد که برنامه‌ های نامکو را تغییر داد. همین امر باعث شد که شرکت نامکو بازی تیکن را روی آرکید برد جدیدی به نام Namco System 22 منتشر کند.

نام گذاری سری بازی های تیکن

نکته مهمی که درباره نام‌گذاری سری بازی های تیکن باید بدانید این است که ابتدا قرار بود این بازی با نام Rave Wars وارد بازار شود؛ اما تغییر نام بازی آن‌قدر دیر اتفاق افتاد که در نمایشگاه AMOA (1994( با نام Rave Wars معرفی شد. البته از همان ابتدا مردم ژاپن این بازی را با نام مشت آهنین می‌شناختند؛ اما با ارائه نسخه‌های غربی، تمام مردم جهان این بازی را با اسم تیکن شناختند.

سری بازی های تیکن

شباهت Tekken به بازی سگا

در سری بازی‌ های تیکن، بازی تیکن شباهت زیادی به نماینده سگا داشت. به همین دلیل بیشتر افراد با این سؤال مواجه شدند که تفاوت تیکن با Virtua Fighter چیست؟ در آن زمان آقای سه ایچی ایشی (استاد ساخت بازی‌ های فایتینگ) که به تیم سازنده تیکن پیوسته بود و دیگر کارگردانی بازی‌ های سگا را بر عهده نداشت؛ این سؤال را اینگونه پاسخ داد: بازی تیکن شباهت زیادی با Virtua Fighter دارد؛ اما تیکن از لحاظ نرخ پخش، بافت‌ها و جزئیات تقریباً برتری دوبرابری نسبت به Virtua Fighter دارد.

موفقیت‌های Tekken1

بعد از اینکه در سال 1994 توسعه بازی Tekken1 به اتمام رسید؛ آن را روی دستگاه آرکید نامکو منتشر کردند. درست یک سال بعد از انتشار بازی، تیکن برای دستگاه پلی‌ استیشن هم در دسترس قرار گرفت. در آن زمان منتقدین، امتیاز 97 را به این بازی محبوب از سری بازی های تیکن داده و از آن در مقام نامزدی نوآورانه‌ترین تکنولوژی جدید نام برند.

بازی تیکن علاوه بر به‌دست‌آوردن نظر منتقدین، توانست موفقیت مالی چشمگیری هم پیدا کند. این بازی بسیار محبوب، بعد از انتشار تا مدت زیادی در لیست پرفروش‌ترین بازی‌های آمریکا قرار داشت.

سری بازی های تیکن

ساخت Tekken 2 و ادامه موفقیت‌ ها

هنگامی که ساخت بازی تیکن یک موفقیت‌ های زیادی به دست آورد؛ نامکو خیلی سریع و در سال 1995 بازی Tekken 2 را به بازار عرضه کرد. بازی Tekken 2 مانند Tekken 1 روی برد Namco System 11 برای سیستم آرکید طراحی شد. بعد از گذشت یک سال، بالاخره تیکن دو از سری بازی های تیکن برای بازی پلی‌ استیشن هم در دسترس قرار گرفت و گیمر ها توانستند این بازی را روی کنسول محبوب خود اجرا کنند.

یکی از ضعف‌ هایی که باعث انتقاد افراد از تیکن دو شد؛ کیفیت ظاهری شخصیت‌ های بازی بود. در آن زمان به دلیل محدودیت سخت‌ افزاری و تکنولوژی، به شرکت نامکو اجازه تغییر و انقلاب عظیم در ظاهر شخصیت‌ ها را نداد. البته جدا از کیفیت ظاهر شخصیت‌ها و جزئیات بدن آنها، نامکو 8 شخصیت جدید به بازی تیکن خود از سری بازی های تیکن اضافه کرد تا همچنان جذابیت آن را بالا نگه دارد. همچنین لازم به ذکر است که اضافه‌کردن چندین حرکت جدید برای شخصیت‌های بازی، بیشتر از پیش توجه گیمرها را به خود جلب کرد؛ اما ابن حرکات برای تمام شخصیت‌ ها تعریف نشده بود.

در کنار این ویژگی‌ ها، تیم توسعه‌ دهنده تیکن، حالات جدیدی به بازی اضافه کردند که یکی از مهمترین آنها مبارزه بدون وقفه بود. یعنی کاربر می‌توانست بدون وقفه در برابر تعداد بی‌نهایت کاراکتر قرار بگیرد و به‌نوبت آنها را شکست دهد. از جمله مهمترین شخصیت‌ های Tekken2، می‌توان به Alex، Angel، Baek Doo San، Bruce Irvin، Jack-2، Jun Kazama، Lei Wulong و Roger اشاره کرد.

با اینکه منتقدان به نسبت نسخه اول امتیاز کمتری به تیکن دو دادند؛ اما افتخارات، جوایز متعدد و فروش مالی بسیار زیاد نشان از محبوبیت این بازی و رضایت گیمرها داشت. این بازی در سال 1996 در گیم پرو به‌ عنوان بهترین بازی فایتینگ شناخته شد تا بیشتر از پیش ارزش‌ های خود را به رخ منتقدان بکشاند. در نهایت Tekken 2 هم با حضور روی پلتفرم‌ های پلی‌ استیشن، آرکید نامکو و زیبو به داستان خود پایان داد و جایگاه خود را در سری بازی های تیکن محکم کرد.

سری بازی های تیکن

Tekken 3 و رقابت با بزرگان جهان

سرانجام در سال 1997 بدون حضور آقای سه ایچی ایشی در تیم توسعه، شرکت نامکو نسخه سوم بازی Tekken را به بازار ارائه کرد. در این نسخه از سری بازی های تیکن، جلوه‌ های بصری پیشرفت خاصی کرد و دوباره چندین شخصیت دیگر با داستان‌های خاص خود به بازی اضافه شدند. در نهایت نسخه Tekken 3 با اضافه‌ شدن 18 شخصیت جدید که بعضی از آنها عنوان کاراکتر مخفی را داشتند؛ در اختیار گیمرها قرار گرفت.

تنوع شخصیت‌ های Tekken 3 یکی از بهترین نکات این بازی بود که گیمرها با آن ارتباط خاصی برقرار کردند. این نسخه از سری بازی های تیکن هم مانند سایر نسخه‌ های خود، ابتدا برای آرکید و سپس برای پلی‌ استیشن در دسترس قرار گرفت. نکته مهمی که در نسخه Tekken 3 وجود داشت؛ بالا بودن تعداد شخصیت‌ ها و حرکات مختص به آنها بود. شرکت نامکو با استفاده از تکنولوژی پیشرفته‌ تر، جزئیات شخصیت‌ های مبارز و مراحلی که گیمر باید سپری می‌کرد را بهبود بخشید و برای هرکدام از آنها فنون خاصی از مبارزه را ایجاد کرد.

بالاخره تیکن 3 با کسب امتیاز متا 96، فروش بیش از 8 میلیون واحدی، انتخاب به‌ عنوان بهترین بازی فایتینگ و انتخاب به‌ عنوان بازی سال فایتینگ به کار خود پایان داد.

سری بازی های تیکن

ساخت Tekken با عناوین فرعی

شهرت Tekken با ساخت نسخه سوم به اوج خود رسید. اما از آنجاییکه شرکت نامکو نمی‌ خواست از شهرت بازی کاسته شود و سایر کنسول‌ ها هم بتوانند از این بازی بهره ببرند؛ ساخت بازی تیکن با عناوین فرعی را در دستور کار قرار داد.

Tekken Card Challenge در سال 1999 برای کنسول دستی واندرسوآن (WonderSwan) و Tekken Tag Tournament در سال 1999 و 2000 برای آرکید و نماینده سونی عناوین فرعی سری بازی های تیکن بودند که اولی فقط برای مردم ژاپن و دومی برای تمام مردم جهان در دسترس قرار گرفت. جذابیت هرکدام از این نسخه‌ ها باعث شد که اوایل سال 2000 میلادی، شهرت Tekken بیشتر شود.

همچنین لازم به ذکر است که نسخه فرعی Tekken Advance هم با هدف انتشار روی کنسول نینتندو ساخته شد. اما ویژگی‌های کنسول نینتندو باعث شد که تعداد شخصیت‌ ها کاهش پیدا کند.

سری بازی های تیکن

اوج ریسک‌ پذیری با ساخت Tekken 4

بعد از گذشت مدت کوتاهی و انتشار نسخه‌های فرعی سری بازی های تیکن، وقت آن رسیده بود که دوباره نسخه اصلی و ارتقا یافته آن وارد بازار شود. شرکت نامکو سرانجام در سال 2001 نسخه Tekken4 را برای دستگاه بازی آرکید و در سال 2002 برای دستگاه پلی‌استیشن ساخت.

هدف نامکو از ساخت نسخه جدید تیکن تنها سود مالی نبود؛ این شرکت می‌خواست با ارائه یک بازی بهتر و قوی‌تر، همچنان به موفقیت‌های خود اضافه کند. آقای کاتوهیرو هارادا که در مجموعه‌های قبل کارگردانی این بازی را بر عهده داشت؛ با استفاده از تجربه خود در هنگام ساخت Tekken Tag Tournament، میزان ریسک‌پذیری را بالاتر برد.

نامکو در ساخت تیکن چهار، دوباره شخصیت‌های جدید خلق کرد؛ اما برای اینکه جذابیت سری بازی های تیکن را بالاتر ببرد؛ ارتباط این شخصیت‌ها را با شخصیت‌های قبلی حفظ کرد. برای مثال یکی از شخصیت‌های جدید بازی به اسم Christie Monteiro، باید به دنبال استاد و دوستش Eddy Gordo برود.

نکته منفی این بازی که تعجب گیمرها را به همراه داشت؛ شباهت زیاد سبک مبارزه شخصیت‌ها با همدیگر بود. با اینکه در نسخه قبل هرکدام از مبارزها سبک خاص خود را داشتند؛ اما در این نسخه شاهد چنین چیزی نبودیم. البته پیشرفت‌های چشمگیر بازی Tekken4 از لحاظ گرافیکی و محیط بازی، حسابی کاربران را غافلگیر کرد.

شرکت نامکو محیط بازی را تغییر داده و صرفاً از یک تصویر زمینه استفاده نکرده است. محیط بازی Tekken4 کاملاً روی بازی اثرگذار است؛ یعنی افراد می‌توانند با استفاده از ابزار موجود در محیط بازی، فرصت‌های ویژه‌ای برای خود خلق کنند.

با اینکه امتیاز متای Tekken4 به نسبت نسخه قبل کمتر بود؛ اما سطح گرافیکی بالا، ایجاد شخصیت‌های جدید، محیط بازی جدید و سایر ویژگی‌های دیگر، باعث شد که جوایز و افتخارات زیادی کسب کرده و همچنان یکی از بهترین و محبوب‌ترین سری بازی های تیکن جهان شناخته شود.

سری بازی های تیکن

ساخت Tekken 5 به همراه ایده‌های جذاب

ساخت بازی Tekken5 با دهمین سالگرد سری بازی های تیکن همراه شد. شرکت نامکو در سال 2004 بازی Tekken5 را برای دستگاه آرکید و یک سال بعد یعنی 24 فوریه 2005 برای دستگاه پلی‌استیشن منتشر کرد. برای ساخت این نسخه از بازی تیکن، ماساهیرو کیموتو و کاتسوهیرو هارادا با همدیگر همکاری کردند تا یک بازی شایسته و درخشان به بازار عرضه کنند.

فرایند ساخت نسخه پنجم سری بازی های تیکن با حذف گیم‌پلی نسخه چهارم آغاز شد. توسعه‌دهندگان Tekken5 تصمیم گرفتند در نسخه جدید، از ایده‌های بهتری و تازه‌تری استفاده کنند. یکی از مهم‌ترین ایده‌هایی که در Tekken5 ارائه شد؛ امکان شخصی‌سازی کاراکترهای بازی بود که حسابی مورد استقبال گیمرها قرار گرفت. حضور 32 شخصیت مختلف که 7 مورد آنها جدید بودند؛ این امکان را برای گیمرها بیشتر از پیش جذاب می‌کرد.

در نهایت نامکو با استفاده از ایده‌های خود و شخصیت‌های جدید و قدیمی سری بازی های تیکن، توانست به اهداف خود برسد. با اینکه تیکن پنج نمره درخشان منتقدان تیکن سه را نگرفت، اما در طرف مقابل با کسب افتخارات و موفقیت‌های مختلف، توانست همچنان خود را به‌عنوان یکی از بهترین‌های جهان معرفی کند. Tekken5 توانست آمار 8.2 میلیون واحد فروش در سال را به ثبت برساند و از این لحاظ هم پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد.

اکنون که تیکن در اوج شهرت خود به سر می‌برد؛ نامکو دوران جدیدی را برای بازی محبوب خود آغاز کرد. این شرکت در سال 2006، نسخه فرعی تیکن پنج به اسم Dark Resurrection را به بازار عرضه کرد. لازم به ذکر است که این نسخه فرعی، برای پلتفرم‌های PSP و پلی‌استیشن 3 ارائه شد.

سری بازی های تیکن

Tekken 6؛ تجربه‌ای جذاب برای گیمرها

بعد از تجربه موفق نامکو در ارائه Tekken5، بدون هیچ وقفه زمانی ساخت Tekken6 هم استارت زده شد. شرکت نامکو در سال 2007 نسخه Tekken6 را برای دستگاه‌های آرکید آماده کرد و دو سال بعد برای کنسول‌های ایکس‌باکس 360، پلی‌استیشن 3 و psp در دسترس قرار گرفت.

ابتدا که تریلر نسخه ششم منتشر شد؛ بسیاری از گیمرها از آن انتقاد کرده و بازخورد منفی زیادی به شرکت نامکو داد. اما با ارائه بازی و ایده‌های بسیار زیبایی که در آن به کار برده شد؛ نظر کاربران کاملاً عوض شد. توسعه‌دهندگان این بازی با تغییراتی که ایجاد کردند؛ نظر کاربران قدیمی و جدید را جلب کردند.

بهبود سیستم شخصی‌سازی مبارزان، تنوع بالا در حرکات مبارزین، سطح گرافیکی بالا، توجه به جزئیات، تنوع استیج‌های مبارزه، مدل‌های آسیب خوردن، موسیقی و شخصیت‌های جدید از جمله ویژگی‌های خاصی بودند که در تیکن 6 از سری بازی های تیکن خودنمایی می‌کردند.

در یافت امتیاز متا 80، انتخاب به‌عنوان بهترین بازی فایتینگ psp از نگاه رسانه‌ها و مخاطبان و فروش جهانی بیش از 3.5 میلیون نسخه مهم‌ترین دستاوردهای بازی Tekken6 بودند.

بازخوردهای بسیار خوبی که Tekken6 گرفت، باعث شد که در سال‌های بعد نسخه‌های فرعی مختلفی مانند Tekken Hybrid، Tekken Tag Tournament 2، Tekken 3D: Prime Edition، Street Fighter X Tekken و Tekken Revolution منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان به تیکن قرار بگیرد.

سری بازی های تیکن

Tekken 7 با کاراکتر های جدید

بعد از انتشار نسخه‌های فرعی متعددی از بازی تیکن، سرانجام شرکت ژاپنی نامکو جدیدترین نسخه بازی یعنی Tekken7 را از سری بازی های تیکن منتشر کرد. این بازی در سال 2015 برای دستگاه آرکید و در سال 2017 برای دستگاه کنسول و رایانه‌ها منتشر شد. تیم کارگردانی قوی که رهبری آن بر عهده هارادا بود؛ توانست به بهترین شکل ممکن این بازی را به بازار عرضه کرده و حسابی توجه مخاطبان خود را جلب کند.

نامکو برای ساخت Tekken7، علاوه بر شخصیت‌های قبلی، 18 کاراکتر جدید به بازی اضافه کرد. برخی از این کاراکترها با ظاهری جدید وارد بازی شدند؛ اما برخی دیگر کاراکتر بازی‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی بودند. شخصیت‌هایی چون ناکتیس، آکوما و یا نیگان که به ترتیب از بازی‌های Street Fighter، Final Fantasy XV و سری واکینگ دد به دنیای Tekken7 اضافه شدند.

نسخه پلی‌استیشن 4 و رایانه شخصی امتیاز متا 82 و نسخه ایکس باک وان امتیاز متا 81 را گرفتند. از دیگر افتخارات Tekken7، می‌توان به کسب عنوان بهترین بازی فایتینگ و چندنفره، نامزد بهترین بازی فایتینگ رویداد گیم اواردز و فروش بیش از 9 میلیون نسخه در بازار جهانی اشاره کرد.

همچنین لازم به ذکر است که به‌روزرسانی‌های مختلفی برای بازی Tekken7 منتشر شد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به Galaga: TEKKEN Edition و Tekken 7: Fated Retribution اشاره کنیم.

سری بازی های تیکن

Tekken 8 آخرین نسخه

Tekken 8 یک بازی جدید در سری بازی‌های مبارزه‌ای تیکن است که توسط Bandai Namco Studios و Arika توسعه داده شده و توسط Bandai Namco Entertainment منتشر خواهد شد. این بازی هشتمین نسخه اصلی و دهمین نسخه کلی در سری بازی‌های تیکن است و قرار است بازی Tekken 8 برای PS5، ایکس باکس و PC منتشر شود.

با استفاده از Unreal Engine 5 و به طور انحصاری در دسترس برای PS5، Xbox Series X|S و PC Digital، Tekken 8 به حداکثر قابلیت‌های سخت‌افزار و فناوری‌های نسل جدید می‌رسد. بازی دارای مدل‌های شخصیت با کیفیت بالا است که از ابتدا ساخته شده‌اند و دارای پوست و مو با کیفیت بالا هستند، همچنین دارای گرافیک فوق العاده‌ای مانند عضلات که برای نشان دادن حرکات شخصیت تغییر می‌کنند.

جدیدترین قسمت این سری با گرافیک پیشرفته و رقابت‌های قدرتمند جدید به بازار می‌آید. در پایان Tekken 7، اشاره شده بود که این نسخه جدید به روبرو شدن پدر و پسر Kazuya Mishima و jin Kazama تمرکز خواهد داشت.

سری بازی های تیکن

سخن نهایی

بدون شک بازی Tekken یکی از بهترین و محبوب‌ترین بازی‌های تاریخ از سری بازی های تیکن است. از سال 1994 تا به امروز نسخه‌های بسیار زیادی از این بازی منتشر شده است که همواره رضایت گیمرها را به بهترین شکل ممکن جلب کرده است.

در این مقاله به طور کامل تاریخچه ساخت Tekken را مورد بررسی قرار دادیم تا بیشتر از پیش با شرکت سازنده آن و تمامی نسخه‌های منتشر شده در سالیان اخیر آشنا شوید. اگر بعد از خواندن این مطلب همچنان درباره سری بازی‌های Tekken سؤالی داشتید؛ از طریق کامنت‌ ها یا بخش چت آنلاین با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *