اخبار, مجله بازی

نمرات بازی THE CALLISTO PROTOCOL منتشر شد

نمرات بازی THE CALLISTO PROTOCOL

نمرات بازی THE CALLISTO PROTOCOL

بازی جدید خالق عنوان Dead Space  بعد از مدت‌ها انتظار بالاخره منتشر شد. عنوان THE CALLISTO PROTOCOL یک بازی ترسناک علمی تخیلی است که کارگردانی آن را خالق سری محبوب Dead Space   بر عهده دارد. این بازی توانسته بود با نمایش فضاسازی خاص خود نظر گیمر‌های زیادی را به خود جلب کند. حال بازی بعد از منتشر شدن با نقد‌های متعددی روبه‌رو شده است که خبر از ایرادات اساسی در بازی می‌دهند، اما در عین حال بازی کردن آن  را به عنوان یک ای پی جدید در این سبک پیشنهاد کرده‌ند. در ادامه به خلاصه ای از نمرات بازی THE CALLISTO PROTOCOL می پردازیم

protocol

این بازی با دریافت مجموع نمرات ۷۶ توانسته در رده بازی‌های قابل قبول قرار بگیرد و با وجود انتقادات تند به پرفورمنس بازی، نمرات دریافت شده خبر از یک بازی خوب در سبک علمی تخیلی ترسناک می‌دهند.

وبسایت IGN در خلاصه نقد خود بازی را این‌گونه شرح می‌دهد: « عنوان The Callisto Protocol یک ادمه معنوی موفق از سری Dead Space است، با این حال بازی بیشتر حالت اکشن دارد و یک جهش بزرگ در ژانر هارر حساب نمی‌شود».

وبسایت Game Informer نیز با دادن نمره ۶ به بازی، بازی را یک شکست در این ژانر می‌داند:

« بازی در ادامه دادن راه Dead Space هم موفق است و هم یک شکست مفتضحانه است. The Callisto Protocol بسیاری از کارهایی که Dead Space انجام داده بود را انجام می‌دهد و در بازی لحظات خوشاید و حتی بسیار ترسناکی وجود دارند. من با ادامه معنوی بودن این بازی مشکلی ندارم، اما این بازی در اساس خود دارای مشکلات و بهم‌ریختگی‌های بسیار زیادی است. اگر دنبال این هستید که ببینید ژانر علمی تخیلی ترسناک تا چه حد از سال ۲۰۰۸ پیشرفت کرده، The Callisto Protocol عنوانی نیست که بتوانید این موضوع را از آن بفهمید.»

وبسایت های دیگر نیز نظر مثبت‌تری به بازی داشتند. به عنوان وبسایت پی سی گیمر بازی را اینگونه نقد کرده است: « بازی مودی و نامنظم است، با این حال چیزی است که انتظارش را داشتیم. The Callisto Protocol بازی‌ایی نیست که با فرمول ژانر وحشت بازی کند، در عوض از کلیشه ها استفاده می‌کند تا یک داستان علمی تخیلی را به گوش مخاطب برساند».

The-Callisto-Protocol-review-12_sZSIK2b

وبسایت گیم اسپات نقدی مفصلی از بازی داشته و در بیشتر جهات از بازی راضی نبوده است. منتقد بازی در این باره می‌گوید: « به طور کلی مواردی که در The Callisto Protocol وجود دارند به ندرت کنار همدیگر قرار می‌گیرند تا یک بازی یک‌پارچه بسازند. طراحی دشمنان و سیستم مبارزه‌ی بازی به صورتی است که لحظات هیجان انگیزی را رقم می‌زند مخصوصا زمانی که با چندین دشمن سر و کار دارید، اما متاسفانه بازی شما را در جاهای تنگ زندانی می‌کند و باس فایت های تکراری را با شما روبه رو می‌کند. داستان بازی بجز توییست آخر چیز خاصی ندارد. در کنار داشتن موشن کپشن بسیار خوب و صدا گذاری زیبا، بازی می‌توانست از المان های مختلف سبک بقا استفاده کند اما متاسفانه بسیار از این وادی دور می‌شود و این موضوع به داستان‌گویی بازی ضربه‌ی بزرگی وارد می‌کند».

وبسایت VGC نیز درباره بازی نظر خنثی داشته و آن را فاقد ایده های جدید می‌داند: « می‌توانم بگویم که بازی ادامه‌ی موفقی از سبک Dead Space است. اما این کافی نیست، بازی به جای وارد کردن ایده های جدید به کلیشه های داستانگویی می‌چسبد و این موضوع باعث می‌شود تا هیج ایده‌ی جدیدی در بخش داستانگویی دیده نشود. همچنین مبارزات بازی بعد از یک مدت رو به فرسایش می‌رود و این چیزی نبود که از خالق این سری انتظارش را داشته باشیم».

 احتمالا مثبت‌ترین نقد بازی در بین وبسایت های معتبر متعلق به Push Square است که به بازی نمره ۷ را داده است. منتقد بازی را اینگونه شرح می‌دهد: « The Callisto Protocol به طور کلی بازی خوبی است که در بهترین حالتش می‌توانید رگه‌هایی از سبک بقا و علمی تخیلی را حس کنید. در هر حال، نمی‌توانیم از این فکت چشم پوشی کنیم که بازی برای اینکه خودش باشد زیادی کوچک است. استفاده‌ی زیاد از مکانیک های Dead Space باعث شده تا تمام مدت با خود بگویید که من اینجا بودم و این کار را انجام داده‌م. این موضوع همراه با فریم ریت بسیار بد و داستان ضعیف باعث می‌شود تا این بازی به یک بازی صرفا خوب بدل شود و عالی نباشد.»

The-Callisto-Protocol-Leaks

بنظر می‌رسد که بازی در هسته‌ی خود دچار مشکلات زیادی است، همان‌گونه که در اکثر نقد‌ها مشاهده می‌شود بسیاری از منتقدین از مبارزات بازی تعریف کرده‌ند و داستان را نقطه ضعف بزرگ بازی می‌شمارند. با این حال، احتمالا تجربه‌ی بازی برای باقی گیمر‌هایی که سری Dead Space را تجربه نکرده‌ند حرفی برای گفتن دارد، زیرا عده‌ی زیادی بازی را به تکرار فرمول این سری متهم کرده‌ند و بنظرشان بازی دارای ایده‌های جدیدی نیست. بازی در وبسایت استیم نیز از طرف کاربران با نمرات بسیار پایینی روبه رو شده است که بنظر می‌رسد به دلیل پورت بد بازی روی نسخه‌ی رایانه‌های شخصی باشد. باید دید که استدیو و تهیه کنندگان دست به ساخت قسمت دوم بازی خواهند زد یا خیر!

این بازی هم اکنون برای کنسول‌های نسل هشت، نه و رایانه‌های شخصی در دسترس است. شما می توانید دیسک و اکانت ظرفیتی این بازی را از فروشگاه نخل مارکت خریداری کنید یا هم اکنون در نخل پلاس به صورت آنی به تجربه بازی بپردازید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *