مجله بازی, آموزش, مقالات

تفاوت ریجن های PS5 در چیست؟ (آپدیت شده)

ریجن های ps5

نگاهی به ریجن های PS5

 از همان آغاز کار کنسول‌ ها در دنیا بحث ریجن همیشه برای گیمر‌ های یک مشکل بود، زیرا کنسول‌ های نسل ششمی دارای ریجن‌ های متفاوتی بودند و فروشندگان و خریدار را گیج می‌کردند.

خوشبختانه از نسل هفتم و با آمدن کنسول PS3، مفهوم ریجن تا حد زیادی کمرنگ شد اما به دلیل اینکه در ایران و فروشگاه‌ های آن از زمان قدیم اینگونه برداشت می‌شد که ریجن های PS5 متفاوت می‌توانند برای گیمر‌ها ایجاد محدودیت کنند، هنوز بعد از گذشت چندین سال فروشندگان کنسول‌ ها معمولا روی ریجن کنسول مانور می‌دهند تا شما را متقاعد کنند که مبلغ بیشتری برای نوع خاصی از ریجن بپردازید.

این در حالی است که حتی در نسل قبلی و روی کنسول PS4 نیز محدودیتی برای ریجن وجود نداشت. حال که وارد دوران جدید کنسول‌ ها شده‌ ایم دوباره شاهد این هستیم که بسیاری از فروشندگان برای بالا کشیدن قیمت‌ ها انواع مختلف ریجن و کد‌ها را بهانه می‌کنند که کار بسیار غیر حرفه‌ ای و ناپسندی است، زیرا ریجن های PS5 و کد متفاوت در کنسول PS5 هیچ تفاوتی باهم ندارند و صرفا برای شناسایی محل تولید کنسول استفاده می‌شوند.

ریجن

تفاوت ریجن های PS5 با یکدیگر

در کنسول PS5 مانند بسیاری از کنسول‌ های دیگر ریجن ها به چند دسته‌ی آمریکا، اروپا، ژاپن و… دسته‌بندی می‌شوند که معمولا با اعداد 1 و 2 و گاهی 3 نیز شناخته می‌شوند.

تولید کنسول PS5 و اصولا هر کنسول دیگری بیشتر در چین انجام می‌شود و این ریجن های PS5 صرفا برای پخش کردن کنسول در نقاط خاص دنیاست و اینکه معمولا کشور های مختلف قوانین و استاندارد های خاص خود را دارند؛ این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که تمامی کنسول‌ های تولید شده چه در سخت افزار و چه در نرم‌ افزار باهم یکی هستند و کوچکترین تفاوتی باهم ندارند.

خوشبختانه در کنسول PS5 برخی از تفاوت‌ های PS4 برداشته شده و دیگر نیاز نیست نگران تفاوت مشهودی بین ریجن‌ها باشید. یکی از این تفاوت‌ها که تنها در کنسول PS4 وجود داشت برعکس بودن دکمه‌ی دایره و ضربدر بود که تنها در ریجن ژاپن دیده می‌شد.

خوشبختانه دیگر از این تفاوت در ریجن ژاپن و سایر ریجن های PS5 خبری نیست و کنسول PS5 به صورت یک پارچه، چه در نرم افزار و چه در سخت افزار، عرضه می‌شود. شاید تنها تفاوتی که در ریجن‌های مختلف کنسول وجود دارد به قسمت بیرونی بخش ‌آن یعنی بسته‌ بندی مربوط می‌شود.

بسته بندی ریجن‌ ژاپن شامل جعبه‌ یک تیکه و کلفت می‌باشد ولی در بسته‌ بندی سایر ریجن های PS5 از دو جعبه استفاده شده که جعبه بیرونی نازکتر طراحی شده.

توجه داشته باشید که تفاوت ریجن چه در کنسول PS5 و چه در بازی‌ ها هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و اگر ریجن‌ ها بازی‌ ها باهم یکی نباشد بازی بدون هیچ اشکالی اجرا خواهد شد. 

ریجن ها.jpgتفاوت کد‌ها در کجاست؟

در کنسول PS5 برای شناسایی موقعیت جغرافیایی از کد های خاصی استفاده می‌شود. این کدها هیچ ارزش خاصی ندارند و هیچ کدی بر کد دیگر برتری ندارد. شما می‌توانید با مشاهده‌ی جدول بالا طریقه کدگذاری برای منطقه های مختلف رو ببینید.

کد‌ها به این صورت خوانده می‌شوند:

CFI-10XX که به‌ جای XX یک عدد دو رقمی قرار می‌گیرد برای مثال می‌تواند 00 باشد که نماد ژاپن است، 15 باشد که نماد آمریکا و 16 باشد که نماد خاورمیانه و اروپاست. همچنین در انتهای کد حرف A یا B وجود دارد که A نشان دهنده‌ی کنسول استاندارد و B نشان دهده‌ی کنسول دیجیتال است که با توجه به خرید شما می‌تواند متفاوت باشد.

کنسول‌هایی که در ایران به دست ما می‌رسند معمولا CFI-1016A است که نشان دهنده‌ی بخش خاورمیانه و نسخه استاندار است.

اگر کنسول شما کد ژاپن، آمریکا و یا هر کد دیگری که در جدول بالا آمده را دارد هیچ مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد،

در نهایت کدهای مختلف و تفاوت ریجن های PS5 هیچ تاثیری در اجرای بازی‌ها و کیفیت ساخت کنسول ندارد و همچنین مانعی برای اجرای بازی‌های شما نمی‌شود.

* آپدیت

همان طور که می‌دانید برای بازی‌ها و ساختن اکانت بر روی ریجن‌های مختلف کنسول PS5 نیازی به نگرانی نیست و ریجن سخت افزاری کنسول شما بر این موضوع تاثیری ندارد. اما بعد از عرضه دیرهنگام کنسول PS5 در کشور چین صرفا برای این کشور استثنایی به وجود آمد. کنسول‌های ریجن 6 یا همان ریجن چین به صورت قفل شده عرضه می‌شوند و تنها اکانت‌های psn چینی و بازی‌های عرضه شده در این ریجن قابلیت اجرا را دارند.

این اتفاق به دلیل سختگیری‌های داخلی کشور چین اعمال شده و به همین دلیل به تمام گیمر‌های دنیا هشدار داده شده که قبل از خرید کنسول خود مطمعن شوند که کنسولشان نسخه چین نباشد. البته به نظر می‌رسد که کنسول‌های ریجن هنگ کنگ مانند سایر ریجن‌ها محدودیتی ندارند.

 • North America, South America (SIEA)
 • Europe, Africa, Middle East, Oceania (SIEE)
 • Asia (SIE Asia)
 • Japan (SIEJ)
 • South Korea (SIEK)
 • China (CN)

پیشنهادات نخل مارکت

  محصولات مرتبط

   پست های مرتبط

   یک فکر در مورد “تفاوت ریجن های PS5 در چیست؟ (آپدیت شده)

   1. Inception گفت:

    سلام چرا اطلاعات غلط میدید ریجن ها با هم تفاوت دارند برای مثال ریجن ۱۱۱۶ در مقایسه با ۱۰۱۶ وزن سبک‌تر در قیاس با نسخه اولیه آن است. علاوه بر آن ایجاد وایرلس داخلی، ارتقای بخشی از اتصالات بیسیم و همچنین تعویض پیچ‌های پایه‌ای را می‌توان به عنوان تغییرات شاخص این محصول نام برد.
    بررسی کنسول پلی استیشن سری جدید ۱۲
    اولین تفاوت مدل جدید PS5 CFI-1200 مادربورد آن است. که به طور قابل توجهی کوچکتر از مدل های قبلی است.
    هیت سینک مدل جدید حتی کوچکتر از مدل CFI-1100 است. اما حاوی یک لوله حرارتی است که از طرف دیگر سیستم عبور می کند و کارایی را بهتر کرده است.
    محفظه SSD اکنون دارای یک محافظ بهتر است.
    جنس مواد مادربرد و هیت سینک جدید منجر به کاهش وزن حتی بیش از ۰.۲ کیلوگرم می شود.
    قالب پلاستیکی کنسول از سمت داخل صاحب یک محافظ اضافی شده است که مقداری از کاهش وزن را جبران می‌کند.
    باتری CMOS اکنون کاملاً توسط هیت سینک پنهان شده است..
    در طی آزمایشی که در آن هر سه کنسول آزمایشی در حال پخش Astro’s Playroom بودند، مدل اولیه PS5 حدود ۲۱۸ وات برق مصرف می‌کرد. مدل CFI-1100 سال گذشته ۲۲۹ وات و CFI-1200 جدید فقط حدود ۲۰۱ وات مصرف داشت.

    پلی‌استیشن ۵ استاندارد

    مدل CFI-1000A (مدل زمان عرضه) – وزن: ۴.۵ کیلوگرم
    مدل CFI-1100A (مدل سال ۲۰۲۱) – وزن: ۴.۲ کیلوگرم
    مدل CFI-1200A (مدل سال ۲۰۲۲) – وزن: ۳.۹ کیلوگرم
    پلی‌استیشن ۵ دیجیتال ادیشن

    مدل CFI-1000B (مدل زمان عرضه) – وزن: ۹ کیلوگرم
    مدل CFI-1100B (مدل سال ۲۰۲۱) – وزن: ۶ کیلوگرم
    مدل CFI-1200B (مدل سال ۲۰۲۲) – وزن: ۴ کیلوگرم
    همان طور که در لیست بالا مشاهده می‌کنید وزن مدل دیسک خور PS5 در مدل ابتدایی با مدل فعلی حدود ۶۰۰ گرم تغییر کرده است و وزن نسخه دیجیتالی از ۳.۹ به ۳.۴ کیلوگرم رسیده است.
    تغییرات سری ۱۲ پلی استیشن ۵
    به طور کلی هدف از ساخت سری جدید از هر کنسول بازی، پیشرفت، بهبود عملکرد و در نهایت رضایت کاربران است. در سری ۱۲ کنسول پلی استیشن ۵ تغییرات بسیاری به وجود آمده که تجربه بازی های ویدیویی را برای گیمرها لذت بخش تر خواهد کرد. چند نمونه از این تغییرات عبارت اند از:

    کاهش وزن سری ۱۲
    کاهش وزن را می توان به عنوان اولین تغییر مهم این دستگاه بازی دانست. وزن PS5 سری ۱۲، ۲۰۰ گرم نسبت به کنسول سری قبل کاهش یافته است.

    حل مشکل صدای درایور
    در دو سری قبل این کنسول، هنگام اجرای دیسک صداهای آزاردهنده ای به گوش مخاطب می رسید. در این سری قاب های پلاستیکی به کار برده شده در درایور، این مشکل را به خوبی حل کرده است.

    کاهش مصرف برق
    از دیگر تغییرهای مثبت این دستگاه بازی می توان به میزان مصرف برق آن اشاره کرد. در سری ۱۰ این کنسول، مصرف برق ۲۱۸ وات بود و در سری ۱۱ به ۲۲۹ وات رسید. اما در سری ۱۲ پلی استیشن ۵، مصرف برق کاهش چشم گیری داشته و به ۲۰۱ وات رسیده است.

    اضافه شدن لوله حرارتی
    در سری های ۱۰ و ۱۱ هنگام مصرف بیش از حد، حرارت دستگاه تنها در یک نقطه بالا می رفت و به آن فشار وارد می شد. اما در سری ۱۲، با اضافه کردن یک لوله حرارتی این مشکل برطرف شده است. اکنون بعد از مدتی استفاده، حرارت دستگاه بالا می رود اما این حرارت به وسیله ی لوله حرارتی در تمامی نقاط دستگاه پخش می شود؛ در نتیجه از آسیب دیدن کنسول به دلیل بالا رفتن حرارت جلوگیری می شود.

    بهبود عملکرد آنالوگ های دسته
    یکی دیگر از تغییراتی که در سری ۱۲ پلی استیشن ۵ مشاهده می شود، حل مشکل آنالوگ های دوال سنس است. آنالوگ های کنترلر سری ۱۲، بهبود عملکرد قابل توجهی پیدا کرده اند. در نتیجه با این تغییرات هنگام استفاده از آنالوگ ها مشکلات قبل را نخواهید داشت.
    سونی در هر نسخه ی جدیدی که وارد بازار می‌کند بروزرسانی هایی انجام می‎‌دهد و مشکلات نسخه قبلی و ایرات جزئی که ممکن است در سری های قبلی وجود داشته باشد را برطرف می‌کند اما با این حال نمی‌توان گفت که سری ۱۰ و ۱۱ برای خرید گزینه خوبی نیست و صرفا باید سری ۱۲ خریداری شود اما باتوجه به مواردی که در این مقاله گفته شده است خرید PS5 سری ۱۲ گزینه مناسب تری می تواند باشد

    1. سینا گفت:

     سلطان اتفاقا درست گفتن و ریجن ها تفاوتی ایجاد نمیکنن. چیزی که شما بیان کردید و کپی پیست فرمودید مربوط به ورژن هست نه ریجن. ورزن 12 به نسبت ورزن 11 بهینه سازی داشته . باز همین ورژن ، ریجن های مختلف داره و ریجن ها همه ورزن 12 هستند و تفاوتی باهم ندارند. درست بخونید

     1. Inception گفت:

      سلام بله درست فرمودید ولی خب من ورژن 1216 رو فقط دیدم که ریجن اروپاس ورژن 12 ریجن های مختلف رو ندیدم در کل ریجن ها فرقی ندارن ولی در ورژن با هم فرق دارند منم منظورم ورژن بود

    2. احمدددددد گفت:

     سری و ریجن فرق دارن
     سری به معنی دوره تولید کنسوله

     مثلا سری ۱۲ ژاپن یعنی اینکه:
     این ps5 ریجن ژاپن، دوازدهمین دوره ای تولید ps5 در ژاپن است

     1. زهرا گفت:

      من میخوام پلی استیشن ۵بخرم خواهش میکنم منوراهنمایی کنیدمن چه نمونه بگیرم

      1. سینا گفت:

       CF 1216A اروپا
       CF1200A ژاپن

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *