مجله بازی

موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم ( تفاوت آنها )

موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم

موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم (تفاوت آنها)

همه گیمرها برای تجربه بازی راحت و بدون مشکل، به تجهیزاتی با کیفیت و مناسب نیاز دارند. دو مورد از اصلی‌ترین تجهیزات همه گیمرها، موس و کیبورد است که عملکرد آن‌ها، تاثیر زیادی بر فرایند و شیوه آنجا بازی دارد. با توجه به استفاده زیادی که از این دو قطعه سخت‌افزاری می‌شود، باید در هنگام انتخاب آن‌ها دقت کرد و مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب نمود.

به صورت کلی موس و کیبورد، به دو نوع بی‌سیم و با سیم تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارد. اما این سوال اساسی برای بسیاری از گیمرها به وجود می‌آید که موس و کیبورد بی‌سیم تهیه کنند یا با سیم و این دو نوع، چه تفاوت‌هایی با هم دارند.  ما در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم چه تفاوت‌هایی با هم دارند و ویژگی‌های هر کدام را بررسی خواهیم کرد، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم
معرفی موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم و ویژگی‌های آن‌ها

موس و کیبوردهایی که بدون استفاده از هیچ سیم و کابلی به دستگاه‌های دیجیتالی مختلف مانند، گوشی، لپ تاپ، کامپیوتر و غیره متصل می‌شوند، موس و کیبورد بی‌سیم نام دارند.

نحوه اتصال موس و کیبورد بی‌سیم به همه این دستگاه‌های دیجیتالی متفاوت است. برای مثال برخی از آنها بلوتوثی هستند و با بلوتوث متصل می‌شوند و برخی دیگر با یک دانگل وایرلس، اتصال پیدا می‌کنند.

همانطور که گفته شد، موس و کیبوردهای گیمینگ انواع مختلفی دارند. برای مثال، کیبوردهایی که برای گوشی استفاده می‌شوند، سایز کوچک‌تری دارند.

موس و کیبورد بی‌سیم به دلیل اینکه هیچ کابل و سیم اضافی ندارند، از کاربری راحت‌تری برخوردار هستند.اما نکته‌ای که وجود دارد این است که این قطعات بی‌سیم، با استفاده از باتری کار می‌کنند و باید مراقب بود که باتری آن‌ها خالی نشود.

مزایا و معایب موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم

موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم از مزایا و معایب خاص خود برخوردار هستند. بنابراین افرادی که بین خرید موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم به شک افتاده‌اند، بهتر است که ابتدا با مزایا و معایب هر کدام آشنایی داشته باشند. در ادامه مهمترین مزیت‌های موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم بیان شده است.

 • موس و کیبورد بی‌سیم از طراحی و ظاهر زیبا و بدون اتصالات اضافی برخوردار هستند
 • موس‌ و کیبوردهای بی‌سیم، به دلیل عدم اتصال سیم و کابل، عملکرد راحت و بدون دردسری دارند
 • امکان جابه‌جایی و حمل راحت و استفاده بدون محدودیت
 • موس و کیبوردهای وایرلس یا بی‌سیم، مدیریت راحت‌تری دارند و از ظاهر مرتبی برخوردار هستند
 • مصرف انرژی کمتر به دلیل کار کردن با باتری
 • همچنین معایب موس و کیبورد بیسیم به شرح زیر هستند.
 • سرعت عملکرد و مخابره اطلاعات در موس و کیبوردهای بیسیم ضعیف است
 • محدودیت تایم استفاده به دلیل کار کردن با باتری
 • قیمت بالاتر به دلیل داشتن طراحی و تکنولوژی پیشرفته
 • نورپردازی کمتر کیبورد به دلیل استفاده از باتری
موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم
معرفی موس و کیبورد گیمینگ باسیم و ویژگی‌های آن‌ها

به موس و کیبوردهای گیمینگی که به واسطه سیم، کابل یا سوکت به دستگاه‌های جانبی متصل می‌شوند، موس و کیبورد گیمینگ با‌سیم گفته می‌شود. این نوع موس و کیبوردها از گذشته تاکنون وجود داشته‌اند و از عملکرد قوی برخوردار هستند. همچنین این نوع موس‌ و کیبورد از قدرت بالاتری برخورد هستند.

موس و کیبوردهای با‌سیم، به صورت مستقیم با استفاده از کابل usb به دستگاه متصل می‌شود و به همین دلیل از دقت بالایی برخوردار هستند. همچنین موس و کیبوردهای گیمینگ با سیم در مخابره کردن دستورات و اطلاعات به دستگاه، تأخیر کمی دارند. به دلیل طراحی ساده‌تری که این نوع قطعات گیمینگ دارند، هزینه آن‌ها نیز کمتر است.

مزایا و معایب موس و کیبورد گیمینگ باسیم

موس و کیبورد گیمینگ باسیم نیز از مزایا و معایب خاص خود برخوردار هستند که مهم‌ترین مزایای این نوع سخت‌افزارها به شرح زیر است.

 • موس و کیبوردهای گیمینگ باسیم از سرعت و عملکرد بالا و مناسبی برخوردار هستند
 • به دلیل اتصال مستقیم از طریق کابل به دستگاه، دقت این نوع موس و کیبوردها بیشتر است
 • موس و کیبوردهای باسیم تاخیر کمتری دارند
 • هزینه کمتر به دلیل طراحی ساده‌تر
 • میزان نورپردازی کیبوردهای گیمینگ باسیم بیشتر است و این موضوع، ظاهر فضای گیمینگ را جذاب‌تر می‌کند
 • اتصال مداوم و بدون قطعی به دلیل منبع تغذیه مستقیم از پورت USB
 • همچنین معایب موس و کیبورد گیمینگ باسیم به شرح زیر است.
 • اشغال کردن فضای زیاد، به دلیل اتصال باسیم و کابل
 • مزاحمت سیم و کابل‌ها هنگام بازی
 • شلوغ شدن فضای روی میز کامپیوتر و نامرتب شدن فضا
 • محدودیت جابه‌جایی و استفاده، به دلیل کوتاه بودن سیم موس و کیبورد
 • مصرف برق بیشتر به دلیل اتصال مستقیم به دستگاه
موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم
تفاوت موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم و باسیم

اکنون که با ویژگی‌ها و مزایا و معایب هر کدام از انواع موس گیمینگ و کیبورد گیمینگ بی‌سیم و باسیم آشنا شدید، حتماً متوجه تفاوت این دو نوع قطعات شده‌اید. بنابراین گیمرها می‌توانند راحت‌تر انتخاب کنند که موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم را تهیه کنند.

اما ما در ادامه به صورت یکجا به بررسی تفاوت‌های این دو نوع موس و کیبورد نیز پرداخته‌ایم تا تصمیم‌گیری راحت‌تری داشته باشید. بنابراین بعد از مطالعه این تفاوت‌ها، می‌توانید تصمیم قطعی خود را در مورد انتخاب موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم، اتخاذ کنید‌.

ظاهر موس و کیبورد بی‌سیم و با‌سیم

اگر بخواهیم موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم و باسیم را از لحاظ ظاهری با هم مقایسه کنیم، باید بگوییم که ظاهر موس و  کیبورد بی‌سیم بهتر است. زیرا هیچ‌گونه سیم و کابلی برای اتصال موس و کیبورد بی‌سیم استفاده نشده است و این مدل، ظاهر مرتب و شیک‌تری دارد.

عملکرد موس و کیبورد بی‌سیم و باسیم

به صورت کلی موس و کیبوردهای بی‌سیم، از سرعت و عملکرد ضعیف‌تری نسبت به موس و کیبوردهای باسیم برخوردار هستند. دلیل این امر این است که موس و کیبوردهای باسیم به صورت مستقیم به دستگاه وصل شده‌اند و به همین دلیل، سرعت مخابره اطلاعات و عملکرد آن‌ها بهتر و مناسب‌تر است.

موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم
مصرف انرژی موس و کیبورد بی‌سیم و باسیم

همانطور که در این مقاله ذکر شد، موس و کیبورد بی‌سیم با باتری کار می‌کنند. اما موس و کیبورد باسیم، به صورت مستقیم از دستگاه تغذیه می‌کنند. بنابراین اگر انتخاب شما موس و کیبورد بی‌سیم است، باید مراقب باشید که باتری آن را به موقع تعویض کنید تا در حین بازی با اتمام باتری مواجه نشوید. همچنین در صورتی که موس و کیبورد باسیم را انتخاب می‌کنید، باید بدانید که مصرف برق افزایش می‌یابد.

محدودیت جابجایی موس و کیبورد بی‌سیم و باسیم

قاعدتاً می‌توان موس و کیبورد بی‌سیم را به دلیل اینکه سیم و کابلی ندارند و به صورت مستقیم به دستگاه وصل نمی‌شوند، به راحتی و بدون محدودیت جابه‌جا کرد و از فاصله دور نیز از آن‌ها استفاده نمود. اما برای استفاده از موس و کیبورد باسیم محدودیت وجود دارد و نمی‌توان آنها را در فاصله دور استفاده کرد. بنابراین تنها به اندازه سیم اتصال آن‌ها، قابلیت دور شدن از دستگاه را دارند.

قیمت موس و کیبورد بی‌سیم و باسیم

موس و کیبورد بی‌سیم به دلیل داشتن تکنولوژی پیشرفته‌تر، از قیمت بالاتری برخوردار هستند. اما موس و کیبورد با سیم از نوع قدیمی هستند و به دلیل طراحی ساده‌تر، قیمت ارزان‌تری دارند.

مدیریت موس و کیبورد بی‌سیم و باسیم

قطعاً هنگامی که سیم و اتصالاتی مزاحم شما نباشند، بازی راحت‌تر و بدون دردسرتری را تجربه خواهید کرد. بنابراین موس و کیبوردهای بی‌سیم به دلیل اینکه هیچگونه سیم و کابلی ندارند، مدیریت راحت‌تری نیز خواهند داشت‌ اما مدیریت کردن و کنترل موس و کیبورد باسیم، دردسر بیشتری دارد.

موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم

نتیجه‌گیری

موس و کیبورد دو قطعه اصلی و مهم سخت افزاری گیمینگ هستند.‌ در صورتی که موس و کیبورد عملکرد و کیفیت مناسبی نداشته باشند، نمی‌توان انتظار بازی مناسب و بدون مشکلی را نیز داشت. به صورت کلی موس و کیبورد از لحاظ طراحی به دو نوع، بی‌سیم و باسیم تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی‌ها و مزایا و معایب خاص خود را دارند.

بنابراین این چالش برای بسیاری از گیمرها به وجود می‌آید که کدام یک از انواع موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم را تهیه کنند؟ انتخاب هر یک از این دو نوع موس و کیبورد به هدف از استفاده و کارایی مورد انتظار بستگی دارد و معیار و ملاک‌های هر فردی برای انتخاب این دو نوع موس و کیبورد متفاوت است.

ما در این مقاله به بررسی تفاوت‌های موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم و باسیم پرداختیم، تا بتوان تصمیم‌گیری راحت‌تری در این زمینه اتخاذ نمود.

سوالات متداول
 1. تفاوت اصلی موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم و با سیم در چیست؟

این دو نوع موس و کیبورد در نحوه اتصال باهم متفاوت هستند که موس و کیبورد بی‌سیم، بدون هیچ گونه سیم و کابلی به دستگاه‌های دیجیتالی متصل می‌شود اما موس و کیبورد باسیم، برای اتصال به این دستگاه‌ها به سیم و کابل نیاز دارد.

 1. کدام یک از انواع موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم، بهتر است؟

هر کدام از انواع موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم و باسیم، مزایا و معایب خاصی دارد و برای اهدافی مناسب است. بنابراین باتوجه به هدف خود، می‌توان مناسب‌ترین آن‌ را انتخاب کرد.

 1. 3. عملکرد و سرعت مخابره اطلاعات کدام یک از انواع موس و کیبورد گیمینگ بی‌سیم یا باسیم بهتر است؟

از لحاظ سرعت و عملکرد مخابره اطلاعات، موس و کیبوردهای گیمینگ باسیم، عملکرد بهتری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *