آموزش, پیشنهاد سردبیر, مجله بازی, مقالات

راهنمای بازی Elden Ring برای تازه‌وارد‌ها

راهنمای بازی Elden Ring

بازی Elden Ring

همانطور که مستحضرید، جدیدترین بازی اکشن – نقش‌آفرینی استودیو FromSoftware یعنی بازی Elden Ring حدودا چند روز پیش برای پلتفرم‌های PS5، Xbox Series X/S، Xbox One، PS4 و PC عرضه شد و با کسب امتیاز ۹۷ در وبسایت متاکریتیک، توانست به یکی از برترین بازی‌های تاریخ صنعت گیم تبدیل شود. این بازی، فرمول محبوب سری سولزبورن را در قالب سبک Open World پیاده سازی و دنیای بی‌نظیری را خلق کرده است.

اما دنیای مرگبار و فانتزی بازی Elden Ring می‌تواند برای تازه‌واردها و افراد ناآشنا با سری سولزبورن مکانی خطرناک باشد. در همین راستا تصمیم گرفتیم «راهنمای بازی Elden Ring برای تازه‌کارها» را به زبان ساده برای شما عزیزان ارائه دهیم. با مطالعه‌ی این راهنما قادر خواهید بود که اصول کلی بازی، سیستم‌ها و مکانیک‌های پیچیده‌ی بازی را بهتر درک کنید و در سرزمین The Lands Between دچار سردرگمی نشوید.

برای راهنمای بازی Elden Ring قبل از اینکه در مورد مسائل ریز و پیچیده در زمینه‌ی انتخاب کلاس شخصیت، آیتم‌ها و قابلیت‌ها صحبت کنیم، ابتدا به ارائه‌ی چند توصیه‌ی اساسی برای زنده ماندن در دنیای بازی Elden Ring می‌پردازیم. توصیه‌هایی که نه تنها افراد تازه‌وارد، بلکه طرفداران بازی‌های قبلی FromSoftware نیز باید آن‌ها را بدانند. پس با ما همراه باشید!

راهنمای بازی Elden Ring برای تازه‌وارد‌ها
 • انتخاب یک کلاس خوب
 • استفاده از مخفی‌کاری
 • پتانسیل بالای دیالوگ‌ها
 • استفاده از اسب در باتلاق‌های سمی
 • در حالت co-op نمی‌توان از اسب استفاده کرد
 • رساندن Strength و Dexterity به سطح ۲۰
 • علامت‌‌گذاری نقشه توسط کاراکترها
 • مارک کردن لوکیشن‌ها روی نقشه
 • راهنمایی مسیر توسط Sites of Grace
 • در حین نبرد نمی‌توان از Fast Travel‌ یا Craft‌ استفاده کرد
 • غیرفعال کردن برخی از تله‌ها
 • عدم کارایی برخی از سپرها در دفع ضربات
 • همه چیز را بردارید
 • در ابتدای بازی وارد قلعه‌ی بزرگ نشوید
 • بازگشت به مکان‌های قبلی
 • استفاده از Spirit Ashes و احضار NPC
 • تست کردن قابلیت‌های مختلف Ashes of War
راهنمای بازی Elden Ring : انتخاب یک کلاس خوب

اگر از هر کدام از طرفداران سری سولز سوال کنید، آن‌ها به شما خواهند گفت که کلاس آغازین بازی اهمیت چندان زیادی ندارد. آن‌ها می‌گویند که شما می‌توانید توانایی‌های شخصیت خود را در هر جهتی پرورش دهید و کلاس‌ آغازین بازی Elden Ring صرفا برای جهت‌گیری اولیه‌ی این توانایی‌هاست. در بازی Elden Ring نیز تقریبا همینطور است، اما از آنجایی که این بازی نسبت به بقیه‌ی آثار کوچک‌تر استودیو FromSoftware با سرعت نسبتا آهسته‌تری پیش می‌رود، کلاس آغازین بازی Elden Ring تاثیر زیادی بر تجربه‌تان در ساعات اولیه‌ی بازی دارد.

Elden-Ring-Spells

در منوی انتخاب کلاس، دکمه‌ی مثلث یا Y را فشار دهید تا آمار و ارقام مربوط به هر کلاس نشان داده شود. سپس با مطالعه‌ی دقیق آمار و توانایی‌ها و با توجه به رویکردتان در مبارزات (استفاده‌ی مستقیم از سلاح سرد یا استفاده از جادو)، کلاس مورد نظر خود را انتخاب کنید. به بازیکنان تازه‌وارد توصیه می‌کنیم که برای شروع، کلاس Vagabond را انتخاب کنند؛ کلاسی که به شکلی متعادل از همه‌ی توانایی‌ها برخوردار است.

کلاس Hero نیز تاکید زیادی بر میزان قدرت و میزان سلامتی دارد و می‌تواند برای تازه‌واردها خوب باشد. اگر بازی را با شمشیر و سپر شروع کردید و پس از مدتی تصمیم گرفتید که از جادو استفاده کنید، مشکلی نیست. اما احتمالا باید از رویارویی با تعدادی از دشمنان و باس‌فایت‌ها اجتناب کنید (حداقل تا وقتی که سطح Intelligence خود را به حد مناسب برسانید.)

راهنمای بازی Elden Ring : استفاده از مخفی‌کاری

شدیدا به شما پیشنهاد می‌کنم که تا حد امکان از مخفی‌کاری برای کشتن دشمنانتان استفاده کنید. به نظر می‌رسد که سیستم مخفی‌کاری بازی Elden Ring مستقیما از بازی Sekiro الهام‌گیری کرده است. وقتی که در حالت نشسته (Crouch) قرار می‌گیرید، دشمنان نمی‌توانند صدای پای شما را به خوبی بشنوند و اگر هم شنیدند، فقط به آخرین جایی که حضور داشتید نگاه می‌کنند. پس برای کشتن دشمنان و یا رسیدن به آیتمی که در بین تعدادی از دشمنان و هیولاها قرار دارد، می‌توانید از مخفی‌کاری استفاده کنید. حتی برخی از بخش‌های بازی نیز شدیدا وابسته به مخفی‌کاری است. بنابراین در راهنمای بازی Elden Ring به شما توصیه می‌کنیم که از آغاز بازی مکانیک‌های مخفی‌کاری را تمرین کنید.

راهنمای بازی Elden Ring : پتانسیل بالای دیالوگ‌هاش

با وجود اینکه استودیو FromSoftware به دلیل رویکرد منحصربفرد خود در شیوه‌ی داستان‌سرایی مرموز بازی‌هایش شهرت دارد، اما در عین حال کاراکترهای بازی دیالوگ‌های مهمی را با شما رد و بدل می‌کنند.  به بیان دیگر هر گونه برخورد و تعاملی که با کاراکترهای دیگر دارید را مهم تلقی کنید و آن‌ها را نادیده‌ نگیرید.

وقتی فرصت صحبت با یکی از کاراکترهای بازی Elden Ring‌ را پیدا کردید، از تمامی پتانسیل دیالوگ‌های رد و بدل شده بهره ببرید. این دیالوگ‌ها غالبا حاوی نکات، سرنخ‌ها و اشاره‌هایی است که ممکن است در دنیای بزرگ بازی Elden Ring به کارتان بیاید. به این نکته دقت کنید که بسیاری از کاراکترهای بازی، دیالوگ‌ها و دستورالعمل‌هایشان را برای بار دوم تکرار نمی‌کنند! اگر گفتگوی خود را با یکی از کاراکترها به پایان برسانید و مجددا سعی کنید با او حرف بزنید، متوجه خواهید شد که آن‌ها فقط آخرین جمله‌ی دیالوگ‌هایشان را تکرار می‌کنند. پس به مضمون دیالوگ‌ها دقت داشته باشید.

راهنمای بازی Elden Ring : استفاده از اسب در باتلاق‌های سمی

یکی از مفیدترین کارهایی که دوست چهارپای شما می‌تواند انجام دهد، این است که شما را از باتلاق‌ها و مکان‌های سمی عبور دهد؛ بدون اینکه آسیبی به شما وارد شود یا نوار سلامتی‌تان کاهش پیدا کند. اگر به یکی از باتلاق‌های سمی رسیدید و مشاهده کردید که بخشی از آن را نمی‌توان با پای پیاده طی کرد، اسبتان را احضار کنید و بدون دردسر از آن بخش عبور کنید. اما به خاطر داشته باشید که این ویژگی فقط در مناطق باز و آزاد کارایی دارد. به بیان دیگر در مناطقی مثل دانجن‌ها، ساختمان‌ها و غارها که امکان استفاده از اسب وجود ندارد، باید با پای پیاده از باتلاق‌ها عبور کنید.

Elden-Ring-Dungeon
راهنمای بازی Elden Ring : در حالت co-op نمی‌توان از اسب استفاده کرد

اگر بخواهید باس‌فایت‌های چالش‌برانگیز بازی را با سختی و دشواری کمتری پشت سر بگذارید، می‌توانید از یک یا دو نفر از دوستان خود کمک بگیرید. اما به این نکته دقت داشته باشید که در بازی Elden Ring، وقتی بازیکن دیگری را احضار می‌کنید، قادر نخواهید بود که از اسب خود استفاده کنید و در نتیجه نمی‌توانید به سرعت در بین مکان‌های مختلف جابجا شوید. بنابراین سعی کنید از حالت co-op در مکان‌هایی استفاده کنید که به اسب‌سواری نیازی ندارند؛ مکان‌هایی مثل دانجن‌های قدیمی، غارها، تونل‌ها، دانجن‌های کوچک، ساختمان‌ها و غیره.

راهنمای بازی Elden Ring : رساندن Strength و Dexterity به سطح ۲۰

گفته می‌شود که تنوع از چاشنی‌های زندگی است، اما در بازی Elden Ring تنوع می‌تواند از چاشنی‌های مرگ نیز باشد. با رساندن Strength (قدرت) و Dexterity (مهارت) کاراکتر خود به سطح ۲۰، می‌توانید به تعداد زیادی از سلاح‌های قدرتمند بازی دسترسی داشته باشید و از آن‌ها برای نابودی دشمنان خود استفاده کنید. گرچه برخی از سلاح‌های بسیار قدرتمند همچنان غیرقابل استفاده خواهند بود و به سرمایه‌گذاری بیشتری نیاز دارند، اما برای رساندن Strength و Dexterity خود به سطح ۲۰ حتما هدف‌گذاری کنید.

راهنمای بازی Elden Ring : علامت‌‌گذاری نقشه توسط کاراکترها

ابتدا باید بگوییم که کارتوگرافی (سیستم Map بازی) در بازی Elden Ring آن طور که باید ساده و سرراست نیست. نقشه‌ی گسترده‌ی The Lands Between مملو از دانجن‌ها، سکونت‌گاه‌های متروکه و لانه‌های هیولاهای مختلف است. گاهی اوقات پس از اینکه یکی از کاراکترهای بازی شما را به مکانی هدایت می‌کند و یا به منطقه‌ای خاص اشاره می‌کند، محل مربوط به آن مکان روی نقشه‌ی بازی با علامت سایه‌مانندی برجسته می‌شود.

Elden-Ring-OpenWorld

پس اگر در صحبت با یکی از کاراکترها احساس کردید که او دارد به مکان یا منطقه‌ای خاص اشاره می‌کند، نقشه‌ی بازی را بررسی کنید. کاراکترها برای اشاره کردن به مکان‌ها معمولا از عباراتی مثل «شمال فلان منطقه» و یا «غرب فلان قلعه» استفاده می‌کنند و با باز کردن نقشه متوجه خواهید شد که منظور آن‌ها دقیقا کدام مکان است.

راهنمای بازی Elden Ring : مارک کردن لوکیشن‌ها روی نقشه

بسیاری از لوکیشن‌ها و مناطقی که روی نقشه‌ی بازی نشان داده می‌شوند، بدون علامت هستند. سعی کنید لوکیشن‌های مختلف را روی نقشه‌ی خود علامت‌گذاری کنید تا در رسیدن به آن‌ها سردرگم نشوید. می‌توانید از یکسری ستون‌های آبی رنگ برای علامت‌گذاری استفاده کنید که روی قطب‌نما و سیستم Navigator ظاهر می‌شود. همچنین می‌توانید علائم و آیکن‌های متنوعی را برای نشانه‌گذاری محل هیولاها، صندوقچه‌ها و غیره بکار بگیرید.

راهنمای بازی Elden Ring : راهنمایی مسیر توسط Sites of Grace

Sites of Grace مسیر اصلی شما را برای رسیدن به به محل مورد نظرتان به شکل بصری نشان می‌دهد. به طور دقیق‌تر، اگر به این سایت‌ها نگاه کنید، پرتوی نوری از آن‌ها ساطع می‌شود که در مسیر مشخصی قرار دارد. حال اگر این مسیر را روی نقشه نگاه کنید، می‌بینید که در راستای محلی قرار دارد که باید به آنجا بروید.

راهنمای بازی Elden Ring : در حین نبرد نمی‌توان از Fast Travel‌ یا Craft‌ استفاده کرد

اگر فکر می‌کنید همه چیز به همین راحتی است، سخت در اشتباهید. در بازی Elden Ring قبل از ورود به میدان مبارزه، مطمئن شوید که خود را به آیتم‌های مناسب مجهز کرده‌اید. زیرا هنگام برخورد با دشمنان، امکان Fast Travel یا ساختن وسایل و آیتم‌ها وجود نخواهد داشت. با این حال، اگر در فضای باز باشید و بتوانید از دشمنانتان فاصله بگیرید، همه چیز آرام می‌شود و می‌توانید از این دو قابلیت استفاده کنید.

Elden-Ring-Boss
راهنمای بازی Elden Ring : غیرفعال کردن برخی از تله‌ها

همانند بازی‌های قبلی FromSoftware، بازی Elden Ring نیز به طرق مختلفی بازیکنان را فریب می‌دهد و طعم تلخ یک مرگ نابهنگام را به آن‌ها تحمیل می‌کند. یکی از همین موارد، تله‌های پرتاب کننده آتش (Flame Throwing Traps) هستند که می‌توانید جهت احتیاط بیشتر، آن‌ها را با استفاده از یک تیروکمان غیرفعال کنید. البته می‌توانید با زمان بندی مناسب Roll کنید (غلتیدن)، اما استفاده از تیر و کمان برای غیرفعال کردن آن‌ها روشی‌ نسبتا محتاطانه‌ است.

راهنمای بازی Elden Ring : عدم کارایی برخی از سپرها در دفع ضربات

گاهی اوقات وارد مخصمه‌ای می‌شوید که بیرون آمدن از آن کار راحتی نیست و احتمالا وسوسه می‌شوید که با استفاده از یک سپر چوبی یا فلزی خود را از آماج حملات دشمنان نجات دهید. اما این نکته را مد نظر داشته باشید که بسیاری از سپرها و آیتم‌های دفاعی بازی‌ قادر نیستند تمامی ضربات دشمنان را دفع کنند. یعنی اگر با هیولاها و دشمنانی قدرتمند روبرو شوید، ممکن است تحت فشار قرار بگیرید و نتوانید از سپر خود استفاده‌ی بهینه‌ای داشته باشید. اگر از بازیکنانی هستید که تا حد زیادی به استفاده از تاکتیک‌های دفاعی متکی هستید، بهتر است روش‌های محافظتی جایگزین را نیز یاد بگیرید.

راهنمای بازی Elden Ring : همه چیز را بردارید

Elden Ring یک بازی اپن‌ورلد است و طبیعتا شامل سیستم Crafting نیز می‌شود. در حالی که با اسب خود یعنی Torrent در دنیای عظیم Elden Ring به مکاشفه می‌پردازید، هنگام عبور از بوته‌ها و علفزارها دکمه‌ای که برای برداشتن اقلام مختلف استفاده می‌کنید را پشت سر هم فشار دهید. دنیای The Lands Between مملو از گیاهانی است که می‌توانید آن‌ها را جمع‌آوری کنید. بنابراین نیازی نیست از راه خود منحرف شوید. اما بهرحال جمع‌آوری اقلام مورد نیاز در مسیر را به یک عادت تبدیل کنید. به این ترتیب می‌توانید ابزارهای مفیدی مثل بمب‌های آتش‌زا، آیتم‌های احضار و تیرهای مرگبار بسازید.

Elden-Ring-Castle
راهنمای بازی Elden Ring : در ابتدای بازی وارد قلعه‌ی بزرگ نشوید

شاید این نکته کمی عجیب باشد، اما سعی کنید در ابتدای بازی وارد قلعه‌ی بزرگ یا ساختمان‌هایی که در انتهای مناطق اصلی قرار دارند نشوید. شاید این طور تصور کنید که باید در مسیر اصلی داستان حرکت کنید و به مناطق اصلی برسید، اما ساختار بازی اینطور طراحی نشده است. اگر خواهان یک چالش اساسی هستید می‌توانید موقتا آن را برای خودتان دنبال کنید، اما بازی Elden Ring همانند بازی‌های سبک MMO کاملا ساختارمند است.

جهان‌باز بودن بازی Elden Ring به این دلیل است که کاوش کنید، ماموریت‌های جانبی را تکمیل کنید، باس‌های کوچک را شکست دهید، آیتم‌های مختلف را جمع‌آوری کنید و سطح کاراکتر خود را بالا ببرید. دانجن‌ها و قلعه‌ها سطح دشواری نسبتا بالاتری دارند و معمولا شامل باس‌فایت‌های بزرگی می‌شوند. برای فائق آمدن بر آن‌ها باید چند ساعتی را در دنیای آزاد Elden Ring به گشت و گذار بپردازید و به عنوان مثال با پیدا کردن آیتم‌هایی به نام Golden Seeds، فلاسک (آیتم بازیابی سلامتی) خود را ارتقا دهید.

راهنمای بازی Elden Ring : بازگشت به مکان‌های قبلی

فرمول غیرخطی بازی Elden Ring به این معناست که با دشمنان و باس‌هایی روبرو می‌شوید که در موقعیت فعلی سطح بالاتری نسبت به کاراکتر شما دارند. در واقع این موضوع می‌تواند برای باس‌فایت‌هایی که همگی در یک منطقه قرار دارند نیز صادق باشد. همانند بسیاری از بازی‌های جهان‌باز دیگر، باید عادت کنید که دانجن‌ها یا برخوردهای چالش‌برانگیز را ترک کنید و بعدا وقتی که کاراکتر شما قوی‌تر شد، برای فائق آمدن بر آن‌ها مجددا برگردید.

بر خلاف نسخه‌های قبلی سری سولزبورن، Elden Ring به شما اجازه می‌دهد که از هر جایی به چک‌پوینت موردنظرتان Fast Travel کنید. و اینکه باید اعتراف کنم پس از ۶۰ ساعت، هنوز هم چیزهایی در منطقه‌ی اولیه‌ی بازی وجود دارد که غلبه بر آن‌ها به شدت برایم چالش‌برانگیز هستند!

راهنمای بازی Elden Ring : استفاده از Spirit Ashes و احضار NPC

بزرگ‌ترین اشتباهی که ممکن است در بازی Elden Ring مرتکب شوید این است که از Spirit Ashes استفاده نکنید. پس از ساعات ابتدایی بازی، مخروبه‌های یک کلیسا که در نزدیکی اولین Site of Grace واقع شده‌ است را پیدا کنید و شباهنگام به آنجا بروید. سپس با زنی که کلاه بزرگی بر سر دارد ملاقات کنید و آیتم Spirit Bell را از او دریافت کنید. اگر نتوانستید این کاراکتر را پیدا کنید، به منطقه‌ی هاب (Roundtable Hold) بروید و آیتم Spirit Bell را از دو Maiden مرده خریداری کنید.

Elden-Ring-Summon

در سرتاسر دنیای Lands Between باس‌فایت‌ها و دشمنانی وجود دارد که بدون تمرکز و دقت بسیار بالا امکان شکست دادن آن‌ها وجود ندارد. یکی از بهترین راه‌ها این است که حواس آن‌ها را با همراهی یارهای کمکی خود پرت کنید. هر زمان که وارد منطقه‌ای جدید شدید، گوشه‌ی پایین و سمت چپ صفحه را نگاه کنید و ببینید آیا یک علامت قبرمانند ظاهر شده است یا خیر؛ وجود این علامت به معنای توانایی احضار یارهای کمکی است. می‌توانید از همراهی یارهای کمکی مختلفی مثل اسکلت‌ها، کمانداران و گرگ‌ها بهره‌مند شوید و با کاوش بیشتر در محیط می‌توانید آن‌ها را ارتقا دهید تا آسیب بیشتری به دشمنان وارد کنند.

از سوی دیگر، همیشه به دنبال علامت زردرنگ احضار NPC نیز باشید؛ به خصوص در اولین دانجن بازی، یعنی قلعه‌ی Stormveil. باید محوطه‌ی Courtyard را در این منطقه به خوبی جستجو کنید تا کاراکتر مورد نظر را پیدا کنید. با این کار، او در مواجهه با باس‌فایت نهایی این منطقه به شما کمک خواهد کرد. بازیکنان واقعی را نیز دقیقا می‌توان به همین روش احضار کرد و باید در حین انتخاب علامت به نام بازیکن یا کاراکتر موردنظر توجه داشت. این دیگر به شما بستگی دارد که بخواهید NoobMaster_69 را انتخاب کنید یا یکی از NPC‌های بازی را.

راهنمای بازی Elden Ring : تست کردن قابلیت‌های مختلف Ashes of War

بازی Elden Ring فرم جدیدی از توانایی‌های وابسته به سلاح را معرفی کرده است که غالبا از منبع FP آبی‌رنگ شما استفاده می‌کنند؛ Ashes of War توانایی‌هایی هستند که با سلاح‌ها و سپرها ادغام شده‌اند و حملات ویژه‌ای مثل پرتابه‌های مقدس، دیفلکت جادویی و تقویت قدرت حمله را شامل می‌شوند. این توانایی‌ها بر ارتباط بین مقیاس کلی هر سلاح و آمار خاص آن نیز تاثیرگذار است.

برخی از دشمنان و باس‌ها نسبت به انواع خاصی از آسیب‌ها ضعیف‌تر هستند. بنابراین باید با هوشمندی هر چه تمام‌تر، متوجه شوید که سلاحتان با کدام از توانایی‌های Ashes of War ترکیب بهتری را تشکیل می‌دهد. در حین مبارزه با باس‌ها می‌توانید ترکیب‌های مختلفی را تست کنید تا به میزان اثربخشی آن‌ها پی ببرید. توانایی‌های اسلحه قرار نیست جایگزین نبردهای معمولی شوند، اما می‌توانند به شما کمک کنند تا در برابر یک باس‌فایت سرسخت به پیروزی برسید.

امیدواریم که مقاله‌ «راهنمای بازی Elden Ring برای تازه‌کارها» برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. در صورت رضایت از مقاله، خوشحال می‌شویم آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

منابع: VG247 و PC Gamer

محصولات مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *