مجله بازی, پیشنهاد سردبیر, مقالات

تاریخچه سری بازی‌های Call of Duty

کالاف دیوتی

  کنسول بازی Xbox series S

  18,280,000 تومان

   ایرپاد OTL مدل Harry Potter

   1,920,000 تومان

   سری بازی‌های کالاف دیوتی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین بازی‌های صنعت گیم هستند که کمپانی Activision هر ساله نسخه جدیدی از آن‌ها را عرضه می‌کند. در بین بازی‌های ژانر شوتر اول شخص، سری بازی‌های کالاف دیوتی احتمالا مشهورترین آن‌هاست که توانسته است تا تاریخ آوریل ۲۰۲۱، به طور کلی نزدیک به ۴۰۰ میلیون نسخه فروش داشته باشد و پس از فرنچایز‌های Mario و Tetris، در رتبه سومین فرنچایز پرفروش تاریخ قرار بگیرد.

   این فرنچایز شوتر اول شخص، ضمن ارائه گیمپلی بسیار روان و شوتینگ لذت‌بخش، معمولا از گرافیک فنی عالی و عناصر روایی درگیرکننده‌ای برخوردار است و بازیکن را در دنیایی جنگ‌زده غرق می‌کند. شاید گیمپلی بخش کمپین سری بازی‌های کالاف دیوتی آنقدر تاکتیکی و چالش‌برانگیر نباشد، اما بهرحال توانسته است تجربه فان و سرگرم‌کننده‌ای را به ارمغان بیاورد. از سوی دیگر، بخش چندنفره این فرنچایز بسیار رقابتی و سرعتی است و در سطحی حرفه‌ای در مسابقات eSports دنبال می‌شود.

   با اینکه سری بازی‌های کالاف دیوتی Call of Duty در طی این ۲۰ سال فراز و نشیب‌های مختلفی داشته است، اما غالبا توانسته است که روند رو به رشد خود را در جذب مخاطب و افزایش درآمدهای حاصل حفظ کند. در ادامه سعی خواهیم کرد تا نگاهی مختصر بر تاریخچه سری بازی‌های کالاف دیوتی بیندازیم و نسخه‌های اصلی این فرنچایز که از سال ۲۰۰۳ تا کنون منتشر شده‌اند را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم. دقت کنید که در این مقاله کالاف دیوتی، صرفا نسخه‌های اصلی فرنچایز را معرفی خواهیم کرد و کاری با نسخه‌های فرعی و نسخه‌های بازسازی شده نداریم.

   COD1

   Call of Duty

   تاریخ عرضه: ۲۹ اکتبر ۲۰۰۳، مصادف با ۷ آبان ۱۳۸۲

   توسعه دهنده: استودیو Infinity Ward

   میزان فروش: ۴.۵ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، N-Gage

   اولین نسخه از سری کالاف دیوتی Call of Duty، در واقع یک بازی جدید در سبک شوتر اول شخص به حساب می‌آمد و توانست نگاه‌ مردم را به خود جلب کند. در نسخه اول کالاف دیوتی بازیکن در نقش سربازی قرار می‌گرفت که همراه با هم‌رزمان خود در جنگ جهانی دوم، باید ماموریت‌های خود را تکمیل می‌کرد. دلیل تفاوت این بازی با سایر عناوین شوتر اول شخص (مثل مدال افتخار) نیز همین همراهی شخصیت اصلی با تعدادی هم‌رزم بود و بازیکن دیگر به تنهایی وارد قلب سپاه دشمن نمی‌شد.

   در مراحل داستانی بازی کالاف دیوتی Call of Duty، بازیکن در نقش سه شخصیت اصلی از نیروهای متفقین قرار می‌گرفت که یکی از آن‌ها آمریکایی، دیگری بریتانیایی و سومی از نیروهای شوروی بود. همچنین این بازی با نسخه‌های بعدی سری کالاف دیوتی دو تفاوت اساسی دارد. تفاوت اول این است که سلامتی شخصیت اصلی به طور خودکار بازیابی نمی‌شود و بازیکن برای بازیابی سلامتی خود باید از جعبه‌های کمک‌های اولیه استفاده کند. تفاوت دوم این است که بازیکن می‌تواند در هر نقطه‌ای که مایل باشد، بازی را ذخیره کند و نیازی به رسیدن به چک پوینت نیست.

   COD2

   Call of Duty 2

   تاریخ عرضه: ۲۵ اکتبر ۲۰۰۵، مصادف با ۳ آبان ۱۳۸۴

   توسعه دهنده: استودیو Infinity Ward

   میزان فروش: ۵.۹ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، Xbox 360

   پس از موفقیت نسخه اول، دو سال بعد شرکت Activision دنباله این بازی را با عنوان Call of Duty 2 منتشر کرد و بازیکنان را مجددا به دوران جنگ جهانی دوم بازگرداند. در بازی Call of Duty 2 ویژگی‌های جدیدی مثل بازیابی خودکار سلامتی، نشانگر پرتاب نارنجک از سوی دشمنان و بخش چندنفره آنلاین معرفی شد. بخش چندنفره این بازی شامل مدهایی مثل Team Deathmatch، Search And Destroy، Capture the Flag و Headquarters می‌شد.

   COD3

   Call of Duty 3

   تاریخ عرضه: ۷ نوامبر ۲۰۰۶، مصادف با ۱۶ آبان ۱۳۸۵

   توسعه دهنده: استودیو Treyarch

   میزان فروش: ۷.۲ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PS2، Xbox 360، Xbox، PS3، Wii

   برخلاف دو نسخه قبل، این بار نسخه سوم توسط استودیو Treyarch توسعه داده شد و در سال ۲۰۰۶ برای کنسول‌های خانگی سونی و مایکروسافت عرضه شد. بخش کمپین Call of Duty 3 همانند دو نسخه قبلی در جنگ جهانی دوم جریان داشت که دارای ۱۴ مرحله مختلف بود و بازیکنان در نقش سربازانی از کشورهای آمریکا، بریتانیا، کانادا و لهستان قرار می‌گرفتند. بخش آنلاین بازی نیز شامل مدهای مختلفی می‌شد و بازیکنان در قالب دو تیم متفقین و متحدین در مقابل هم قرار می‌گرفتند.

   COD4

   Call of Duty 4: Modern Warfare

   تاریخ عرضه: ۶ نوامبر ۲۰۰۷، مصادف با ۱۵ آبان ۱۳۸۶

   توسعه دهنده: استودیو Infinity Ward

   میزان فروش: ۱۵.۷ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، Xbox 360، PS3، Wii

   بازی Call of Duty 4: Modern Warfare اولین نسخه از سری کالاف دیوتی بود که تم جنگ جهانی دوم نداشت و داستان آن در زمان حال روایت می‌شد. Call of Duty 4: Modern Warfare با دریافت جایزه «بهترین بازی سال ۲۰۰۷» و فروشی خیره کننده، توانست به یکی از موفق‌ترین بازی‌های شرکت Activision تبدیل شود. داستان این بازی در سال ۲۰۱۱ روایت می‌شد و پیرامون جنگ‌هایی بود که در خاورمیانه، روسیه و مناطق شرقی اروپا رخ می‌دهد. در بخش چندنفره این بازی اولین بار مکانیک «سطح بندی» بازیکنان معرفی شد و هر چقدر که سطح بازیکنان بالاتر می‌رفت، می‌توانستند سلاح‌ها و تجهیزات بهتری را آنلاک کنند.

   COD5

   Call of Duty: World at War

   تاریخ عرضه: ۱۱ نوامبر ۲۰۰۸، مصادف با ۲۱ آبان ۱۳۸۷

   توسعه دهنده: استودیو Treyarch

   میزان فروش: ۱۵.۷ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، Xbox 360، PS3، Wii

   بازی Call of Duty: World at War بار دگر بازیکنان را به دوران جنگ جهانی دوم بازگرداند و در واقع اولین نسخه از مجموعه کالاف دیوتی Black Ops قلمداد می‌شد. داستان این بازی بیشتر در جبهه‌های شرقی و اقیانوسیه نبرد مثل شوروی و ژاپن روایت می‌شد. همچنین در Call of Duty: World at War برای اولین بار بخش زامبی‌ها معرفی شد. در این بخش، بازیکنان می‌توانستند به صورت یک یا چهار نفره به مقابله با موج‌های زامبی‌ها بپردازند. ساختار بخش چندنفره نیز تقریبا مشابه با همان Call of Duty 4: Modern Warfare بود و صرفا تغییراتی جزئی در آن ایجاد شده بود.

   COD MW2

   Call of Duty: Modern Warfare 2

   تاریخ عرضه: ۱۰ نوامبر ۲۰۰۹، مصادف با ۱۹ آبان ۱۳۸۸

   توسعه دهنده: استودیو Infinity Ward

   میزان فروش: ۲۵ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، Xbox 360، PS3

   به جرئت می‌توان گفت بازی Call of Duty: Modern Warfare 2 بهترین نسخه در سری بازی‌های کالاف دیوتی و شاهکاری است که هیچگاه فراموش نخواهد شد. این بازی که دنباله مستقیمی بر نسخه اول Modern Warfare بود، داستان تعقیب سرکرده یک گروه تروریستی به نام ماکاروف را روایت می‌کرد. بخش چندنفره این بازی نیز با ویژگی‌ها و تغییرات کاملا جدیدی که معرفی کرد، توانست این فرنچایز را برای همیشه متحول کند. از جمله بخش فوق‌العاده Special Ops، تغییراتی در کیل استریک‌ها، پرک‌ها و شیوه دریافت XP در بازی‌های آنلاین.

   COD BO1

   Call of Duty: Black Ops

   تاریخ عرضه: ۹ نوامبر ۲۰۱۰، مصادف با ۱۸ آبان ۱۳۸۹

   توسعه دهنده: استودیو Treyarch

   میزان فروش: ۳۰.۷ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، Xbox 360، PS3

   بازی Call of Duty: Black Ops از لحاظ داستانی دنباله مستقیم بازی Call of Duty: World at War به حساب می‌آمد و داستان آن در دهه ۶۰ میلادی، در حین دوران جنگ سرد و پیرامون شخصیت‌های الکس میسون، جیسون هادسون و ویکتور رزنوف روایت می‌شد. مراحل داستانی Call of Duty: Black Ops در کشورهای کوبا، شوروی، آمریکا، هنگ کنگ، ویتنام و لائوس جریان داشت. علاوه بر این، ضمن بازگشت بخش زامبی‌ها، بخش چندنفره بازی نیز با بهره‌گیری از ساختار موفق Modern Warfare 2 و ارتقای مکانیک‌های شخصی‌سازی آن، توانست فروش بازی را تا حد زیادی افزایش دهد.

   COD MW3

   Call of Duty: Modern Warfare 3

   تاریخ عرضه: ۸ نوامبر ۲۰۱۱، مصادف با ۱۷ آبان ۱۳۹۰

   توسعه دهنده: استودیو Infinity Ward و Sledgehammer Games

   میزان فروش: ۳۰.۷ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، Xbox 360، PS3

   بازی Call of Duty: Modern Warfare 3 در واقع توسط دو استودیو به طور مشترک ساخته شد و دنباله‌ای بود بر وقایع بازی Call of Duty: MW2. در این بازی شخصیت‌های اصلی (یوری، کاپیتان پرایس و کاپیتان مک تاویش) به دنبال شکار ولادمیر ماکاروف، سرکرده یکی از گروه‌های تروریستی حاضر در شرق اروپا هستند. در بخش چندنفره این بازی نیز، تغییراتی نسبت به نسخه قبل ایجاد شد، از جمله جایگزینی کیل استریک‌ها با پوینت استریک‌ها. به این معنا که دیگر نیاز نبود برای دریافت قابلیت‌های ویژه تعداد مشخصی دشمن را بکشید، بلکه باید به امتیاز معینی دست پیدا می‌کردید.

   COD BO2

   Call of Duty: Black Ops II

   تاریخ عرضه: ۱۲ نوامبر ۲۰۱۲، مصادف با ۲۲ آبان ۱۳۹۱

   توسعه دهنده: استودیو Treyarch

   میزان فروش: ۳۱ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، Xbox 360، PS3

   2 از لحاظ داستانی دنباله‌ای بود بر نسخه اول Black Ops. داستان این بازی در دو خط زمانی دهه ۸۰ میلادی و سال ۲۰۲۵ روایت می‌شد. در دهه ۸۰ با دو شخصیت میسون و وودز و در سال ۲۰۲۵ نیز با پسر میسون، یعنی دیوید بازی را پیش می‌بردیم و هدف نهایی نیز این بود که نقش منفی داستان یعنی رائول مندز را دستگیر کنیم. همچنین برای اولین بار در تاریخ سری بازی‌های کالاف دیوتی، در بخش داستانی Black Ops 2، بازیکن می‌توانست مسیر داستان را بنا بر سلیقه خود تغییر دهد.

   COD Ghosts

   Call of Duty: Ghosts

   تاریخ عرضه: ۵ نوامبر ۲۰۱۳، مصادف با ۱۴ آبان ۱۳۹۲

   توسعه دهنده: استودیو Infinity Ward و Neversoft و Raven Software

   میزان فروش: ۲۹ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، Xbox 360، PS3، PS4، Xbox One و Wii U

   بازی Call of Duty: Ghosts گرچه توانست فروش خیلی خوبی داشته باشد، اما از لحاظ کیفی و محتوایی نتوانست آن طور که انتظار می‌رود ظاهر شود و نمرات متوسطی از سوی منتقدین و کاربران دریافت کرد. داستان این بازی کالاف دیوتی در زمان حال (مدرن) روایت می‌شود و پیرامون شخصیتی به نام لوگان واکر است که قصد دارد همراه با جوخه خود، به مقابله با نیروهای منفعت طلب حاضر در امریکای جنوبی بپردازد و بحران انرژی را پایان دهد. همچنین در بازی Call of Duty: Ghosts می‌توانیم برای اولین بار کنترل یک سگ را به دست می‌گیریم و دشمنان را بکشیم!

   COD AW

   Call of Duty: Advanced Warfare

   تاریخ عرضه: ۳ نوامبر ۲۰۱۴، مصادف با ۱۲ آبان ۱۳۹۳

   توسعه دهنده: استودیو Sledgehammer Games و High Moon

   میزان فروش: ۲۱.۷ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، Xbox 360، PS3، PS4، Xbox One

   یازدهمین نسخه از سری بازی‌های کالاف دیوتی یعنی عنوان Advanced Warfare، رویکرد متفاوتی را نسبت به نسخه‌های قبلی در پیش گرفت و علاوه بر اینکه داستان بازی در آینده‌ای دور روایت می‌شود (سال ۲۰۵۰)، برای اولین بار مکانیک‌های گیمپلی جدیدی در بخش اسلحه‌ها و شیوه حرکت بازیکن (Advanced Movement) نیز معرفی شد. به این شکل که بازیکنان با استفاده از تجهیزاتی به نام Exo می‌توانستند دویدن خود را بوست کنند، جهش کنند و یا تا ارتفاع زیادی پرش کنند. در بخش چندنفره نیز تغییراتی در پرک‌ها و شخصی‌سازی ایجاد شده بود.

   COD BO3

   Call of Duty: Black Ops III

   تاریخ عرضه: ۶ نوامبر ۲۰۱۵، مصادف با ۱۵ آبان ۱۳۹۴

   توسعه دهنده: استودیو Treyarch و Beenox

   میزان فروش: ۲۶.۷ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، Xbox 360، PS3، PS4، Xbox One

   داستان بازی Call of Duty: Black Ops 3 نیز همانند Advanced Warfare در آینده دور (۲۰۶۵) روایت می‌شد و از ویژگی‌های Advanced Movement مثل بوست کردن برخوردار بود. همچنین بازیکنان می‌توانستند مراحل داستانی بازی که بازتر و بزرگ‌تر بودند را به طور ۴ نفره تکمیل کنند. در بخش چندنفره نیز، ضمن بهره‌مندی از ویژگی‌های پیشرفته حرکتی مثل دویدن روی دیوار و اسلاید کردن، برای اولین بار بخش Specialists معرفی شد که بازیکنان می‌توانستند کاراکتر منحصر بفرد خود را انتخاب کنند.

   COD IW

   Call of Duty: Infinite Warfare

   تاریخ عرضه: ۴ نوامبر ۲۰۱۶، مصادف با ۱۴ آبان ۱۳۹۵

   توسعه دهنده: استودیو Infinity Ward با همکاری استودیوهای دیگر

   میزان فروش: ۱۳.۶میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، PS4، Xbox One

   Warfare سیزدهمین نسخه از سری بازی‌های کالاف دیوتی بود که همانند Black Ops 3 و Advanced Warfare در آینده روایت می‌شد و از مکانیک‌های حرکتی پیشرفته برخوردار بود. با اینحال، Infinite Warfare کمترین محبوبیت را در سری بازی‌های کالاف دیوتی داشت و گرچه توانست بیش از ۱۳ میلیون نسخه فروش داشته باشد، اما این رقم بسیار کمتر از حد انتظار شرکت Activision بود. به همین دلیل این شرکت تصمیم گرفت که در ساخت نسخه‌هایی که در آینده روایت دارند، تجدید نظر کند.

   Call of Duty

   Call of Duty: WWII

   تاریخ عرضه: ۳ نوامبر ۲۰۱۷، مصادف با ۱۲ آبان ۱۳۹۶

   توسعه دهنده: استودیو Sledgehammer

   میزان فروش: ۲۰ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، PS4، Xbox One

   پس از عدم موفقیت Infinite Warfare، شرکت Activision به انتقادات طرفداران در مورد بازی‌هایی که در آینده روایت می‌شدند گوش کرد و با عرضه Call of Duty: WWII همانند نسخه‌های کلاسیک مجددا ما را به دوران جنگ جهانی دوم بازگرداند. به همین دلیل ویژگی Advanced Movement به طور کلی از بازی حذف شد و شیوه حرکت و مکانیک‌های گیمپلی نیز ساده‌تر شدند. همچنین همانند اولین نسخه از این فرنچایز، امکان بازیابی خودکار سلامتی وجود نداشت و بازیکنان باید از Health Pack برای بازیابی سلامتی استفاده می‌کردند.

   COD BO4

   Call of Duty: Black Ops 4

   تاریخ عرضه: ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸، مصادف با ۲۰ مهر ۱۳۹۷

   توسعه دهنده: استودیو Treyarch

   میزان فروش: ۱۴ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، PS4، Xbox One

   Call of Duty: Black Ops 4 اولین نسخه در سری بازی‌های کالاف دیوتی  است که فاقد بخش داستانی بود و فقط شامل بخش‌های چندنفره، زامبی و بتل رویال می‌شد. نداشتن بخش داستانی از یک سو و تم Futuristic از سوی دیگر،  باعث شد این بازی نیز همانند Infinite Warfare فروش به مراتب کمتری داشته باشد. با این حال بخش چندنفره و زامبی Black Ops 4 مکانیک‌ها و محتوای سرگرم‌کننده‌ای داشتند و با ایجاد تغییراتی در بخش Specialists و بازیابی سلامتی به طور دستی، توانست نظر برخی از طرفداران را به خود جلب کند.

   COD MW2019

   Call of Duty: Modern Warfare

   تاریخ عرضه: ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹، مصادف با ۳ آبان ۱۳۹۸

   توسعه دهنده: استودیو Infinity Ward و Raven Software

   میزان فروش: ۳۰ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، PS4، Xbox One

   پس از هفت سال، بالاخره با عرضه عنوان کالاف دیوتی مدرن وار فِیر Call of Duty: Modern Warfare، این سری مجددا به زمان حال بازگشت و توانست خونی تازه به رگ‌های خشکیده این فرنچایز تزریق کند. این بازی یکی از پرفروش‌ترین نسخه‌های سری کالاف دیوتی است و بیش از ۳۰ میلیون بازیکن به تجربه آن پرداختند. داستان Modern Warfare پیرامون جنگ‌های نیابتی در خاورمیانه و تلاش روسیه برای بهره‌وری از این جنگ‌ها روایت دارد.

   گیمپلی بازی کالاف دیوتی Modern Warfare نسبت به نسخه‌های قبلی به شدت واقع‌گرایانه‌تر و تا حدی تاکتیکی‌تر شده است و برای اولین بار در سری بازی‌های کالاف دیوتی، شاهد استفاده از مکانیک کاورگیری هستیم. همین ویژگی‌های مثبت گیمپلی و بهبودهای گسترده در بخش چندنفره، این بازی را به یکی از محبوب‌ترین نسخه‌ها در سری تبدیل کرده است. علاوه بر این، بازی بتل رویال Warzone که از محبوب‌ترین عناوین بتل رویال صنعت گیم است نیز همراه با کالاف دیوتی Modern Warfare عرضه شد و تا به الان بیش از ۱۰۰ میلیون بازیکن به تجربه آن پرداخته‌اند.

   COD BO CW

   Call of Duty: Black Ops Cold War

   تاریخ عرضه: ۱۳ نوامبر ۲۰۲۰، مصادف با ۲۳ آبان ۱۳۹۹

   توسعه دهنده: استودیو Treyarch با همکاری استودیوهای دیگر

   میزان فروش: ۳۰ میلیون نسخه

   پلتفرم‌ها: PC، PS4، Xbox One، Xbox Series X/S و PS5

   این بازی که از لحاظ داستانی دنباله مستقیمی بر بازی کالاف دیوتی Black Ops 1 است، در  اوایل دهه هشتاد میلادی و دوران جنگ سرد بین شرق و غرب روایت دارد. در این بازی همچنین شاهد بازگشت شخصیت‌هایی مثل فرانک وودز، الکس میسون و جیسون هادسون هستیم. همانند کالاف دیوتی Modern Warfare این بازی نیز از گیمپلی نسبتا واقع‌گرایانه‌ای برخوردار است و بیشتر حس و حال یک شوتر نظامی کلاسیک را دارد. کالاف دیوتی بلک اپس کلد وار Call of Duty: Black Ops Cold War از ویژگی‌های نسل نهمی کنسول‌های PS5 و Xbox Series X نیز مثل رزولوشن 4K، نرخ فریم ۱۲۰ و قابلیت‌های دسته دوالسنس بهره برده است و جلوه‌های بصری زیبایی را ارائه می‌دهد.

   COD Vanguard

   Call of Duty: Vanguard

   تاریخ عرضه: ۵ نوامبر ۲۰۲۱، مصادف با ۱۴ آبان ۱۴۰۰

   توسعه دهنده: استودیو Sledgehammer Games با همکاری استودیوهای دیگر

   پلتفرم‌ها: PC، PS4، Xbox One، Xbox Series X/S و PS5

   Activision با بازی کالاف دیوتی ونگارد Call of Duty: Vanguard مجددا ما را به دوران تاریک جنگ جهانی دوم بازگردانده است. اما این بار رویکردی جدید در داستانگویی اتخاذ شده است و بازیکن کنترل ۴ شخصیت از جبهه‌های مختلف نبرد را بر عهده می‌گیرد که هر کدام ویژگی‌های داستانی و گیمپلی منحصربفرد خود را دارند. گرچه داستان کالاف دیوتی ونگارد Vanguard از لحاظ تاریخی دقیق نیست، اما گفته شده که از سرگذشت شخصیت‌های واقعی در زمان جنگ جهانی دوم الهام‌گیری شده است. گرافیک این بازی نیز به لطف استفاده از انجین بازی Modern Warfare و بهره‌مندی از ویژگی‌های نسل نهمی، حسی بشدت واقع‌گرایانه دارد.

   مکانیک‌های گیمپلی بازی کالاف دیوتی ونگارد Call of Duty: Vanguard نسبت به نسخه‌های قبلی تا حد زیادی بهبود پیدا کرده؛ مثلا تیراندازی حس سنگین‌تر و واقعی‌تری می‌دهد و تخریب‌پذیری آبجکت‌ها بهتر صورت می‌گیرد. همچنین، این بازی نسبت به قبل تاکتیکی‌تر شده است و بازیکنان باید با هوشمندی دشمنان را از میان بردارند. بخش چندنفره بازی نیز شامل مدهای جدیدی مثل Champion Hill می‌شود که در واقع ترکیبی از Gunfight و بتل رویال است. کالاف دیوتی Vanguard شامل بخش زامبی نیز می‌شود که استودیو Treyarch آن را توسعه داده است.

    پیکسل طرح Call of Duty

    180,000 تومان

     کنسول بازی Xbox series X

     28,480,000 تومان

     پیشنهادات نخل مارکت

      محصولات مرتبط

       یک فکر در مورد “تاریخچه سری بازی‌های Call of Duty

       1. امیر گفت:

        سلام
        مرسی از بررسی و نقد کاملا مفهوم و دقیق.. لذت بردیم. به قول دوستمون اگر مقاله رو آپدیت هم بکنین خیلی عالی و جامع میشه

        1. شبنم شیشه گر گفت:

         سلام وفت بخیر ، ممنون که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین . مرسی از همراهیتون

       2. پرهام گفت:

        چقد مقاله ها خوب بود ممنون

        اون کالافی که گوست توشه کودومه؟

        1. شبنم شیشه گر گفت:

         سلام وقتتون بخیر
         ممنون از انرژی خوبتون . موردی که پرسیدین سری دهم بازی است .

        2. ... گفت:

         مدرن2 og / مدرن 2 2022 و مدرن 3 2023

       3. مسعود گفت:

        سلام از کال اف دیوتی 15 به بعد انلاین هستن یا افلاین

        1. عرفان شجیراتی گفت:

         روز بخیر .
         تمامی کال اف دیوتی ها یک بخش داستانی افلاین دارند.

         1. Amlnop گفت:

          به جز black ops 4

       4. فرامرز گفت:

        warzone عالیه

       5. مسعود گفت:

        سلام کدوم بازیش از همه بهتر و طولانی تره

        1. عرفان شجیراتی گفت:

         سلام روز بخیر
         تمامی بازی های کالاف دیوتی حداکثر تا 12 الی 15 ساعت گیم پلی قابل بازی دارند.

       6. بهراد گفت:

        ونگارد خدایی خوبه

       7. کافه گیم گفت:

        ممنون از این مطلب کاربردی

       8. trvipap2 گفت:

        کدوم بازی بود 4 تا سرباز امریکایی تو ارزانتین زامبیا فرانسه و…… میجنگیدن؟

        1. علی گفت:

         مدرن وارفار 3

       9. امیرعلی گفت:

        ببخشی نسخه های ریمستری که از بعضی از این بازی ها منتشر شده برای ایکس باکس سری هست؟

        1. A گفت:

         بله امیرعلی جان

       10. کوشان گفت:

        لطفاً اگر نسخه های جدیدی هم آمده آمد مقاله را آپدیت کنید خیلی ممنون واقعا بابت توضیحات خوب

        1. فرشاد برنوس گفت:

         سلام و درود
         ممنون از اینکه مقاله رو مطالعه کردید، چشم تا این زمان مقاله آپدیت است و منتظر عرضه MW2 هستیم.
         با تشکر

       دیدگاهتان را بنویسید

       نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *