بازی های آینده, تحلیل, مجله بازی, مقالات

آیا سال 2022 بهترین سال برای PS5 خواهد شد؟

آیا سال 2022 بهترین سال برای PS5 خواهد شد؟

آیا سال 2022 بهترین سال برای PS5 خواهد شد؟

آیا سال 2022 بهترین سال برای PS5 خواهد شد؟ اینکه بگوییم سال 2021 یکی از بدترین سال‌ها بود، یک دروغ بزرگ است. زمانی که شیوع پاندمی اثرات مخربی بر بسیاری از صنایع داشت، صنعت بازی موفق شد حتی با این شرایط سخت به پیشرفت‌های بزرگی دست پیدا کند و حتی درآمد بیشتری نسبت به گذشته کسب کند. با این حال، این اعداد تصویر درستی از اتفاقاتی که در استودیو‌ها‌ی بزرگ سراسر دنیا رخداده است را نشان نمی‌دهد.از تاخیر‌ها‌ی طولانی مدت تا مشکلات عرضه‌‌ کم اما همچنان قابل توجه، اتفاقات متعددی هستند که در این دوره رخ داده است.

SONY و مایکروسافت با عرضه‌ کنسول‌های نسل جدید خود در پاندمی کرونا 2020 یعنی PS5  و Xbox series X، چالش‌های سختی را پشت سر گذاشتند. عرضه‌ی کنسول‌ها به ندرت روان انجام می‌شود (احساس میشد با گستردگی کمبود‌ها این موضوع در مورد این نسل نیز صادق باشد و همچنان دستیابی به کنسول حتی تا به امروز برای اغلب گیمر‌ها دشوار بوده است) و طبق شواهد حداقل برای یکسال آینده هم شرایط تغییر نمی‌کند.

Horizon-Forbidden-West-7

همانطور که وارد سال دوم چرخه‌ی کنسول‌ها می‌شویم از همان ابتدا به نظر می‌آمد که سال شلوغی خواهد بود. بازی آتی استودیو گوریلا گیمز یعنی Horizon: Forbidden West با عرضه در 18 فوریه سال را آغاز می‌کند. درحالی که بلافاصله در ماه بعد آن یعنی 4 مارس، Gran Turismo 7 عرضه خواهد شد. به علاوه، بازی‌های انحصاری Second party خوش‌ساختی مانند Sifu و Stray نیز منتشر خواهند شد.در صدر لیست نیز God of War: Ragnarok، Forspoken و Ghostwire: Tokyo مشاهده می‌شوند که هنوز تاریخ انتشار مشخصی ندارند. با این حال  همه‌ی این بازی‌ها فوق‌العاده فقط در دوره‌ای 12 ماهه منتشر می‌شوند که نشان از پیشی گرفتن سونی از خودش با اختلافی قابل‌توجه است، که این عمل به لطف استودیو‌های Third_paty و First_party ممکن شده است.

سال 2023 نیز می‌تواند سال پرباری برای PS5 باشد. درحالی که Spider-Man 2  تنها بازی انحصاری‌ که در این سال منتشر می‌شود، اما ممکن است که طرفداران قادر به انجام برخی از عناوین قابل انتظار باشند. در ابتدا Marvel’s Wolverine ممکن است منتشر شود. اینسامنیاک خود را به عنوان ناشری که می‌تواند روی عناوین متعدد در بازه نسبتا کوتاهی کار کند ثابت کرده است. ریمیک Metal Gear Solid برای PS5 (در صورت صحت شایعه) ممکن است در این بازه‌ی زمانی منتشر شود. Naughty Dog هنوز عنوان جدیدی برای این نسل از کنسول‌ها معرفی نکرده است و همچنین می‌توان این موضوع را به Sucker Punch Productions نسبت داد، پس بازی‌های جدید این استودیو‌ها قطعا در سال آینده نمایش خواهند داشت. تایید شده است که در حال حاضر Bluepoint روی دو پروژه برای PS5 کار می‌کند. بهترین زمان برای عرضه‌ی این بازی‌ها بازه سال 2023 می‌باشد اما اگر تنها برخی از این عناوین نیز منتشر شوند، بار دیگر شاهد سال قدرتمندی برای PS5 خواهیم بود.

marvels-spider-man-2-2

قطعا میتوان گفت این عناوین در مقایسه با عناوین سونی در اوایل دهه 2000  چشمگیر نیستند. هنگامی که PlayStation 2 حداقل ده‌ها انحصاری کنسولی از استودیو‌های First_Party و Third_Party  دریافت می‌کرد یا حتی انحصاری‌های زمانی در ژانر‌های موفقی همانند Grand Theft Auto 3. اگر چه در مقایسه با عملکرد سونی در PS4 که معمولا طرفداران به یک بازی انحصاری در طول بهار دسترسی داشتند و بازی بعدی در طول پاییز به دستشان می‌رسید، سال 2022 برای بازی‌های انحصاری و گیمر‌هایی که قرار است آن‌ها را بازی کند شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد. اگر‌چه کیفیت این بازی‌ها بهتر است که مشاهده شود، اما بنابر سابقه سونی، این بازی‌ها تجربه‌ی قابل اطمینانی خواهند بود.

سونی اگرچه هنوز در ابتدای مسیر است، گام‌های برجسته‌ای در راستای افزایش سیستم فروش بازی‌های انحصاری First party خود برداشته. غول ژاپنی سال گذشته استودیو های Bluepoint Games، Nixxes، Housemarque و Firesprite را خریده است که همگی حالا عضوی از استودیو‌های PlayStations هستند. هرمن هالست، رئیس استودیو‌های PlayStation،افزود که خرید‌های این تیم به پایان نرسیده است.این بدان معناست که میتوان انتظار خبر‌های مشابهی را در سال‌های آتی داشت.

این سری خرید‌ها بذری برای بازی‌های انحصاری PS5 است که در سال‌های آتی ثمره می‌دهد. برخی تصور می‌کنند که تعدد بازی‌ها و تاخیر‌های مربوطه به دلیل پاندمی کرونا در نسل PS5 به امری عادی بدل می‌شود. کلید موفقیت در فضا‌ی کنسولیتوانایی‌های سخت‌افزاری که ارائه می‌کنید نیست، بلکه مهم کیفیت و درنتیجه تعداد تجربیاتی که می‌توانید روی پلتفرم کسب کنید است، که رقبای سونی برای مقابله با آن آمده‌اند.

به این ترتیب، درحالی که استراتژی تجاری مایکروسافت وابسته به تعداد فروش کنسول در یک سال مالی نیست، غول مستقر در ردموند به شدت روی محتوای First_Party برای پلتفرم خود سرمایه‌گذاری کرده که نهایتا Xbox Game Pass به سرمایه‌ای پایدار و سودآور بدل شود. جریان پیوسته‌ی خریدها احتمالا به خشکسالی انحصاری‌های First_Party آنها خاتمه می دهد.

با توجه به حرف‌هایی که در مورد 2022 زده‌ایم، این سال به نظر بزرگترین سال بازی‌های انحصاری PS5 است،اما سوال اینجاست که آیا سونی حداقل می‌تواند جایگاه خود را حفظ کند و از سال قبل خود پیشی بگیرد؟ در هر صورت، این نسل از کنسول‌ها جذاب‌تر خواهد بود اما یک چیز آشکار است، طرفداران سونی باید منتظر بازی‌های متعدد در سال‌های پیش‌رو باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *