مجله بازی, مقالات

بررسی بازی Sniper Elite 5 : زیبا و بی‌رحم

بررسی بازی Sniper Elite 5

بررسی بازی Sniper Elite 5

به بررسی بازی Sniper Elite 5 می پردازیم. در حال حاضر من در پشت سنگرهای شنی و کوتاه Sniper Elite 5 سنگر گرفته ام و مشغول ترمیم آن هستم. البته نه به دلیل موج‌های متعدد از سربازان نازی، زیرا صدها نفر از آن‌ها را از همین نقطه کشته‌ام. نه به دلیل آن که همه اسنایپرهای آن‌ها پیشانی من را نشانه گرفته اند، زیرا من آنقدر سریع هستم تا از همه آن‌ گلوله‌ها فرار کنم. نه به دلیل آنکه زیر آفتاب داغ بومونت ست دنیس سوختم و از هیچ ضدآفتابی استفاده نکردم. به عنوان یک رنجر آمریکایی همه خستگی‌ها را نادیده می‌گیرم، زیرا تک تیرانداز مخوف «اسنایپر جگر» به زور بازی را به تصاحب خود درآورده است.

حالت جدید Sniper Elite 5 که «Axis Invasion» نام دارد نه تنها یک حالت جدید و جالب در شوتر تاکتیکال اخیر ربلیون است، بلکه قابلیتی فوق‌العاده برای گسترش فرمول همیشگی و تست شده این بازی است. مشابه حمله در بازی‌هایی مانند Elden Ring و Dark Souls، بازیکنان می‌توانند تا به صورت تصادفی وارد کمپین‌های دو و یا تک‌نفره دیگران شوند و در نقش اسنایپر مشهور آلمانی «اسنایپر جگر» همه را از پا در بیاورید. در این بازی باید همیشه مهارت‌های خود را ارتقا دهید و مهارت‌های جدید به دست آورید که شامل سلامتی اضافه، گرفتن نارنجک و …. می‌شود. در ادامه با در نظر گرفتن همه جوانب به بررسی بازی Sniper Elite 5 می پردازیم.

rsz_sniper-elite-5-trailer-screenshot
بررسی بازی Sniper Elite 5 : جنگ با ترس

من کلا برای بررسی بازی Sniper Elite 5 از تجربه شخصی‌ام صحبت می‌کنم. به مانند نسخه‌های قبلی، Sniper Elite 5 یک تاکتیکال شوتر منسجم و یک‌پارچه است که شامل ماموریت‌هایی سندباکس با برخی نتایج خطی می‌شود. هدف را بکشید. اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری کنید. سلاح‌های دشمنان و وسایل ارتباطی آن‌ها را نابود کنید. از کشتن سربازان نازی با منفجر کردنشان لذت ببرید (که با دقت تمام توسط دوربین‌های اسلوموشن بازی به تصویر کشیده شده است). این بازی علاوه بر آن که یک Sniper Elite کلاسیک است توانسته تا با مواردی نظیر «Axis Invasions» تغییرات ظریفی در تجربه کمپین بازی ایجاد کند.

در بررسی بازی Sniper Elite 5 متوجه هوش مصنوعی به شدت بالای بازی شدم و هر کدام از دشمنان الگوی رفتاری خاص، عادت‌های مشخص و نگهبانی‌هایی مقرر دارند که در بیشتر موارد قابل‌ پیش‌بینی است. با این حال برخی اوقات همه چیز ناگهان تغییر می‌کند در تجربه من از بررسی بازی Sniper Elite 5 وظیفه داشتم که مخفیانه به قلعه دشمنان نفوذ کنم تا نقشه جنگ مخفی نازی‌ها را برملا کنم.

در عوض اما متوجه شدم که بازیکن دیگری در بازی من است و من وظیفه دیگری دارم. تلفن‌های دیواری با علامت‌هایی واضح روی نقشه بودند و مرا از موقعیت هم‌بازی‌ام آگاه می‌کرد اما این‌ها کاملا تخمینی بود و چون این شکارچی همیشه در حال حرکت بود، هر لحظه در یک نقطه بود. ناگهان به همه چیز و همه کس شک کردم. ناگهان ده‌ها سرباز نازی به طرف من دویدند ولی من همچنان مخفی بودم. او کجاست؟ آیا باید از مخفی‌گاه بیرون بیایم و مانند رمبو به دشمنان بتازم؟ یا اینکه باید همچنان سایه‌ها را بقل کنم و «هیتمن» درونم را را آزاد کنم؟

در حین فکر کردن به همین موضوع بودم که ضربه آخر هم به من اصابت کرد. آن مجسمه بدون حرکت به پشت دیواری آجری که در 50 یاردی من قرار داشت خزیده بود. یونیفرم او لباس پیاده نظام‌های آلمانی نبود، بلکه او لباسی آبی و پشمی به تن داشت. ناگهان بلند فریاد زدم که : “استاسی.”  پیش از آن که بتوانم به خودم بیایم صدای RSC 1918 را شندیم و بعد دیگر همه جا تاریک شده بود.

rsz_wnmnjpktgvqh9ppbvcub8f
بررسی بازی Sniper Elite 5 : شکار در برابر شکارچی

با اینکه Sniper Elite 5 بخش آنلاینی جذاب و بی‌رحمانه دارد، اما به آن وابسته نیست و حرف‌های زیادی در بخش داستانی برای گفتن دارد و هر آنچه از یکی از شوترهای این مجموعه انتظار دارید را برآورده می‌کند. از نظر داستانی، قهرمان بازی که «کارل فیربرن» نام دارد که کنار مقاومت فرانسه در برابر آلمانی‌ها در ابتدای جنگ جهانی دوم ایستاده و باید اضافه کنم که مناظر این بازی که با تکنیک فوتوگرامتری ساخته شده اند در نهایت زیبایی و واقع‌گرایی هستند.

Sniper Elite 4 سال گذشته ارتقای نسل نهمی رایگانی دریافت کرد، اما Sniper Elite 5 اولین گام این مجموعه در نسل جدید کنسول‌هاست. گزینه‌های آشنای شخصی‌سازی که شامل سلاح‌ها، مهمات، کاراکترها، مهارت‌ها و درجه سختی می‌شود. همچنین نباید مواردی نظیر خطرات تیراندازی، سرعت باد، جاذبه و افزایش ضربان قلب «کارل» را از خاطر ببریم.

در بررسی بازی Sniper Elite 5 متوجه شدیم نقشه‌ها به نسبت هر چه تا به حال در Sniper Elite دیده ایم بزرگ‌تر است و راه‌های پیشبرد هر ماموریت نیز تنوعی خارق‌العاده دارد. شاید برای بیشتر مردم قابل‌توجه‌ترین صحنه بازی زیپلاین و صحنه‌های فرار باشد، اما برای من بهره بردن از فرصت‌های کم‌یاب مانند پریدن از دیوار عمارت‌های بزرگ از همه هیجان‌ انگیزتر است.

جستجوی هر نقشه کمپین به صورت کو-آپ بدون شک شرایط را آسان‌تر می‌کند و حتی می‌توانید با دوستانتان بر علیه «اسنایپر جگر» قیام کنید و نیروهای مستقل و خودخوانده خود را تشکیل دهید. در حین بررسی بازی Sniper Elite 5 پیش از عرضه، مسلما قادر نبودم تا همه چیز بخش چندنفره را بررسی کنم اما در چهار حالت «Free for All»، «Team Match»، «Squad Match» و «No Cross» (که در این حالت آخر دو تیم با مانعی غیرقابل عبور از هم جدا شده اند) بازی در دسترس است و لذتی دوچندان برای شما به ارمغان می‌آورد.

rsz_ss_a00d4440f6f3ea282b9bfd25d450e835341dd7151920x1080

این مورد واقعا جالب است. جالب‌ترین مورد این است که ممکن است آن بدبختی که در دنیای بیرون می‌بینید، از پای درمی‌آورید و شکنجه می‌کنید را قبلا دیده‌ باشید. در بررسی بازی Sniper Elite 5 طی اولین تجربه من از «Axis Invasions»، من مستقیما به سراغ ژوگولار رفتم و سعی کردم تا به سرعت همه بازیکنان را هدشات کنم. اما به تدریج که به هیتمنی ظالم بدل شدم و با بدجنسی به دست، بازو و پاهای دشمنان شلیک می‌کردم. در یک شکست خاص، به من از پشت خنجر زدند و ناگهان از طبقه سوم یک ساختمان به درون یک فواره پرتاب شدم، درست مانند «تونی مانتانا» در فیلم Scarface. و این خلاصه‌ای بود از لذت‌بخش‌ترین لحظه من در ویدیوگیم.

به بیان کلی‌تر، در بررسی بازی Sniper Elite 5، این بازی کامل‌ترین بازی مجموعه دیرینه Sniper Elite بوده، البته که هسته اصلی گیم‌پلی و مکانیزم‌های آن تقریبا از زمان Sniper Elite V2 در سال 2012 بدون تغییر مانده است. البته درست همین جا بود که اشعه ایکس نمادین سری متولد شد و هنوز هم بعد از گذشت یک دهه فوق‌العاده است و امروز به خونین‌ترین و خشن‌ترین حالت ممکن خود رسیده است.

به نظر من در بررسی بازی Sniper Elite 5 ناامیدکننده‌ترین ویژگی سری دیوارهای نامرئی، مرزهای شناور و اشیا غیرقابل عبور است که سد راه شما می‌شوند که هنوز هم در بازی هستند، اما ما به دلیل زیبایی بیش از حد دنیای بازی از این مورد چشم‌پوشی می‌کنیم. اگر که Sniper Elite 5 بدون قابلیت «Axis Invasions» عرضه می‌شد، بازی تفاوت زیادی با نسخه‌های قبلی نداشت و هنوز نسل هشتمی محسوب می‌شد. انقلاب این بازی در نقشه بازی‌های آنلاین سندباکس باعث شده تا Sniper Elite 5 خود را از عناوین مشابه جدا کند و بتواند تجربه‌ای متفاوت ارائه کند.

نکات مثبت در بررسی بازی Sniper Elite 5

+ بهترین Sniper Eliteی که تا به حال ساخته شده

+ پویایی بی‌نظیر و پر زرق و برق «Axis Invasions»

نکات منفی در بررسی بازی Sniper Elite 5

داستانی با شگفتی‌های کم

نقشه‌هایی بعضا بسیار خطی!

امتیاز: 9

پلتفرم‌ها: PC، PS5، PS4، Xbox Series X/S و Xbox One

تاریخ انتشار: 26 می 2022 (5 خرداد 1401)

ناشر و توسعه دهنده: ربلیون دولپمنتس

منبع: gamesradar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *