تحلیل, مجله بازی, مقالات

بررسی بازی Stray

Stray cat art.jpg

بررسی بازی Stray – شبیه ساز پیشی

در این بازی 9 جان دارید!

به ندرت می‌توانید یک بازی ویدیویی پیدا کنید که داستان خود را از زاویه‌ای کاملا جدید روایت کند و بتواند در ارائه این بازی موفق ظاهر شود و مکانیزم‌های جذابی برای بازی طراحی کند. بازی Stray یک بازی ماجراجویی با محوریت پازل‌هاست که شما در نقش یک گربه بازی می‌کنید و علاوه بر لذت بردن از محیط و پازل‌هایش شاهد توانایی‌ها و محدودیت‌های این گربه زیبا باشید.

این ماجراجویی جذاب و دوست داشتنی به همراه داستانی جذاب در مورد همراهی و دوستی می‌تواند برای ساعتها شما را سرگرم کند. در ادامه به بررسی بازی Stray استری می‌پردازیم تا این بازی دوست داشتی را برای شما موشکافی کنیم.

rsz_stray-walkthrough-1

شما نقش یک گربه ولگرد را بر عهده دارید که پس از اتفاقی که در ابتدای بازی رخ می‌دهد ماجراجویی خود در زیر شهر را شروع می‌کند. در اعماق شهری بزرگ که سرشار از لامپ‌های نئونی است، ناگهان از تنهایی درمی‌آیید و با یک پهباد کوچک دوست می‌شوید که در لحظات مهم و حیاتی صحبت‌های ربات‌ها را برای شما ترجمه می‌کند.

این پهباد که B-12 نام دارد به شما اجازه می‌دهد تا با محیط تعامل کنید و برای مثال با هک کردن درها را برای شما باز می‌کند، بیگانگان گوشت‌خوار خطرناک را با اشعه بنفشش می‌کشد و محیط‌های تاریک و بلوارهای غم‌انگیز را روشن می‌کند.

به جز کمک‌های B-12، Stray گربه بودن را تمام و کمال برایتان مجسم می‌کند و همه قابلیت‌هایی که یک گربه دارد را برایتان شبیه‌یازی می‌کند. بازی پویایی بی‌نظیری دارد و می‌توانید با فشردن یک دکمه همه متن‌ها را بخوانید و بدون زحمت بالا و پایین بپرید و هر کاری که دوست دارید بکنید. پریدن در این بازی واقعا بی‌نظیر است و انیمیشن‌های این گربه کوچولو جزئیات فوق‌العاده‌ای دارد و شبیه‌ترین تصویر ممکن از یک گربه را ارائه می‌کند و رفتارهای آن‌ها را شبیه‌سازی می‌کند.

حرکات شما در بازی Stray استری بسیار روان و جذاب به نظر می‌رسد و به خوبی می‌توانید با فشردن دکمه پرش و چرخاندن دوربین همه جای این دنیای آخرالزمانی را ببینید. شما در این بازی تنها کافی‌ست که دستتان را روی دکمه قرار دهید و به هر جا که می‌خواهید بروید. این لحظات به قدری لذت بخش هستند که می‌توانند گذر زمان را از یاد شما ببرند.

rsz_stray-state-of-play-2022_jr7c

در بازی Stray شما می‌توانید بین نواحی مختلف بازی جابه‌جا شوید و آزاد هستید تا در این محیط تقریبا خطی جستجو کنید و از قابلیت‌های مختلف خود استفاده کنید. اینکه بازی در راستای عمود هم جریان دارد به خوبی محدودیت‌های شما را در بازی نمایان می‌کند و نشان می‌دهد که تا چه ارتفاعی می‌توانید بپرید و هم چنین بخش‌هایی از شهر را بهتان نمایش می‌دهد که فقط گربه‌ها می‌بینند.

بخش‌های خطی بازی بیشتر بر روی سرعت تمرکز دارند و نیازمند پرش‌های متوالی هستند البته که باید در نظر بگیرید که با توجه به اندازه این گربه از عهده چه کارهایی برمی‌آیید.

پازل‌ها انگیزه اصلی شما برای پیشبرد بازی Stray هستند. در بیشتر این معماها شما باید مسیری برای رسیدن به هدف خود پیدا کنید، چندین پرش متوالی انجام دهید و یا با کنار هم قرار دادن چندین آیتم راه خود را بسازید. به عنوان مثال برای عبور از تیغه‌های یک فن شما باید مانعی بر سر آن قرار دهید و یا با پنجه‌های خود جسمی را بیندازید و فن را از کار بندازید و عبور کنید.

خوشبختانه بیشتر معماهای بازی Stray استری در میحط‌های کوچک هستند و نیازی نیست که زمان خیلی زیادی صرف پیدا کردن راه‌حل کنید. معماها نه خیلی چالش برانگیز هستند و نه خیلی ساده و پیش پا افتاده، بنابراین حل آن‌ها در تمام طول بازی لذت‌بخش خواهد بود.

البته که همه موارد این بازی کاملا لذت‌بخش نیستند. این موارد که بیشتر در نیمه اول بازی Stray رخ می‌دهند، معمولا شما را در میان تعداد زیادی از دشمنان قرار می‌دهند که تعداد زیادی آن‌ها معمولا باعث شکست شما می‌شود و ممکن است شما را آزرده خاطر کند.

بازی Stray استری اغلب از شما می‌خواهد تا به جای درگیری با دشمنان و مقابله با آن‌ها، راه‌های استراتژیک در پیش بگیرید و از آن‌ها دوری کنید. البته که تعداد این موقعیت‌ها زیاد نیست، اما بدون شک ضعیف‌ترین بخش ماجراجویی شما در Stray خواهد بود.

rsz_gan35s6q4dgdadud3bumua

بازی Stray استری شامل بخش‌های متنوع و مجزای زیادی می‌شود که هرکدام علیرغم اندازه کوچکشان سرشار از جرئیات زیادی هستند. در جای جای این شهر می‌توانید ساکنین روباتی مختلفی پیدا کنید .و با آن‌ها صحبت کنید (البته اگر پهباد مترجم همراهتان باشد) و شنونده داستان‌های فرعی مختلفی باشید که شکاف‌های داستانی بازی را پر می‌کند و توجیه می‌کند که چرا این دنیا سال‌هاست انسانی به خود ندیده است.

طراحی بصری بخش‌های مختلف بازی Stray واقعا زیبا و جذاب هستند و در هر محیط حجم عظیمی از جزئیات در بازی قرار داده شده است. تابلوهای نئونی که در تاریکی می‌درخشند، رنگ‌های شاد و زیبا که چشم‌ها را نوازش می‌دهند و گودال‌های آبی که این نورها را بازتاب می‌کنند.

فروشگاه‌ها و قفسه‌های آن‌ها همگی به عنوان مانع طراحی شده اند که شما باید از زاویه دید یک گربه راهی برای دور زدن آن‌ها پیدا کنید. در مناطق بیرون از شهری، فاضلاب‌های سرد و مرطوب به قدری واقعی و تاریک طراحی شده اند که بازی Stray را شبیه به بازی‌های ترسناک می‌کند. هر محیط جدید می‌تواند شما را ساعت‌ها مجذوب خود کند و من از صرف این زمان برای بازی لذت بردم.

اوج قدرت بازی Stray در طراحی خاص و منحصربفردش است که داستانش را از زاویه دید قهرمانی جدید با قابلیت‌های خاص روایت می‌کند و تنها بر ویژگی‌های ماجراجویی‌اش تکیه نمی‌کند. سناریو بازی واقعا می‌تواند شما را در خود غرق کند و کاملا بر پایه توانایی‌های این قهرمان کوچک و نحوه عبور و مرور و زندگی یک گربه بنا شده اند. پازل‌ها در مرور زمان می‌توانند جذابیت خود را حفظ کنند و تاثیر جالبی روی داستان دارد.

نکات مثبت:

  • بازی طیف وسیعی از پازل‌ها را این بار از زوایه دید قهرمانی جدید در مقابلتان قرار می‌دهد
  • بازی از بسیاری جهات یک پلتفرمر زیبا و جذاب به شما می‌رود و انیمیشن بالا رفتن از ساختمان‌ها فوق‌العاده هستند
  • محیط‌هایی سرشار از جزئیات
  • داستانی دوست داشتنی درباره رابطه دوستی

نکات منفی:

  • هوش مصنوعی ضعیف دشمنان

 

نمره: 10/9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *