اخبار, مجله بازی

مدل جدید کنسول PS5 عملکردی مشابه با مدل قبلی ارائه می‌دهد

مدل جدید کنسول PS5

مدل جدید کنسول PS5

همانطور که می‌دانید، قبلا طی گزارشی به اطلاعتان رساندیم که کمپانی سونی مدل جدید کنسول PS5 را به بازار عرضه کرده است. این مدل جدید دارای یک پیچ پایه جدید خواهد بود که برای سفت کردن آن نیازی به پیچ گوشتی نیست. تفاوت دیگر مدل جدید کنسول PS5 با مدل‌های قبلی وزن آن است؛ مدل جدید ۳۰۰ گرم وزن کمتری نسبت به مدل قبلی دارد. دلیل کاهش وزن مدل جدید این است که اندازه سینک حرارتی آن کوچک‌تر شده است. اما آیا این سینک حرارتی کوچک‌تر باعث کاهش عملکرد فنی مدل جدید کنسول PS5  می‌شود؟

اخیرا گروه Digital Foundry، که یکی از مشهورترین آنالیزورهای مدیوم گیم است، با همکاری کانال یوتیوبی Gamer’s Nexus در این مورد آزمایشی را انجام داده و عملکرد فنی مدل جدید کنسول PS5 را با مدل‌های قبلی مقایسه کرده است. برخلاف گفته Austin Evans که قبلا مدعی بود مدل جدید از لحاظ خنک کنندگی پسرفت کرده است، Digital Foundry و Gamer’s Nexus با آزمایش‌های خود ادعای Austin Evans را رد کرده‌اند و اثبات نموده‌اند که مدل جدید PS5 از لحاظ خنک کنندگی و عملکرد فنی بازی‌ها، تفاوت خاصی با مدل‌های قبلی ندارد.

طبیعتا کوچک‌تر شدن اندازه سینک حرارتی، منجر به افزایش دمای هوای خروجی می‌شود. شاید طبق ادعای Austin Evans در مدل جدید کنسول PS5 دمای خروجی چند درجه افزایش پیدا کرده باشد، اما این به معنای عملکرد ضعیف‌تر پردازنده نیست. بلکه خنک کنندگی موثر کنسول باعث شده است حرارت بیشتری از پردازنده و مادربرد استخراج شود.

طبق آزمایش‌های Gamer’s Nexus دمای حافظه (رم) در مدل جدیدتر، نسبت به مدل‌های قبلی در برخی از شرایط کمتر نیز می‌شود. منتهی ممکن است تحت یک سری شرایط، دمای SoC در حد بسیار کمی بیشتر شده باشد. این میزان اختلاف دما برای گیمرها قابل چشم پوشی است و طبق آنالیزهای Digital Foundry هیچگونه تفاوتی در نرخ فریم و عملکرد بازی‌ها ایجاد نکرده است.

آقای «استیون برک» که دمای قطعات مدل جدید کنسول PS5 را به دقت آنالیز کرده است، توضیح داده که انتخاب هر کدام از مدل‌های جدید و مدل‌های قدیمی، تفاوتی برای گیمرها نخواهد داشت و آن‌ها باید فارغ از نوع و مدل PS5 خود، به محیط و شرایط اطراف کنسول توجه داشته باشند. آقای برک ادامه داد که برای عملکرد بهینه و افزایش طول عمر کنسول PS5، بهتر است آن را در فضایی باز، خنک و عاری از گرد و خاک قرار داد و هر چند مدت یک بار گرد و خاکی را که در هیت سینک و سیستم خنک کننده جمع شده را تخلیه کرد.

پس مهم نیست که کدام مدل را خریداری کنید، زیرا طبق آزمایش‌های Gamer’s Nexus، دمای CPU و GPU مدل جدید کنسول PS5 تفاوت خاصی پیدا نکرده است. همچنین طبق تحلیل‌های دقیق Digital Foundry، عملکرد و نرخ فریم بازی‌ها در هر دو کنسول برابر است. پس در صورتی که مدل جدید PS5 را خریداری کرده‌اید، نیاز نیست نگران هیچ چیز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *