مجله بازی, مقالات

بررسی بازی Kirby and The Forgotten City

بررسی بازی Kirby and The Forgotten City

بررسی بازی Kirby and The Forgotten City

بازی Kirby and The Forgotten City بزرگ‌ترین و مبتکرانه‌ترین عنوان از این فرانچایز قدیمی است.

در این مقاله دیگر نمی‌خواهیم راجع به وحشتناکی «کربی» در سطح مفهومی اشاره کنیم! بله شاید او توده‌ای نرم از یک آدامس بادکنکی صورتی باشد که واقعا جذاب است و شکی در این مورد نیست. او مداوم لبخند می‌زند و همزمان بازوهای کوچک خود را تکان می‌دهد و روی پاهای بدفرمش ایستاده و با مهربانی به همه سلام می‌کند.

اما او در عین حال زاده یک آزمایش نفرت‌انگیز است (مانند آزمایش فرانک اشتاین) که در آزمایشگاه دانشمندی دیوانه به نام «هال» این موجود صورتی زاده شد. او با مهربانی دیگر موجودات را می‌بوید، آن‌ها را می‌بلعد و قدرت آن‌ها را جذب می‌کند. می‌توانیم به او لقب «تانوس» را بدهیم البته که او آناتومی مناسبی برای پوشیدن دستکش آهنی ندارد!

متاسفانه باید اعلام کنیم که «کربی» را به حال خود وا گذاشتیم و او توانست دیگران را ببلعد و حتی از خودش هم جلو بزند و می‌توان با‌قاطعیت گفت که این فرانچایز در بازی Kirby and The Forgotten City به فرم نهایی خود رسیده است. اوج 30 سال جستجوی این موجود نرم طلسم‌شده را می‌توان در Kirby and The Forgotten City یافت که بیش‌ترین و بهترین نوآوری را در تاریخ این فرانچایز دارد. کوچ «کربی» به دنیای سه بعدی توانست امضای مخصوصی برای این فرانچایز بسازد که پیش از این ممکن نبود. این شروع جدید «کربی» توانسته ویژگی‌های جذاب سری را حفظ کرده و آن‌ها را در قالبی منسجم ارائه کند.

Kirby and The Forgotten City از همان فرمول سنتی استفاده می‌کند که در آن محیط بازی متشکل از چندین فضا و محیط مختلف است البته که به آن بزرگی محیط تریلر هم نیست! این بازی بیش از Super Mario Odyssey شبیه به Super Mario 3D است. بازی حتی از چیزی هم که به نظر می‌رسد هم رمزآلودتر است و مداوم بازیکن را تشویق به جستجوی اتاق‌ها و مسیرهای مخفی می‌کند که اهداف خاصی دارند و در پایان هم جوایز خاصی اهدا می‌کنند.

Kirby and The Forgotten City به فرمول ثابت شده‌ای که همیشه از پلتفرمرهای نینتندو انتظار داریم وفادار مانده (چمن، دریا، یخ، آتش، بیابان و غیره) و بقایای تمدن «Forgotten City» حال و هوایی مبهم دارد که در نوع خود منحصربفرد است. هر یک از مکان‌ها در «Forgotten City»، از فروشگاه متروکه و شهربازی گرفته تا خانه خالی از سکنه و ایستگاه سرد مترو که تعدادشان به بیش از 30 هم می‌رسد، داستان خود را تعریف می‌کنند.

این جذابیت جدید در بازی را باید مدیون مکانیزم «Copy» و حالت جدید «Mouthful Mode» دانست. بله بدون شک این موارد به «کربی» کمک می‌کند تا ورژن بامزه و زیبای هیولای فرانکشتاین باشد، اما «Mouthful Mode» یک حیله احمقانه نیست، بلکه مکانیزمی جالب و لذت‌بخش است که گیم‌پلی را حسابی خنده‌دار می‌کند.

3955546-kirby_review_7 copy

«کربی» تنها می‌تواند می‌تواند قدرت موجودات زنده را جذب کند (او یک هیولا نیست)، بنابراین وقتی او سعی کند بوی اشیا بی‌جان را استنشاق کند، تنها بدن خود را سمت آن‌ها می‌کشد. تماشای بلعیدن کاراکترها و به دست آوردن قدرت آن‌ها به تنهایی مکانیزم جالبی‌ست، اما حالا باید به این مورد استنشاق ماشین‌ها، فرماندهان ترن هوایی و انقلاب در آیرودینامیک پاراگلایدر را هم اضافه کنیم.

هرکدام از توانایی‌های «Mouthful» مکانیزم خاص خود را دارد و اغلب جوایزی خاص داشته و برای نجات Waddle Dees استفاده می‌شود. گیم‌پلی بازی را می‌توانید از راه‌های مختلفی پیش ببرید: «Coaster Mouth» نشان می‌دهد که «کربی» بهترین علمکرد را در Ratchet Rail-Grind دارد، «Arch Mouth» شامل سکانس‌های پروازی می‌شود و «Ring Mouth» می‌تواند با تندبادهای قدرتمند دشمنان را از پای در بیاورد و یا با آن قایق‌ها را هدایت کنید. «Water Balloon» می‌تواند «کربی» را به یک حباب بزرگ تبدیل کرده که آب پرتاب می‌کند، موانع آتشین و لجن را پاک می‌کند که با قابلیت «Copy» رفع نمی‌شود.

شکی نیست که «Mouthful Mode» ویژگی برجسته‌ای است , می‌تواند سناریوهای جدیدی به بازی اضافه کند. این تغییرات همیشه جالب بوده اند، اما به ندرت می‌توانند دیدگاه اصلی طراح مرحله را منتقل کنند. توانایی‌ها معمولا با هم ترکیب می‌شوند که باعث می‌شود انتخاب‌های شما بی‌اهمیت جلوه کند. «Kirby Planet Robot» هم زمینه استفاده از قابلیت «Copy» را فراهم می‌کرد، اما این بازی «Forgotten Land» است که با این ایده توانست به اوج برسد. همچنین در بازی پازل‌های مخصوص زیادی وجود دارد که هر کدام به یک توانایی مشخص نیاز دارند، مانند سوییچ‌هایی که برای حرکت ترکیبی به کاتر نیاز دارند، بلوک‌های یخی که برای ذوب شدن به آتش نیاز دارند و غیره.

حتی برخی از سکانس‌های پلتفرم کردن در بازی با هدف استفاده از قابلیت‌های ویژه طراحی شده اند که از جمله آن‌ها می‌توان به شکاف‌های بزرگ اشاره کرد که تنها با قابلیت گردباد قابل عبور هستند و یا سطوح لیزی که در آن «کربی» تنها می‌تواند با قابلیت یخی اسکیت کند. دید سه بعدی بازی هم به پیشرفت بخش توانایی‌ها کمک می‌کند و می‌تواند تنوع خاصی به بخش حل پازل اضافه کند که خلاقیت بازیکن را به چالش می‌کشد.

علاوه بر پلتفرم کردن و حل پازل، قابلیت کپی کردن از دیگر بخش‌های مهم در سیستم مبارزه بازی به شمار می‌رود. Kirby and The Forgotten City برای طرفداران سبک اکشن پلتفرمر به هیچ وجه بازی سختی نیست، اما می‌توان از آن به عنوان چالش برانگیزترین بازی سری نام برد. اگر با بالاترین درجه سختی بازی را تجربه کنید، برخی از باس‌فایت‌های بازی می‌توانند با تنها چند ضربه شما را از بین ببرند. تمام باس‌های بازی الگوی مبارزه خاص خود را دارند و هرچه در بازی پیش بروید باید استراتژی‌های بهتر و پیچیده‌تری بچینید. برای کسانی که به دنبال تجربه‌ای آسان‌تر هستند، درجه سختی «Spring Breeze» بهترین گزینه خواهد بود.

به طور خلاصه باس‌فایت‌های بازی بی‌نظیر هستند و از Kirby and The Forgotten City می‌توان به عنوان یکی از بهترین نمونه‌ها در زمینه باس‌فایت اشاره کرد، اما مینی باس‌های بازی که به دفعات ظاهر می‌شوند، پس از مدتی خسته‌کننده می‌شوند. این تنها بخش از ماموریت‌های اصلی است که مدام تکرار می‌شود که به پاشنه آشیل ماموریت‌ها هم بدل شده است.

3955552-kirby_review_17 copy

از آیتم‌هایی که با شکست باس‌ها، جستجو در مراحل مختلف و حل پازل‌های پنهان به دست می‌آورید، می‌توانید برای ارتقای مهارت «Copy» استفاده کنید. در ابتدا ممکن است گمان کنید که این ارتقاها باعث آسان شدن بازی می‌شود، اما تیم توسعه دشواری بازی را تدریجی و متناسب با ارتقاهای شما افزایش می‌دهد. توانایی «Copy» اگر ارتقا پیدا کند علاوه بر سهمگین کردن ضربات شما قابلیت‌های جدیدی هم اضافه می‌کند. The Ranger که «کربی» را به تکاور فضایی تبدیل می‌کند و لباس تکاورها را هم برای شما باز می‌کند. هر چه این قابلیت‌ها بیشتر ارتقا پیدا کنند، موارد استفاده از آن‌ها هم افزایش می‌یابد.

برای ارتقای توانایی‌ها، شما به سنگ‌های کمیاب نیز نیاز دارید که در مراحل فرعی گنج‌یابی به دست می‌آیند. در واقع می‌توان گفت که تعداد مراحل گنج‌یابی از مراحل اصلی هم بیشتر است و ممکن است فکر کنید که تنها برای افزایش محتوا به بازی اضافه شده اند، اما در حقیقت تنها این مراحل هستند که می‌توانند از شما یک خبره در قابلیت «Copy» و «Mouthful Mode» بسازند. شلیک به هدف‌های متحرک، عبور از مانع‌های سخت، اسکیت کردن روی مسیرهای لغزنده و تغییر حالت‌های سریع و متوالی، مراحب گنج‌یابی را به اهدافی کوچک اما سرگرم‌کننده بدل کرده است. اگر قصد رکورد زدن در این مراحل داشته باشید، چالشی سخت در انتظار شما خواهد بود.

اسلحه فروشی (که در آن همه این ارتقاها انجام می‌شود) از جمله مکان‌هایی است که کاوشگرانKirby and The Forgotten City زیاد به آن سر می‌زنند. هنگامی که شما مشغول نجات «Waddle Dees» از دست «بیست پک» بدجنس هستید، آن‌ها مشغول توسعه مرکز بازی Waddle Dee Town هستند. کالاهای مختلفی که در طول ماجراجویی برای شما باز می‌شوند به شما این امکان را میدهند تا حین حرکت قدرت ضربات، سرعت و یا سلامتی «کربی» را برای مدت محدودی افزایش دهید.

زمانی که در طول نبرد با یک باس به مشکل می‌خورید، ذخیره کردن سلامتی و افزایش قدرت حملات کمک شایانی می‌کنند. بازی‌های «کربی» در نهایت برای بچه‌ها طراحی شده اند و از نکات مثبت این بازی می‌توان به قرار دادن ترفندهایی مفید در جهت کاهش سختی بازی برای کودکان اشاره کرد ولی در برخی موارد هم بازی در ساده‌سازی زیاده روی می‌کند. این آیتم‌های قابل خرید برای بازگشایی حالت «Coliseum boss rush» که تمرکز زیادی روی سرعت دارد، به شدت مفید است.

به نظر نمی‌رسد که در هر مرحله نیاز باشد Waddle Dee Town را تکمیل کنید. هر مرحله دارای Waddle Dee های متعددی است که برخی از آن‌ها مخفی شده اند که البته برخی ماموریت‌های سری می‌توانند جایگزین آن‌ها شوند. اگر شما اهل تمکیل کردن بازی‌ها هستید، Kirby and The Forgotten City چندین ماموریت مخفی برایتان آشکار می‌کند که به کمک شما می‌آیند.

والدینی که فرزند خردسال دارند نباید حالت کو – آپ این بازی را از دست بدهند. البته نباید فراموش کنیم که قابلیت «Copy» تنها به «کربی» محدود می‌شود و این یعنی که یکی از بازیکنان نمی‌تواند در جذاب‌ترین بخش مراحل حضور داشته باشد. البته که حالت کو – آپ این بازی بهتر از بازی‌های خانوادگی Nintendo Switch (مانند Super Mario Odyssey و Bowser’s Fury) است ولی در هر حال نباید عدم پویاییKirby and The Forgotten City را از یاد ببریم که باعث می‌شود دو بازیکن تجربه‌ای کاملا متفاوت از هم داشته باشند.

3955553-kirby_review_18 copy

Kirby and The Forgotten City را می‌توان در لیست عناوینی قرار داد که در تمام لحظات و بی‌دلیل می‌تواند خنده بر لب شما بیاورد و این بازی فراتر از تنها یک پلتفرمر رنگارنگ و زیباست. این بازی یکی از بهترین پلتفرمرهای Nintendo Switch است که کیفیت خود را مدیون طراحی مراحل عالی و مجموعه‌ای بی‌نظیر از توانایی‌هاست که در هر لحظه اتفاقات غیرقابل پیشبینی رقم می‌زنند که با اکشنی بامزه می‌تواند آدرنالین خون شما را بالا ببرد.

نکات مثبت:

حالت «Mouthful Mode» تبدیل به بخشی خنده دار و حیاتی از طراحی مراحل شده است

توانایی «Copy» بیشتر از هر زمان تاثیر می‌گذارد

محیط بازی سرشار از رمز و رازهای جذاب است

ماموریت‌های جانبی به خوبی مهارت‌های «کربی» را به نمایش می‌گذارد

نکات منفی:

مینی باس‌های تکراری

برخی از اسرار بازی را نمی‌توان در تجربه اول پیدا کرد

امتیاز نهایی: 9

منبع: gamespot

محصولات مرتبط

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *