مجله بازی, مقالات

بررسی گیم‌پلی Callisto Protocol

بررسی گیم‌پلی Callisto Protocol

گیم پلی بازی Callisto Protocol

در این مقاله با بررسی گیم‌پلی Callisto Protocol در خدمتتان هستیم. اگر ژانر بقا را دوست داشته باشید احتمالا طرفدار سری فارکرای هم هستید. دلیلش محیط زیبای بازیست که نگاه خاصی به طبیعت دارد. حال اگر بازی‌ای بخواهد در ژانر بقا_وحشت عرض اندام کند، باید با بازی‌هایی مانند لست آف آس رقابت کند. سازندگان بازی Callisto Protocol سعی کرده‌اند که امکان مقایسه‌ی پایاپای بازیشان را با بازی هایی مانند فارکرای و لست آف آس بگیرند، چراکه فارکرای فقط در ژانر بقا جای می‌گیرد، و لست آف آس هم در سیاره‌ای دیگر روایت نمی‌شود پس انتخابشان درست بود. با بررسی گیم‌پلی Callisto Protocol در خدمتتان خواهیم بود.

 داستان این بازی(و کلمه‌ی پروتکل در نامش) مرا به یاد حرف‌های دانشمندی در حوزه‌ی هوا و فضا  می‌اندازد. او می‌گفت: آیا بارها با موجودات فضایی برخورد داشته‌ایم؟ بله. آیا مستندات بسیاری از آن مواجهات داریم؟ بله. آیا پروتکلی برای مواجهه های بعدی هم داریم؟ بله. آن پروتکل انکار است. تکنولوژی پیشرفت کرده است، و مردم از شباهت ارابه‌ی آتشین زئوس با کشتی‌های فضایی امروزی، چکش ثور با سلاح‌های جنبشی، سه‌شاخ پوسیدون با سلاح پالس الکترومغناطیسی ،مجسمه‌هایی که از آنان با لباس مشابه فضانوردان بجا مانده، و بسیاری از موارد دیگر شگفت‌زده می‌شوند.

یکی از ارکان موفقیت در تولید بازی و فیلم سوار شدن بر موج است. باید از آنچه ذهن مردم را مشغول می‌کند بازی و فیلم ساخت. بازی Callisto Protocol تعامل انسان با فرازمینی‌ها را در فضایی غیر دوستانه روایت می‌کند. بازی‌هایی مانند Silent Hill 2، Dead Space و Alan Wake 2 علاوه برآنکه طرفداران ژانر بقا_وحشت را خوشحال کرده‌اند، گیمرهای زیادی را به این ژانر جذب کرده‌اند. حال که بازار چنین محصولات بزرگ‌تر از قبل شده است،امکان بهره‌مندی بیشتر و حتی اضافه کردن ساب‌ژانرها نیز بوجود آمده است. در بعضی از اقمار مشتری شرایط برای حیات مساعد است. کالیستو یکی از آن اقمار است.

 این بازی را استودیوی Striking Distance Studios عرضه کرده است. بعد از موفقیت بازی Dead Space، این بازی را هم در همین ژانر عرضه می‌کنند. این کمپانی خواسته است که از فرمولی که جواب داده خیلی دور نشود. بعضی از تولیدکننده‌های محتوای گیمینگ بازی را پیش‌ خرید کرده، و ویدیوهایی را در پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب و توییچ منتشر کرده‌اند .برای بررسی گیم‌پلی Callisto Protocol ناچاریم به ویدیوهای بسیار محدود در دسترس قناعت کنیم، پس پیشاپیش از نواقص احتمالی در بررسی گیم‌پلی Callisto Protocol عذرخواهی می‌کنیم.

مهم‌ترین چیزی که در بررسی گیم‌پلی Callisto Protocol باید بدان اشاره کرد خشونت بسیار زیاد است. صحنه‌های بشدت خشن را در کنار ترس بگذارید. مکانیک‌های قطع اعضا را از Dead Space هم خشن‌تر کرده‌اند. مکانیک‌های کشته شدن دشمنان بیشتر و پیشرفته‌تر شده‌اند. گیمرها نیز از ویدیوهای گیم‌پلی بازی خوششان آمده است. خود را برای صحنه‌های ترکیدن دل ‌و‌ روده‌ها آماده کنید، این صحنه‌ها بشدت رعب‌آورند. نام شخصیت اصلی بازی ژاکوب است(که احتمالا در بازی جیکاب خوانده شود). بازی حول فرار از زندان قمر Callisto می‌چرخد. اتفاقات این بازی نیز در سال 2320 روایت می شود.

 ژاکوب در زندانی با بالاترین سطح امنیت زندانی است. این زندان را موجوداتی به نام Biophage اداره می‌کنند. Bio به معنای زیستی است، و Phage هم به معنای خوردن (در رشته های زیرشاخه ی پزشکی) است. حدس میزنم که آن‌ها سعی می‌کنند که ژاکوب را زنده زنده بخورند. البته هیچ چیزی در این مورد گفته نشده است، اما از معنای نامشان این فکر به ذهنم رسید.

این موجودات ماه را رها کرده‌اند و در کالیستو مستقر شده‌اند. احتمالا در طول داستان علت آن‌را کشف خواهید کرد. طراحی دشمنان و حرکاتشان در هر بازی‌ای بسیار مهم است. بین 10 تا 11 نوع بایوفاژ مختلف در بازی وجود دارند که هر کدام الگوهای حرکتی و نقطه ضعف‌های خود را دارند. احتمالا برای از بین بردن هر کدام راه خاصی را باید پیدا کرد.

callistoprotocol

نمی‌شود هیچ‌بازی‌ای را صرفا از شمایلش بررسی کرد.علاوه بر طراحی دشمنان، هوش مصنوعیشان نیز مهم است، مثلا در بازی اسسینز کرید هنگامی که شهروندی را از دست مأموران نجات می‌دهید، اول از شما تشکر می‌کند و سپس به جنازه‌ی آن‌ها نگاه می‌کند و از خود می‌پرسد که اینجا چه اتفاقی افتاده است. این ضعف بزرگی است. برای بررسی گیم‌پلی  Callisto Protocolنیز باید هوش مصنوعی دشمنان را تجزیه‌وتحلیل کرد. در Callisto Protocol دشمنان فقط حمله‌ی نمی‌کنند، خودشان را با استراتژیتان وفق می‌دهند، بعنوان مثال اگر سلاح‌های برد بلند استفاده می‌کنید خودشان را از نظرتان پنهان می‌کنند. در بعضی از موارد نیز بجای حمله، ناگهان جلویتان ظاهر می‌شوند تا بیشتر بترسید.

در بررسی گیم‌پلی Callisto Protocol باید نگاهی به سلاح‌ها هم انداخت. سلاح‌هایی که در اختیار دارید، و در محیط هم پیدا می‌کنید را می‌توانید آپگرید هم کنید. حال باید دید که سیستم آپگرید چگونه خواهد بود. از آنجا که سلاح درخت آپگرید مخصوص خود را دارد، در طول زمان نیز قدرتمندتر می‌شود. ممکن است سلاح‌ها بسته به نحوه‌ی استفاده‌یتان تخصصی‌تر شوند. سعی نکنید صرفا از سلاح های گرم استفاده کنید و از نزدیک شدن به دشمنان طفره بروید، چونکه مهماتتان محدودند.

 وسیله‌ای به نام GRP نیز وجود دارد. این وسیله جاذبه را کم و زیاد می‌کند. ژاکوب می‌تواند با آن دشمنان را به سمت خود بکشد، در میان زمین و هوا فریزشان کند و سپس آن‌ها را به جایی بکوبد، حتی به دشمنان دیگر. برای بیشتر شدن خشونت بازی در مواقعی ممکن است چیزهایی مانند پنکه‌های غول‌پیکر در محیط بیابید که بتوانید دشمنانتان را با آن تکه‌تکه کنید. سراسر گیم‌پلی Callisto Protocol خشونت است.

این اثر کاملا خطی است، استودیوی سازنده اعلام کرده است که بازی 12 تا 14 ساعت طول می‌کشد که برای آثاری در این ژانر طبیعیست. البته محتواهای اضافه‌ای هم خواهد داشت. این‌ها به شکل مراحل جانبی یا محتواهای قابل دانلود نیستند، بلکه به شکل دوراهه‌هایی هستند که برای پیشروی باید یکی از آنان انتخاب شود. قسمت‌هایی از داستان بازی در دل این راه‌های فرعی جای دارند، پس برای درک بهتر داستان بازی باید آن‌ها را هم آزمود. تیم سازنده اظهار کرده است که این راه‌های فرعی تنوع بسیار زیادی را به گیم‌پلی Callisto Protocol می‌افزایند.

 البته ظاهرا در سال 2023، DLCهایی برای این بازی منتشر خواهند شد. اولین DLC انیمیشن های جدید(شامل 25 انیمیشن مرگ)، مود بقا(Survival mode) و درجه ی سختی بسیار بالا را به بازی اضافه خواهد کرد. در مود بقا باید تا می‌توانید در برابر موج‌های انبوه دشمن دوام بیاورید. البته باید حق بدهید که چندان نتوانیم در بررسی گیم‌پلی Callisto Protocol به DLCهای آینده بپردازیم.

در بررسی گیم پلی  Callisto Protocolیک جزء به عقیده‌ی بعضی منفی نیز وجود دارد. بخش کوآپ چیزی است که در اینگونه بازی ها نمی توان براحتی جای داد، مگر آنکه بخشی مخصوص بازی مالتی پلیر قرار داده شود تا بخش داستانی قربانی نشود(که آن هم کوآپ محسوب نمی‌شود). این بازی حالت کوآپ ندارد و یکی از دلایلش هم خدشه دار نشدن عنصر ترس است(به گفته‌ی تیم سازنده).

در کل 43 محتوای  قابل جمع‌آوری در بازی وجود دارد که جمع‌آوری تمام آن‌ها جامی (تروفی) به نام Grim Reaper Trophy به شما می‌دهد(که احتمالا مانند جام‌هایی که نسخه‌ی استیم Stronghold Legends می‌دهد باشد و کارایی خاصی نداشته باشد). چیزی به نام Chapter Select یا New Game نیز در بازی وجود ندارد. البته ذخیره‌ی بازی بصورت دستی و Autosave نیز میسر است. می‌توانید بازی را پشت‌سرهم ذخیره کنید تا اگر متوجه شدید که چیزی را رد داده‌اید بازگردید و برش دارید. کسانی که بازی را پیش‌خرید کرده‌ و تمام کرده‌اند، پیشنهاد می‌کنند که در ابتدای هر فصل بازی را بصورت دستی ذخیره کنید.

با مردن به آخرین چک‌پوینت برمی‌گردید. ایمپلنت‌های زیستی که 23 تا هستند را از جنازه‌ها بدست می‌آورید و صداهای ضبط شده بر روی وسایل را (که 20 تا هم هستند) از محیط بدست می‌آورید. در بعضی موارد شیءی که بدست می‌آورید جزء اشیای بدست آمده نمی‌رود که باید دوباره فایل ذخیره‌ای قبلی را بارگذاری کنید و آن را بدست آورید(باگ). در بررسی گیم‌‍پلی Callisto Protocol از باگ‌ها چشم نپوشیدیم.

The Callisto Protocol Review Header

 رسانه توانایی به مخاطره انداختن فرهنگ را دارد. امروزه صحنه‌هایی که چندین دهه‌ی قبل در فیلم‌ها وجود داشتند در بازی‌ها دیده می‌شوند. آمریکا بزرگ‌ترین تغییر در فرهنگ را تجربه کرد. مردم در فیلم‌ها قماربازی، کم‌لباسی و زنان الکلی و سیگاری را دیدند، و چند دهه بعد با این مشکلات درگیر شدند. کشورها نمی‌خواهند که این بلا به سرشان بیاید. پس سعی می‌کنند که محتوای بازی‌ها را کنترل کنند. بسیاری از کشورهای شرقی به این مسأله توجه می‌کنند.

 متأسفانه بازیسازان غربی برای بازی‌هایی که رده‌بندی بزرگسال دارند، محتواهایی مشابه فیلم‌هایی که رده‌بندی بزرگسال دارند در نظر می‌گیرند که در شرق پذیرفته نیست. در Callisto Protocol صحنه‌های بسیار خشنی دیده می‌شود که سیستم رده‌بندی کشور ژاپن تأیید نمی‌کند. یا باید تمام انیمیشن‌های قطع عضو حذف می‌شدند، یا بازار ژاپن از بازار مصرف حذف می‌شد. سازنده‌ها ترجیح دادند که قید حضور در بازار ژاپن را بزنند و پول کسانی که بازی را پیش‌خرید کرده بودند را هم پس بدهند. محتوای جنسی نیز در ژاپن جایی ندارد(البته این بازی نیز همچین محتوایی ندارد، اما الفاظ رکیک چرا).

گیم‌پلی Callisto Protocol را تا جای امکان بررسی کردیم. این بازی برای رایانه‌های شخصی، کنسول‌های نسل فعلی(که بسیاری هنوز نسل بعدی می‌خوانند) و کنسول‌های نسل قبل در دسترس خواهد بود. ظاهرا قرار است که این بازی بصورت یک سری عرضه شود(با عرضه‌ی نسخه‌های بعدی داستانش ادامه پیدا کند). احتمالا نسخه‌های بعدی برای کنسول‌های نسل قبل در دسترس نخواهند بود. این بازی را می‌توانید از نخل‌مارکت تهیه کنید.

 

نویسنده: بهرام صدیقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *