مجله بازی, تحلیل, مقالات

10 تفاوت Gran Turismo 7 با نسخه‌های پیشین

10 تفاوت Gran Turismo 7 با نسخه‌های پیشین

10 تفاوت Gran Turismo 7 با نسخه‌های پیشین

شبیه‌ساز اتومبیل رانی مورد انتظار پولیفونی دیجیتال بالاخره منتشر شد. در این مقاله می‌خواهیم ویژگی‌های همیشگی به علاوه قابلیت‌های جدید این بازی را بررسی کنیم.

به زعم بسیاری از جمله طرفداران این سری، عرضه نسخه جدید Gran Turismo لحظه‌ای مهم در تاریخ این سری است. بازی جدیدی پولینوفی دیجیتال، Gran Turismo 7، شاید بزرگ‌ترین بازی تاریخ این شرکت محسوب می‌شود. اما سوال اصلی اینجاست، چه ویژگی‌هایی مشابه Gran Turismo 6 و Gran Turismo Sport خواهند بود؟ تفاوت‌های کلیدی میان این بازی ‌ها چیست؟ در ادامه به 10 تفاوت Gran Turismo 7 با نسخه‌های پیشین اشاره می‌کنیم

10 تفاوت Gran Turismo 7 با نسخه‌های پیشین
فرمان بازی PXN V9
 • ماشین‌ها
 • مسیر‌های مسابقه
 • آب و هوای پویا و گردش شبانه‌روز
 • حالت آرکید
 • بخش داستانی
 • حالت B_Spec
 • مد GT Sport
 • حالت آفلاین
 • بازپخش صحنه‌های مهم
 • مناظر گوناگون
ماشین‌ها

مانند دیگر عناوین مسابقه‌ای، Gran Turismo هم با ماشین‌های زیادی به عرصه بازگشته است. در زمان عرضه Gran Turismo 6 1197 خودرو در اختیار بازیکن قرار می‌داد که با آپدیت‌های بعدی این رقم به چیزی حدود 1240 ماشین از تولیدکننده‌های مختلفی مثل آلپاین، آئودی، بی ام دبلیو، فراری، لامبورگینی و شرکت‌های دیگر رسید. Gran Turismo Sport تنها با 168 ماشین شروع به کار کرد که تنها کسری کوچک از دیگر عناوین ریسینگ به حساب می‌آمد و با آپدیت‌های متوالی در طی سال‌ها نتوانست از 338 ماشین فراتر برود.

Gran-Turismo-7-Will-Use-Ray-Tracing-Only-in-Replays copy

در این نسخه جدید اما قضیه کمی متفاوت است. برای اولین بار در تاریخ سری Gran Turismo، ماشین‌های شرکت پورشه به این بازی آمده و چندین ماشین اختصاصی برای Gran Turismo 7 طراحی کرده اند. همه این‌ها در کنار هم ماشین‌های Gran Turismo 7 را به 400 خودرو می‌رساند که با آپدیت‌های آینده و وعده پشتیبانی طولانی مدت، این عدد بسیار هم بیشتر خواهد شد.

مسیر‌های مسابقه

هر نسخه از Gran Turismo با مسیر‌های متعددی در نقاط مختلف دنیا منتشر می‌شود که برخی جاده‌هایی در نقاط مختلف دنیا بوده و برخی دیگر مسیر‌های واقعی اتومبیل‌رانی هستند. Gran Turismo 6 با 41 مسیر و 86 حالت مسابقه منتشر شد که برخی حالت‌های دیگری نظیر Nürburgring’s Nordschleife، 24 ساعته و یا نسخه ملی پیست Silverstone را در هم در خود داشتند.

WorldMap copy

Gran Turismo Sport 82 مسیر در 32 مکان مختلف داشت که شامل پیست‌های مشهوری مثل Goodwood Motor، Red Bull Ring، Brand Hatch GP و Willow Springs می‌شود. Gran Turismo 7 دارای 97 مسیر در 34 مکان مختلف است و پولیفونی دیجیتال وعده داده که با به‌روزرسانی‌های آتی مسیر‌هایی مثل بزرگراه توکیو، پیست‌های بین‌المللی Fuji و Daytona، پیست Goodwood Motor و صد البته Nürburgring به همراه Nürburgring 24 ساعته را به بازی اضافه کند.

آب و هوای پویا و گردش شبانه‌روز

Gran Turismo Sport در زمان عرضه فاقد برخی ویژگی‌های برجسته Gran Turismo 6 بود. یکی از این ویژگی‌ها، آب و هوای پویا و گذر شب و روز بود که باعث شد هیجان Gran Turismo Sport کاهش یابد و دیگر شاهد تغییر آب و هوا و طلوع و غروب خورشید در طول مسابقه نباشیم. در Gran Turismo 6 نه تنها شاهد ویژگی‌های ذکر شده بودیم، بلکه حتی ستاره‌ها هم با دقت خاصی در آسمان نمایان بودند که به تجربه هر چه بهتر بازی کمک شایانی می‌کرد.

ZVCJkiSHuurahnMaGSdN8E copy

Gran Turismo 7 هم قابلیت پویایی آب و هوا را داشته و در طیف وسیع‌تری ارائه می‌کند تا جایی که از داده‌های هواشناسی و شرایط خاص هر منطقه برای شبیه‌سازی ابرها استفاده می‌کنند. مطابق انتظار، همه چیز از تبخیر گودال‌های آب تا دمای محل مسابقه روی فیزیک بازی تاثیر می‌گذارد. تهیه کننده بازی، «کازونوری یامائوچی» در سپتامبر 2021 طی مصاحبه با GTPlanet تایید کرد که گذر زمان در بازی قابل تنظیم  بوده و این بدان معناست که روز و شب می‌تواند بسیار سریع تغییر کند و بلعکس. البته نباید فراوش کنیم همه پیست‌ها این قابلیت را ندارند.

حالت آرکید

سری Gran Turismo همیشه مدهای مختلفی در خود جای داده که مد آرکید به شما این امکان را می‌دهد تا تنها وارد بازی شوید و مسابقه دهید. در Gran Turismo 6، حالت آرکید کمی بی‌محتوا بود و تنها سه حالت برای بازی ارائه می‌داد: Single Race، TimeTrial، Drift Trial و بخش دو نفره با تقسیم مانیتور. Gran Turismo Sport هم خیلی پا را فراتر نگذاشت و تنها توانست Custom Race و VR Tour را به‌علاوه موارد ذکر شده در خود جای دهد. حالت آرکید Gran Turismo 7 از جمله ویژگی‌هایی‌ست که می‌تواند زمینه‌ بازگشت این بازی به روز‌های اوج خود را فراهم کند.

i1HHbqKymZt37C copy
بخش داستانی

 البته هر بازی کمپین مخصوص به خود را داشته و در این جا می‌خواهیم به Gran Turismo بپردازیم. بخش Career Mode در Gran Turismo 6 بازیکنان را وادار می‌کرد تا در کلاس‌های مختلف شرکت کنند و از جام تازه‌کارها تا کاپ‌های مختلف و مسابقات قهرمانی پیش‌روی کرده و با کسب جوایز‌ها و تجربیات گوناگون، مهارت خود را افزایش دهند. همچنین نباید از چالش رد بول غافل شویم که به بازیکنان آموزش‌ ماشین‌هایی در خصوص ماشین‌های فرمول ارائه می‌کند و ماشین‌ها گوناگونی به آن‌ها هدیه ‌می‌دهد و DLC «آریتون سنا» را به بازی اضافه می‌کند.

gran-turismo-7-ray-tracing copy

کمپین Gran Turismo Sport به بخش‌های متعددی تقسیم می‌شد که بخش اول، «مدرسه رانندگی» نام داشت و شامل چالش‌هایی زمان محور با جوایزی برنزی، نقره‌ای و طلایی می‌شد. این بخش بیشتر حالت آموزشی داشت و بخش «ماموریت‌ها» با ارائه هشت چالش هشت مرحله‌ای، کمپین را گسترش می‌داد. بخش «ورود به پیست» با آموزش رانندگی روی هر مسیر پیش از مسابقه کار خود را آغاز می‌کند و سپس شما را در مجموعه‌ای از تورنمنت‌ها مثل GT league قرار می‌دهد. هر لیگ رویداد‌های منحصر به فردی دارد و با پیشروی در هر جام، رقابت‌های بعدی بازگشایی می‌شوند. همچنین نباید از چالش زمانی «لوئیس همیلتون» که در DLC به بازی اضافه می‌شد هم غافل شویم.

در Gran Turismo 7 شاهد بازگشت شبیه ساز GT در زمان عرضه هستیم. هنوز هم این بخش به سادگی پیش می‌رود: شما ماشین می‌خرید و با پیروزی در تورنمنت‌های مختلف، اعتبار خرید ماشین بعدی را به دست می‌آورید. در این نسخه بهبود عملکرد خودروها در طول مسیر نیز فراهم شده است. بخش جدیدی تحت عنوان GT Cafe به بازی اضافه شده که فهرست‌های مختلفی از ماشین‌ها را با قهرمانی بازگشایی می‌کند. وقتی همه فهرست‌ها بازگشایی شد، اطلاعاتی درباره تاریخچه هر برند در اختیارتان قرار می‌گیرد و می‌توانید با برخی طراحان این خودروها صحبت کنید.

حالت B_Spec

B_Spec برداشت جذاب سری Gran Turismo از مدیریت رانندگان حرفه‌ای بوده که به بازیکنان این امکان را می‌داد تا در بخش‌هایی از مسابقات این رانندگان شرکت کنند. با استخدام رانندگان مختلف و افزایش توانایی آن‌ها با امتیازات B-Spec، مب‎توانید شانس خود را افزایش دهید. این قابلیت در Gran turismo 6 به بازی برگشت ولی پولینوفی دیجیتال با ارائه تغییرات مختلف این بخش را به کل تغییر داد. پرورش راننده از بازی حذف شد و در عوض رانندگانی با ویژگی‌های مختلف در اختیار شما قرار می‌داد. با اعمال این تغییرات، شما می‌توانید مستقیما در مسابقه دخالت کنید. این بخش در کل سری Gran Turismo Sport غایب بوده و Gran Turismo 7 بدون این بخش عرضه می‌شود.

Gran-Turismo-7-photo-mode-UI-1024x576 copy

«Sophy»، هوش مصنوعی مخصوص سری Gran Turismo، قرار است به Gran Turismo 7 در آینده‌ای نزدیک اضافه شود. «یامائوچی» در گفتگو با GT Planet اظهار داشت: “«Sophy» می‌تواند در نقش معلم بازیکنان ظاهر شود، به عنوان دانش‌آموز در بازی نمایان شود و یا به رقیب سرسخت بازیکن بدل شود. البته که «Sophy»احتمالات ممکن در B-Spec را بر هم نمی‌زند (وقتی «Sophy» راننده است و بازیکن مسابقه را اداره می‌کند). اگر این حالت به بازی اضافه شود، نسخه‌ای واقعی‌تر از B-Spec را ارائه خواهد کرد. همه چیز ممکن است.”

مد GT Sport

از دستاوردهای Gran Turismo Sport برای این سری بخش Sport Mode است که مسابقاتی با ساختاری جدی‌تر ارائه می‌داد. معمولا روزانه سه مسابقه برگزار می‌شد که با اتمام هفته مسابقات در هفته بعدی مجدد از سر گرفته می‌شد و بازیکنان امتیازات خود را دریافت می‌کردند. امتیاز اول بر اساس مهارت رانندگی و امتیاز دوم بیشتر روی آداب مسابقه (مانند برخورد مناسب با سایر نژادها و احترام به هویت ملی دیگران) تمرکز می‌کند. امتیازات از E تا S (به ترتیب صعودی) تغییر می‌کنند و رانندگان دسته S 200 مسابقه‌دهنده برتر جهان محسوب می‌شوند.

gran_turismo_7_090921 copy
حالت آفلاین

با توجه به حجم محتوایی که نیاز به اتصال آنلاین دارند، مد آفلاین بازی همیشه از بحث‌برانگیزترین حالت‌ها بوده است. Gran Turismo 6 مقدار قابل توجهی محتوای آفلاین ارائه می‌کرد، اما با پایان کار ، ویژگی‌هایی نظیر «رویدادهای فصلی»، «بخش عمومی» و «ویرایشگر مسیر» از دسترس خارج شدند. در Gran Turismo Sport تقریبا تمام بخش‌ها به جز حالت آرکید نیازمند اتصال به اینترنت بود و همین اتفاق برای نسخه هفتم هم افتاده و به جز مد آرکید، تمام حالت‌ها برای جلوگیری از تقلب نیاز به اتصال آنلاین دارند.

c9ab726104ec465c4f115eb9bbb45de0 copy
بازپخش صحنه‌های مهم

بازپخش در Gran Turismo 6 ساده است و می‌توانید یک مسابقه کامل از زوایایی همچون «دید کامل» و «پخش زنده» مجدد تماشا کنید و سوژه دوربین را تغییر دهید و همچنین گزینه‌هایی برای توقف و جلو و عقب بردن صحنه وجود دارد. در این بازپخش‌ها، حالت معمولی و بهترین هر دور هم وجود دارد که مورد دوم روی سریع‌ترین خودرو در هر دور تمرکز می‌کند.

gran-turismo-7-ps4-2 copy

Gran Turismo Sport گزینه‌هایی مثل عقب و جلو بردن سریع زمان در 10 ثانیه و فریم به فریم را به بازی اضافه می‌کرد. می‌توانید حالت دوربین را روی استاندارد قرار دهید تا حرکات پویاتر نمایان شوند و یا با تنظیم روی حالت متغیر، زاویه دید بهتر و مناسب‌تری در لحظات کلیدی مسابقه بیابید.

در Gran Turismo 7 قابلیت بازپخش ویژگی‌های جدیدی دارد که از جمله می‌توان به «بازپخش موزیک» اشاره کرد که بر موزیک پس‌زمینه استوار است. این بدان معناست که کات‌ها و موقعیت دوربین از زوایایی منحصر به فرد، این تصاویر زیبا را به تصویر می‌کشند. نباید فراموش کرد که این بازپخش‌ها از سیستم ره‌گیری پرتو پشتیبانی می‌کند و می‌تواند منجر به خلق تصاویری خارق‌العاده شود.

مناظر گوناگون

کسانی که به عکاسی از خودروها در مکان‌های واقعی علاقه دارند، حتما باید Photo Travel سری Gran Turismo را تجربه کنند. این بخش بهترین تجربه عکاسی در موقعیت‌های واقعی را ارائه می‌کند، اما Gran Turismo 6 محدودیت‌های بزرگی در این بخش داشت و تنها امکان تصویربرداری در 5 مکان را فراهم می‌کرد. با معرفی Scapes، Gran Turismo Sport توانست این بخش را متحول کند. به جای نسخه ساخته شده مناظر واقعی، بازی به شما اجازه می‌داد تا از تصاویر واقعی به عنوان پس‌زمنیه استفاده کنید.

Gran-Turismo-7 copy

 شاید در آن زمان این ویژگی کمی عجیب به نظر می‌رسید، اما تنوع و عمق زیادی به تصویربرداری از خودروها در بازی‌های ویدیویی بخشید. با گذر زمان و انتشار به‌روزرسانی‌های متعدد، در نهایت تعداد این موقعیت‌های مکانی به 1017 مورد در GT Sport رسید. حالت Scapes در Gran Turismo 7 چیزی بالغ بر 2500 مکان مختلف برای عکاسی دارد و علاوه بر HDR، سیستم ره‌گیری پرتو در هواهای مختلف هم در این بخش وجود دارد. در این نسخه به راحتی می‌توانید کار با Scapes را بیاموزید و مکان‌های مورد علاقه خود را به همگان نشان دهید و خود را در این محیط زیبا و جذاب غرق کنید.

Gran Turismo 7 در تاریخ 4 مارس (13 اسفند 1401) به صورت اتحصاری برای PS4 و PS5 منتشر شد و تا بدین جا توانسته نمرات خوبی از منتقدان کسب کند. در حال حاضر بازی هم در Metacritic و هم در Opencritic توانسته نمره 88 کسب کند که با توجه به نمرات Gran Turismo Sport پیشرفت خوبی محسوب می‌شود. نظر شما چیست؟ آیا این بازی می‌تواند رقیب قابلی برای سری Forza باشد؟

منبع: gamingbolt

محصولات مرتبط

  یک فکر در مورد “10 تفاوت Gran Turismo 7 با نسخه‌های پیشین

  1. حسین گفت:

   ایا گرن توریسمو 7 دو نفره میتوان بازی کرد روی یک تلوزیون.

   1. شبنم شیشه گر گفت:

    سلام وقت بخیر . بله امکان پذیره

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *