مجله بازی, مقالات

15 نقطه ضعف بازی Battlefield 2042 که باید هر چه سریعتر رفع شود

بررسی بازی battlefield 2042

بازی Battlefield 2042، در تاریخ 19 نوامبر به صورت جهانی عرضه شد. با این حال، کسانی که نسخه‌ی Gold یا Ultimate Edition بازی را پیش خرید کرده بودند، می‌توانستند یک هفته زودتر یعنی از تاریخ 12 نوامبر، به تجربه‌ی نسخه‌ی کامل این عنوان موردانتظار بپردازند. در زمان عرضه‌ی نسخه‌ی بتا، مشکلات و نواقص متعددی از سوی بازی بازان گزارش شد که متاسفانه در نسخه‌ی نهایی بازی نیز، همچنان وجود داشته و تجربه‌ی اکثر کاربران را، تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. در ادامه به بررسی بازی battlefield 2042 و مشکلات آن می پردازیم که بیشتر از همه، بازیکنان این عنوان را خشمگین و عصبانی کرده است.

هاورکرفت‌ها (هوا ناوها)

این حقیقت که وسایل نقلیه، بخش مهمی از گیم‌پلی عناوین مجموعه‌ی Battlefield را تشکیل می‌دهند، بر هیچ کس پوشیده نیست و برخی از حرکاتی که بازیکنان با استفاده از آنها در جریان بازی انجام می‌دهند، واقعاً خلاقانه و شگفت انگیز است. اما از سوی دیگر در این نسخه، با یک وسیله‌ی بسیار مضخرف سروکار داریم، هوا ناوها. از آن جایی که این وسیله نقلیه به هر سطح صاف و مسطحی می‌چسبد، می‌تواند حتی از آسمان خراش‌های موجود در نقشه‌ی بازی نیز، بالا برود!! همچنین آنها یک وسیله نقلیه‌ی بسیار سنگین و قدرتمند در بازی محسوب می‌شوند که قادر است به راحتی با کوبیدن خود به ماشین‌های جیپ یا حتی هلیکوپترها، آنها را منهدم کند. بنابراین لازم است تا توسعه دهندگان هر چه سریعتر، نسبت به متعادل سازی و بهبود عملکرد و قدرت این وسیله نقلیه اقدام کنند تا بالانس و تعادل گیم‌پلی بازی، از بین نرود.

Battlefield 2042 UI

تابلوی امتیازات بی‌خاصیت

حالا می‌رسیم به یکی از مشکلات اساسی بازی و آنهم، نبود یک تابلوی امتیازات مناسب برای هر مسابقه است. آیا دوست دارید رنک و رتبه‌ی سایر پلیرها را مشاهده کنید؟ یا در مورد تعداد ربات‌های موجود در تیم خود، اطلاع کسب کنید؟ یا این که بخواهید بدانید کدام یک از هم تیمی‌هایتان عملکرد خوب و کدام یک عملکرد ضعیفی در جریان نبرد داشته‌اند؟ بسیار خب، باید به شما بگویم که فعلاً به دلیل نبود یک تابلوی امتیازات کاربردی و موثر، به هیچکدام از این موارد دسترسی ندارید.

فقدان صفحه‌ی آمار و جزئیات بازی (Stat Page)

اما به شکل بسیار خنده دارتری، شما حتی نمی‌توانید به آمار و ارقام مربوط به عملکرد خود در جریان بازی، دسترسی داشته باشید. چرا که این مورد هم فعلا در بازی وجود ندارد. اطلاع از تعداد Kill ها و Assist ها و مواردی از این قبیل، همگی به دلیل نبود صفحه‌ی مشخصی برای این منظور (Stat Page)، ممکن نیست. هر چند استودیوی DICE، پیش از عرضه‌ی بازی بر وجود لحظات جذاب و هیجان‌انگیز در جریان گیم‌پلی بازی تاکید کرده بود، با این حال عدم دسترسی به چنین موارد پیشِ پا افتاده‌ای که نشان دهنده‌ی دستاوردهای پلیر (Achievement) در طول مدت زمان بازی خود است، واقعاً عجیب و سوال برانگیز است.

battlefield 2042 specialists

متخصص‌ها (Specialists)

دقیقاً مانند نسخه‌ی بتا، حضور این متخصص‌ها سبب شده تا نبردهای بازی به یک هرج و مرج خالص، شباهت داشته باشند. آنها می‌توانند از هر نوع سلاح و گجتی در جریان مبارزات استفاده کنند و هر چند متخصص Medic، نسبت به سایرین وضعیت بهتری دارد، اما مشکل اصلی مربوط به توانایی‌ها و قابلیت‌های این Specialists هاست. قابلیت هک کردن وسایل نقلیه، استفاده از Wingsuit و Turrets، هر چند همگی موارد جالب و سرگرم کننده‌ای هستند، اما سری Battlefield، هیچگاه یک بازی شوتر قهرمان محور نبوده و این حقیقت که سیستم کلاس بندی نسخه‌های قبل، فدای وجود این متخصص‌ها شده، حسابی با اعتراض و انتقاد طرفداران رو به رو شده است.ش

عدم وجود قابلیت جستجوی سرورها

اگر به خاطر داشته باشید در نسخه‌های قبلی این مجموعه، بازیکنان این توانایی را داشتند تا به صورت دستی (Manually)، سرور و حالت بازی موردعلاقه‌ی خود را انتخاب کرده و وارد آن شوند. بسیار خب، باید گفت که دیگر خبری از این ویژگی هم نیست. و سیستم Matchmaking به اصطلاح مهارت محور بازی، تعیین می‌کند که به کدام سرور متصل شوید. هر چند این سیستم در عمل، آنقدرها هم بد عمل نمی‌کند اما به هر حال این که شما به نقشه و حالت بازی موردعلاقه‌ی خود کنترل ندارید، اذیت کننده است.

Battlefield 2042 image

رابط کاربری افتضاح

هر چند برخی از مشکلات رابط کاربری که در نسخه‌ی بتا وجود داشتند، اکنون اصلاح شده و خبری از آنها در نسخه‌ی نهایی بازی نیست، اما هنوز هم این جنبه از بازی، در بهترین حالت خود قرار ندارد. جدای از موضـوعاتی مثل نبود یک صفحه‌ی مربوط Match Statistics، وجود پرچم‌های Pop-Up آزاردهنده هر زمانی که یک Objective به تصرف تیم شما یا حریف درمی‌آید و همچنین دیده نشدن برخی از آیکون‌های روی نقشه هنگامی که روی هم قرار می‌گیرند، از جمله مواردی است که باید طی آپدیت‌های آینده رفع شود.

 

Battlefield 2042 1

محدودیت در گزینه‌های حرکتی

بازی Battlefield 2042 با افزودن ویژگی‌هایی همچون امکان تعویض خشاب در هنگام نشانه‌گیری با اسلحه وTactical Sprinting به گیم‌پلی خود، سعی در دادن آزادی عمل بیشتری به بازیکنان در جریان مبارزات داشته است. اما متاسفانه، از بسیاری از گزینه‌های حرکتی کلاسیک بازی های شوتر اول شخص از جمله مکانیزم کاورگیری پشت اشیا (Leaning)، شنا کردن به سمت راست و چپ و حرکت به سمت عقب در هنگام سینه خیز بودن، برخوردار نیست. شاید دلیل اصلی این رویکرد، تشویق بازیکنان به یک سبک بازی سریعتر با توجه به وسعت زیاد نقشه‌های بازی بوده است که البته در عمل، چندان موفقیت آمیز هم نبود.

طراحی صدا

مشکل دیگری که در نسخه‌ی بتا هم وجود داشت و امید می‌رفت تا در نسخه‌ی نهایی بازی، شاهد آن نباشیم، این است که در نبردهای بخش All-Out War، هیچگونه موسیقی در پس زمینه پخش نمی‌شود. موضوعی که سبب شده تا هیجان و لذت مبارزات شلوغ بازی، برای بازیکنان کمرنگ شود. نکته‌ی منفی دیگر، عملکرد بسیار ضعیف سیستم صداگذاری جهت دار در بازی است و به همین دلیل، در اکثر اوقات متوجه نخواهید شد که اعضای تیم حریف، دقیقاً از کدام سمت در حال نزدیک شدن به شما هستند.

Battlefield 2042 image 2

تخریب پذیری کمتر

از نظر صحنه‌های نمایشی، موارد زیادی هستند که در قسمت چندنفره‌ی بازی می‌توانید نظاره‌گر آنها باشید. نقشه‌های بازی بسیار وسیع و بزرگ بوده و شرایط آب و هوایی مختلف مانند گردبادهای عظیم، به خوبی طراحی و پیاده سازی شده‌اند. با این حال، میزان کلی تخریب پذیری محیط آنچنان هم گسترده به نظر نمی‌رسد. با توجه به این که عناوین سری Battlefield، همیشه بر روی موضوع تخریب پذیری محیط تمرکز خاصی داشتند، برخلاف انتظارات میزان تخریب پذیری محیط در بازیBattlefield 2042 تاکنون به اندازه‌ی کافی چشمگیر و نشان دهنده‌ی یک بازی نسل نهمی به معنای واقعی آن، نبوده است.

حذف گزینه‌ی راهنمای «Medic Nearby»

قبل‌تر به این موضوع اشاره کردیم که متخصص Medic در بازی Battlefield 2042، با توجه به امکان Revive کردن سایر هم تیمی‌ها، همچنان از نقش بسیار مهمی در گیم‌پلی بازی برخوردار است. اما معلوم نیست که به چه دلایلی استودیوی DICE، تصمیم گرفته تا امکان پیدا کردن افرادی که به Revive شدن نیاز دارند را، هم برای آنان و هم برای متخصص Medic، سخت و دشوار کند. در نسخه‌های قبلی این فرانچایز، گزینـه راهنمای «Medic Nearby» این پیام را به بازیکنان زخمی القا می‌کرد که یک پزشک در نزدیکی موقعیت شما حضور داشته و بهتر است تا زمان رسیدن او، صبر کنید. به جای اینکه سریعاً گزینه Redeploy را انتخاب کنید. با این وجود، طبق گفته‌های تیم توسعه دهنده این ویژگی به زودی به عنوان Battlefield 2042 نیز اضافه خواهد شد.

Battlefield 2042 Hazard Zone

پخش شدن گلوله‌ها (Bullet spread)

مشکل ثبت نام و نام نویسی روی سرورهای ضعیف و ناپایدار بازی، یکی از مواردی بود که اغلب پلیرها در فاز Early Access با آن مواجه شده بودند. اما موضوع به مراتب بدتر، بحث Bullet Spread اسلحه‌های بازی است. در حالی که بعضی از سلاح‌ها، حتی از فاصله‌ی نزدیک نیز نمی‌توانند هدف نشانه گرفته شده را به درستی مورد اصابت قرار دهند، تفنگ‌های کلاس SMGs، عملکردی حتی بهتر از Assault Rifle ها در زمینه‌ی پخش شدن گلوله‌های خود، دارند. واقعاً چرا؟ البته با توجه به نقاط ضعف متعدد بازی، این مورد خیلی هم تعجب برانگیز نیست.

battlefield 2042 image 4 1

محدود بودن گزینه‌های شخصی سازی وسایل نقلیه

وسایل نقلیه همانطور که قبلاً گفته شد، نقش حیاتی در گیم‌پلی بازی ایفا می‌کنند اما متاسفانه گزینه‌های شخصی سازی موجود برای آنها، بسیار کم تعداد و محدود است. نبود گزینه‌هایی مثل Active Radar و Hydra Rockets از عناوین قبلی این مجموعه به کنار، فقدان هیچ نوع درخت ارتقایی برای آنها سبب شده تا تفاوت چندانی بین آنها وجود نداشته باشد. در حال حاضر فقط امکان شخصی سازی رنگ و طرح های‌ظاهری وسایل نقلیه در دسترس بازیکنان قرار دارد که تاثیر خاصی روی گیم پلی بازی نمی‌گذارد.

Battlefield 2042 image 3

مدیریت جوخه

معمولا در عناوین قبلی مجموعه‌ی Battlefield، شما این آزادی عمل را داشتید تا جوخه‌ی مدنظر خود را ساخته و آن را، مدیریت کنید اما چنین قابلیتی، در بازی Battlefield 2042 وجود ندارد. البته امکان تغییر جوخه در بازی پیش بینی شده که می توانید با رفتن به قسمت Player Roster، گزینه‌ی مربوط به آن را انتخاب کنید. اما در همین حالت هم، بازی شما را غافلگیر می‌کند. چرا که حق انتخاب جوخه‌ی موردعلاقه برای پیوستن به آن را، ندارید و بازی خودش،دوباره جوخه‌ی شما را تعیین می‌کند.

کاتسین‌ها و وقفه‌های طولانی

 یکی دیگر از مشکلات آزاردهنده نسخه‌ی فعلی بازی، مدت زمان طولانی است که باید برای تجربه یک مسابقه، منتظر بمانید. برای مثال، در زمان ورود به بازی مدنظر خود باید منتظر انجام شدن فرآیندهایی مانند جستجو برای پیدا کردن یک مسابقه، بارگذاری مسابقه، نمایش یک تصویر رندوم، بارگذاری نقشه، نمایش جوخه‌ی بازیکن، به تصویر درآمدن یک نمای بزرگ از نقشه و مشخص شدن مکان‌هایی که وسایل نقلیه در آنجا حضور دارند و سپس ورود بازیکنان به نقشه و شروع بازی، باشید. و تازه همه‌ی اینها، فقط در هنگام شروع هر یک از حالت‌های بازی است.

battlefield 2042 image 7

باگ، باگ، باگ!!!

و در آخر می‌رسیم به مشکلات تکنیکی بازی، از عملکرد فاجعه آمیز بازی روی کنسول‌های نسل قبل گرفته تا بهینه سازی ضعیف آن برای پلتفرم رایانه‌های شخصی، تا جایی که بازی حتی با وجود پردازنده گرافیکی سری RTX 30 و پایین آوردن تنظیمات گرافیکی هم، عملکرد مناسب و پایداری از خود نشان نمی‌دهد. از باگ‌های متعدد بازی هم می‌توان به مواردی مثل جلوگیری از Respawn شدن شما در جریان بازی یا مشخص شدن شما به عنوان یکی از نیروهای دشمن برای سایر هم‌تیمی‌هایتان، اشاره کرد.

با وجود همه‌ی نقاط ضعف و مشکلاتی که در بالا به آنها اشاره شد، کمپانی الکترونیک آرتز به عنوان ناشر و توسعه دهندگان بازی در استودیوی DICE، به خریداران اطمینان خاطر داده‌اند که طی هفته‌های آتی، شاهد انتشار بروزرسانی‌های متعددی برای رفع نواقص و باگ‌ها، در کنار افزوده شدن محتویات جدید به بازی خواهیم بود. موردی که می تواند به هر چه لذت بخش‌تر شدن تجربه‌ی بازی، کمک شایانی بکند. بـازی Battlefield 2042، هم اکنون برای پلتفرم‌های PC، PS4، PS5، Xbox One و Xbox Series X/S در دسترس قرار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *